Optika - Ljubljana - Bežigrad

Vse o FTTH in Gratelu
Odgovori
Uporabniški avatar
Mark
T-2jevec
Prispevkov: 3147
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:37
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Mark » 8. Okt 2008 ob 20:07

Miki pazi, da ne pokuriš preveč IP-jev v kolikor boš računalnike priklapljal direktno na milana. Načeloma dobiš 2 dinamična IP-ja, v praksi do max 3 (Šteje se tudi Router). Če imaš več pc je bolje priklopit preko routerja, kjer pa IP TV nebo deloval najbolje.

Drugače pa čestitke za optiko :plosk:

Uporabniški avatar
MiKi
Model
Prispevkov: 228
Pridružen: 18. Maj 2006 ob 20:21
T-2: Že imam
Paket: FTTH 100/10Mbit + TV + Tel
Kraj: Ljubljana

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a MiKi » 24. Okt 2008 ob 18:04

Oj, a mi zna kdo povedat, zakaj je na Optiki DL/UL tako različen.
Povprečje vseh testov je nekje DL 19Mbit, UL 15Mbit.
Poleg tega je response time izredno počasen... to pomeni da brskanje po netu je počasno. Predvidevam da zaradi počasnega DNS serverja.
Sporočite prosim svoje izkušnje, kako je pri vas s tem.
Lp, Miki

Uporabniški avatar
Malkec
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 3073
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA 100/20 FTTH
Kraj: Maribor

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Malkec » 24. Okt 2008 ob 19:15

Najprej poglej v start /settings / control panel / administrative tools / event viewer /system / če imaš kakšen warning v stilu Warning tcpip 4226. Poleg tega še kopiraj izpis : start / run / cmd.exe / netstat -a da vidimo kaj se dogaja. Imaš to edini računalnik? Poganjaš kak p2p? Kako je z zaščito in posodobitvami?

20/20 mora delat do konca.

Lp

funtech
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 14. Jul 2008 ob 08:01
T-2: Že imam

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a funtech » 16. Nov 2008 ob 18:48

Tudi mi smo sedaj priklopljeni na optiko. :D
Hvala še enkrat vsej ekipi iz Gratela in T2, da so tako hitro in profesionalno zrihtali zadeve.

borut69slo
Uporabnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Mar 2008 ob 23:38
T-2: Že imam

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a borut69slo » 17. Nov 2008 ob 15:52

Lucky you, mi še vedno gledamo dve prazni cevi v garaži, pa imajo vsi sosedje okoli že svetlobo v vlaknih.

lp
Borut

Uporabniški avatar
vinko
Znanec
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2007 ob 15:23
T-2: Že imam
Paket: T2 mobilni internet, neomejeno
Kraj: Ljubljana

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a vinko » 18. Nov 2008 ob 09:40

Živjo !

Mene pa zanima, kdaj naj bi v Savljah na Čemažarjevi napeljali optiko; se pravi če kdo od odgovornih ve, kdaj naj bi v obstoječe cevi (ki so jih pod cesto položili julija 2007) položili optične kable.
Sem že večkrat poslal mail na njihov info pomoč, pa vedno odgovorijo, da ko bo, bodo sporočili. Ey, thanks a lot, verjetno jih bom tudi čez okno videl !!!
Slika

Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 18. Nov 2008 ob 12:27

Če boš imel srečo - drugo leto. Manjka nam čez železnico napeljat, se pa tudi to dogovarjam, tako da bo kmalu steklo.
˝Let there be light˝,
and there was light!

Uporabniški avatar
vinko
Znanec
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2007 ob 15:23
T-2: Že imam
Paket: T2 mobilni internet, neomejeno
Kraj: Ljubljana

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a vinko » 18. Nov 2008 ob 13:23

Super, Ejsi disi.
Zelo bi bil vesel (pa še kdo drug v našem okolišu), če bi optično avtocesto napeljali že pred Božičem.
Situacija je trenutno prav bizarna.
Pod cesto imamo dvoje povsem ločenih kabelskih kanalizacij za optiko, ki potekata več ali manj vzporedno, križem kražem po ulici :shock:
Obe je v istem tednu delal isti izvajalec.
Gratelova cen je očitno prazna, Telekom je optiko napeljal po cevi letos poleti, ampak...... po cca 3 mesecih po podpisu pogodbe (1.teden septembra), se ni zgodilo NIČ. Nihče me ni poklical, nobenega maila nisem dobil,... :nevem:
Na infotelefonu080 ne vejo nič, vmes so mi celo še enkrat poslali pogodbo v podpis :beri:, ker kao da so prejšnjo izgubili. Čeprav spodaj podpisani vodja oddelka za naročniška razmerja, ko sem ga poklical, ni vedel, zakaj sem vse še enkrat dobil po pošti. Na kakšen zastonj laptop itaq sploh ne upam več, čeprav bi ga po pogodni moral dobiti.
Pa bi z veseljem vzel :rtmT2: paket 10/10 in telefon, za 18€, kar je veliko ceneje kot siolov trojček :grr:
Sej vem, da tole jamranje spada v kakšno drugo štreno, ampak glih toliko da se ve, pa bi že prej vzel T2 optični paket, sam ni bilo možnosti.

Kako že reče Mr.Wolf v Pulp Fiction: "...So pretty please, with a sugar on top...."

Lep pozdrav !
Slika

Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 18. Nov 2008 ob 14:23

O vem, vem kaj se je dogajalo v vaši ulici. Podizvajalec je bil naš, spotoma se je pa še Telekom pridušal. Ampak ker mi nismo neki zajebanci, se je vse naredilo v eni rundi in še na novo poasfaltirano cesto ste dobili. Čeprav je bila cela kolobocija glede asfaltiranja.

Povezava letos bo narejena čez železnico. Samo vem pa, da še ne bo sprojektirano oz. ne bo še kablov. Drugo leto spomladi je že kar realno.

A si ziher, da je TK optiko vlekel?
˝Let there be light˝,
and there was light!

Uporabniški avatar
vinko
Znanec
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2007 ob 15:23
T-2: Že imam
Paket: T2 mobilni internet, neomejeno
Kraj: Ljubljana

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a vinko » 18. Nov 2008 ob 15:00

Ja, TK je ziher vlekel optiko. Sosed ima TK optiko, tudi ko so jo vlekli po ceveh, mi jo je tisti dan odgovorni od Telekoma (ali hčerinske firme, kaj pa vem) pokazal; se pravi odklenil mi je omarico na naši hiši, in voila, optic fiber na fasadi. Pa nič dlje, hehe.
To, da se je ulica kompletna asfaltirala, je sicer čudovito, ampak glede na to, kako je izgledala po kopanju obeh kabelskih vodov, in glede na to, da smo stanovalci tolk in tolk let nazaj sami plačali asfaltiranje, tudi razumljivo. Ampak ker si predstavljam in vem, kake probleme in kazanje s prstom lahko povzroči dokazovanje dejstev, kdo je več ali bolj poškodoval asfalt, smo lahko samo veseli, da je ulica kompletno na novo asfaltirana. Glede tega sem zelo vesel !!! :plosk:
Sicer, ko se je nekaj tednov kasneje ko bajagi pojavil na ulici možakar zaposlen na TK (baje da živi nekje v Savljah, sicer ga ne poznam) in trdil, da je TK plačal kompletno asfaltiranje ulice. To je bila njegova trditev (don't hate me, I am just the messenger)
Ampak da vprašam naprej. Glede na to, da sem že kar nekaj časa zaposlen v gradbeni projektivi, me zanima, kako to, da se firmi vendarle ne znata dogovoriti, pa bi se kopalo samo enkrat, in v isto PVC cev vstavili obe napeljavi. Jekleni duktilni pokrovi na AB jaških bi bili pač z bolj nevtralnim imenom (Livar Ivančna Gorica naredi odlitek za 600 € skupaj z DDV in se uporablja na vseh pokrovih), pa bi bilo ceneje za vse, no razen za izvajalce, hehe.
And then came a dose of reality, yelda. Ne bi se tko lepo gledali in se pogovarjali o tvornem sodelovanju.
Pa še ena stvar glede izvajanje preplastitve (sem prav vesel, da se lahko z nekom pogovorim, ki ve, o čem govorim). Namreč. CP Ljubljana, ki je odstranil star asfalt in položil novega, se je vsega lotil tako, da so najprej s asfaltnimi rezkarji (prvo grobo, nato finimi) 2-3 dni samo odstranjevali zgornji sloj starega asfalta, in šele nato preplastili. Cenejša varianta je seveda, da se enostavno z bagerjem star asfalt z bagerjem nalaga na kiper, in se vse skupaj preplasti (halooo, asfaltni rezkar ni poceni stavr po m2 uporabe). Dopuščam sicer možnost, da bi zaradi navezave z asfaltom na vse ostale kanalizacijske jaške, hidrante, LTŽ rešetke,... morali uporabiti dosti bolj debelo plast asfalta. Saj dela so bila sicer opravljena odlično, brez pripomb. Moja osnovna predpostavka je le, da bi gradbena dela odstranitve starega asfaltnega sloja in preplastitve novega lahko izvedli dosti ceneje.

Anyway, se priporočamo za čimhitrejšo napeljavo optičnih vlaken tudi po omrežju T2.
Bo, ko bo. Razen če bo hitreje, pravijo, sicer pa kasneje. :)

Lep pozdrav !
Slika

Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 19. Nov 2008 ob 11:34

FIrmi med sabo se pač ne moreta zmeniti, ker gre za povsem različne interese. Poleg tega je imel Telekom že več ali manj zgrajeno omrežje, medtem ko je moral Gratel vse na novo. Od služnosti, dovoljenj za prekop, dovoljenj za poseg... Precej stvari potegne za sabo.

Glede asfaltiranja pa ne vem kako so delali, ker jih nisem spremljal. Samo če sem prav videl, so prvo pofrezali 50 cm širine, poasfaltirali in nato čez zimo pofrezali še kompletno ulico na fino. JE bilo tako?
˝Let there be light˝,
and there was light!

Uporabniški avatar
vinko
Znanec
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2007 ob 15:23
T-2: Že imam
Paket: T2 mobilni internet, neomejeno
Kraj: Ljubljana

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a vinko » 19. Nov 2008 ob 12:31

Res je.
Slika

Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 19. Nov 2008 ob 13:39

To je pa to, ko imaš v pogojih napisano kdo bo vzpostavljal v prvotno stanje. Prvič cene nabijejo v božjo mater, potem pa še komplicirajo na tri šihte. SAmo, da je čim več postavk notri.
˝Let there be light˝,
and there was light!

Mi_Mo
Novinec
Prispevkov: 15
Pridružen: 27. Nov 2008 ob 12:33
T-2: Že imam
Paket: T4 optika 100/10
Kraj: Ljubljana, Bezigrad 13
Kontakt:

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Mi_Mo » 27. Nov 2008 ob 13:10

Spoštovani Ejsi/Disi,
Ker se mi zdi, da ste zelo na tekočem o dejavnosti Gratela, bi vas prosil, da mi
sporočite, kdaj bo izveden optični priključek na ulici Bežigrad, konkretno na
hišni številki 13
( nasproti veleposlaništva Poljske ). V hiši imamo po stopnišču
že nekaj časa nameščene cevi do posameznih stanovanj, ni pa še narejen priključek
iz ceste do omarice. Če bi bil mogoč priključek še pred novim letom 2009, bi to bilo
izjemno novoletno darilo !

Lep pozdrav
Mitja
=====

Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: Optika - Ljubljana - Bežigrad

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 27. Nov 2008 ob 15:14

Baje, da smo že večkrat poizkušali, samo zraven nas pa niso spustili. Za bolj podrobne informacije bi pa moral kolega vprašat, ki je delal na tem območju.
˝Let there be light˝,
and there was light!

Odgovori