Nov napeljevalec optike do doma poleg Gratela!!

Vse o FTTH in Gratelu
Uporabniški avatar
Quakke
Faca
Prispevkov: 196
Pridružen: 9. Apr 2006 ob 18:47
T-2: Že imam
Paket: Optika 50/50 + IPTV + Telefon
Kraj: Ljubljana - Šiška

Nov napeljevalec optike do doma poleg Gratela!!

Odgovor Napisal/-a Quakke » 18. Apr 2006 ob 17:51

Dan. Danes sm dobil na dom reklamo oz. prijavnica od firme Multi Optik. http://www.multioptik.com , ki ponuja brezplačno napeljavo optike do doma (fiber to the home). Potem pa lahko zbiramo med različnimi ponudniki optičnega interneta, med drugimi je tudi T-2. Zdej pa ne vem kaj misli Gratel. Ker je k nam prišel Gratelov predstavnik enkrat lansko leto, če soglašamo, da naj napeljejo optiko. Do zdej pa nč nismo po pošti dobil glede priklopa. Zdej pa pa zanima vaše mnenje do te firme? Bom še razmislu glede prijavnice.
Zadnjič spremenil Quakke, dne 18. Apr 2006 ob 19:26, skupaj popravljeno 2 krat.
VDSL uporabljal od 20.5.06 do 15.6.07, skupaj 391 dni.

Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 18. Apr 2006 ob 17:58

Gre za paradajzarje, ki se hočejo prisesati na tuj račun. Oni v bistvu delajo ZELO DRAGO inštalacijo bo bloku. Naredili bi kao zastonj, ampak potem bi izstavili masten mesečni račun ponudniku interneta, kar bi spet dvigalo cene za končne uporabnike.
Upam, da jim kdo ne bo nasedel! :?
Optika 100/10

Bine
Guru
Prispevkov: 897
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 21:26
T-2: Že imam
Paket: 100/100

Odgovor Napisal/-a Bine » 18. Apr 2006 ob 19:26

Jaz sem tudi vedno skeptičen do takšnih brezplačnih ponudb.
Ampak - če malo pomislimo - tole sploh ni tako slabo za stanovalce v blokovskih naseljih.
Brezplačno jim bodo zgradili optično infrastrukturo in potem se lahko vsak odloča, katerega ponudnika bo izbral.
Napisali so tudi, da bodo investicijo pokrili z vzdrževanjem.... vprašanje je samo, kakšni bodo ti stroški vzdrževanja.

Ja, ja... konkurenca prinaša boj za stranke in različni ponudniki bodo iskali svoje tržne niše.
Slika

Uporabniški avatar
Quakke
Faca
Prispevkov: 196
Pridružen: 9. Apr 2006 ob 18:47
T-2: Že imam
Paket: Optika 50/50 + IPTV + Telefon
Kraj: Ljubljana - Šiška

Odgovor Napisal/-a Quakke » 18. Apr 2006 ob 19:27

A bodo pol to optiko, ki bo šla do stanovanja, priklopil k Gratelovi pod zemljo?
VDSL uporabljal od 20.5.06 do 15.6.07, skupaj 391 dni.

Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 18. Apr 2006 ob 19:36

Bine napisal/-a:Jaz sem tudi vedno skeptičen do takšnih brezplačnih ponudb.
Ampak - če malo pomislimo - tole sploh ni tako slabo za stanovalce v blokovskih naseljih.
Brezplačno jim bodo zgradili optično infrastrukturo in potem se lahko vsak odloča, katerega ponudnika bo izbral.
Napisali so tudi, da bodo investicijo pokrili z vzdrževanjem.... vprašanje je samo, kakšni bodo ti stroški vzdrževanja.

Ja, ja... konkurenca prinaša boj za stranke in različni ponudniki bodo iskali svoje tržne niše.
Upajmo, da je tako kot si rekel. Jaz sicer sumim, da gre za "poslovneže nove dobe", ki hočejo hitro obogateti na pol-sumljiv način. Si predstavljaš, da napeljejo svojo napeljavo po vseh blokih, potem pa od internet providerjev colajo za vsak priklop in mesečno vzdrževalnino od ponudnikov? To zna podražit mesečno naročnino na internet tudi za jurja ali več! :x
Zadnjič spremenil T2_Delavec, dne 18. Apr 2006 ob 19:38, skupaj popravljeno 2 krat.
Optika 100/10

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 18. Apr 2006 ob 19:36

Ideja niti ni tako slaba...postaviš optiko zdaj ko je še ni, potem pa molzeš operaterje za tistih par metrov kabla. Namesto last mile, last meter :lol: :lol:
Slika Optika od 30.5.2008

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 18. Apr 2006 ob 19:38

gulikoza napisal/-a:Ideja niti ni tako slaba...postaviš optiko zdaj ko je še ni, potem pa molzeš operaterje tistih par metrov kabla. Namesto last mile, last meter :lol: :lol:
No, v našem bloku v Dravljah že ne bo tako - stanovalci smo organizirani in smo pripravljeni povzročiti tudi novodobni kmečki punt: namesto kose in vile bi peli teniški loparji in golf palce! :) :twisted:
Optika 100/10

Bine
Guru
Prispevkov: 897
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 21:26
T-2: Že imam
Paket: 100/100

Odgovor Napisal/-a Bine » 18. Apr 2006 ob 19:45

Kaj pa vem.
Kot rečeno: do brezplačnih stvari sem vedno skeptičen.
Se mi pa zdi, da bi težko izsiljevali, bi pač potegnili še enkrat, če bi postavljali takšne pogoje.
Sicer je pa tako: jaz kar dvomim, da bi šlo "po naši ulici" več optičnih povezav in da bi vsak imel svojo (T-2, T1, itd...)... čeprav, well... čeprav je v dolini Šentflorjanski to še najbolj verjetno :twisted:
Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 18. Apr 2006 ob 20:00

Bine, ti to veš, neuki folk pa NE vedo teh reči. In potem bodo imeli superduper razvod po bloku, drugi stanovalci pa ne bodo hoteli, da se spet "razbija" za Gratel. Vsi, ki bi hoteli optiko od Gratela bi tako postali talci enih šalabajzarskih nategatorjev. Potrebno jim je na prste stopiti že sedaj! 8)
Optika 100/10

Bine
Guru
Prispevkov: 897
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 21:26
T-2: Že imam
Paket: 100/100

Odgovor Napisal/-a Bine » 18. Apr 2006 ob 20:07

Saj zato pa pravim, da je njihova utemeljitev o neodvisnosti za lase privlečena.
To bi držalo samo v primeru, ko bi imeli na ulici možnost izbire, na kateri optični kabel se bi priključili.
Zaenkrat pa je to samo Gratelovo.
Slika

andromeda
Uporabnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 28. Mar 2006 ob 09:51
T-2: Že imam
Paket: 10/4+voip+tv
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a andromeda » 19. Apr 2006 ob 09:11

Spet celi žakelj buč.Če boste zadevo gledali tako ozko,bodo tudi vaše pipice ostale ozke.Seveda ob kritiziranju nobene utemeljitve,kot ponavadi.

Dejmo zadevo pregledat malo bolj konkretno.Kje je prihodnost speed web-a?V optiki,jasno.Kako spravit hitri internet v vsako slovensko vas?Z Gratelom.Eeee,napaka.Pravilno bi bilo:z Gratelom,z .......,z ........,z .........itd.Že veste kam pes taco moli?In to se bo tudi zgodilo.Bratranec,ki živi v Nemčiji je prejel v pol leta 11 ponudb za izgradnjo fiber to home.Od tega samo dva za protiplačilo.

Obstaja še en plus "paradajzarjev".V stanovanjski blok pripeljejo VSE ponudnike,ki ponujajo optiko.Za sedanji čas to ni tako pomembno,ampak...kaj pa jutri?Ko bo optiko ponujalo recimo 10 ponudnikov BREZ vezave?Znanstvena fantastika?Samo z Gratelom ja.Kranj,Koper,Ljubljana in še drobižek največjih mest.Kranj deloma že,Koper razkopavajo,del Ljubljane tudi.....se sliši še kar oddaljeno,a?Kaj pa Vrdlovci in ostala "sela"?Kar nekaj postov na prav temu forumu je spisano jadikaje v stilu:"Bom na optiko slinajoč počakal,sej bo enkrat v treh letih".In to v Ljubljani!

Za tiste,ki se vam zdi sumljiva brezplačna "montaža",kako,da vam ni sumljiva brezvezava t-2 (zdaj tudi Telemach),brezplačnost priklopov...itd?Še pomnite čase Siol-a,s svojimi 80.000 sit za adsl,obveznimi ISDN-ji.....in še in še.Pri nas se moderna doba še začela ni,pa bi si vseeno takrat mislil,da je kaj takega nemogoče.Včasih je rek-nimam denarja,da bi kupoval poceni,veljal kot pribito,danes pa se malce izmika.T-2 je mnogo cenejši napram drugim in res je,da imajo nekateri probleme z njim,a vendarle,večina sedaj doma uživa v dosti hitrejšem in cenejšem internetu,kot prej.Torej,konkurenca fantje.In malce rizika,pa bo.

Vem,da sem zdajle odpeljal off topic,vendarle bi na kratko rekel,da se meni to ne zdi paradajzarstvo,oziroma kakorkoli ste poimenovali nove rovokopače po naši ljubi zemlji.Še nekaj,oba moja bratranca sta guruja v računalništvu,Eden je opremljevalec mrež v Nemčiji,drugi pa,pazi to,fiber consult ingener.Prav tako v Nemčiji.Zakaj ju omenjam?Jah,največ informacij dobim ravno od njiju.Pa še mori me smeh drugega,ko pretakam njegove 500mb familijske filmčke z emaila.

Še za tiste večne pesimiste,ja,vem kaj govorim.In ja,sem optimist.

HOČEM OPTIKO!!
Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 19. Apr 2006 ob 09:53

Gratel ponuja optiko tudi po bloku do posameznega stanovanja za 10.000 na mesec. (10-10 mega) Če bo treba še nekemu paradajzarju za razvod po bloku plačevat dodatnih 1.000 sit na mesec, bo potem storitev toliko dražja. Tega uporabniki seveda ne bomo podpirali.

Prav tako bodo posamezni operaterji hudo skeptični do nekih "vmesnih členov", kjer ne bo nihče mogel garantirati da ne nadzirajo prometa, tako telefonskega kot podatkovnega.

Torej jih je treba na zboru stanovalcev pustiti na drugi strani vhodnih vrat, pa naj zvonijo.Slika
Optika 100/10

Bine
Guru
Prispevkov: 897
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 21:26
T-2: Že imam
Paket: 100/100

Odgovor Napisal/-a Bine » 19. Apr 2006 ob 09:55

Andromeda - samo eno vprašanje: če gre "po naši ulici" samo Gratelova optika, kako bosta tvoja bratranca zagotovila, da bo v "naši stolpnici" lahko več ISPjev?

Meni se ravno to zdi največja "buča"; ob vsem dolžnem spoštovanju do tvojih gurujev.
Slika

andromeda
Uporabnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 28. Mar 2006 ob 09:51
T-2: Že imam
Paket: 10/4+voip+tv
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a andromeda » 19. Apr 2006 ob 10:41

No,moja bratranca seveda s tem ne bosta imela ničesar.Skupek mojega dolgovezenja bi si lahko že sami strnili v kratek stavek:dokler razkopava en sam,se bomo hudičevo načakali do prihoda vlaken v naše domove.

In drugo,po tujini je ta način splošna praksa.Poglejte,nebi se rad spuščal v polemike,ker se bomo hitro znašli na spolzkih tleh,tako vi,kot jaz.Hočem samo povedati,da sem se pač preko žlahte mal pozanimal,kako tam strežejo stvarem.Pozanimal sem se pa zaradi tega,ker sem nekje zasledil,da je internet v Sloveniji ful poceni.Meni se ni zdelo tako (Siol 1 mega+ISDN).Sprva sem bil malo presenečen,ker je pri bratrancu res dražji.Preračunano plačuje komplet cca 30.000 sit.Ampak kakšen komplet!!IP telefon 4x,IP TV 2x po 220 world wide programov!In bo v kratkem dvignil iz 100/100 na nevem kaj,ljudje božji.Sicer ne vem čemu,on pravi,da zato,ker lahko.

Preden sem sam oddal prijavnico na t-2,sva mal govorila o ponudbi.Jaz njemu ves vesel,ej stari,8/1 sem si naročil,upam,da bo delal,pa take.....Pa me je spluval,da on bi se preselu,če v bajti nebi bilo optike.Mislm,dooooh.Blagor enim.Men na žalost ne piše Nova KBM na čelu.

Ok,fantje,vam dam prav.Neda se mi gret vrele vode,res ne.Imate po svoje prav.Naj bo Gratel.Škoda,ker takrat ne bom več živ.Mogoče moji otroci.....no,to bo pa že njihov problem. :wink:

Aja,Bine,da bo v tvojem bloku več ISP-jev bo poskrbel kdo?No dejmo,sej znaš........KONKURENCA!Cenovno ugodna,polna ponudb imenovana konkurenca.Če to ne bo,je tudi nebo v tvojem bloku.
Slika

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 19. Apr 2006 ob 10:54

Dejstvo je da razkopava trenutno edino gratel...kablaši sicer imajo nekaj optike po mestih, vprašanje pa je kakšna je infrastruktura in če je zadosti široko zastavljeno omrežje. Kablaši ne slovijo ravno po neki silni daljnovidnosti in načrtih za prihodnost, bolj tisto ožemi kokr lahka zdej za jutri me pa ne zanima. Poleg tega gratel NI ISP, njihovo je samo optično omrežje ki ga bo (vsaj tako je bilo rečeno) lahko najel kdorkoli!
Recimo da se Janez&Sinovi ISP odloči ponujati optične storitve uporabnikom po Gornji Vasi. Za to najamejo Gratelovo omrežje in z njimi podpišejo pogodbo. Ampak glej vraga, v nekaterih hišah lokalni razvod ni Gratelov ampak od nekoga drugega. Torej morajo podpisati *dodatno* pogodbo še s tistimi za uporabo lokalnega razvoda. To precej podraži storitev za razliko od Gratelovega omrežja kjer predstavlja hkratna uporaba njihovih lastnih hišnih razvodov nepomemben del zneska pogodbe.
Je pa res da je konkurenca v tem primeru samo na ravni operaterjev, ne pa tudi lastnikov omrežja, saj še vedno lastnik diktira pogoje uporabe omrežja. Vendar multioptik tega ne rešuje. Poleg tega pa naj bi na ravni omrežja optično omrežje bilo že tretje (poleg telefonskega in kabelskega) zatorej je nekaj konkurence tudi tu...
Slika Optika od 30.5.2008

Odgovori