Torrent, router, nastavitve in T-2

Vse o T-2 internetu
Odgovori
bostjank
Faca
Prispevkov: 191
Pridružen: 20. Nov 2006 ob 21:22
T-2: Še nimam
Paket: Uporabljal vse storitve T-2 70 dni in vse storitve tudi prenehal uporabljati !

Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a bostjank » 16. Feb 2007 ob 18:32

Veliko uporabnikov po namestitvi katerega od torrent programov (denimo uTorrent) poroča o težavah s stabilnostjo linije. Problem se skriva v preobremenitvi pasovne širine oz. zmogljivosti domačih usmerjevalnikov, zato me zanima, kakšne nastavitve priporočate kot minimalne za zadovoljivo delovanje programa torrent in hkrati kar najmanj obremenile za usmerjevalnike:

- GLOBAL MAXIMUM NUMBER OF CONNECTIONS ?
- MAXIMUM NUMBER OF CONNECTED PEERS PER TORRENT ?
- NUMBER OF UPLOAD SLOTS PER TORENT ?

Pri nastavljanju maksimalne pasovne širine (DL/UL), ki jo lahko koristi torrent program, smo nekako že ugotovili, da se priporoča nastavljanje 75% fizične zmogljivosti celotne linije (tako za DL kot tudi za UL), če želimo zraven še vsaj udobno deskati.

Uporabniški avatar
Jerry
Legenda
Prispevkov: 1068
Pridružen: 22. Jun 2006 ob 17:11
T-2: Že imam
Paket: VDSL:10/2+IPTV
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jerry » 16. Feb 2007 ob 18:36

Kako linijo pa mas? UL se da drugace na 85%.

edit: klele si drugace lhk sam zracunas, je tut za utorrent ok.
http://infinite-source.de/az/az-calc.html
Zadnjič spremenil Jerry, dne 16. Feb 2007 ob 18:38, skupaj popravljeno 1 krat.
SpaceInvader!
Slika

bostjank
Faca
Prispevkov: 191
Pridružen: 20. Nov 2006 ob 21:22
T-2: Še nimam
Paket: Uporabljal vse storitve T-2 70 dni in vse storitve tudi prenehal uporabljati !

Odgovor Napisal/-a bostjank » 16. Feb 2007 ob 18:38

Je morda tale pomočnik pri nastavljanju primeren:

http://infinite-source.de/az/az-calc.html

:?:

In še, ali morda na kakovost delovanja vpliva tudi številka vrat, prek katerih poteka promet? Sodeč po pomočniku je najbolje izbrati vrata med 50000 in 60000, ne pa recimo za primer 4000.
Zadnjič spremenil bostjank, dne 16. Feb 2007 ob 18:43, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 16. Feb 2007 ob 18:41

Jaz imam zaenkrat še en beden router LevelOne 1412, ki se mi je sesul v 10 min po štartu "bitnega hudournika". Potem sem pogruntal, da če dam računalnik, kjer laufam torrente, v DMZ, se router očitno precej sprosti in se mi v slabem letu še ni sesul.

Kar se pa tiče UL/DL imam pri liniji 1/256 naštimano DL = neomejeno, UL = 25 KBps.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
Jerry
Legenda
Prispevkov: 1068
Pridružen: 22. Jun 2006 ob 17:11
T-2: Že imam
Paket: VDSL:10/2+IPTV
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jerry » 16. Feb 2007 ob 18:42

Ja sam DMZ ti odpre vse porte.
SpaceInvader!
Slika

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 16. Feb 2007 ob 18:47

Vem... vse kar ne ustreza tistemu kar naštimaš v port forwarding-u, leti na tale računalnik. Na koncu je isto, kot če bi ga priklopil direktno na vood oz. modem. Se zavedam tega.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a pack » 16. Feb 2007 ob 19:31

Jest imam LevelOne FBR-1402tx že 4 leta, pa nimam čisto nobenih težav. Na začetku sem imel probleme, ker sem imel eno mašino na Windows Me (don't ask, why), pa sem moral izklopiti UPnP (kar je bilo itak zaželjeno in je še danes na off). Sesuval se mi je tudi, dokler nisem nastavil DoS (Denial of Service) Firewall na treshold High (WAN bandwidth > 2 Mbps). Aja, pa zadnji firmware gor in to je to. :wink:

DMZ je pa res nezaželeno nonstop uporabljat.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

jack123
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 16. Okt 2007 ob 17:20
T-2: Še nimam
Paket: /

Re: Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a jack123 » 26. Nov 2007 ob 16:54

Imam 10/1 linijo pa me zanima kaksne nastavitve najbol priporocate za uTorrent, da bom lahko zravn se brez problema na internetu.

jack123
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 16. Okt 2007 ob 17:20
T-2: Še nimam
Paket: /

Re: Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a jack123 » 27. Nov 2007 ob 17:12

res nihce neve ?

Uporabniški avatar
Mrgastix
Novinec
Prispevkov: 11
Pridružen: 6. Sep 2006 ob 21:40
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a Mrgastix » 27. Nov 2007 ob 19:04

bostjank napisal/-a: - GLOBAL MAXIMUM NUMBER OF CONNECTIONS ?
- MAXIMUM NUMBER OF CONNECTED PEERS PER TORRENT ?
- NUMBER OF UPLOAD SLOTS PER TORENT ?
Imam 10/1 in imam:
1. 130
2. 70
3. 3

Mislim, da je tako bilo tudi default po inštalaciji. Pri paketu 10/1 je bolj problem upload, ker je pač TCP/IP tako zasnovan, da če imaš poln upload, tudi download ne bo delal dobro. Nastavi si omejen upload (npr. 64kB/s ali manj - imaš 50% lufta).

Večji problem je drugače router (če ima malo RAMa) ali pa celo softwarski firewall. Recimo ZoneAlarm ima kar fino težave po nekaj dneh stalno vklopljenega torrenta, ker si zapomni čisto vsako povezavo (connection) in teh se potem nabere kar precej. Potem ti računalnik dela počasi, pa tudi če nič ne downloadaš/uploadaš. Po mojih izkušnjah tudi nekaj dni vklopljen Azureus precej obremeni sistem, pa imam zelo močno mašino in 2GB pomnilnika.

edit: če ti še vedno dela počasi, potem zmanjšaj 1 in 2 postopoma, dokler ne prideš do prave številke. Drugače malo poglej na forumu. Vem, da je pred časom en pisal o routerjih in torrentih.
Slika

preem
Znanec
Prispevkov: 66
Pridružen: 30. Okt 2007 ob 11:54
T-2: Že imam
Paket: 10/10

Re: Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a preem » 28. Nov 2007 ob 09:42

Ma pusti vse po defaultu, samo hitrost omeji in bo delalo čist kul. ne vem, če recimo surfaš omejič DL hitorst na kajpavem 500KB/s, upload pa na 50Kb/s in ti bo delalo vse. Ko greš spat, in pustiš downloadat, omejitev hitrosti izklopi in zjutraj boš imel poln disk Pr0n-a :p

drgač pa zonealaram je brezveze in uglavnem nepotreben programček, saj imajo firewall že winsi, in za domačega uporabnika je to čisto dovolj. če pa imaš ruter, potem pa sploh ni problem, ker tko ruter blokira vse kar ni posebej forwardirano na tvojo mašino.

Azureus pa laufa na javi in ne more delat drgač kot počasi :p predlagam 'utorrent'

Uporabniški avatar
DustWolf
Znanec
Prispevkov: 68
Pridružen: 3. Okt 2007 ob 18:59
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a DustWolf » 28. Nov 2007 ob 20:54

Problem je samo pri routerjih ki vsebujejo conntrack (beri: so osnovani na Linuxu brez vsakršne investicije časa s strani proizvajalca routerja). Ti routerji aktivno spremljajo odprte povezave in ker je večina Torrentov slabo sprogramirana in se povezave samo odpirajo ne pa tudi zapirajo, potem routerju prej ali slej zmanjka spomina za povezave in se sesuje.

Zakaj to razlagam? Zato da bi postalo očitno da nobena mera omejevanja nastavitev tu ne pomaga. Tudi če ignoriramo dejstvo da so dejanski vzrok za probleme povezave ki prihajajo od zunaj, ne tiste od odznotraj (in potemtakem nobena nastavitev na tvojem računalniku ne more spremeniti števila drugih uporabnikov ki se želijo povezat na tvoj računalnik), je finta v tem da ne glede na okoliščine samo traja dalj časa da se router sesuje (tisti ki so taki da se) če so okoliščine bolj ustrezne. Ker povezave se odpirajo in se ne zapirajo, router pa beleži vse odprte povezave v časovnem okviru 5 dni (Linux default)... sesuje se ko jih je preveč. Če se jih odpre več naenkrat se router hitreje sesuje, če se odpirajo bolj posamično se router sesuje kasneje ampak ne glede na vse to se router prej ali slej sesuje.

Jaz sem imel NetGear routerček in na njem 4 uporabnike torrenta in se je zadeva sesula vsake 3 ure... za odpravo te napake ni bilo šans, na kak ne-Linux router pa tudi nisem imel namena it ker tisti imajo pa potem druge probleme (sem imel prej DLink in se je totalno zablokiral vsake par tednov.... NetGear se je vsaj sam resetiral), tako da sem si raje postavil Linux router na katerem sem sam uredil nastavitve pa je bil mir.

P.S.: Realno je povezav dosti več kot jih je pa nastavljenih v Torrentu... torej če želite realno sliko, live podatki iz mojega routerja: http://pritisni.ctrl-alt-del.si/. S tem da je pri meni timeout za odprte povezave 10 minut, največje dovoljeno število povezav pa 4095.
--
Most problems are man-made.

gr
Navdušenec
Prispevkov: 529
Pridružen: 15. Apr 2007 ob 11:15
T-2: Že imam
Paket: T4 20M, 2xTV, Patton
Kraj: Obalala

Re: Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a gr » 28. Nov 2007 ob 22:21

Kako bi pa delal NAT brez connection trackinga???

Uporabniški avatar
DustWolf
Znanec
Prispevkov: 68
Pridružen: 3. Okt 2007 ob 18:59
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a DustWolf » 28. Nov 2007 ob 22:51

Vprašaj vse proizvajalce starejših routerjev.. pač.. razen če maš kako drugo razlago za kaj se je problem z conntrackom pojavil šele od kar so firme začele Linux uporabljat?

Verjetno gre tud pasivno. PAT namesto NAT recimo? Nevem.
--
Most problems are man-made.

gr
Navdušenec
Prispevkov: 529
Pridružen: 15. Apr 2007 ob 11:15
T-2: Že imam
Paket: T4 20M, 2xTV, Patton
Kraj: Obalala

Re: Torrent, router, nastavitve in T-2

Odgovor Napisal/-a gr » 29. Nov 2007 ob 11:04

PAT = NAT, bolj ali manj. Odpiranje strani v browserju, pošiljanje in prejemanje pošte, low-id mula in omejeni torrenti so PAT (LAN->WAN), port forwarding za mulo, torrent ali tvoj web server je DNAT (WAN->LAN).

Ne glede na to, kakšen routing se uporablja (statičen/dinamičen, SNAT, DNAT, PAT...) sistem vedno uporablja tabelo, ki mu pove, kaj naj naredi z vsakim paketom, ki ga prejme. Večja tabela - več spomina, počasnejša obdelava. Da paketi lahko tečejo, si mora pri PAT router zapomniti vsaj tvoj IP in port, svoj IP (če ima možnost delovanja preko več naslovov hkrati) in port ter IP in port na drugi strani.

Iz tabele se zapisi avtomatično brišejo, ko se povezava zapre (FIN/RST). Žal se včasih povezave prekinejo, žal jih včasih programi pozabijo zapreti, žal se lahko zapre le TCP povezavo, UDP povezave pa ne. V vrstico tabele je treba zato ob prejemu vsakega paketa zapisati čas, ko se je to zgodilo in stare vrstice občasno brisati. Ker imajo vsi, tudi največji routerji le 65535 portov na IP naslov, je to čiščenje pomembno. Če čistiš prepočasi, ti lahko zmanjka prostih portov za nove povezave in posledično DOS, če čistiš prehitro pa povezave prekinjaš, kar pa tudi ni v redu. Meni gre recimo zelo na k... to, da mi ssh povezavo do nekaterih strank prekine po par minutah neaktivnosti, če pozabim na keepalive.


Glavni adut poceni routerjev je hm, njihova cena. Zato so vsi ti routerčki strojno dokaj omejeni (šibek procesor, malo pomnilnika), stroške razvoja pa klestijo še z uporabo generičnega odprtokodnega operacijskega sistema. Rezultat tega so routerji, ki podpirajo le 256 conntrack zapisov in se radi obešajo. So pa zato poceni.

Aja, da ne bo zvenelo, kot da je 'generični odprtokodni operacijski sistem' (Linux) vzrok težav: ne, sploh ne. Tudi 'moji' firewalli/routerji so večinoma Linux računalniki, ampak z omejenimi resursi običajno boljše dela specializirana kot splošna koda (Cisco škatlica > Datamax škatlica). Vsako opravilo pač potrebuje primerno orodje - za nekatere je dovolj routerček, drugi pridejo boljše skozi z računalnikom, nekateri pa rabijo močnejši specializiran hardver.

Odgovori