Hitrost elektronske pošte

Vse o T-2 internetu
mipax
Uporabnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 15. Okt 2007 ob 15:47
T-2: Že imam
Paket: Optika 10/10 + VoiP

Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a mipax » 18. Okt 2007 ob 21:38

Zanimajo me vaše izkušnje glede hitrosti elektronske pošte pri T-2.
Meni se zdi, da prihaja pošta dostikrat s precejšnjo zamudo.
Kaj je temu vzrok in kolikšen je primeren čas potovanja elektronske pošte ?

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a pack » 18. Okt 2007 ob 22:33

Vsak prvi mail neznanega pošiljatelja lahko potuje tudi več ur, ker T-2 uporabalja greylisting. Ko je sistem "navajen" na pošiljatelja, prihaja pošta dokaj hitro. Pri sebi opažam, da zelo odvisno od maila do maila oz. strežnika, večinoma takoj, nekateri pa z do polurno "zamudo".
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

mipax
Uporabnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 15. Okt 2007 ob 15:47
T-2: Že imam
Paket: Optika 10/10 + VoiP

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a mipax » 19. Okt 2007 ob 13:12

Hvala za razlago, se mi zdi precej verjetno, da je vzrok v omenjenem. Tudi sam sem opazil velike razlike v hitrosti, pa nisem ugotovil, kaj bi bil vzrok.
:D

tomko036
Faca
Prispevkov: 193
Pridružen: 27. Mar 2007 ob 18:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžna svetloba
Kraj: Kranj

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a tomko036 » 19. Okt 2007 ob 18:11

Tudi meni se to dogaja - včasih bi rad čim prej poslal informacije nekomu, potem pa traja... pa traja... no se sistem navadi poj pa laufa. Imam pa še en zoprn problem. Če hočem nekomu poslati mail z malo večjo priponko - recimo okoli 1MB (kar niti ni toliko) - tudi znancu, nekaj časa pošilja, pa pošilja, potem pa napiše da maila ni poslal in me sprašuje če prekinem (Microsoft OutLook)in če takoj tega ne storim, prejemnik dobi tudi po 8 do 12 istih mailov! Ne vem kje je tu problem, nastavitve sem že stokrat spreminjal, na novo nalagal OutLook, pa je še zmeraj isto. Naj navedem še to da v mapi Poslano ostane ta mail in tudi tega, če ga takoj ne pobrišem lahko prejemnik popi..... ker mu natolčem toliko istih mailov. Imam bakreni 4/512. V čem je problem?

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a pack » 19. Okt 2007 ob 22:22

Protivirusna zaščita, ki ti preverja odhajajočo pošto? Norton?
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

tomko036
Faca
Prispevkov: 193
Pridružen: 27. Mar 2007 ob 18:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžna svetloba
Kraj: Kranj

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a tomko036 » 21. Okt 2007 ob 18:23

O poglej poglej... ne nimam Norton, je Bitdefender... se bom poigral še z njim... potem pa da vidimo, hvala za idejo.

newjack
Uporabnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 17. Nov 2007 ob 10:09
T-2: Še nimam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a newjack » 17. Nov 2007 ob 10:36

To je sicer vse res kar je zgoraj napisano. Pa da si bos lazje predstavljal kako zadeva deluje:

Ko prejemas mail > gre cez streznik, ki preveri, da ni kaksn spam, slednji pogleda to povecini tako, da "pinga" streznik s katerega prihaja mail. Ce bo slednji vrnil "pong" bo mail sel skozi, sedaj je pa vprasljivo kolk hitr bo vrnu "pong". Tko da ne, tukaj ni krivda t2ja ;)

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a pack » 21. Nov 2007 ob 11:38

Newjack, ko gre ravno debata o tem. Glede na to, da nekateri maili prihajajo z vsaj polurno zamudo, se da kako "popraviti" hitrost povratnega "ponga"? Se pravi, po tej logiki, optimizirat strežnik na oni strani?
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

zoran
Uporabnik
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Dec 2006 ob 11:58
T-2: Že imam
Paket: tv-tel-internet
Kraj: ljubljana

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a zoran » 21. Nov 2007 ob 13:18

tomko036 napisal/-a:Tudi meni se to dogaja - včasih bi rad čim prej poslal informacije nekomu, potem pa traja... pa traja... no se sistem navadi poj pa laufa. Imam pa še en zoprn problem. Če hočem nekomu poslati mail z malo večjo priponko - recimo okoli 1MB (kar niti ni toliko) - tudi znancu, nekaj časa pošilja, pa pošilja, potem pa napiše da maila ni poslal in me sprašuje če prekinem (Microsoft OutLook)in če takoj tega ne storim, prejemnik dobi tudi po 8 do 12 istih mailov! Ne vem kje je tu problem, nastavitve sem že stokrat spreminjal, na novo nalagal OutLook, pa je še zmeraj isto. Naj navedem še to da v mapi Poslano ostane ta mail in tudi tega, če ga takoj ne pobrišem lahko prejemnik popi..... ker mu natolčem toliko istih mailov. Imam bakreni 4/512. V čem je problem?
No, tole se dogaja tudi meni, pa sem na siolu...in n evem, kako bi bilo povezano z antivirusnim programom-saj ne gre za virus, pač pa za napačno delovanje Outlooka, ne?!

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a pack » 21. Nov 2007 ob 13:36

Nekateri protivirusni programi skenirajo tudi odhajajočo pošto.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

zoran
Uporabnik
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Dec 2006 ob 11:58
T-2: Že imam
Paket: tv-tel-internet
Kraj: ljubljana

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a zoran » 21. Nov 2007 ob 14:00

pack napisal/-a:Nekateri protivirusni programi skenirajo tudi odhajajočo pošto.
Pa še vedno ne razumem, kakšna je pri nepravilnem delovanju Outlooka vloga protivirusnega programa?

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a pack » 21. Nov 2007 ob 14:26

Pa sej ne vem, ali je Outlook kriv. Jest sem samo predlagal, da mogoče ga pa protivirusna zaščita sračka (če je Outlook že 100x ponovno nameščal...), ki preverja odhajajočo pošto. Ko ti v Outlooku pošlješ mail, gre le-ta preko AV programa.. in če je v tej komunikaciji karkoli narobe, se pravi, da recimo Outlook ne dobi feedbacka, da je mail poslan, ga bo pač pošiljal v nedogled. Recimo tako nekako na hitro. Lahko ima pa pst datoteko pokvarjeno, preveliko, ali pa nima nameščenih vseh popravkov za Outlook...
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
DustWolf
Znanec
Prispevkov: 68
Pridružen: 3. Okt 2007 ob 18:59
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a DustWolf » 24. Nov 2007 ob 00:57

Outlook Express ima empirično potrjeno tendenco da se zablokira med pošiljanjem ali prejemanjem pošte kadar je le-te veliko. Za Outlook od offica kaj podobnega še nisem doživel, je pa res da ga ne uporabljam za SMTP / POP dostop ampak samo X400 (exchange).

Če se pojavijo taki problemi obstaja ena enostavna rešitev: migracija na Thunderbird. Kake hude razlike v programu za mejle kot takem itak ni, samo da Thunderbird deluje.
--
Most problems are man-made.

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 24. Nov 2007 ob 16:39

O kakem pongu govorite :) Greylist deluje tako da pri sprejemanju poste preveri ce ima v bazi, ki ima nastavljiv cas kako dolgo si pomni, ze zapisano od koga komu gre ta posta in od kod. Ce tega nima javi posiljateljevem strezniku da je posta zacasno nedostavljiva. Ta potem odvisno kako je nastavljen poskusa posto dostaviti pozneje. Gre za po mojih izkusnjah za presedans med provajderi saj za mene T2 grobo posega v mojo privatnost in v mojo posto, katero storitev jim placujem. Ce potegnem analogijo je to podobno kot da mi nekdo pri moji navadni posti dezura in naganja postara da nosi dva krat ker ga se ne pozna.
Mislim da to funkcijo mora T2 omogociti uporabnikom na izbiro, ne pa da vrsi filter moje poste brez mojega dovoljenja. Ali ve kdo mogoce iz pravnega vidika ali ima T2 pravico to poceti ce jaz izrecno povem da to ne zelim.

Moje mnenje je da je T2 email defective by design storitev in kot taksna bi moral biti oznacena. Rad bi videl kako bi nekateri pljuvali po taksni disfunkcionalnosti ce bi jo imela konkurenca.

dal
Legenda
Prispevkov: 1206
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 09:23
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a dal » 24. Nov 2007 ob 16:59

t2 napisal/-a:Moje mnenje je da je T2 email defective by design storitev in kot taksna bi moral biti oznacena. Rad bi videl kako bi nekateri pljuvali po taksni disfunkcionalnosti ce bi jo imela konkurenca.
AMIS in ARNES uporabljata enako zaščito pred nezaželeno pošto in okuženimi sporočili. Uporabniki SiOL-a pa ves spam prejmejo takoj, razen če vklopijo anti-spam zaščito (na osnovnem predalu brezplačno, na ostalih pa z doplačilom 0,83 EUR mesečno na predal). :neutral:

Verjetno pa je res problem pri tistih uporabnikih T-2, ki veliko sporočil prejmejo od "neznancev" (s katerimi še niso komunicirali).

Odgovori