Lokalno omrežje LAN-UTP

Vse o T-2 internetu
Odgovori
betko007
Znanec
Prispevkov: 75
Pridružen: 9. Maj 2012 ob 18:42
T-2: Že imam
Paket: T4 100/10

Lokalno omrežje LAN-UTP

Odgovor Napisal/-a betko007 » 24. Jan 2014 ob 10:41

Pozdravljeni.
Doma imamo zaenkrat Wifi omrežje in nekako smo zadovoljni, ampak hiša je velika in zidi so debeli, torej se signal hitro izgubi. Razmišljal sem napeljavo UTP kabla po hiši, kjer so ponavadi računalniki, da bi imel stabilno linijo. Problem pa nastane, ker so cevi po hiši polne, ni prostora za nove kable, a imamo napeljano po celotni hiši v vsaki sobi že 'star' kabel za telefonsko linijo, se pravi 4 žilni. Zanima me, če bi se dalo to nekako predelat, da bi šibal normalno internet skozi te kable.

Kolikor vem v UTP kablu se ne porabijo vse žičke za internet, sem brskal malo po googlu in našel, da se rabijo samo 4. Kar se pa spomnim iz glave jih potrebujem 6, koliko jih že zadostuje za internet? Če se da z 4 žicami, ni problema bom sam predelal, da bo delovalo, 'malo' spajkanja in amaterskega dela pa bo :D

PS: Upam, da sem zadel kategorijo na forumu.
Slika

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Lokalno omrežje LAN-UTP

Odgovor Napisal/-a Skorc » 24. Jan 2014 ob 10:56

Že res, da lahko uporabiš samo 4 žile, vendar ... UTP kabel je tako narejen, da je posanezna parica "prepletena" poleg tega pa še ostale med sabo v "ta pravo" valovno dolžino, da ne prihaja do motenj in presluhov. Predlagam pa sledeče ... na novo potegni UTP kabel po obstoječi trasi. Star kabel ti naj služi za "foršpan zajlo" (ne spomnim se kako se praviloma imenuje). Skratka UTP kabel naveži na star kabel, "spoj" oblepi z izolirnim trakom, da se kje ne zatika ter previdno povleci po trasi.
Druga možnost pa je uporaba več WiFi naprav. Ustrezno jih "povežeš" med sabo in tako podaljšaš domet.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

betko007
Znanec
Prispevkov: 75
Pridružen: 9. Maj 2012 ob 18:42
T-2: Že imam
Paket: T4 100/10

Re: Lokalno omrežje LAN-UTP

Odgovor Napisal/-a betko007 » 24. Jan 2014 ob 11:05

Aha, torej teoretično bi se dalo uporabit te 4 žile in poskusit, če deluje? Foršpan zajla pa je pomoje že kar izraz za v SSKJ, tako da ga vsi razumemo :) Sem tudi že to razmilšljal, a je hiša kar velika in bi potreboval okrog 50m kabla, da speljem po že obstoječi liniji...
Glede Wifi pa, dobra možnost, a bi vseeno raje porabil tisti kabel, ki je že noter in se hkrati malo 'poigral' s sodobno tehniko :D
Slika

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Lokalno omrežje LAN-UTP

Odgovor Napisal/-a Skorc » 24. Jan 2014 ob 14:58

Očitno nisem bil dovolj razumljiv - dela s štirimi žilami, pod pogojem, da je to UTP kabel :) V tvojem primeru pa, škoda časa, ne bo zadovoljivo delalo! Jaz sem svoj čas zgolj za zafrkancijo naredil povezavo s flat kablom (od vtičnice do računalnika). Pri 1 m je delalo, pri 2 so bile občasne motnje, pri 3 je pa bilo mrtvo :) Če se ne motim sem takrat imel omejitev povezave 10 mega (višja je hitrost, kvalitetnejši mora biti kabel).
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

starfotr
Navdušenec
Prispevkov: 556
Pridružen: 7. Sep 2010 ob 14:28
T-2: Še nimam
Kraj: Vrhnika

Re: Lokalno omrežje LAN-UTP

Odgovor Napisal/-a starfotr » 24. Jan 2014 ob 15:10

Upoštevaj nasvet predhodnika. Tisti kabel, ki je sedaj noter je uporaben edino za stacionarno telefonijo, ostalo pozabi.
Če se ti zdijo moje trditve napačne ali meniš drugače, si vzemi čas in pod njimi napiši, kar se tebi zdi prav.

rossi
Navdušenec
Prispevkov: 745
Pridružen: 16. Dec 2007 ob 18:27
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO FTTH BRO
Kraj: Litija

Re: Lokalno omrežje LAN-UTP

Odgovor Napisal/-a rossi » 24. Jan 2014 ob 23:45

pa 50m kabla tudi ni neka draga zadeva. glede ne čas in zajebancijo je nov kabel najcenejše ;)

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2090
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Re: Lokalno omrežje LAN-UTP

Odgovor Napisal/-a NoName » 25. Jan 2014 ob 00:13

še mojih pet centov...
1. foršpanu se bolj pravilno reče predvleka
2. računalniška mreža (ethernet) preverjeno deluje na štirižilnem kablu (z največjo hitrostjo 100Mbps), ob pogoju, da gre za dve prepleteni parici, pomembna pa je tudi kakovost in debelina žile; karkoli manj, torej 'flat' kabli in podobno, delujejo do kakih 10 ali 20m...

Če je obstoječe kablovje prešvoh, lahko poskusiš tudi s kakšno 'power-line' opremo, ki tvoje obstoječe električno omrežje po hiši pretvori v računalniško omrežje
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

Odgovori