Kabel za povezavo modema

Vse o T-2 internetu
Odgovori
Uporabniški avatar
mahi
Legenda
Prispevkov: 1217
Pridružen: 14. Feb 2007 ob 10:38
T-2: Že imam
Paket: T-4 FTTH 10/10 + 1SDTV
Kraj: Portorož

Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a mahi » 24. Okt 2007 ob 11:53

Kaj priporočate. Tukaj čitam, da je najbolje VDSL modem postavit tik ob telefonski vtičnici. Ker je to pri meni nemogoče, stoji modem ene 5 metrov stran ob računalniku. Zastavlja se mi vprašanje, kakšen kabel je najbolje uporabit za povezavo med modemom in vtičnico? Je to tisti ploščati kabel, ki ga kupimo že narejenega v trgovini, ali priporočate kar UTP kabel, na katerega se da telefonske vtičnice ali mogoče kabel ki je v zidu in pride do telefonske vtičnice. Ta kabel je podoben UTP kablu, le da ima samo 2 žici, če se ne motim.
Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 24. Okt 2007 ob 11:57

Obvezno UTP (SUKANA PARICA). Če sta kabla ploščata (paralelna), bodo hude motnje iz okolice - pri 5 metrih prav gotovo, saj deluje kot antena.
Optika 100/10

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a Anubis » 24. Okt 2007 ob 12:16

No, po mojih izkusnjah je vpliv motenj odvisen tudi od razdalje od centrale in kvalitete linije. Jaz sem npr. imel ravno tako vsaj 6 metrov kabla (klasicnega telefonskega podaljska) od vticnice do modema, vmes celo eno "protistrelno" zascito od Belkina, pa mi je 8/1 in TV hkrati laufalo brez problemov. Res pa je, da sem bil 400-500 m od centrale. Prebral sem tovrstna opozorila na tem forumu, rekel, da vseeno probam s tem, kar sem imel; ker je bilo OK, sem potem tako pustil.
In potem je prisla optika... 8)

vangelis1870
Znanec
Prispevkov: 58
Pridružen: 9. Apr 2008 ob 22:44
T-2: Že imam
Paket: 10/2

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a vangelis1870 » 13. Apr 2008 ob 23:07

Ha, jaz imam od vtičnice do modema 15 metrov klasičnega telefonskega kabla :owned: in vleče 10/2 + telefon in dokler se nisem naveličal TV je vleklo še to, vse skupaj na full na nekih 900 m od centrale :hudicek: . Saj vem, bebavo od mene :oops: , ravno naročam UTP.

Ampak idiotizem od T2, da monter s sabo ne prinese in ti ne proda UTP kabla z RJ-11, ampak ga moraš sam spedenat kakor veš in znaš, KER SEVEDA NOBENA ŠTACUNA NE PRODAJA UTP KABLA Z RJ-11 konektorjem. To je en velik minus za T2, sicer pa sem NORO zadovoljen in nikakor ne grem nazaj na T1, pa če mi plačajo.

andrejs
Guru
Prispevkov: 872
Pridružen: 6. Nov 2007 ob 07:42
T-2: Že imam
Paket: 10/1 + 2xISDN + 2xUMTS + IPTV
Kraj: Maribor - Limbuš

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a andrejs » 14. Apr 2008 ob 06:57

kak lahko rečeš da nimajo v nobeni trgovini narejenih kablov našel v prvi v katero pogledal 15m ali pa 20m tudi tukaj jih imaš pa pravijo da v tretje gre rado
Slika

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a pack » 14. Apr 2008 ob 07:05

Andrejs, to je navaden mrežni kabel z RJ45 konektorji. On bi pa želel imet na UTP kablu že kar tovarniško nameščene RJ11 konektorje, ki so sicer drug standard in predvsem za druge kable, in zato takšnega "kompleta" ne boš našel v trgovini na policah.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

vangelis1870
Znanec
Prispevkov: 58
Pridružen: 9. Apr 2008 ob 22:44
T-2: Že imam
Paket: 10/2

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a vangelis1870 » 14. Apr 2008 ob 08:19

Ampak res mi ni jasno, kako je to mogoče? V steni RJ-11, v modemu RJ-11, narejenega kabla pa nikjer?! To je isto, kot da bi nekdo naredil svetovno športen avto, a ne bi ga mogel vozit, ker ni taprave mešance bencina na trgu. Saj bi avto šel tud na navaden bencin, ampak zelo zelo počasi in kar naprej bi kihal, bi moral sam mešat mešanco... :jao: :jao:, in ko bi vprašal serviserja, kaj je narobe... Ja, kabla nimate tapravga!! Ka vam pa je?! Dejte najprej kabel zamenat z UTP pol pa kličte HD!! :hmm: (Pa da ne bo pomote, sam nisem imel problemov, razen ko me je vrglo ven totalno, tako da sem bil par dni brez neta in so na koncu ugotovili, da ni problem v interni inštalaciji) A je kdo pri vseh računalniških veleumih sploh pomislil, da obstaja narod, ki dela po 14 ur na dan DRUGE stvari in se nima časa in ne volje zajebavat z nekimi kabli? :nevem:

Mimogrede, na nekem hrvaškem sajtu sem videl, da baje obstaja reducirka iz RJ-45 na RJ-11. A ima kdo kako informacijo, če se to kje dobi v slo ali če se da naročiti iz tujine in ali sploh deluje? :roll:

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 14. Apr 2008 ob 20:38

S tem boš tudi zgubil...vsak spoj ma zgube. V čem je težava stisnit en konektor na kabel?
Slika Optika od 30.5.2008

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a Fry » 14. Apr 2008 ob 23:11

Res ne razumem kaj ljudje pričakujejo!
Da jim bo T-2 zamenjeval hišne instalacije?

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a pack » 14. Apr 2008 ob 23:11

Vangelis, poglej, ko si že dal primerjavo v praksi. Tvoj športni avto bo čist navadno športen, če boš tankal mešanice, ki so namenjene širšim množicam. Res svetovno športen bo postal šele takrat, ko ga boš zapeljal v kakšno custom delavnico, kjer ti bojo stunal do konca vsako malenkost na avtu, ki se jo da, plus da boš pri tankanju dodajal še kakšne aditive... Tako gre zgodba tudi okoli tega kabla.

Seveda si lahko potegneš navaden, narejen telefonski kabel (ploščat, dve ali štiri žičke) z RJ11 konektorjem na obeh straneh, ki je takemu kablu od nekdaj namenjen (daljši kot je kabel, več bo motenj in zato slabši signal). Lahko si pa potegneš navaden UTP kabel z RJ45 konektorjem in daš vmes čisto navadni i člen 8-8 (za RJ45 konektor), v katerega prav lepo na sredino paše tudi RJ11... in si že verjetno opazil, da to še vedno ni optimum. Zato pa se dela "tune-up" teh kablov, da si sam doma popraviš UTP kabel in vzameš samo srednjo parico (modro), pa si gor naklemaš RJ11, ki ga potem lahko vtakneš direktno v modem. Idealno (če imaš možnost) se naredi recimo tako, da potegneš UTP kabel, naklemanega direktno iz telekomarce, direktno v modem z RJ11 konektorjem. Tako nimaš nič razdelitev in štukanj, različnih čudnih kablov in motenj...

Se pa strinjam, da se zaenkrat tale T-2 delavnica še vedno trudi v čimkrajšem času priklopit čimveč strank in zato nimajo na voljo dovolj časa (oz. delovne sile), da bi se ukvarjali s tunanjem vsakega posameznika posebej. Zato se je potrebno obrniti na ljudi, ki se s tem posebej ubadajo, in jih seveda tudi plačat, če ti niso ravno najboljši prjatli. ;)
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

vangelis1870
Znanec
Prispevkov: 58
Pridružen: 9. Apr 2008 ob 22:44
T-2: Že imam
Paket: 10/2

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a vangelis1870 » 14. Apr 2008 ob 23:41

Razumem vse napisano. Ampak niste dojeli poante. Mislim, da večina UPORABNIKOV T2 sploh ne ve za ta neuradni forum, in prav tako ni seznanjena z terminologijo v zvezi s telekomunikacijami. So zgolj UPORABNIKI storitev. Ko takemu uporabniku nekaj crkne in kliče na HD je prva stvar, ki ga vprašajo, koliko kabla pa imate? Druga stvar je A imate UTP kabel? Ja, vaša težava je zagotovo v tem, ker ga nimate!! In tu povprečen UPORABNIK mrkne.

Vem, da ste vsi po vrsti maherji na kvadrat in glede na to, kako se delate norca iz problema povprečnega uporabnika očitni experti, pa vendar poizkušajte se postavit v vlogo nekoga, ki ni nikoli slišal za UTP! Ja, so mi rekli takrat na HDju, da se tak kabel kupi v trgovini in naj najprej to naredim, ker je sigurno to razlog za moj problem. Fino, bom skočil v štacuno, a glej ga zlomka, nihče ne prodaja UTP kabla, ki bi pasal v uno k****o luknjo na modemu.

In če sem jaz, ki sem tehnik (sicer iz totalno druge stroke) porabil kar nekaj časa, da sem dojel osnovno terminologijo in kakšen kabel sploh rabim in kako se reče konektorju, potem ima povprečen uporabnik resen problem, se vam ne zdi? To je vse, kar sem želel izpostavit.

vangelis1870
Znanec
Prispevkov: 58
Pridružen: 9. Apr 2008 ob 22:44
T-2: Že imam
Paket: 10/2

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a vangelis1870 » 14. Apr 2008 ob 23:57

pack napisal/-a:...Lahko si pa potegneš navaden UTP kabel z RJ45 konektorjem in daš vmes čisto navadni i člen 8-8 (za RJ45 konektor), v katerega prav lepo na sredino paše tudi RJ11... in si že verjetno opazil, da to še vedno ni optimum. Zato pa se dela "tune-up" teh kablov, da si sam doma popraviš UTP kabel in vzameš samo srednjo parico (modro), pa si gor naklemaš RJ11, ki ga potem lahko vtakneš direktno v modem. Idealno (če imaš možnost) se naredi recimo tako, da potegneš UTP kabel, naklemanega direktno iz telekomarce, direktno v modem z RJ11 konektorjem. Tako nimaš nič razdelitev in štukanj, različnih čudnih kablov in motenj...

Povprečen uporanik bi se zgubil že pri besedni zvezi "navaden UTP", mene je zmanjkalo pri "čisto navadnem i členu" :? Ko boš star in boš imel protezo, pa ti bo počila, a ti razložim, kako se jo zelo 'enostavno' popravi? Skoraj garantiram, da ne boš imel pojma, o čem govorim, ampak je res čisto enostavno! In potem boš hodil okrog teden dni ves nesrečen, ker ne boš znal popravit proteze, zobozdravnik te bo pa naročil čez teden dni...

A razumeš problem? Jaz sem uporabnik in tam nekje na koncu žice je še kakšen uporabnik, ki se nima niti časa niti volje in niti interesa učiti tune-upa, je ekspert za kakšne druge stvari o katerih pa mogoče nihče od vas nima blage veze... Kot uporabnik tu zgolj izpostavljam problem. Če se je T2 dogovoril z proizvajalci opreme, da na modeme ipd nalimujejo T2 logo, pa bi mogoče ne bilo slabo, da bi uštimal še kak konkreten kabel, ne da ga potem HD zajebava u glavo, ker kao nima pravega kabla.

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a pack » 15. Apr 2008 ob 00:03

Zato pa greš v specializirano trgovino in prosiš za i člen za mrežni kabel, bojo že vedli, jaz bi za počeno protezo recimo poklical tole. Joke. :razz:

Sicer je pa na tem forumu napisanega ogromno znanja ravno s tem namenom, da se lahko povrpečni Janez, ki ga to zanima, tudi kaj nauči. Drugače se pa te zadeve zaupa strokovnjakom in se tukaj ne zgublja časa po nepotrebnem. ;-)
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Mark
T-2jevec
Prispevkov: 3147
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:37
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a Mark » 15. Apr 2008 ob 11:54

Dosedaj so še v vsaki elektro trgovini imeli ustrezne kable...Problem je lahko, če sam nisi prepričan kaj sploh potrebuješ!

Žal si si sam kriv, ker se očitno nisi pozanimal dovolj! Če si že klical na HD bi povprašal še kakšni konektorji morajo bit na UTP kablu, da bo pasalo! Bi moral dobit jasen odgovor!

Serijsko na tovarniških kablih za internet (UTP - Sukana parica), so RJ-45! Za priklop telefonske linije na modem pa so RJ-11! Se da brez težav namestit gor RJ-11!

Slika

vangelis1870
Znanec
Prispevkov: 58
Pridružen: 9. Apr 2008 ob 22:44
T-2: Že imam
Paket: 10/2

Re: Kabel za povezavo modema

Odgovor Napisal/-a vangelis1870 » 15. Apr 2008 ob 13:09

Hvala vsem za odgovore in pojasnila. Sem kar pri Maitimu :pivo: po emailu naročil Cat 5e včeraj opoldan in danes opoldan že imam zadevo dostavljeno. :car:
http://maitimonline.com Res sem jim hvaležen, še posebej zato, ker se nekaterim podobnim firmam ne da tega naredit, niti se jim ne da odpisat, da takih zadev ne delajo.

Na enem od forumov tu sem zasledil (če sem prav razumel), da ima menda sedaj T2 spisek podizvajalcev, ki lahko opravijo določene inštalaterske storitve. Fino bi bilo, če bi bil ta spisek javno dosegljiv, ne samo na request individualnega osebka uporabnika, tako da se HD razbremeni... Just a thought...

: offtopic: pack, smo tu lokalno imeli eno zobotehničarko, ji niso dali nobenega drugega dela kot pa samo reparature počenih protez. Pa pride pacientka z totalno protezo počeno po sredini. Odšla je z zaflikano protezo, a sedaj je med prednjima zgornjima enojkama imela milimetrsko špranjo :plosk: hehe, ne vem, na tvojem mestu ne bi pošiljal reparatur delat tehnikom, ki delajo samo reparature :aa:

Odgovori