Kako nastaviti omrežje?

Vse o T-2 internetu
Antrax
Navdušenec
Prispevkov: 664
Pridružen: 8. Maj 2006 ob 23:56
T-2: Še nimam
Paket: Telemach 6/1+3xDTV(1xHD)+tel
Kraj: Lenart
Kontakt:

Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a Antrax » 7. Nov 2008 ob 18:44

Pozdrav!

Imam 8 portni switch od T2 in nanj povezan PC (Windows XP) in Laptop (Windows Vista) in sedaj me zanima kako naredit, da se bosta videla preko mreže oz. če switch sploh to omogoča?

Lp
Slika <- Čakal sem 47 dni!
Slika

dule17
Guru
Prispevkov: 781
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 09:26
T-2: Že imam

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a dule17 » 7. Nov 2008 ob 20:25

kar je men znano boš prek sviča dobil dva IPja direkt od T-2, tko d bosta mela oba kompa vsak svoj zunanji IP. Ne vem kok se ti bosta kej IP-ja menjala, drugač pa lahko itak nastavš oba računalnika v isto workgrupo in dovoliš vpogled v fajle. Po mojem bi to mogl prek sviča skor delat, nism pa nikol probavu. Ne vem pa če je dobr to, glede na to da maš oba računalnika pol direkt v omrežju.

Rajš vzem en str router pa maš zadevo rešeno, al pa novga, itak niso dragi. Upam, d sm kej pomagu.

Antrax
Navdušenec
Prispevkov: 664
Pridružen: 8. Maj 2006 ob 23:56
T-2: Še nimam
Paket: Telemach 6/1+3xDTV(1xHD)+tel
Kraj: Lenart
Kontakt:

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a Antrax » 8. Nov 2008 ob 12:44

Ko bi med visto in xpji res bilo tako kot si rekel, da nastaviš workgroup pa gre - ampak žal ne gre :roll: Po vseh mogočih tutorialih sem poskušal in ne gre zato tukaj sprašujem, če ta switch sploh to omogoča?
Slika <- Čakal sem 47 dni!
Slika

beta1
Faca
Prispevkov: 107
Pridružen: 13. Apr 2008 ob 08:16
T-2: Že imam

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a beta1 » 8. Nov 2008 ob 12:48

Mislim, da ta vgrajen switch ni namenjen za mrežo, če ti T2 dodeli IPje. Če bi ročno nastavil v rangu 192.168.X.X, bi se potem računalnika vidla med sabo. Samo ne me držat za besedo, ker nisem sprobal.

Če neboš rešil težave, je najbolje, da si res priskrbiš en router.

vijavaja
Model
Prispevkov: 317
Pridružen: 14. Nov 2006 ob 17:35
T-2: Že imam
Paket: paket štirica na 10/10 optiki
Kraj: Koper

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a vijavaja » 8. Nov 2008 ob 21:13

Najprej na mrežnih poglej, katera IPja ti je dodelil T-2. Če sta obe mrežni v istem rangu, kar pomeni, da imata tudi skupen prehod (default gateway), v XPjih zanesljivo dela; za Visto ne vem, je nimam. Če kartici nimata skupnega prehoda, pa ne dela, niti na XPjih. Pa še nekaj!. Ko prvič nastavljaš takšno povezavo, za kakšnih deset minut ugasni oba računalnika.
Včasih pomaga izklop modema za kakšno uro in če imaš srečo, boš celo dobil IPje iz istega ranga. Ali pa, če imaš dve mrežni, poskusi z drugo mrežno, mi je na drugi mrežni uspelo dobiti nov IP, ki je bil v istem rangu kot na drugem računalniku.
Slika

dule17
Guru
Prispevkov: 781
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 09:26
T-2: Že imam

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a dule17 » 8. Nov 2008 ob 22:22

glede na to da dobi IP-je od T-2-ja bosta verjetn zunanja in bi morala imet kar iso subnet in gateway. Tko da kar se tega tiče ne bo težav, je pa problem v tem da se Vista in XPji ne štekata.

Sem mal gledu forume in zasledil nek popravek za xpje, ki naj bi deloval, vse pa naj bi rešil SP3 za xpje. Poskus s tem. Pa še, včas se spomnm, da je bil problem v firewallu in sem ga najprej mogu izklopt in potem so se računalniki med sabo vohal. PA tut če sem ga kasnej nazaj vklopu je blo ok. Lahko pa pogledaš sam da omogoča firewall UPnP.

Upam da je kkšn pametn predlog, če na pa še mal sporoč če je uspel kej.

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a Skorc » 9. Nov 2008 ob 09:48

Samo v razmislek in zelo poenostavljena razičica... Tvoj prvi računalnik pridobi naslov A.B.C.D , tvoj drugi A.B.C.E, in sosedov pridobi A.B.C.F ... pa tako naprej.

A bi bilo smisleno in varno, da se med sabo vidijo in delijo zmožnosti vsi računalniki iz segmenta A.B.C.0 ? Menim, da je odgovor na dlani. Zato pa: edina rešitev je domači usmerjevalnik in priklop vseh računalnikov na ta usmerjevalnik. Zunanja stran usmerjevalnika bo pridobila javni IP naslov A.B.C.D , na notranji strani pa sam izbereš rang. V večini primerov so domači usmerjevalniki nastavljeni za naslovni prostor 192.168.x.0.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 9. Nov 2008 ob 10:40

Točno tako. Cene routerjev so danes tako nizke da se o čem drugem sploh ne splača razmišljat. Izklop firewalla je :aa:
Slika Optika od 30.5.2008

dule17
Guru
Prispevkov: 781
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 09:26
T-2: Že imam

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a dule17 » 9. Nov 2008 ob 15:07

on je spraševal kako zadevo zrihtat s switchem, verjetno ve da mora kupt router. Zato taki nasveti, kako je pa zadeva učinkovita z vidika varnosti pa ne bi komentiral.

Se mi pa zdi da bo imel problem tut če kupi router, glede na to da se računalnika nočta povohat. Po mojem da bi rabu nasvet kako zadevo nastavt da bi mu po tem ko bi kupu router to vse skup delal.

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 9. Nov 2008 ob 15:21

Zakaj že? Ti si predvideval da bo od T-2 dobil 2 IPja v istem subnetu, kar sploh ni nujno. T-2 daje IPje vsaj iz treh različnih subnetov. Če bi hotel da bi to deloval bi moral preko firewalla spustiti praktično cel internet. Odprtje SMB portov v winsih odpre še marsikaj drugega... :roll:

Varnost je danes na prvem mestu, SMB porti nimajo na internetu kaj početi.
Slika Optika od 30.5.2008

dule17
Guru
Prispevkov: 781
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 09:26
T-2: Že imam

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a dule17 » 9. Nov 2008 ob 15:35

Ok, še enkrat. Če sm neumnost zinu, se opravičujem. Hotu sm rečt da se osredotočmo na temo. Vprašu je kako nastavt omrežje, in ne a je to varno al ne. Absolutno se strinjam da rab router, sam problem je med računalnikoma, da se ne vidta (vista in XP).

On rab nasvete kako problem rešt, ne pa nasvete kaj je dobro in kaj ne. Tut če bi hotu on odpret računalnike celmu svetu, bi pri tem njegova računalnika komunicirala med sabo ter ga povrh vsega to ne bi motil in bi ga to skrajno osrečevalo, potem smo vsi zadovoljni.

In kdo pozna rešitev za povezat Xpje in Visto?

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 9. Nov 2008 ob 15:48

Kolk greš stavit da je eno povezano z drugim? Če bo imel router se bosta tudi računalnika videla med sabo. Drugih težav med XP in Visto NI.
Lahko pa nam pove oba IPja pa mi sprobamo če dela :hudicek:
Slika Optika od 30.5.2008

dule17
Guru
Prispevkov: 781
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 09:26
T-2: Že imam

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a dule17 » 9. Nov 2008 ob 17:38

ja najboljš da tko nardimo. gremo stavt, pa naj pove oba IPja, lahko pa omogoč še RDP, da ne bomo preveč brskal za certifikati in gesli :mrgreen:

V glavnem nej kup router pa nej pol pove če bo mel probleme.

vijavaja
Model
Prispevkov: 317
Pridružen: 14. Nov 2006 ob 17:35
T-2: Že imam
Paket: paket štirica na 10/10 optiki
Kraj: Koper

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a vijavaja » 9. Nov 2008 ob 21:01

V glavnem še vedno ni odgovora ali imata oba računalnika isti prehod ali sta prehoda različna. Ali router da ali ne, pa naj vsak presodi zase.
Slika

ABS
Model
Prispevkov: 301
Pridružen: 21. Sep 2008 ob 15:54
T-2: Že imam
Paket: 10/2 + TV + TEL
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Re: Kako nastaviti omrežje?

Odgovor Napisal/-a ABS » 10. Nov 2008 ob 16:28

vijavaja, če imaš naročen dinanični ip, bosta oba računalnika dobila ip iz ranga 89.212.0.1

Odgovori