Iz mobilnega v domače omrežje

Vse o T-2 internetu
Odgovori
dragof
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 18. Mar 2023 ob 18:17
T-2: Že imam

Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a dragof » 19. Mar 2023 ob 10:03

Ker sem bolj laik na tem področju, bi prosil, če mi kdo pomaga.
Rad bi s telefonom preko mobilnega omrežja prišel v domače lokalno omrežje, do podatkov v računalniku in do podatkov na disku, ki je preko USB priklopljen direktno na router.
Imam optiko T2 Innbox G64, ki omogoča port forwarding ter dinamični IP.
Ta isti IP mi kaže tudi računalnik, ki je na router priključen preko kabla.
Na innboxu imam namenoma izklopljen wifi, ker za ta namen uporabljam router ASUS GS-AX300.
Vse naprave, ki jih imam doma so povezane na omenjeni router, razen TV, ki je povezan na preko brigde porta (LAN 4) direktno na innbox.
Kot vem ima moj router dva IP zunanji in notranji.
Na routerju in na innboxu imam možnost nastavitve posredovanja vrat, poleg tega imam možnost na routerju tudi odpiranje vrat in še mnogo drugih funkcij.
Zanima me samo kaj moram narediti, katere IP-je ter katero število vrat naj vnesem, in kam, da bom lahko s telefonom preko mobilnega omrežja dostopal v domače omrežje do podatkov, ki jih imam v računalniku, ali na disku, ki je priključen direktno na router preko USB.
Ko sem s telefonom v domačem omrežju, lahko dostopam do vseh podatkov brez problema.
Prosim, če mi kdo zna to razložiti čim bolj po domače.

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2084
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a NoName » 20. Mar 2023 ob 07:36

Potrebuješ VPN. Menda je zerotier preprost za nastavitev. Poglej kakšen youtube video na to temo.
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

dragof
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 18. Mar 2023 ob 18:17
T-2: Že imam

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a dragof » 20. Mar 2023 ob 17:35

Meni je ta zadeva lepo delovala, ko sem imel ta star črni modem. Po tem, ko so mi zamenjali za sedanji innbox pa zadeve več ne dela. Ne razumem zakaj bi moral vmes vpletati še VPN. Mislil sem, da moram samo nastaviti ali odpreti ali posredovati določena vrata, ne vem pa katera vrata odpreti in katere IP-je uporabiti.

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a Skorc » 20. Mar 2023 ob 19:42

Domnevam, da si prej imel Milan - to je optično stikalo in ne modem (router). Trenutno imaš v "verigi" dva routerja; Innbox ter Asus.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

dragof
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 18. Mar 2023 ob 18:17
T-2: Že imam

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a dragof » 20. Mar 2023 ob 20:36

Ne vem, kako se je imenovala prejšnja črna škatla, zdaj imam tako kot sem opisal na začetku. Za innboxom imam na LAN4, ki je brigde, priklopljen TV, na LAN1 pa svoj router in svoje domače omrežje. Innboxov wifi sem izklopil.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9105
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 20. Mar 2023 ob 20:50

Ja, imaš dvojni router to je problem.
Najbolj enostavno bi bilo, da bi naročil statični IP, sam to je strošek. Mislim da je 10eur vklop statičnega IPja, potem pa 2eur na mesce če se ne motim.

edino... če si na T2 optiki ali Telekom P2P (LLU) optiki potem nebi rabu plačevat za statični, ti pripada še 2x dinamični IP.

dragof
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 18. Mar 2023 ob 18:17
T-2: Že imam

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a dragof » 20. Mar 2023 ob 23:09

Sem na T-2 optiki. In kaj bi pridobil s statičnim IP, ko pa imam skoz, od kar imam ta innbox enak zunanji IP, ki mi ga je dodelil T-2?

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 21. Mar 2023 ob 07:40

Ja, je možno da ga imaš dolgo dolgo časa, se pa lahko vseeno spremeni. ;) To seveda velja za določene tehnologije,
včasih je pa statični že default za modem dodeljen.

dragof
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 18. Mar 2023 ob 18:17
T-2: Že imam

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a dragof » 21. Mar 2023 ob 15:16

Do zdaj še vedno nisem dobil uporabnega odgovora, ali vsaj namiga na moje prvotno vprašanje. Vem samo, da je treba odpreti, ali posredovati določena vrata. VPN in statični IP pri tem ne igrajo nobene vloge. Ko se bo, če se bo zunanji IP spremenil, ga bom zamenjal v nastavitvah in stvar bo rešena.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9105
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 21. Mar 2023 ob 16:55

Prvo pokliči na T2 klicni center, da ti LAN3 nastavijo v bridge, in na njega priklopi svoj router, ta bi nato moral dobiti public (javni) "zunanji" dinamični IP.
Ko bo to imel narejeno, potem pa VPN naprej. Ali boš imel VPN na svojem routerju...

dragof
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 18. Mar 2023 ob 18:17
T-2: Že imam

Re: Iz mobilnega v domače omrežje

Odgovor Napisal/-a dragof » 3. Apr 2023 ob 21:00

No, pa se je zadeva skoraj uredila sama po sebi. Router sem priklopil na LAN4, od innboxa, ki je že skozi v bridge, TV sem priklopil na router in po določenem času sem se že lahko preko mobilnega omrežja povezal v domače omrežje ter lahko dostopam do diska, ki ga imam priklopljenega direktno na router preko USB. Še vedno pa ne morem dostopati do računalnika, čeprav je prižgan in ga vidim v omrežju. Mislim, da je zdaj na vrsti požarni zid v računalniku, ki ga moram malo raziskati ko bo čas za to. Ne bi namreč rad naredil preveliko prepustnost požarnega zidu in s tem ranljivost računalnika.

Odgovori