Kako vzpostaviti (popraviti) mrežo?

Vse o T-2 internetu
Odgovori
MitjaM
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 11. Jan 2007 ob 23:37
T-2: Že imam
Paket: 4/1 + 2xVoIP
Kraj: Krško

Kako vzpostaviti (popraviti) mrežo?

Odgovor Napisal/-a MitjaM » 11. Jan 2007 ob 23:54

Torej ...
jaz sem tudi nekaj časa čakal ...
se malo jezil ...
veliko telefonaril ...
Zdaj pa imamo T-2 in sem z njim zadovoljen. Imamo tri IP telefonske priključke (njihove) in 4mb internet (dinamični IP), ki dobro deluje.
Imamo pa kup kompjuterov v domači mreži. In enega, ki še ni, kot je razvidno iz skice.
Praktično to zgleda tako kot sem skiciral na sliki:

Slika

Mreža seveda ne deluje tako kot bi morala. Vedno se najde nekaj računalnikov, ki imajo "Limited or no access" do mreže.

Nisem mrežni mojster in znam tam samo osnovne stvari.
Mi je pripravljen kdo razložiti, kaj moram narediti. Na razpolago imam še en router.
Če se da, iz spodnjega v zgornje nadstropje ne bi rad napeljeval še enega UTPja.

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2090
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Odgovor Napisal/-a NoName » 12. Jan 2007 ob 00:12

limited or no access ponavad pomeni, da nimas dodeljenega ip naslova do interneta. moznosti je vec...
ena je recimo taka, da vleces dvojni kabel (enega za internet, drugega pa za telefonijo), ter seveda pri modemu vmes postavis router (ki ima recimo 4 lan porte, ki jih magari naprej vezes na en switch). ce gre za podjetje, ti to nebi smelo predstavljati prevelikih tezav.. ce je v igri wireless router, pa toliko bolje, saj lahko na tisto masino, ki je v drugem nadstropju, 'montiras' internet breza sivih las...

ce si kje na celjskem, ti lahk js to za par pirov zmontiram :)
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a pack » 12. Jan 2007 ob 00:14

Če se le da, bi ti jest vseeno svetoval, da potegneš še en kabel do zgoraj.

Potem pa priklopiš tisti router na modem in vse računalnike na ta router. Če ima premalo vtičnic, ga razširiš s switchem. Lahko pa imaš wireless router in laptope povežeš brezžično (kar v zgornje nadstropje načeloma ne bo neslo, lahko pa preveriš).

IP telefone v zgornjem nadstropju pa priklopiš na en drug switch, ki gre direktno na modem.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Kako vzpostaviti (popraviti) mrežo?

Odgovor Napisal/-a Cobane » 12. Jan 2007 ob 07:21

MitjaM napisal/-a:Mreža seveda ne deluje tako kot bi morala. Vedno se najde nekaj računalnikov, ki imajo "Limited or no access" do mreže.
T-2 pri dinamičnem IPju dodeli samo dva IPja. Zato sta ti lahko na enkrat delovala samo dva računalnika, ostali pa so dobili sporočilo "Limited or no access". Daj si raje postavi notranjo mrežo s pomočjo routerja, pa teh problemov ne boš imel, pa še z varnostnega stališča bo bolje, ker bodo računalniki še za enim firewall-om več.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

mitja_i
Starešina
Prispevkov: 1523
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:16
T-2: Že imam
Paket: Brezčasni VDSL, paket TV+tel
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mitja_i » 12. Jan 2007 ob 08:55

Pa še port 4 na modemu je rezerviran za TV in ti tam priključen računalnik (switch ali router) ne bo pridobil IPja.
Slika (doma)
Slika (mobilno)
Slika (2. priključek)

MitjaM
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 11. Jan 2007 ob 23:37
T-2: Že imam
Paket: 4/1 + 2xVoIP
Kraj: Krško

Odgovor Napisal/-a MitjaM » 12. Jan 2007 ob 09:50

Hvala. Postaja mi bolj jasno.

Lahko še nekaj amaterskih vprašanj ...

Vsak IP telefonski aparat v moji hiši ima tudi svoj IP naslov ane? Tisti naslovi so statični?

Kaj v LAN1-3 na SVMju pa lahko poljubno vklopim računalnik (modem, switch) ali telefon? To sprašujem zaradi telefona, ki je v spodnjem nadstropju. Ker drugače bom potreboval preveč switchev, da to izvedem. Brezžična mreža namreč ne pride v poštev.

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2090
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Odgovor Napisal/-a NoName » 12. Jan 2007 ob 11:42

ja, tudi telefoni majo svoj staticni ip naslov, vendar je tisti naslov v drugem subnetu (10.114.x.y ako me spomin ne vara) in nima dostopa do interneta. v lan1 - lan3 lahko poljubno vkljucis telefone, racunalnike, routerje, ...
na tvojem mesti bi bilo, kot sem rekel, najbolj pametno do telefonov vlect kabl iz enega switcha, do racunalnikov pa prko switcha na routerju, le-tega pa skonfiguriranega tako, da so vsi racunalniki recimo v 192.168.0.0/24 subnetu, do interneta pa bi dostopali preko routerjev interni ip naslov, recimo 192.168.0.1. kr itak ima router omogocen dhcp server...

lahko pa probas sreco in posljes kak dopis, da ti omogocijo vecje stevilo dinamicnih ip naslovov.
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

mitja_i
Starešina
Prispevkov: 1523
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:16
T-2: Že imam
Paket: Brezčasni VDSL, paket TV+tel
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mitja_i » 12. Jan 2007 ob 13:01

Sreča nima nič pri tem - dinamična naslova sta samo 2! Ali pa 1 statični.
Slika (doma)
Slika (mobilno)
Slika (2. priključek)

MitjaM
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 11. Jan 2007 ob 23:37
T-2: Že imam
Paket: 4/1 + 2xVoIP
Kraj: Krško

Odgovor Napisal/-a MitjaM » 14. Jan 2007 ob 23:20

Sem uredil.
Deluje odlično. Internet in telefon.
Iz spodnjega v zgornje nadstropje sem moral potegniti pač še en kabel. Zgoraj sem dal še eno stikalo (ki sem ga itak od t-2 dobil) in je sedaj en kabel in stikalo za telefona, drugi pa za internet zgoraj. Spodaj pa sem za svm-jem namestil še modem (ki pa sem ga tudi imel še od prej).

Hvala za pomoč. In za razjasnitev pojmov.

Odgovori