ipv6 in t-2

Vse o T-2 internetu
Odgovori
NeMeTko
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 24. Jun 2010 ob 13:10
T-2: Že imam

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a NeMeTko » 28. Jun 2010 ob 16:10

Abigor napisal/-a:NeMeTko, če v trgovinah poleg solate ne dobiš poceni ipv6 compatibile routerja, .......
Abigor odvadi se mešati hruške in jabolka!

Router je Router, Požarni zid pa je Požarni zid.
Če enačiš router s požarnim zidom, potem nikoli nisi imel opravka s pravim požarnim zidom.

Marsikaj se sicer prodaja z nalepko "firewall", pa to ni nič drugega kot navaden router z čisto navadnim IP filtrom.
Za domačo rabo je to sicer pogosto več kot dovolj, vendar v poslovnih omrežjih take naprave nimajo kaj iskati.

Če drugače ne znaš ločiti router od firewall-a, potem si pomagaj s ceno - če zadeva stane (bistveno?) več kot 500€, potem je velika verjetnost, da v roki držiš požarni zid in ne router.

Podpora IPv6 v današnjih požarnih zidovih, pa je večinoma točno na nivoju router+IP filter, kar avtomatično pomeni, da stvar (še) ni zrela za resno poslovno omrežje.

Drugače pa niti najmanj ne kritiziram uvajanje IPv6 pri ISP-jih. Po moje stvar prihaja ravno v pravem času, da jo bomo lahko v miru preučili, na poskusnih omrežjih postavili testne scenarije, pripravili optimalne konfiguracije in vso stvar potem čez kakšno leto ali dve - ko bo tudi varnost na ustreznem nivoju, uvedli v poslovna omrežja.

Ne smeš pozabiti, da je ogromna razlika med implementacijo IPv6 v domačem in v poslovnem omrežju.
Če doma zadevo polomiš, pač nekaj ur ne moreš do interneta. Če to isto narediš v poslovnem omrežju, pa se ti lahko zgodi, da boš lahko na zavodu za zaposlovanje navajal (ne)poznavanje IPv6 kot posebno znanje pri iskanju novega delodajalca.

Abigor
Nergač
Prispevkov: 1197
Pridružen: 23. Mar 2006 ob 17:05
T-2: Še nimam
Paket: 700/60
Kraj: Ind. cona Celje Vzhod

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a Abigor » 29. Jun 2010 ob 10:10

... eni še niso slišali za unix. Se bodo že mogli proizvajalci požarnih zidov in routerjev malo potruditi in se prilagoditi razmeram na trgu, da bodo mastno služili.

NeMeTko
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 24. Jun 2010 ob 13:10
T-2: Že imam

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a NeMeTko » 29. Jun 2010 ob 17:41

res ne veš o čemu govoriš - očitno res nisi še nikoli videl PRAVI, sodobni požarni zid in nimaš pojma, kakšne so današnje zahteve pri teh napravah.

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2090
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a NoName » 29. Jun 2010 ob 18:31

bom za kak dan zaklenil temo, saj ste ratal offtopic... ipv6, kot sem rekel, se na določeno omrežje že oglašuje, stranke IPv6 naslovov še ne dobivajo, požarni zid ni le usmerjevalnik z NAT-om, najprej bo urejen en del omrežja ter nekateri servisi ter seveda požarni zid :twisted: nato pa pridejo na vrsto stranke. do jutri je to to...
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

Uporabniški avatar
JanZorz
Uporabnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 30. Mar 2009 ob 11:06
T-2: Že imam
Paket: bil na T-2 VDSL, sedaj TS FTTH
Kontakt:

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a JanZorz » 3. Jul 2010 ob 06:13

NeMeTko napisal/-a: Podpora IPv6 v današnjih požarnih zidovih, pa je večinoma točno na nivoju router+IP filter, kar avtomatično pomeni, da stvar (še) ni zrela za resno poslovno omrežje.
Ni čisto res. Večina resnih firewallov že ima podporo za IPv6. Govorimo o rangu Cisco, Juniper, CheckPoint. Predvsem se pa zaradi dejstva, da bi radi v IPv6 restavrirali tudi end2end connectivity in reachability priporoča DPI naprave namesto port-blocking firewallov.

Recimo PaloAlto networks firewall, ki že zelo dobro podpira L7 DPI na IPv4/IPv6 (v VWire načinu).
http://www.paloaltonetworks.com/researc ... perceived/

Hosti, routerji in firewalli so zreli za resno implementacijo v produkcijska okolja, večji problem so monitoring/management platforme in seveda - CPE naprave, ki šele prihajajo. Zakaj - dolga zgodba.

Jan Žorž

Ogo
Faca
Prispevkov: 162
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 11:45
T-2: Že imam
Paket: 4 Mbps / 1 Mbps
Kraj: Villa Del Nevoso

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a Ogo » 4. Jul 2010 ob 13:37

Z implementacijo IPv6 se je treba začeti resno ukvarjati čimprej ravno zaradi morebitnih problemov, ki se jih bo srečalo na tem prehodu na nov protokol. Itak smo že 5 minut pred dvanajsto. In ko bo cel kup strežnikov na spletu dosegljivih le preko IPv6, bo lahko že panika.
Prvi v liniji za implementacijo so pa seveda ravno ISPji. Če ne bodo zmogli pošlihtati zadeve v doglednem času, zna biti problem. Potem pa pridemo še na nivo samih končnih strank, od podjetij, pa do posameznega Janeza in Jožice.

Abigor
Nergač
Prispevkov: 1197
Pridružen: 23. Mar 2006 ob 17:05
T-2: Še nimam
Paket: 700/60
Kraj: Ind. cona Celje Vzhod

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a Abigor » 21. Avg 2010 ob 08:40

Z IPv6 implementacijo bi se morali začeti ukvarjati na čisto drugem nivoju, kot je to do sedaj potekalo. Lahko je nekaj filozofirati, kaj bo prinesel IPv6. Seveda mora zadeva čimdlje ostati namenjana ožjemu krogu izbrancev pri nas, ker če bi zadeva bila public, bi lahko IPv6 že kdo v kakšni resni firmi vpeljal in tudi usposobljenih ljudi bi bilo več, česar pa ne sme biti, ker to pomeni konkurenco.

Jaka
Starešina
Prispevkov: 2761
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 13:41
T-2: Že imam
Paket: IPTV
Kraj: Ljubljana

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a Jaka » 2. Sep 2010 ob 16:44

Kdaj bo zdaj ipv6 navoljo za končne uporabnike?

alexx
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 25. Okt 2010 ob 13:19
T-2: Že imam

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a alexx » 25. Okt 2010 ob 15:20

Mene tudi zanima, kdaj bo na voljo IPv6, vsaj za poslovne uporabnike ?
Sem ravno pred tem, da naredim še en tunnel, pa ne vem ali naj še malo počakam, ali še ne bo tako kmalu ?

Jaka
Starešina
Prispevkov: 2761
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 13:41
T-2: Že imam
Paket: IPTV
Kraj: Ljubljana

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a Jaka » 3. Nov 2010 ob 15:52

ViR: go6.si

Je naslovov IPv4 pri nas že zmanjkalo?
Avtor Davor Šoštarič, 03.Nov 2010, 15:43, Objavljeno v Uncategorized

Eden od populističnih argumrntov za uvedbo IPv6 je skorajšnje
pomanjkanje naslovov IPv4. To je pomeben argument
(in verjetno edini zares merljiv), nikakor pa ne edini.
Za slovenski prostor sem bil nekako prepričan, da imajo naši
podeljevalci na zalogi dovolj naslovov še vsaj za kakšno leto.
Zato me je neprojetno zbodel delček napovedi prispevka na
bližajoči se konferenci INFOSEK 2010, kjer avtor pravi
dobesedno takole: “[cit] Nastopil je le en resen problem saj je pri nas
že nekaj časa primanjkuje IPv4. Tako smo morali prav pred kratkim, s
solzami v očeh, zavrniti kolegico iz xxx, ker smo linijo za nove povezave
imeli a nismo imeli IP številk.[/cit]“. Pustimo zdaj ob strani vprašanje,
kdo je “mi” – ISP, LIR. upravitelj LANA-a …? Dejstvo je, da je izjava zavajujoča.
Trdno sem namreč prepričan, da lahko prav vsaka stranka pri nas pri prav
vsakem ISP oziroma LIR-u dobi dodatne naslove IPv4, upoštevaje
seveda običajna pravila.

Jasno je, da nihče nima pravice od LIR-ov zahtevati informacije, koliko
IPv4 naslovov še imajo na zalogi. Precej sem prepričan, da nihče od ta resnih
ne bo resne stranke odklonil z izgovorom, češ da naslovov ni več (pa solze v očeh
gor ali dol). Zakaj pa me to moti? Ker zavaja, zato! In s tem spodbija
resnost vseh argumentov za uvedbo IPv6 ter dosega prav nasproten učinek,
kajti “saj pa to o pomanjkanju IPv4 sploh ne drži”. Će hočemo, da nas resno
jemljejo, se ne smemo posluževati nepoštenih poceni demagoških trikov.

Ja, pomanjkanje naslovov IPv4 je damoklejev meč, ki visi nad nami, ni pa še
padajoča giljotina.

Davor

ViR: go6.si

Ogo
Faca
Prispevkov: 162
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 11:45
T-2: Že imam
Paket: 4 Mbps / 1 Mbps
Kraj: Villa Del Nevoso

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a Ogo » 28. Dec 2010 ob 21:54

Je že kaj novega na temo IPv6? :hmm:

(Meni šestica na T-2 sicer že deluje, preko IPv4, kar se vidi po IPv6 adresi, ki se začne na 2002 in se da iz nje izluščit IPv4 adreso, ki jo ima router, bi pa se bilo fino poigrat še z kako native IPv6 zadevico).

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2090
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a NoName » 28. Dec 2010 ob 22:44

nekaj se počasi pripravlja...
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

SoLoR
Model
Prispevkov: 291
Pridružen: 4. Sep 2007 ob 21:18
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant 1000/200

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a SoLoR » 17. Jan 2011 ob 23:57

Če boste imeli kako beta testiranje dual stacka napišite... sem pripravljen testirat, ker trenutno itak uporabljam dual stack z sixxs tunnelom pa dela super, ampak mora biti dual stack... nisem še zainteresiran za samo IPv6 ;) aja pa če/ko boste imeli ipv6 dns serverje se vpišite v tisti google dns program, da dobivaš AAAA zapise za vse google strani. Trenutno je več ali manj edini promet ki mi lavfa preko ipv6 samo gentoo updatenje (pa vsake toliko časa kak torren peer), kjer pač lahko izbiram da uporablja ipv6 in potem je statistika uporabe priblžno taka:

eth0 (vse skupaj na ven)
In Out Total
January 2011 342.65 GB 146.64 GB 489.29 GB
December 2010 725.56 GB 429.15 GB 1.13 TB
November 2010 705.15 GB 794.33 GB 1.46 TB

sixxs tunnel
In Out Total
January 2011 720.55 MB 70.52 MB 791.07 MB
December 2010 6.54 GB 500.89 MB 7.03 GB
November 2010 3.07 GB 1.61 GB 4.68 GB

hočem več ipv6 prometa! če bi mi google pa youtube resolval AAAA recorde bi bil korak naprej ;) arnes recimo je v google dns programu in če se prav spomnim tudi njihovi ipv4 strežniki resolvajo AAAA recorde, samo jih nočem uporabljati....

Uporabniški avatar
martis
Nadebudnež
Prispevkov: 493
Pridružen: 18. Nov 2010 ob 11:17
T-2: Že imam
Paket: T4 GIGA optika
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a martis » 19. Jan 2011 ob 14:43

nekaj se počasi pripravlja...
A to misliš?

http://www.siol.net/tehnologija/racunal ... _ipv6.aspx

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2090
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Re: ipv6 in t-2

Odgovor Napisal/-a NoName » 19. Jan 2011 ob 16:21

na temle linku je nepravilno napisano "8_junija_do_facebooka_in_googla_samo_prek_ipv6" - bolj pravilno bi bilo TUDI prek ipv6, ker po defaultu so večinoma vse spletne strani z A (ipv4) zapisi, 8.junija pa bodo zraven napisani tudi AAAA zapisi, torej ipv6 naslovi. kdor bo imel bodisi native ali tuneliran ipv6 naslov, njegov brskalnik pa bo zadevo podpiral, bo z brskanjem najverjetneje nevede uporabil kar ipv6 stack. kakorkoli... če imate ipv6, lahko preverite z obiskom spletne strani http://test-ipv6.com/ in če imate ipv6 že pravilno nastavljen, bo slika zgledala nekako takole:
test-ipv6.png
http://test-ipv6.com/
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

Odgovori