3x internet

Vse o T-2 internetu
Polonca
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 24. Jul 2007 ob 22:00
T-2: Že imam
Paket: 4/0,5

3x internet

Odgovor Napisal/-a Polonca » 24. Jul 2007 ob 22:09

Pozdravljeni!

Ker doma nismo ravno neki eksperti za domača omrežja, bi rada svoje težave delila in rešila z vami tukaj na forumu.

Pred nakupom prenosnika, smo doma za povezovanje dveh računalnikov z internetom uporabljali navaden HUB, ki je za naše potrebe služil svojemu namenu (2 IPja). Po nakupu prenosnika, smo le tega želeli brezžično povezati na internet in zato izbrali Linksysov model WRT54GL. Problem nastane pri dostopanju do omrežja.

Naša trenutna vezava je takšnale: Vood - Router - 2x žični internet in 1x brezžični (router bi moral imeti 1 IP) - vsi trije so povezani na router.

Do interneta lahko dostopata en 'žični' raunalnik in en 'brezžični', preostali 'žični' pa internetnega dostopa nima.
Na routerju smo pustili vse 'Default' nastavitve in na vseh računalnikih je nastavljeno Avtomatsko pridobivanje IP naslova. Na računalniku, kjer internet deluje, smo po nasvetu iz 002 v nastavitvah routerja uporabili funkcijo 'Clone MAC', da je povezava v začetku začela delovati.

Kako pripraviti do delovanje še preostali 'žični' računalnik, ki je povezan v router?

Hvala a vaše nasvete in odgovore.

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a pack » 25. Jul 2007 ob 00:54

Če ste pustili vse nastavitve na default, potem sklepam, da nisi šla čez Setup Wizard, ki naj bi bil priložen na CDju? Možno je, da se ti router sedaj obnaša kot navaden switch. Kakšen IP pa dobi tisti računalnik, ki noče na internet? Ga drugi računalniki vidijo? Verjetno so to že pretežka vprašanja, ko praviš, da niste ravno experti. Sklepam, da imaš wireless povezavo tudi kar odprto celemu svetu oz. sosedom... V glavnem, magar še enkrat čez Setup Wizard, pri nastavitvah za internet (wan connection) mora biti izbran DHCP.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Polonca
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 24. Jul 2007 ob 22:00
T-2: Že imam
Paket: 4/0,5

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a Polonca » 25. Jul 2007 ob 09:01

Pod pojmom, da sm nastavitve pustila na default, sem imela v mislih to, da računalnik samodejno pridobi IP-je. Čez Setup Wizard sem šla in se mi je pri točki, ko ti bere nastavitve računalnika Setup ustavil in mi predlagal, da naj resetiram router, ker se računalnik ni mogel povezat z routerjem. Nevem kaj bi mi to pomagalo, ker bi verjetno postopala po enakih korakih kot prvič.
IP od računalnika, ki se ne more povezat z routarjem je 169.254.26.xxx.
Wirwlwss povezave pa nimam odprte celemu svetu, vendar dovoljujem, da se prek wireless na net povezuje le moj prenosnik z določenim MAC adressom.

Kje bi pogledala, če ga drugi račubalniki vidijo, pa žal nevem...

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 25. Jul 2007 ob 09:11

Računalnik (vsak) naj ima nastavitve na "Automatic"! (to je DHCP)
Optika 100/10

Polonca
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 24. Jul 2007 ob 22:00
T-2: Že imam
Paket: 4/0,5

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a Polonca » 25. Jul 2007 ob 09:29

Nimda, nevem točno kaj misliš pod tem, da mora imeti vsak računalnik nastavitve na "automatic". Povem lahko le to, da imam računalnik, ki se mu uspe povezat na net, nastavljenega na DHCP. To sem nastavila s pomočjo Setup Wizarda, ko me je vprašal kakšno vrsto povezave imam.
Pri računalniku, ki noče na net, do te točke sploh nisem prišla. Tudi do t.i. Web-based Utility-ja prek tega računalnika ne morem dostopat. Drugega načina, kako bi računalnik nastavlila na "automatic" pa ne poznam.

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 25. Jul 2007 ob 09:33

Una IP cifra 169.xxx mi hudo grdo izgleda.
Optika 100/10

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a pack » 25. Jul 2007 ob 10:59

Glede na ta IP, ki si ga napisala, sta dve možnosti. Ali je poškodovan kabel in računalnik ni povezan z routerjem (lučka na mrežni kartici od računalnika in na vhodu routerja, kjer je ta kabel vtaknjen, ne gori), ali pa nimaš pravilno nastavljen router, ki pač ne dodeljuje internih IPjev računalnikom.

Kakšen IP pa imata računalnika, ki se lahko povežeta na internet? Nekaj v obliki 89.212...? Če je tako, potem drži moja zadnja trditev.

EDIT: Pa imaš kabel iz vooda vtaknjen v router v WLAN vhod? Da ni slučajno v kakšnem od štirih LAN.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Polonca
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 24. Jul 2007 ob 22:00
T-2: Že imam
Paket: 4/0,5

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a Polonca » 25. Jul 2007 ob 11:24

Ne kabel ni poškodovan. Sem že včeraj poskusila z drugim kablom, pa ravno tako ni delovalo. Skratka lučka na mrežni gori, ne glede na to kateri kabel uporabljam.
IP- ja računalnika, kjer net normalno dela, pa sta nekaj v obliki 192.168...., skratka taka kot jih router dodeljuje.

In ja, kabel iz vooda je vtaknjen v router v WLAN vhod oz. v vhod kot je predstavljeno v navodilih.

Polonca
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 24. Jul 2007 ob 22:00
T-2: Že imam
Paket: 4/0,5

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a Polonca » 25. Jul 2007 ob 12:01

No mogoče vam bo tole kaj pomagalo...

Zanima me namreč, zakaj sem mogla v Web-based Utility-ju pritisnit clone MAC, da sem se sploh lahko povezala na net prek prvega računalnika (to je računalnik, na katerem mi net dela). To sem naredila po navodilih tehnične pomoči T2-ja.

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 25. Jul 2007 ob 12:35

To je zato, da sploh dobiš IP cifro. Na voljo sta samo dve za priključek. Ločuje pa jih po MAC naslovih (koda na mrežni kartici).

Ta tretji računalnik moraš nastaviti na Automatic. IP številka vseh priključenih računalnikov mora biti v naboru 192.168.xxx.xxx kot jo daje od sebe tvoj router.
Optika 100/10

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a pack » 25. Jul 2007 ob 13:38

Polonca napisal/-a:IP od računalnika, ki se ne more povezat z routarjem je 169.254.26.xxx.
Glede na ta IP (tako ga nastavijo windowsi, če na mreži ne najdejo DHCP strežnika - naprave, ki dodeljuje IP naslove - router v tvojem primeru) bi rekel, da imaš DHCP (automatično dodeljevanje IPjev) nastavljeno na tem računalniku, kar je pravilno. Za vsak slučaj še enkrat preveri:

Nadzorna plošča (Control Panel) / Omrežne povezave (Network Connections) / Local Area Connection. V oknu, ki se ti odpre, izbereš Lastnosti (Properties), na seznamu čisto spodaj izbereš Internet Protocol TCP/IP in klikneš na Lastnosti. Tukaj moraš imeti izbrano Samodejno pridobi IP naslove in tudi Samodejno pridobi naslov DNS strežnika
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a Fry » 25. Jul 2007 ob 13:40

Tisti IP 169.254.26.xxx, je malo čuden.
Ker tudi iz tega računalnika ne moreš dostopati do WEB nastavitev routerja, pomeni, da IP nikakor ni pravi. Računalnik se ne nahaja v "pravem omrežju", ker so prve tri številke IP naslova napačne.

Po defaultu DHCP server routerja dodeljuje IP-je v območju 192.168.1.100 do 192.168.1.150 .
Torej, če nastavitev DHCP serverja nisi spreminjala, bi morali tvoji trije računalniki biti v tem območju.
Če tisti računalnik, ki ne dela, ni v tem območju, potem najbrž ni v nastavitvah mrežne uporabljeno "Pridobi IP avtomatsko".
Zlasti bodi pozorna na to:
Nekateri računalniki imajo dve mrežne kartice. Zato poglej, če si skonfigurirala pravo (uporabljeno) mrežno kartico.

Nastaviš pa v:
Nastavitve/Omrežne povezave/"Tvoja omrežna povezava"/Lastnosti
Poiščeš spodaj Internet protocol TCP/IP
Nato Lastnosti in izbereš Samodejno pridobi IP naslov.
Potrdi in restartaj računalnik

Polonca
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 24. Jul 2007 ob 22:00
T-2: Že imam
Paket: 4/0,5

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a Polonca » 25. Jul 2007 ob 18:43

No takole...

Router sem resetirala in CD (setup wizard) najprej zagnala na računalniku, kjer mi net prej ni delal. Računalnik se spet ni mogel povezati na NET, niti na router. IP računalnika v tem času pa je bil 192....., se pravi tak, kot jih dodeluje router.


Sedaj sem router spet resetirala in cd zagnala na računalniku, kjer mi je net prej deloval. Router se je brez problemov povezal na net, celo brez pritiska na gumb Clone MAC. Tudi prenosnik se mi brez problemov poveže na net. Problematični računalik se seveda spet noče povezat na net.

Pack:
Imam izbrano Samodejno pridobi IP naslove in tudi Samodejno pridobi naslov DNS strežnika

Fry:
Imam eno mrežno kartico...

Lahko povem še to:
- da sem na problematičnem računalniku zagnala CMD in not vpisala najpre ipconfig /release in nato še ipconfig /renew in nato mi je napisalo, da se ne more povedaz z DHCP strežnikom.
- ko mi je net delal na laptopu in "vredu" računalniku, sem na internet priklopila še problematični računalnik. V tem trenutku se mu je na vredu računalniku izpisalo: sistemska napaka, prišlo je do spora z drugim IP-jem v območju.

Ima lahko kakšno povezavo z dostopom do DHCP strežnika vrsta mrežne kartice?

flier
Model
Prispevkov: 287
Pridružen: 15. Sep 2006 ob 09:39
T-2: Še nimam

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a flier » 25. Jul 2007 ob 18:51

Fry napisal/-a:Tisti IP 169.254.26.xxx, je malo čuden.
Nic ni cuden, take IPje dodeli Windows ko imas izbran DHCP in ne uspe pridobiti IPja od DHCP serverja.

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: 3x internet

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 25. Jul 2007 ob 19:09

Polona - preveri še ta problematičen računalnik. Ali je relativno nov? Lahko je, da boš morala najprej na net do PROIZVAJALCA MREŽNE KARTICE in si naložiti najnovejši gonilnik (februar 2007 ali novejši). Nekatere novejše kartice so imeli slabo podporo za DHCP!
Optika 100/10

Odgovori