Priklop iz modema v switch?

Vse o T-2 internetu
Odgovori
Silencer
Znanec
Prispevkov: 62
Pridružen: 3. Mar 2015 ob 12:49
T-2: Že imam

Priklop iz modema v switch?

Odgovor Napisal/-a Silencer » 30. Nov 2020 ob 10:37

V kratkem se selim v novo stanovanje, po vsej verjetnosti bom vzel T2 (optika) in sem se spomnil, da morda v telekomunikacijski omarici ne bom imel dovolj prostora... Na prejsni lokaciji sem imel iz modema povezana dva kabla v dva routerja. Drugi kabel do drugega routerja zato, ker ce se prav spomnim ni slo povezati direktno iz modema v switch in potem naprej iz switcha do razlicnih kablov po vseh sobah, ker potem je samo 1 racunalnik imel dostop (prvi ki se je prijavil) ostali pa ne. V glavnem, switch bi mi sel v omarico poleg modema, ce bi moral pa spet priklapljati za razdelitev na router pa ne bom imel dovolj prostora, tako da me zanima ce se vseeno da to resiti kako le s switchom ali bi moral zaceti iskati nek nov router ki ima mini dimenzije da ga spravim v omarico?

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Priklop iz modema v switch?

Odgovor Napisal/-a Skorc » 30. Nov 2020 ob 13:09

A ni bolj preprosto: Modem ->Router -> Switch (oziroma dostopna točka) . Na router priklopiš recimo 3 naprave, v četrti port routerja pa priklopiš switch (opcija: dostopna točka, da imaš tako WiFi kot fizične porte) in poljubno razpelješ do ostalih naprav. MikroTik routerji in dostopne točke, ne zavzemejo prekleto veliko prostora.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Silencer
Znanec
Prispevkov: 62
Pridružen: 3. Mar 2015 ob 12:49
T-2: Že imam

Re: Priklop iz modema v switch?

Odgovor Napisal/-a Silencer » 30. Nov 2020 ob 15:08

Switcha potem ne rabim, gre iz routerja lahko dovolj kablov, problem je le v prostoru ker kaj drugega kot nov majhen router ne dobim notri (vse kar jih imam sedaj so preveliki). Pa switch ze imam in je ravno prav velik da gre zraven modema...

Pa da vprasam se nekaj - obstaja kak modem od t2, da ima 8 LAN portov? Ali pa vsaj 6? Ker potem bi lahko zvezal direktno iz modema vse brez vmesnikov...

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Priklop iz modema v switch?

Odgovor Napisal/-a Skorc » 30. Nov 2020 ob 15:52

Upam, da imaš razčiščene pojme (funkcije) glede routerja (pogovorno se uporablja tudi pojem modem za ta prvo "vstopno škatlico", ki je običajno multifunkcijska naprava: modem, router in switch), switcha in drugih naprav.
Glede na to, da ti trenutno niti ni znano kakšen je (bo) priključek na novi lokaciji, je nemogoče podati ustrezen odgovor glede naprave (naprav), ki ti bo namestil tehnik od T-2 (in morda tudi Telekoma; npr optični terminal, ONT). Namreč naprave se razlikujejo od tipa priključka. Koliko je pa meni znano, naprav s 6 ali 8 LAN porti ni na voljo. Kot sem že zgoraj omenil, razširitev se praviloma izvede s switchem. V redkih primerih pa je opcija, da imaš lasten router in se T-2 "škatlic" znebiš.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Silencer
Znanec
Prispevkov: 62
Pridružen: 3. Mar 2015 ob 12:49
T-2: Že imam

Re: Priklop iz modema v switch?

Odgovor Napisal/-a Silencer » 30. Nov 2020 ob 21:08

Na kaksen nacin s switchom? Ker ce se prav spomnim mi to ni delalo (kot sem napisal je dobil dostop samo en racunalnik priklopljen na switch ostali ne - ker je pac modem dodelil IP na MAC), ampak bom pac probal najprej tako se enkrat, drugace pa ce noben modem od t2 nima 6 LAN portov iskati drugo resitev.

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: Priklop iz modema v switch?

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 1. Dec 2020 ob 07:36

Modem od T2 deluje lahko kot router in tako je potem brez težav gor na en port switch in na njega več naprav.

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Priklop iz modema v switch?

Odgovor Napisal/-a Skorc » 1. Dec 2020 ob 11:03

Po zgornjem pisanju sodeč, menim, da gre za nepoznavanje naprav in v resnici gre za optični switch (npr. Millan). Zato pa je prihajalo do omejitev dodeljevanja IP številk.
@Silencer: V kolikor imaš optično stikalo, iz poljubnega porta ga poveži s tvojim routerjem (na port z oznako WAN oziroma Internet). Na lokalni router pa poveži naprave. V kolikor ti na routerju zmanjkuje portov pa na enega od portov na routerju priklopi switch. S tem boš dosegel razširitev razpoložljivih portov.
Če pa imaš kakšno drugo napravo (od T-2) pa napiši katera je - ti bomo lažje pomagali.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Silencer
Znanec
Prispevkov: 62
Pridružen: 3. Mar 2015 ob 12:49
T-2: Že imam

Re: Priklop iz modema v switch?

Odgovor Napisal/-a Silencer » 1. Dec 2020 ob 11:27

Aha, ce se bo dalo iz modema OK.

Drugace pa imam ta switch - Canyon cnp-d08p - https://m.enaa.com/koncentratorji-in-st ... net-retail

Rabim ga pa samo za to, da do posameznih sob spravim zicni internet - v omarici imam 7 portov, 2 za TV, 5 za internet po posameznih sobah. V eni sobi na sredi stanovanja imam 2 priklucka tja bom povezal en port za glavni (delovni) PC s svojim IP naslovom, na drug prikljucek bom pa verjetno priklopil nek router ki bo samo za wifi po stanovanju (predvsem za mobitele, racunalnike obicajno raje priklopim na kabel). Ce bo tisti wifi na modemu dovolj mocen m, da dela cez celo stanovanje bom morda kar tistega uporabil, to tako ni pomembno ker tudi ce bom imel dodaten router, ne bo v omarici.

Odgovori