Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Vse o T-2 internetu
Odgovori
pigeon
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Jan 2015 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: T-4 GIGA

Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a pigeon » 27. Jan 2015 ob 21:03

Zdravo,

sicer je bilo na to temo že nekaj napisanega po drugih threadih , ampak nisem našel pa nedvoumnega odgovora na moja vprašanja. Torej, zadeva je takšna: iz enega dela stanovanja (tam, kjer je T-2 optika) na drugega imam na voljo en UTP kabel. Wireless zaradi sten in cevi in ostale kovinske navlake do tja ne nese, ne na 2,4GHz, seveda še manj na 5GHz pasu. Na moje veselje sem si tam kupil še en TV in bi zdaj rad na drug konec stanovanja dobil tako internet kot televizijo - eno ali drugo samo zase seveda ni problem. Kot že napisano, imam Milan switch in pa TP-Link router (verjetno bi pa lahko imel tudi Innbox, če bi to kaj pomagalo). Moja ideja je bila postaviti na drugi konec stanovanja MikroTik mAP 2n (http://routerboard.com/RBmAP2n) ali nekaj podobno majhnega z nekaj Ethernet priključki, na enega bi dal UTP, na drugega Motorolin STB, računalnik pa na Wifi.

Da pa bi to lahko naredil, bi moral kaj vedeti o tej Milan zverini. In sicer:
a) ali lahko (beri: je pripravljen) T-2 skonfigurira en port tako, da bi nanj priklopil interno mrežo, drug port pa tako, da bi bila na njem tagged VLANa za interni LAN in IPTV? Sicer si potem omejen na 100Mbps, ampak recimo, da je zaenkrat to dovolj
b) če ne, ali je IPTV port tagged ali untagged? Če tagged, ali je VLAN ID za IPTV "skrivnost" (=pozdravljen hub in wireshark) ali ne, da bi si omislil še eno malo večjo MikroTik zadevo in sam skonfiguriral zgornjo varianto?
c) v skrajnem primeru, če bi že kupoval svojo opremo, ali jo lahko potem priklopim direktno na optiko ali pa namesto relativno velike milan škatle dobim kakšen manjši media converter na UTP?

Ali je kaj podobnega možno narediti tudi z Innboxom, ki ima gigabitne porte?

Hvala za informacije.

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a RobertM » 27. Jan 2015 ob 22:11

Rabiš interno mrežo ali samo internet dostop.
Če rabiš samo internet dostop na drugi strani zmontiraš switch in na njega STB in router ali glede na opremo, ki jo navajaš samo router in 4LAN v bridge z WAN za STB :)
Lahko pa tudi na modemski (Milanovi) strani napraviš Vlan na drugi router in ločiš STB (IPTV).
Posebnih konfiguracij Milana ti ne bo delal nihče, ker se bodo podrle ob prvi nadgradnji ;)
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

pigeon
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Jan 2015 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: T-4 GIGA

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a pigeon » 27. Jan 2015 ob 22:16

Težavnostni nivo je interna mreža, ne samo internet.

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a RobertM » 27. Jan 2015 ob 22:29

To bo pa malo bolj trd lešnik :hmm:
Načeloma bi to hitro rešil z malce bolj spodobnim routerjem ampak kar T-2 ponija za WiFI (ali Innbox) pa težko.

Načeloma bi na prvemu routerju spravil en XY Vlan od WAN porta do drugega routerja na določen LAN.
Seveda morajo routerji to podpirati (Mikrotik, OpenWRT, ...)

Mogoče bi se namesto novih routerjen bolj izplačal komplet powerline adapterjev :hmm:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

pigeon
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Jan 2015 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: T-4 GIGA

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a pigeon » 27. Jan 2015 ob 22:52

Zato pa moja vprašanja naprej :) Če je IPTV port na Milanu untagged, lahko vse naredim sam z nekaj portnim routerjem - 1 eth za T2 data, 1 eth za T2 IPTV, 1 eth za trunk na drugo stran stanovanja + še kakšen port. Če pa set top box uporablja nek VLAN, bi pa moral vedeti njegov VLAN ID, ki bi ga spet lahko ugotovil, če dam vmes en hub in z wiresharkom sniffam, ampak sem upal, da ne bo treba poseči po drastičnih ukrepih.

Powerline sem že gledal, nisem pa še preveril, če je vse na isti varovalki. Verjetno bi tudi šlo. Sicer sem imel tudi idejo, da bi uporabil kar tv2go android aplikacijo na enem od android hdmi stickov kot nadomestek za motorolin STB.

pigeon
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Jan 2015 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: T-4 GIGA

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a pigeon » 28. Jan 2015 ob 16:35

Za popolnost informacij - danes sem klical tehnično podporo in seveda dobil vse možne nasvete, od močnejšega wireless routerja, novega kabla do powerline adapterjev. Na koncu sva ugotovila, da so STBji verjetno na nekem VLANu, da pa VLAN IDja oni nimajo in da priporočajo ločeno ožičenje. In s tem se je pogovor zaključil :)

GregecSLO
Navdušenec
Prispevkov: 638
Pridružen: 29. Sep 2009 ob 18:29
T-2: Že imam
Paket: 20/10

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a GregecSLO » 29. Jan 2015 ob 08:51

Ja boš pa vlan posnifal ane :)

Uporabniški avatar
OmegaBlue
Navdušenec
Prispevkov: 619
Pridružen: 4. Sep 2009 ob 09:41
T-2: Še nimam
Paket: A1 Konkurenca ;)

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a OmegaBlue » 29. Jan 2015 ob 08:56

Niso na ločenem vlanu drugače.

pigeon
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Jan 2015 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: T-4 GIGA

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a pigeon » 29. Jan 2015 ob 09:46

Ja, sem hotel že zjutraj napisati moje opažanje, da sem iskal VLAN tam, kjer ga ni. DHCP dodeli STBju IP na drugem subnetu in vse ostalo. To zadevo precej olajša :) Moram pa samo najti nekaj cenovno ugodne opreme, ki bo to znala zadovoljivo hitro sprocesirati, da ne bo treba vsakega paketa procesirati čez CPU - se pravi managed switch, na katerem visi router (po možnosti v eni škatli). In zato tisto vprašanje za Milana - če je ena (ne ravno majhna) taka zverina v sobi, zakaj dodajati še eno :)

pigeon
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Jan 2015 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: T-4 GIGA

Re: Milan switch in LAN/IPTV po enem UTP kablu

Odgovor Napisal/-a pigeon » 29. Jan 2015 ob 10:02

No, na koncu se bosta morala domača ministra za finance in estetske zadeve še dobro, da je to ponavadi ena oseba :) dogovoriti, kdo bo zmagal. Kupiti primerno opremo ali potegniti en kabel pod stropom in na strop ali steno našraufati še en access point. Vsaj out of sight bo.

Odgovori