prekinjen/zlomljen optični kabel

Vse o FTTH in Gratelu
Uporabniški avatar
feeltch
Model
Prispevkov: 319
Pridružen: 4. Sep 2007 ob 15:54
T-2: Že imam
Paket: UMTS komplet
Kraj: Lj.-Šiška

prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a feeltch » 4. Sep 2007 ob 16:42

Pozdravljeni!

Zanima me, kako je s tem, če se nekje v bloku ali stanovanju prekine/zlomi optični kabel.

Kot vem, je potrebno v tem primeru potegniti nov kabel od delilnika (v kleti) do stanovanja v celoti, ker se optika ne "štuka".

Zanima me pa kdo v tem primeru krije strošek in kolikšen je ta strošek če ga mora poravnati naročnik sam!?
Slika

there's no home like 87.212.1.184

DixieFlatline
Navdušenec
Prispevkov: 640
Pridružen: 19. Jun 2006 ob 09:55
T-2: Že imam
Paket: 10/10 Mbps FTTH,IPTV,VOIP
Kraj: Kranj

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a DixieFlatline » 4. Sep 2007 ob 18:28

Ja seveda naročnik sam plača, če se mu je to zgodilo v stanovanju. Če pa se je na hodniku v bloku, bo pa Gratel sam kril stroške, če se ne motim.
HulaHop naokrog!

Uporabniški avatar
feeltch
Model
Prispevkov: 319
Pridružen: 4. Sep 2007 ob 15:54
T-2: Že imam
Paket: UMTS komplet
Kraj: Lj.-Šiška

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a feeltch » 4. Sep 2007 ob 18:34

Kaj pa če se ne more ugotoviti mesta prekinitve.

Sicer ne vem točno, ampak ko so nam v službi napeljevali optiko sem razumel, da se kabel samo malo preveč prepogne in že je fuč. Potem pa je, bi rekel full težko najt to mesto.

A se ni to še nikomur zgodilo?
Slika

there's no home like 87.212.1.184

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a Fry » 4. Sep 2007 ob 18:49

Vprašanje je kaj misliš s tem malo "preveč prepogne".
Če ga boš nategnil čez en oster rob, ali prepognil ostro nazaj, se bo res kaj zgodilo.
Sicer pa je steklena nit v zaščitnem plašču, tako, da pri normalnem delu z optiko ni kake pretirane skrbi.
Seveda pa, če delaš kot "svinja z mehom", si na dobri poti, da ga prekineš.
Iz izkušenj bakrenih kablov, pa vem, kaj se vse najde: kable sploščene pod nogo od mize, preščipnjene med vrata (okno), zaprte v predal od pisalne mize, strgane konektorje, ........

dal
Legenda
Prispevkov: 1206
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 09:23
T-2: Že imam

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a dal » 4. Sep 2007 ob 19:03

Če je napeljava v bloku narejena po pravilih, potem ni možno, da bi se kabel "malo preveč prepognil". Če pa se kaj zgodi (naprimer je kakšnemu sosedu dolgčas in prereže kabel), napeljavo popravi ponudnik.

Optična napeljava je samo do omarice v stanovanju, naprej po stanovanju (do televizije, računalnika, ...) gre UTP kabel, tako da možnosti za nenamerno poškodovanje kabla praktično ni.

gr
Navdušenec
Prispevkov: 529
Pridružen: 15. Apr 2007 ob 11:15
T-2: Že imam
Paket: T4 20M, 2xTV, Patton
Kraj: Obalala

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a gr » 4. Sep 2007 ob 19:20

Z diagnostično napravo se dokaj natančno izmeri, kje je prišlo do preloma.

Taj
Znanec
Prispevkov: 75
Pridružen: 12. Nov 2006 ob 19:37
T-2: Že imam
Paket: 20/1
Kraj: Lj-okolica

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a Taj » 4. Sep 2007 ob 21:02

jap mesto se lahko natančno določi, ker pride do odboja tm kjer je zlomljen

Uporabniški avatar
obi
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 843
Pridružen: 9. Nov 2006 ob 17:26
T-2: Že imam
Paket: T-2 PAKET T-3 VDSL
Kraj: ljubljana - medvode
Kontakt:

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a obi » 4. Sep 2007 ob 21:19

HEHEHE
Včasih se pa člov tud nasmeji
gr napisal/-a:Z diagnostično napravo se dokaj natančno izmeri, kje je prišlo do preloma.
Hem.. To čudo od diagnostične parave je čisto navaden laser, ki sveti z vidno rdečo svetlobo (standard). Razlika med žepnim in mojim katerega imam pri sebi za preveranje vlaken je, moj je močnejši (5mW), ima na koncu nastavek v katerega se vtakne konektor, in precej dražji od navadnega laserja katerega kupi človk v trgovini za 1€. Kako zadeva funkcionira, odklopiš vlakno iz optičnega switcha priklopiš na laser in vžgeš laser, kjer je vlakno nalomljeno tako zelo lepo šajna da se kr kadi, če pa je samo velika krivina pa se bo sij odpravil samo z zmanjšanjem le te. Se pravi na koncu koncev ne morš sam ugotoviti ali imaš počeno vlakno ali ne.
Glede plačil pa so ljudje dokaj dobro napisali, v bistvu monter ki pride in ugotavlja kje je vlakno počeno tudi preceni ali je lahko stranka sama počila vlakno, če je le to počeno v stanovanju in s tem kritje stroškov. Če pa se zgodi da je vlakno počilo nekje na poti do stanovanja pa stroške popravila krije Gratel.
Upam da sem dovolj dobro in podrobno opisal postopek.
Takole nekako zgleda to čudo
Slika
Za slike počenih vlaken bi pa mogu mal po arhivu pobrskat če bi kdo rad vidu kok zgleda to pa naj napiše, bom poiskal.

Glede kolk pride je pa čisto odvisno kako daleč od omarice živiš, če je to pritličje ali do nekje 2 nadstropja še ni preveč dragko cca100€ ne me za besedo držat seveda pa se z večanjem razdalje od omarice katera je ponavadi v kleti ali pritličju viša tudi cena popravila, če ga mora kriti stranka sama.
NAUK te štorije, ne se špilat z vlakni po stanovanju, ker se prehitro zgodi da poč zadeva, in ko enkrat poč je konc.
Štrom for wife, ups for live
If you still hear me. It was not loud enough

Uporabniški avatar
feeltch
Model
Prispevkov: 319
Pridružen: 4. Sep 2007 ob 15:54
T-2: Že imam
Paket: UMTS komplet
Kraj: Lj.-Šiška

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a feeltch » 5. Sep 2007 ob 12:08

Hvala za odgovore.

Sem pa v 10. nadstropju, tako da če je cena za nov kabel do 2. nadstropja cca 100€, potem bi jaz moral plačati cca 500€ - kar je malo huda.

Je pa tko, da sem jaz v garsonjeri in nimam možnosti imet switcha nikjer drugje razen pod mizo kjer imam računalnik in polno kablov, tako da se mi res lahko zgodi, da kdaj po nesreči "prelomim" optični kabel in potem bi moral dat 500€.
Sicer bi že full pazil seveda, samo možno je pa vse a ne. To me kar skrbi in se ne morem popolnoma rade volje naročiti na T-2. (so mi včeraj dali v nabiralnik pismo, da so začeli s priklapljanjem v našem bloku in da naj v naslednjih dneh pričakujemo obisk predstavnika t-2 za naročilo)

Sem pa iz LJ., blizu kina šiška
Slika

there's no home like 87.212.1.184

Uporabniški avatar
tonimona
Starešina
Prispevkov: 2399
Pridružen: 6. Apr 2006 ob 09:09
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Koper

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a tonimona » 5. Sep 2007 ob 12:11

Switch ti pride v večini primerov pritrjen in ga nimaš kaj balincat naokrog.
Slika

Slika 1.7.2008- porihtano, dočakal sem tudi 18.11.2007

OrionLady
Nadebudnež
Prispevkov: 430
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 14:56
T-2: Že imam
Paket: optika T4
Kraj: Kranj

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a OrionLady » 5. Sep 2007 ob 12:14

Kaj pa na vrhu kakšne omare pa potem naprej UTP kable? Saj switcha potem ubistvu ne rabiš več prav veliko (osebno sem ga rabila samo takrat, ko sem še dodatni amino naročila (ker sem mogla kabel notr vtaknit) pa potem, ko sem se igrala s telefoni...), ko je vse skupaj narejeno... al pa kakšna polička pri vhodnih vratih... edino kar mora biti še zraven, je električna vtičnica...

Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 5. Sep 2007 ob 12:48

Pa tudi do switcha pride optika po zaščitnem pvc kanalčku. Tako, da res ne bi smel kabla počit.
˝Let there be light˝,
and there was light!

Uporabniški avatar
obi
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 843
Pridružen: 9. Nov 2006 ob 17:26
T-2: Že imam
Paket: T-2 PAKET T-3 VDSL
Kraj: ljubljana - medvode
Kontakt:

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a obi » 5. Sep 2007 ob 19:26

Ejsi/Disi napisal/-a:Pa tudi do switcha pride optika po zaščitnem pvc kanalčku. Tako, da res ne bi smel kabla počit.
Kakor kdaj.Lej takole naredi. Najdi eno steno katera je nosilna in katera ni preveč blizu tla in je dokaj blizu računalnika in do tja potegni utp kabel. Simpl ko pasulj pa še skrbelo te nebo.Zgoraj predlagane ideje so tudi vredu, polička nekje visoko ali pa direkt na kako omaro je tudi možnost, najraje pa imamo montarji da je zadeva fiksno na zdiu z nosilci, pa potem UTP do ostalih komponent.
Štrom for wife, ups for live
If you still hear me. It was not loud enough

Uporabniški avatar
feeltch
Model
Prispevkov: 319
Pridružen: 4. Sep 2007 ob 15:54
T-2: Že imam
Paket: UMTS komplet
Kraj: Lj.-Šiška

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a feeltch » 5. Sep 2007 ob 21:57

Na steni bi bilo res s tehničnega vidika najbolje, bi pa pokvarilo ambient met eno škatlo tam, ker mam samo eno večjo sobo (garsonjera).

Ena varianta bi bila, da potegnem optični kabel do mize, kar bi bilo najbolj elegantno, samo tudi najbolj nevarno za kabel.

Po vaših odgovorih sem pa začel razmišljati da bi dal switch v omaro na vhodu in pač dva UTP kabla od tam do računalnika in TVja. Pa me zanima sledeče:

-koliko se switch kaj segreva, oz. ali je lahko pritrjen na polički ki bi jo naredil v omari (pod vrhom omare) in koliko bi bilo najbolje da je lufta med stropom omare in switchem (rad bi čim manj, da je switch čim bolj pod vrhom omatre)?

-verjetno je dobro imeti čim manj UTP dolžine kabla med switchem in TV Aminotom. Pri starših imajo AMIS in so rekli da je za IPTV ta dolžina do 10m ampak najbolje čim manj. Jaz bi imel v mojem primeru (switch v omari) razdaljo ene 8 (9)m. Ali je s tem lahko TV signal že oslabljen?
(Za internet je pa baje do 100m UTP dolžina kabla)
Slika

there's no home like 87.212.1.184

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: prekinjen/zlomljen optični kabel

Odgovor Napisal/-a Seeker » 5. Sep 2007 ob 22:33

Za optičen switch ne znam točno povedat (navaden switch loh zabašeš med cunje, ker se praviloma skoraj ne greje). Dolžina UTP kabla (če je res UTP) je lahko do 100 m za karkoli. Oz. drugače povedano: 8-9 m špila brez problema (da ne boš mislil da nakladam, doma imam ene 20 m kabla do Aminota, seveda vse dela). Imam celo speljan še internet po istem kablu (ker rabiš samo 4 žile od 8ih).

Odgovori