Optika v Škofji Loki?

Vse o FTTH in Gratelu
Odgovori
fedolin
Znanec
Prispevkov: 70
Pridružen: 24. Feb 2012 ob 10:22
T-2: Že imam
Paket: 2006 ----> do - vprašanje časa

Re: Optika v Škofji Loki?

Odgovor Napisal/-a fedolin » 11. Nov 2019 ob 14:48

..
Zadnjič spremenil fedolin, dne 7. Dec 2019 ob 20:58, skupaj popravljeno 1 krat.

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3102
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: Optika v Škofji Loki?

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 11. Nov 2019 ob 15:02

Mam bolj občutek, da si ti užaljen, ker je očitno, da nisi tehnično podkovan... zato ti poskušam zadevo poenostavljeno razložiti. Ampak vidim, da nima smisla.

Še zadnji poskus...

Primer trenutno maksimalnih laboratorijsko doseženih hitrosti:
- brezžično 100Gbit/s
- fiber 43Tbit/s

Torej je s trenutnim stanjem tehnologije fiber 430x hitrejši od zraka. S tem, da si zrak delimo vsi skupaj. Torej, če imaš dva uporabnika na istem območju, je to 50Gbit/s na enega. Pri optiki pa potegneš dve vlakni in ima vsak 43Tbit/s. In potem lahko to poljubno skaliraš naprej.

Seveda lahko danes trdiš, da je 1Gbit/s brezžično dovolj... ampak kaj bo čez 10 let, 20 let? Optika bo vedno hitrejša.

Kar se pa tiče T-2 in Gratela... govoriš o Škofji Loki ali na splošno? Jaz mislim, da bodo dokončali, če bodo videli potencial, da se jim investicija povrne. In če so nekoč videli potencial, da so začeli graditi, verjamem, da bodo tudi zaključili (če jim ne bo zmanjkalo denarja).

fedolin
Znanec
Prispevkov: 70
Pridružen: 24. Feb 2012 ob 10:22
T-2: Že imam
Paket: 2006 ----> do - vprašanje časa

Re: Optika v Škofji Loki?

Odgovor Napisal/-a fedolin » 11. Nov 2019 ob 16:02

..
Zadnjič spremenil fedolin, dne 7. Dec 2019 ob 20:59, skupaj popravljeno 1 krat.

pisatelj
Novinec
Prispevkov: 13
Pridružen: 20. Nov 2019 ob 15:01
T-2: Že imam
Paket: T4

Re: Optika v Škofji Loki?

Odgovor Napisal/-a pisatelj » 20. Nov 2019 ob 15:12

Ker sem ravno našel to temo, delim še mojo izkušnjo.
Letos poleti eno soboto navsezgodaj zjutraj nekdo pozvoni pri moje očetu v Podlubniku II (hiša). Oče odpre in se predstavi en T2 predstavnik razlaga da bodo optiko štimal po naši ulici in da če bi bili zainteresirani. Oče me kliče, dobim "mojstra" na telefon in se pomeniva, podpišemo papirje in čakamo. Čez en teden pa oče dobi obvestilo po SMSu da na naši lokaciji ni možen priklop na optiko. Kličem na T2 razložim situacijo in mi začnejo razlagati da pač naj razumem da ni še povsod optično omrežje na voljo.... Pa bolj jim razlagam da so oni prišli k nam in nam prodajali optiko, manj jim je bilo jasno.

Skratka, obupali nad optiko. Na srečo ima oče možnost priklopa preko Telemachovega koaksialnega omrežja, ki zadovoljivo deluje.

Alex
Nadebudnež
Prispevkov: 355
Pridružen: 21. Mar 2006 ob 17:03
T-2: Še nimam
Paket: Nimam več!
Kraj: Vidim, da nič ne vidim.

Re: Optika v Škofji Loki?

Odgovor Napisal/-a Alex » 20. Nov 2019 ob 16:45

Optika BO. Če ne čez eno leto, pa dve, tri, ...

Nam sta T2 in A1 pošiljala letake za priklop, ko so dobili signal, da naj bi se gradilo, optiko smo dobili v hišo čez eno leto.

gvuceno
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 24. Feb 2020 ob 11:38
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant

Re: Optika v Škofji Loki?

Odgovor Napisal/-a gvuceno » 24. Feb 2020 ob 11:40

Ima kdo info kako je planirano nadaljevanje gradnje optičnega omrežja v naselju Grenc?

Odgovori