Mrežni kabel (4 ali 8 žil?)

Vse o T-2 internetu
Odgovori
Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Mrežni kabel (4 ali 8 žil?)

Odgovor Napisal/-a Seeker » 6. Nov 2006 ob 18:34

Od modema do televizije imam potegnjenega 20 m mrežnega kabla. Kabel je 8 žilni (navadni mrežni). Zraven TV bi potreboval še en računalnik. Ali je res da internet/iptv potrebuje samo 4 žile? Ker če ne, bi lahko ostale 4 žile v tem kablu porabl za računalnik, ker res ne bi še enkrat napeljeval 20 m kabla. Lažje je narediti razcepitev na vsaki strani.

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a Krypto » 6. Nov 2006 ob 22:04

V bistvu res rabiš samo 4 žile, samo morš prov zvezat. Kako se zveže pravilno ti žal ne znam povedat, sm bil pa priča ko je telekomovec preko 4 žil zvezal da je delalo.

ghdgfdhsf

Odgovor Napisal/-a ghdgfdhsf » 6. Nov 2006 ob 22:46

Odgovor

Pin 1 Tx+ z pinom 1
Pin 2 Tx- z pinom 2
Pin 3 Rx+ z pinom 3
Pin 6 Rx- z pinom 6
Te se uporabljajo za mrežno povezavo ostale pa si sam izberi katere želiš imet za drugo opremo.
Seveda moraš ostale žice spojit na drug RJ45 po istem zaporedju kot ti je gor opisano.
Tu ti je še link z bolšim prikazom:
http://www.cac-slovenia.com/uporabno.html

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Odgovor Napisal/-a Seeker » 7. Nov 2006 ob 13:41

Kako morm pa zvezat? Crossover?

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 7. Nov 2006 ob 14:01

Ne. Na obeh straneh moraš vezati straight, če delaš normalni UTP kabel.

Če želiš delati crossover kabel (npr. za direktno povezavo dveh računalnikov), potem pa na eni strani straight, na drugi pa crossover.

P.S. Glede na to, da misliš 8 žilni kabel izkoristiti za 2 povezavi, potem boš barvne žile za eno od povezav lahko uporabil po sliki http://www.cac-slovenia.com/uporabno.html, za drugo povezavo pa uporabi preostale 4 žile, vendar se naj analogno barvno prilegajo glede na pine -> tako kot je zapisal texus.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Odgovor Napisal/-a Seeker » 7. Nov 2006 ob 14:34

Aha, ok. Sporočim ko se spravim narediti.

Uporabniški avatar
Surfer
Navdušenec
Prispevkov: 697
Pridružen: 24. Sep 2006 ob 11:22
T-2: Že imam
Paket: all in one :)

Odgovor Napisal/-a Surfer » 26. Nov 2006 ob 17:07

(Komar, sorry za dve temi, res nisem vedel za tole!)

Seeker, točno to idejo sem dobil tudi jaz, ker imam cca 20 metrov kabla napeljanega iz enega v drugo nadstropje (kar ni bilo enostavno za potegnit). Ali si morda že preiskusil? Ker bi me res zanimalo, če slučajno ne prihaja do prevelikih motenj, kot je rekel celloak:
Če si tok pogumen, da boš preko enega CAT5 kabla hotel vleči 2x signal za TV, boš naletel na grozne težave.

Kabli so spleteni tako, da se vpliv šumov čim bolj izniči. Efektivno imaš res 4 podatkovne žile, so pa 4 od teh tudi ozemljitev.

Zna te zajebavat. In to močno. Raje napelji še en kabel.
Kot prvo v mojem primeru mislim, da to ni kritično ker bom oba signala speljal do PCja in če bi TV signal motil internet, pač izklopim mrežno za net v času ko gledam TV na PCju... :idea:
Slika 8)

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 26. Nov 2006 ob 17:17

Jaz furam net (10Mbit) in tv po enem kablu že od vsega začetka...nobenih motenj.
Slika Optika od 30.5.2008

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Odgovor Napisal/-a Seeker » 26. Nov 2006 ob 22:53

Ja, sem naredil. po shemi tesux-a. Dela ko šus, nič motenj. 1xnet + 1xTV po 1xUTP kablu. Delal sem pa iz istega razloga kot ti (20 m kabla 2x vlečt - ne). 2xTV bi tut moralo delati po moje. Aja edino pazi, če imaš kabel kje štukan vmes, se zna zgodit da se barve zamešajo. Jaz sem vse razdrl, ker sem mel štukan, lepo po paricah napelju, naredu lep razcep na obeh koncih in stvar je super. Samo pazi da stisneš RJ45 konektor prav (1,2,3 in 6 pin).

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a pack » 7. Jan 2007 ob 21:23

Da malo razširimo temo. Mene tudi zelo zanima ta varianta "ponucanja" kablovja v več namenov, ker imam iz enega v drugo nadstropje omejene "kapacitete" položene cevi. :(

Predvsem bi bilo idealno, če bi lahko en STP oz. FTP kabel porabil za pripeljat glavno linijo do modema (1 parica) in po istem kablu še do recimo:

1) ISDN telefon (2 parici)
2) analogni telefon (1 parica)
3) IP telefon (3 parice?)

Ja, ne? Kaj prakse?

In še vprašanje glede STP kabla, ki naj bi bil posebej zaščiten pred zunanjimi vplivi. Je res potrebna "posebna ozemljitev" vtičnic, do kamor ga pripelješ? V nasprotnem primeru naj bi imel še več motenj, če ne ozemljiš??
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 7. Jan 2007 ob 21:28

- IP Telefon (2 parici)
- Za vse zadeve je fino, če jih ozemljiš (postaviš na isti "nevtralni" potencial)
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a pack » 7. Jan 2007 ob 23:08

OK, super, hvala za odgovor, Cobane.

Kaj pa po enem kablu PC in ISDN oz. PC in IP telefon?

Ja, sej vem, sam imam res vse možne kombinacije tle po bajti (med nadstropjema, sobama, pisarnama) in če bi vlekel za vsako zadevo svoj mrežn kabl, bi se mi naravnost zmešal.

P.S.: Pod ISDN mislim seveda od Pattona naprej.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 8. Jan 2007 ob 18:40

Ne vidim problema...
Drugače imam pa jaz po enem UTP kablu v sobo pripeljan PSTN telefon (1 parica) in internet oz. TV (2 parici). Preklop iz interneta na TV in obratno zaenkrat opravljam ročno (v "komandni sobi" :) ).
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Odgovori