Router

Vse o T-2 internetu
Odgovori
Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Router

Odgovor Napisal/-a Skorc » 13. Nov 2015 ob 10:47

Hm, očitno se nisva dobro zastopila. V optično stikalo (Milan) sta priklopljena oba routerja ter STB za TV (ali več STB-jev, če imaš več TV-jev). V router (v pritličju ali 1. nadstropju) kjer bi povečal število naprav (PC-jev) za dostop do interneta pa priklopiš omrežno stikalo.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Uporabniški avatar
kingo
Model
Prispevkov: 230
Pridružen: 23. Avg 2008 ob 11:52
T-2: Že imam
Paket: T4 200/20

Re: Router

Odgovor Napisal/-a kingo » 18. Nov 2015 ob 20:23

A lahko še eno vprašanje, priklopil sem oba routerja - oba imata dodeljen IP in delujeta. Samo za potrebe dostopa do interneta za TV, media player.... pa bi dal switch - a mi bo to delalo probleme sedaj? Vsak od routerjev in switch bo direktno iz MILAN-a. Z drugo besedo - ali tudi switch zahteva IP številko? Rabim skratka samo dostop do neta. Hvala lepa za odgovor!

Uporabniški avatar
atepej
Starešina
Prispevkov: 4609
Pridružen: 8. Jan 2013 ob 16:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO - FTTH
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Re: Router

Odgovor Napisal/-a atepej » 18. Nov 2015 ob 20:57

switch ne bo zahteval ip-ja (če bo unmanaged) samo T-2 DHCP ti dodeli max 3 ip naslove - dva ti že zasedata routerja.
Slika

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Router

Odgovor Napisal/-a Skorc » 19. Nov 2015 ob 04:03

kingo napisal/-a:A lahko še eno vprašanje, priklopil sem oba routerja - oba imata dodeljen IP in delujeta. Samo za potrebe dostopa do interneta za TV, media player.... pa bi dal switch - a mi bo to delalo probleme sedaj? Vsak od routerjev in switch bo direktno iz MILAN-a. Z drugo besedo - ali tudi switch zahteva IP številko? Rabim skratka samo dostop do neta. Hvala lepa za odgovor!
Dej mi prosim napiši, kaj je bilo nejasno napisano v mojem zgornjem postu.
Pa dejmo na zelo preprost način osvojiti nekatere pojme:
Router (usmerjevalnik) loči dve omrežji, omrežje z javnim IP naslovom (v konkretnem primeru T-2 dodeli nek IP naslov) ter privatnim omrežjem.
Switch (stikalo) je "razdelilec" (lahko ga primerjaš z električnim podaljškom, več vtičnic).

Ti bi v bistvu potreboval le en router in morda eno ali več stikal. Kako povezati (za dostop do interneta)? Povežeš Milan in router. Na router pa priklopiš vse računalnike (naprave). V kolikor imaš več odjemalcev, kot je prostih vhodov na routerju pa v tem primeru povežeš router in stikalo. Na ta način si pridobil več prostih vhodov.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Uporabniški avatar
kingo
Model
Prispevkov: 230
Pridružen: 23. Avg 2008 ob 11:52
T-2: Že imam
Paket: T4 200/20

Re: Router

Odgovor Napisal/-a kingo » 19. Nov 2015 ob 07:48

Se vnaprej oproščam, najprej hvala za razjasnitev. Torej vprašanje bi se glasilo: ali bo mojima dvema (prikljkučenima routerjema - oba vsak posebej na MILAN), kaj delalo konkurenco (geled IP-jev), če na MILAN priključim še switch (ali bo tudi switch zahteval IP od T2-ja). Ker če bi bil namesto switch-a router, bi ga. Hvala lepa pa se še enkrat vnaprej oproščam, ampak to področje mi ni toliko poznano. LP

rossi
Navdušenec
Prispevkov: 745
Pridružen: 16. Dec 2007 ob 18:27
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO FTTH BRO
Kraj: Litija

Re: Router

Odgovor Napisal/-a rossi » 19. Nov 2015 ob 07:58

Karkoli za switchem bo zahtevalo T2 IP

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Router

Odgovor Napisal/-a Skorc » 19. Nov 2015 ob 08:48

kingo napisal/-a:Se vnaprej oproščam, najprej hvala za razjasnitev. Torej vprašanje bi se glasilo: ali bo mojima dvema (prikljkučenima routerjema - oba vsak posebej na MILAN), kaj delalo konkurenco (geled IP-jev), če na MILAN priključim še switch (ali bo tudi switch zahteval IP od T2-ja). Ker če bi bil namesto switch-a router, bi ga. Hvala lepa pa se še enkrat vnaprej oproščam, ampak to področje mi ni toliko poznano. LP
Ni problem, če nisi domač na področju računalniških omrežij, na forumu en drugemu pomagamo. Pri tebi je problem, da ne prebereš natančno predlagano rešitev tvojega problema :D Svetujem ti, da ponoviš vajo in še enkrat natančno prebereš vse poste od 13. novembra dalje. Če še tokrat ne bo šlo pa dejansko pokliči nekoga, ki je domač na področju omrežij, da ti pravilno zveže vse naprave v tvojem lokalnem omrežju.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

rokokoko
Znanec
Prispevkov: 86
Pridružen: 8. Jan 2016 ob 13:48
T-2: Že imam
Paket: Pune granate

Re: Router

Odgovor Napisal/-a rokokoko » 9. Jan 2016 ob 17:48

Imam innbox V60-U, ki deluje kot router. Na 1 in 2 imam data in na vsakem en router, na 3 in 4 pa TV. Se de nastaviti da bi innbox deloval kot modem, in bi ga ruknil v prvi router, drugi router pa nastavil kot access point? Ali kakšna boljša rešitev?
Zadnjič spremenil rokokoko, dne 9. Jan 2016 ob 18:41, skupaj popravljeno 1 krat.

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Router

Odgovor Napisal/-a Skorc » 9. Jan 2016 ob 18:01

Le kdo bi te zastopil. Kaj bi spoh rad dosegel?
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

rokokoko
Znanec
Prispevkov: 86
Pridružen: 8. Jan 2016 ob 13:48
T-2: Že imam
Paket: Pune granate

Re: Router

Odgovor Napisal/-a rokokoko » 9. Jan 2016 ob 18:42

Da bi imel samo en router - usmerjevalnik?

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Router

Odgovor Napisal/-a Skorc » 9. Jan 2016 ob 19:20

Ja, vidim, da si popravil prvi post :) Omejen nabor nastavitev na Innbox-u lahko opraviš sam preko servisnih (Horizont) - npr WiFi. OK, te prve spremembe portov naredijo na tehnični pomoči T-2. Pokličeš jih po telefonu ter prosiš za spremembo.
Lahko bi pa tudi sedaj, pred posegom T-2 uredil, da vse furaš čez svoj router (routerja). Le bodi pozoren, da nista privzeta notranja IP-ja enaka na Innbox-u ter tvojem routerju. Torej narediš povezavo med Portom 1 (Innbox) ter WAN (router) - WAN bo pridobil IP naslov lokalnega omrežja, npr 192.168.1.50, interni IP (ki si ga sam določil) pa je npr. 192.168.100.100. Naprej pa, domnevam, da boš znal sam urediti (konfiguracija prvega routerja ter drugega routerja, ki ne bo imel vklopljen DHCP server).
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

rokokoko
Znanec
Prispevkov: 86
Pridružen: 8. Jan 2016 ob 13:48
T-2: Že imam
Paket: Pune granate

Re: Router

Odgovor Napisal/-a rokokoko » 9. Jan 2016 ob 20:07

Hvala za odgovor. Deluje tudi tako iz routerja v router ampak zdaj mi innbox opravlja delo routerja - dela pač kar dela nastavit se pa itak nič ne da razen geslo za wifi. Zdaj če oni nastavijo inbox kot modem predvidevam da bom dobil statičen ip?

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Router

Odgovor Napisal/-a Skorc » 9. Jan 2016 ob 20:28

Zahtevo za statični IP moraš podati, privzeto je namreč dinamika.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

rokokoko
Znanec
Prispevkov: 86
Pridružen: 8. Jan 2016 ob 13:48
T-2: Že imam
Paket: Pune granate

Re: Router

Odgovor Napisal/-a rokokoko » 9. Jan 2016 ob 20:41

Kako pa izgleda da je dinamika pa da innbox ni kot router. To tudi obstaja? Meni se zdi da je nekdo govoril da se ip itak nikoli ne menja če je v uporabi, tako da smatram da bo vedno isti če je router vedno gor.

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Router

Odgovor Napisal/-a Skorc » 10. Jan 2016 ob 10:11

Pravilno sklepaš, bistvene razlike ni med dinamiko in statiko, ker praviloma router ni izklopljen več kot 24 ur.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Odgovori