[vodič] poštni odjemalci POP SMTP IMAP / e-mail

Vse o T-2 internetu
xtasy
Model
Prispevkov: 273
Pridružen: 13. Jun 2010 ob 16:55
T-2: Še nimam

[vodič] poštni odjemalci POP SMTP IMAP / e-mail

Odgovor Napisal/-a xtasy » 11. Avg 2010 ob 12:57

Ker je 1001 klic na KC zaradi raznih e-mail nastavitev, sem se odločil, da naredim kratka slikovna navodila za vse tiste, ki bi si radi skonfigurirali e-mail odjemalec na svojem računalniku. Navodila so narena z uporabo podatkov za t-2 naročnike in uporabnike naših mailov.

Prenos thunderbird-a (verzija 3.1.1 za windows): slo-verzija || eng-verzija || uradna stran (kjer najdete možnost prenosa za druge jezike in druge operacijske sisteme)

1. Zaženemo Thunderbird 3.1 -> Orodja -> Nastavitve računa
Slika

2. Spodaj levo je gumb Postopki za račune -> Dodaj račun za pošto
Slika

3. Nastavimo osnovne podatke o mailu:
vaše ime - sem vpišemo poljubno ime, ki potem postane vašo prikazno ime. Torej karkoli se vpiše v to okence, se potem izpiše ob pošiljanju maila.
e-poštni naslov - vaš e-naslov, ki ste ga prejeli ob priklopu oz ste si ga sami ustvarili.
geslo - geslo danega e-mail naslova
Slika

4. Privzete nastavitve, ki jih thunderbird nastavi so malo drugačne od tistih, ki jih uporabniki uporabljamo, zato je potrebno te podatke uredit. to naredimo s pritiskom na gum "uredi"
Slika

5. Podatke o strežnikih uredimo, kot je označeno na sliki oz. če ne uporabljate t-2 maila so nastavitve so na dnu prispevka nastavitve za najbolj pogoste e-mail ponudnike. Ko uredimo vse podatke kliknemo "ponovno preveri konfiguracijo"
Slika

6. Thunderbird preveri podatke, če je vse OK se pojavi naslednje okno, kjer kliknemo "ustvari račun"
Slika

7. Če nastavimo prihajajoči (pop3) strežnik na vratih 110, nam javi naslednje okno. V kolikor nastavimo vrata 995 in varnost povezave SSL, naslednjega sporočila ne boste videli.
Slika

8. Po teh nastavitvah prihodna pošta že deluje, odhodna pa še ne. vse kar je potrebno narediti je to, da na levi strani izberemo "izhodni strežnik (SMTP)", dvoklik na privzeti strežnik in spremenimo up.ime. Thunderbird nastavi privzeto up.ime brez domene (naprimer: primer), potrebno pa je dodati domeno (naprimer: primer@t-2.net). S tem je konfiguracija thunderbirda končana in maile lahko normalno prejemamo in pošiljamo.
Slika

9. Opcijska nastavitev:
Thunderbird tudi omogoča, da vse maile pustimo na strežniku (dostop do strežnika od kjerkoli prek web-vmesnika: webmail.t-2.net), ali pa da nam thunderbird avtomatsko prenese sporočila na lokalni disk in jih izbriše iz strežnika. Priporočam slednjo (privzeto) nastavitev, saj se s tem zmanjša možnost, da bi porabili 100MB prostora, ki je dodeljen vsakemu uporabniku naših storitev.
Slika


Nastavitve drugih e-mail ponudnikov:
t-2.net
Prihajajoča pošta (POP3): pop.t-2.net | vrata: 995 varnost povezave: SSL ||ali|| vrata: 110 | varnost povezave: brez
Odhajajoča pošta(SMTP): smtp.t-2.net | vrata: 465 | varnost povezave: SSL/TLS ||ali|| vrata: 25 | varnost povezave: brez

siol.net
Prihajajoča pošta (POP3): pop.siol.net | vrata: 110 | varnost povezave: brez ||ali|| vrata: 995 varnost povezave: SSL
Odhajajoča pošta(SMTP): mail.siol.net | vrata: 465 | varnost povezave: SSL/TLS

arnes.si
pop3.arnes.si | vrata: 110 | varnost povezave: brez ||ali|| vrata: 995 varnost povezave: SSL
mail.arnes.si | vrata: 465 | varnost povezave: SSL/TLS

gmail.com
pop.gmail.com | vrata: 995 | varnost povezave: SSL
smtp.gmail.com | vrata: 465 | varnost povezave: SSL/TLS ||ali|| vrata: 587 varnost povezave: STARTTLS

yahoo.com
pop3.mail.yahoo.com | vrata: 995 | varnost povezave: SSL
smtp.mail.yahoo.com | vrata: 465 | varnost povezave: SSL/TLS

hotmail.com
pop3.live.com | vrata: 995 | varnost povezave: SSL
smtp.live.com | vrata: 587 | varnost povezave: SSL/TLS

Za večino drugih odjemalcev pa je tukaj še en zelo uporaben link s slikovnimi navodili: www.arnes.si/pomoc-uporabnikom/e-posta/nastavitve-e-postnih-programov.html
Zadnjič spremenil xtasy, dne 3. Nov 2010 ob 10:03, skupaj popravljeno 7 krat.

Uporabniški avatar
KoMar
Administrator
Prispevkov: 3979
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 11:43
T-2: Že imam
Paket: 100/10 FTTH

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a KoMar » 11. Avg 2010 ob 17:33

:plosk:

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a Anubis » 12. Avg 2010 ob 10:18

:plosk:
BTW, a je tam zgoraj v enih primerih port "456" zatipkan in bi moral biti "465"? Sicer pa je vsaj pri Gmailu tako, da podpira tako 587 kot 465. Pa za Siol mislim, da je koncno uvedel "varen" POP preko 995.
BTW2 - a Thunderbird se posreduje naprej v headerjih interni IP masine, s katere se posilja?

xtasy
Model
Prispevkov: 273
Pridružen: 13. Jun 2010 ob 16:55
T-2: Še nimam

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a xtasy » 12. Avg 2010 ob 10:46

jp, zatipkano. c/p zna biti kdaj problematičen =D sem popravil, drgač pa odhodni SMTP je vedno ali 25 ali 465 ali 587. odvisno od same varnosti. gmail sem preveril, gre tudi skoz vrata 587 toda prek starttls-ja (ki pa ga ne podpirajo vsi odjemalci, thunderbird recimo ga). Za siol pa nisem našel podatkov glede 995ke, na uradni strani/forumu nič ne piše, klicat tja pa se mi ne da =) če kdo ve, naj sporoči al pa stestira, pa se bo dodalo, če slučaj podpirajo ;)
na tvoj btw2 pa žal ne znam odgovorit, ti bo kater drug štručko povedal.

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a Anubis » 12. Avg 2010 ob 10:53

Bom za SIOL popoldne pogledal pri punci, kako ima nastimano, in sporocil. Mislim, da so koncno presli na kriptirano (razen ce je samo "testno"). Za Planet od Mobitela vem, da par mesecev nazaj, ko sem se uporabljal, je bilo vse plain-text. :roll:

Uporabniški avatar
Mark
T-2jevec
Prispevkov: 3147
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:37
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a Mark » 12. Avg 2010 ob 10:55

Anubis napisal/-a:BTW2 - a Thunderbird se posreduje naprej v headerjih interni IP masine, s katere se posilja?
Tule imaš glede tega nekaj zapisano

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?t=574630

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a Anubis » 13. Avg 2010 ob 16:42

Potrjujem za SIOL - pop ima tudi na 995 in SSL, deluje.

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2083
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a NoName » 14. Avg 2010 ob 20:31

Anubis napisal/-a:BTW2 - a Thunderbird se posreduje naprej v headerjih interni IP masine, s katere se posilja?
Da, v HELO ukazu se Thunderbird strežniku za odhodno pošto predstavi s svojim IP naslovom, kakor je meni znano... če sem prav preletel RFC2821 je to poleg FQDN edina prava poteza...
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

shorto
T-2jevec
Prispevkov: 395
Pridružen: 16. Feb 2007 ob 01:15
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a shorto » 21. Avg 2010 ob 10:44

LLess, ti dam še javno pohvalo čeprav si jo že dobil na šihtu za tole.STICKY!

ssavski
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 30. Avg 2010 ob 19:30
T-2: Že imam

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a ssavski » 30. Avg 2010 ob 20:03

Rabil bi pomoč - imam e-poštni naslov pri siolu in t-2 strežnik za internet pa mi ne dela odhajajoča pošta - probal sem že vse mogoče nastavitve vendar mi ne dela. Ima kdo urejeno podobno in mi lahko sporoči nastavitve?

Moje nastavitve:
prihajajoča - pop.siol.net
odhajajoča - smtp.t-2.net
probal sem že vse mogoče porte od 25, 465, 587, z tls in ssl šifriranimi povezavami, da strežnik zahteva preverjanje pristnosti in še marsikaj kar sem našel na različnih forumih. Ali je mogoče potrebno kje vnesti od t-2 username in geslo ali samo od siola? - sem namreč vezan na internet preko soseda.

V naprej hvala

Uporabniški avatar
KoMar
Administrator
Prispevkov: 3979
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 11:43
T-2: Že imam
Paket: 100/10 FTTH

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a KoMar » 30. Avg 2010 ob 20:10

Ne moreš uporabljat @siol.net hkrati s smtp.t-2.net ;)

ssavski
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 30. Avg 2010 ob 19:30
T-2: Že imam

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a ssavski » 31. Avg 2010 ob 19:02

Uspelo mi je urediti - KoMar mi je dal malo za mislit.
Moje nastavitve:
prihajajoča - pop.siol.net
odhajajoča - mail.siol.net

Namesto porta 25 sem dal 465 ssl ssl šifriranimi povezavami, strežnik za dohodno pa 110, drugih nastavitev nisem spreminjal.

Hvala

gizmoeu
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 18. Nov 2010 ob 20:33
T-2: Še nimam

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a gizmoeu » 18. Nov 2010 ob 20:38

Pozdravljeni!

Mene pa zanima,zakaj ne briše prenešenih sporočil z mail serverja v bilokaterem programu (thunderbird,outlook..)

Thx, Lp

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2083
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a NoName » 18. Nov 2010 ob 20:42

mogoc mas tako v odjemalcu nastavljeno.. preveri tudi spletno posto.
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

gizmoeu
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 18. Nov 2010 ob 20:33
T-2: Še nimam

Re: [vodič] Thunderbird 3.1 in drugi poštni odjemalci

Odgovor Napisal/-a gizmoeu » 19. Nov 2010 ob 15:43

Nič od naštetega ni nastavljeno.Nekam ni logike,uporabljam pa outlook trenutno.

Odgovori