Optika v BS-3

Vse o FTTH in Gratelu
Odgovori
Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 8. Nov 2008 ob 09:57

b0j3 napisal/-a:Ejsi/Disi: Nekaj ne razumem. Soglasji je bilo dovolj za to, da ste optiko pripeljali v hišo, sedaj pa naj bi nek koordinator zaviral stvari.

Sicer pa sem se sam ponudil predstavniku Gratela, da kontaktiram predstavnika etažnih lastnikov in poskusim stvari pripeljati naprej.
No, v tem času sem dobil Amisovo optiko in tako T2 dal malo na led. Če bo možnost, bom še enkrat pogledal ponudbe in pretehtal kaj se mi najbolj splača (ne samo finančno).
JAh, tudi če imamo dovolj soglsij, včasih to ni zadosti, da se montirajo kanalčki. Ponavadi je potrebno pridobiti še odobritev nadzornega odbora bloka (če je ga imate). SAj pravim, da točnih podatkov žal ne vem.
˝Let there be light˝,
and there was light!

b0j3
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 1. Avg 2008 ob 10:26
T-2: Še nimam

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a b0j3 » 8. Nov 2008 ob 11:02

OK. Hvala za info.

tkabouter
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 10. Nov 2008 ob 10:28
T-2: Že imam
Paket: VDSL internet+telefonija

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a tkabouter » 10. Nov 2008 ob 10:33

Zdravo,

a bere to tudi kdo z Maroltove 9? A ve mogoče kdo, kakšno je stanje z M9?

Pri preverki preko spletne strani T-2 je odgovor tak:

"Na vaši lokaciji je že zgrajena infrastruktura potrebna za vklop na optično omrežje T-2, ni pa še urejen interni razvod, po katerem bodo speljana optična vlakna znotraj objekta. V kolikor je podjetje Gratel že uspelo zbrati več kot 51% soglasij za izvedbo internega razvoda, bo le ta zgrajen v kratkem.

V primeru, da podjetje Gratel ni uspelo pridobiti več kot 51% soglasij, pa bo izgradnja internega razvoda in s tem možnost priklopa na optično omrežje T-2 možna po pridobitvi ustreznega deleža soglasij."

Pred dnevi pa so mi na T-2 rekli, da soglasij imajo dovolj, zakaj točno pa izvedba internega razvoda stoji, pa mi niso znali povedati. To je trenutno stvar Gratela, so dodali, in da naj pokličem čez kak teden.

Če ve kdo kaj več, lepo prosim!

friksi
Znanec
Prispevkov: 90
Pridružen: 11. Mar 2008 ob 21:51
T-2: Že imam
Paket: 20/20 +3xIPTV + Telefon

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a friksi » 11. Nov 2008 ob 16:05

Ejsi/Disi napisal/-a: JAh, tudi če imamo dovolj soglsij, včasih to ni zadosti, da se montirajo kanalčki. Ponavadi je potrebno pridobiti še odobritev nadzornega odbora bloka (če je ga imate). SAj pravim, da točnih podatkov žal ne vem.

Ja pa kaj še :D Lepo vas prosim ... Če je več kot 50% lastniškega deleža dalo soglasje je to to. Kakšen nadzorni obdor neki.
Mal je tud problem v tem, da očitno na Gratelu nimajo niti enega pravnika, ki bi jim malo razjasnil zadevo :?

LP

b0j3
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 1. Avg 2008 ob 10:26
T-2: Še nimam

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a b0j3 » 11. Nov 2008 ob 19:07

Ja, tudi meni ni bilo (in mi še vedno ni) zakaj je potrebno za razpeljave po bloku še eno soglasje.
Če dam soglasje za internet, ga verjetno pričakujem v stanovanje. Ne pa, da dajem soglasje za to, da ga pripeljejo v blok, potem pa ne pustim da razpeljejo po bloku :nevem:

m8_rutka
Uporabnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 9. Sep 2008 ob 12:42
T-2: Že imam
Paket: IPTV+telefon

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a m8_rutka » 11. Nov 2008 ob 21:34

Glede M8... ok, mal zdravega kmecnega razmisljanja... ok, se pravi soglasja so... ampak tocno kaksna soglasja so to? Soglasje za kaj? za izvedbo del za montazo kanalov IN polozitev opticnega kablovja po celem bloku? samo prvo? samo drugo?

Kaj pa soglasje za polozitev opticnega kablova po obstojecih kanalih? Kaj pa razsiranje obstojecih kanalov?

b0j3, na tem postu pises nekak v to smer:
viewtopic.php?f=10&t=2571&p=98173#p98173

Zatorej izkljucno spekulacija: Iz tocke 4 sklepam, da hoce mogoce gratel uporabit obstojece kanale oz. jih razsirit... za kar pa so ugotovili, da soglasja nimajo :) ... imajo samo za instalacijo NOVIH SVOJIH kanalov :) ... in ker svoje resource raje uporabijo drugje, kjer takih problemov ni, jih verjetno se en cas ne bo na spregled :) Ce pa upostevamo, da v nasmu bloku na volju tudi Amis optika, ki ima ima boljse razmerje cena/bw kot t-2, je moc sklepat, da nismo jagoda na vrh smetane in se bodo z M8 ukvarjali, ko bodo kej resourcov frej, da bodo lahko podelali tudi "drazje" lokacije :) ... pravniki pa stanejo...

moje mnenje se le se krepi: Gratel in T-2 imata ekonomsko racunico postimano in razmere na M8 so rezultat te racunice :namrec:

Skratka, Gratelovci in T-2jevci tole je spet kost za vas - povejte kaj je res in kaj ne :)


No pa se nekaj o Amis optiki:
1. njihov support sucks na celi crti... dlje od birokracije ne sezejo... vceri sem imel neznan problem z routerjem (laufa dd-wrt... kasneje ugotovil, da sem verjetno sfizil ip tables) in se po dodelitvi IPja ni znal vec pogovarjat z Amisom... operater me je 10 minut prepriceval, da za dostop potrebujem PPPoE in da zato ne dela... Ob tem, da je na racunalu DHCP delovalo normalno in da je od prikljucitve naprej DHCP delu tudi z routerjem :) pa se instalater je reku, da DHCP dela in to je to... skratka, operaterji niso imeli izpopolnjevanja za Amis optiko - ker pa omrezje vzdrzuje Skyline (al kaj je ze), ki ima cez tudi tv kabelsko omrezje, sklepajo, da gre tudi tukaj za pppoe - kekci!

2. ker za celotno omrezje skrbi Skyline, operaterji nimajo dostopa do nobene diagnostike (tako kot smo navajeni pri T-2 in praviloma dela dobro), da bi ti povedali ali kaj se dogaja med poiskusom vzpostavljanja zveze... nobenga log-a, nic, nada!! ... nic ne morejo povedat!!! niti ali se opticni prehod in amis znata pogovarjat med sabo... to se pa zgodi, ce zgradis omrezje in ga das ISPju v zakup, pih :(

3. fixni IP zaenkrat res ni mozen, pravijo, da bo v kratkem... ker tega v poprejsnjih poizvedovanjih niso povedali, so danes prejeli "groznjo", da v kolikor mi v dveh dneh ne povedo, kdaj bo fixni IP mozen, bom tole Amis optiko kar lepo odjavil in pocakal boljsih dni... ali ISPjev :) ... cetudi ni stara niti teden dni! ... dyndns itak dela normalno, sam to bl ni za resne zadeve...

4. ni res, da dhcp vedno dodali isti IP... jst sm jih med preiskusanjem imel kar nekaj razlicnih...

sonce z vami,
m8_rutka

Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 12. Nov 2008 ob 10:40

@m8_rrutka:
moje mnenje se le se krepi: Gratel in T-2 imata ekonomsko racunico postimano in razmere na M8 so rezultat te racunice

Ej, ej malo ustavi konje, da ti ne bo kdo še res verjel. KEr mi, ki se s tem ukvarjamo niti malo ne gledamo na to kateri ponudniki so že v bloku in kateri ne. Pač v nekaterih blokih gre lažje skozi, v nekaterih pa ne oz. se otepajo z vsemi štirimi.

@friksi:

Samo na podlagi zbranih soglasij ne moreš kar vdreti v blok in položiti kanale, kjer ti pač padejo. Right?
˝Let there be light˝,
and there was light!

b0j3
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 1. Avg 2008 ob 10:26
T-2: Še nimam

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a b0j3 » 12. Nov 2008 ob 11:12

@m8_rutka: Gratel je bil (ko sem se z njimi pogovarjal) pripravljen narediti marsikaj. V enem bloku so celo po starih kanalih od "lokalnih" anten s strehe napeljevali optiko.
Za širitev kanalov, pa definitivno rabijo soglasje (s čimer se strinjam) in ga nekje pač ne dobijo.
Dinamični IP je trenutno, poleg tega, da ne morem registrirati optike na s.p. glavni minus Amisa.

@Ejsi/disi: Če te spustim v stanovanje, da mi napelješ optiko, ker to želim potem to ne vidim kot vdor (ali vlom) v stanovanje.
Torej, dal sem ti soglasje, da opraviš storitev, ki jo želim oz. jo prodajaš. Skupaj se bova pogovarjala kje in kako bo šla zadeva, ampak zaboga ne me stalno spraševat ali se strinjam, pa če sem siguren ....
Tako nekako jaz vidim trenutno situacijo.

Sicer pa je glavna zamera predstavniku Gratela, da je večkrat obljubil da bo poklical, pa sem ga vedno jaz. Potem je pač prišla ponudba Amisa in trenutno jo uporabljam. Poudarek na trenutno.

Uporabniški avatar
Ejsi/Disi
Gratelovec
Prispevkov: 764
Pridružen: 15. Dec 2006 ob 17:44
T-2: Še nimam
Kraj: Preddvor

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a Ejsi/Disi » 12. Nov 2008 ob 13:09

Govoriva o skupnih prostorih.

Predstavnik Gratela, kdo je bil to?
˝Let there be light˝,
and there was light!

b0j3
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 1. Avg 2008 ob 10:26
T-2: Še nimam

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a b0j3 » 12. Nov 2008 ob 14:36

Saj ravno zato. Večina se strinja, da šarite po skupnih prostorih.
No, ampak saj ni pomembno. Mislim, da tukaj ne bova nič rešila.
Koga sem kontaktiral ti pošljem zs.

m8_rutka
Uporabnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 9. Sep 2008 ob 12:42
T-2: Že imam
Paket: IPTV+telefon

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a m8_rutka » 12. Nov 2008 ob 20:44

@Ejsi/Disi:
ja, prav rad bi ti verjel... najlazje bi me (in se koga drugega) preprical, ce bi bila gratelova optika ze tukaj - pa ni :?

no, obstaja se druga moznost... recimo, da poves zakaj vendarle po tolikem casu optike ni... ne vem kasne vrste gratelovec si - mogoce pa kdo drug, v Gratelu ve o tem kaj vec, pa take informacije pac niso za javnost (zunanjo&nutranjo)... pa ne mislim tega, da bi mogu nek nadzorni odbor dati soglasje oz. zbrati dodatna soglasja... ciljam predvsem na to, kar je spekulativo povedal friksi - da T-2 oz. Gratel ne plačuje nobenega pravnika (ali primernega), ki bi v takih (oz. tem konkretnem) primerih skrbel za pravne zadeve in spretno odstanjeval polena izpred fiberckov, ki jih postavlja kajpavemkdopanitinipomembnokdokonkonkretno

V bloku pri friksiju je pac on nadomescal placljivega pravnika in zato je optiko tudi dobil... po mojem mnenju bi mogli friksiju lepo placati za pravniske in ostale usluge!!! kr v evrckih, pozabte na dobropis :) ... in kot razumem b0j3-a, se on na M8 tudi ne bo vec kej prevec ukvarjal s tem... in ce se ne bo kdo drug od stanovalcev,se sploh zdej k je Amis dela (dasiravno z nekaj pomanjkljivostmi), se tut T-2 tega ne bo lotili (dokler biznis laufa drugje mnogo bolje)... se enkrat: pravniki oz. tisti, ki bi sluzbeno zadevo fural naprej, pac stanejo - in od tukaj moja spekulacija, ki se je drzim, o ekonomski racunici!

@b0j3: jap, dokler beseda ni konj, lahko govorijo vsemozno, sam ce ni odredbe od zadolzenih za to z Gratela/T-2ja, ne bo nic!

sonce z vami,
m8_rutka

m8_rutka
Uporabnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 9. Sep 2008 ob 12:42
T-2: Že imam
Paket: IPTV+telefon

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a m8_rutka » 13. Nov 2008 ob 09:17

Evo glede Amis Optike, ki jo mam na M8 - danes so mi dodelili staticni IP :) ... ocitno so moje groznje po prekinitvi se tople pogodbe obrodile sadove :D ... seveda si bom vzel ene par dni (releasanj dhcp in par prikljucitev razlicnih clientov gor), da vidim, ce se bo obdrzal, pol pa pedal to the metal!

@b0j3: probi se ti :)

sonce s vami,
m8_rutka

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a madpanter » 13. Nov 2008 ob 10:39

Bojo že kake slike terminalske opreme? ;-)
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

friksi
Znanec
Prispevkov: 90
Pridružen: 11. Mar 2008 ob 21:51
T-2: Že imam
Paket: 20/20 +3xIPTV + Telefon

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a friksi » 13. Nov 2008 ob 11:15

Ejsi/Disi napisal/-a:@friksi:
Samo na podlagi zbranih soglasij ne moreš kar vdreti v blok in položiti kanale, kjer ti pač padejo. Right?
Wrong actually :aa:
Če so soglasja takšna, kakršna smo dobili mi na Reboljevi ulici 5 (mislim da jim za Gratel ureja neko podjetje Rotar), potem tako soglasje zadostuje za prekop funkcionalnega zemljišča, napeljavo kanalčkov po bloku in hodnikih (skupnih prostorih), namestitev omarice v kletne prostore, ... Skratka vse, kar na soglasu piše. Saj to je smisel soglasja. Podpisnik SO-GLAŠA (se strinja oz. dovoljuje) s tistim kar je na soglasju napisano. In če si s soglasjem izvajalcu (Gratelu) dovolil celostno izvedbo del, potem lahko izvajalec ta dela tudi opravi. Enkrat (oz. večkrat) sem že pisal o tem, da se v sladu s Stanovanjskim zakonom napeljava optičnega omrežja smatra za poseg, ki ne presega poslov rednega upravljanja (če bi imel kdo težave s tem, da bi mu hišnik ali kdo drug želel dopovedat, da je potrebno 100% soglasij, naj pove, pa bomo rešili zadevo). Zatorej je potrebno soglasje solastnikov, ki imajo več kot polovico solastniških deležev (25.člen SZ-1).
Edino kar je še ˝potrebno˝ narediti je, da Gratel (oz. izvajalec) obvesti stanovalce (npr. z obvestilom na oglasni deski), kdaj bo prišel dela opravit in to obvestilo pošlje tudi upravniku bloka. Nikakor pa ni potrebnega novega soglasja oz. dovoljenja, za izvedbo del. Pri nas sem to obvestilo uredil kar sam, tako da sem na vsaka vrata hodnika nalepil listek, naj stanovalci prosim pustijo vrata hodnika ta in ta dan odprta, ker bo Gratel polagal kanalčke po bloku. Priročno je tudi, če ima kateri od stanovalcev kontakt delavcev, ki bodo prišli polagat kanalčke, da ga le-ti (delavci) lahko pokličejo in jim zjutraj odklene klet, da lahko priklopijo podaljšek za elektriko. Tako smo imeli domenjeno pri nas in zadeva je potekala brez težav. Fantje so me poklicali, povedali kdaj pridejo, zjutraj tisti dan so me potem še enkrat poklicali, da sem jim prišel odpret klet in to je bilo to. Pa da ne bo kdo mislil, da sem v kakšen nadzornem odboru ali sin kakšnega VIP-a :mrgreen:
Samo treba se je dogovorit pa se da vse rešit.

LP

Friksi

friksi
Znanec
Prispevkov: 90
Pridružen: 11. Mar 2008 ob 21:51
T-2: Že imam
Paket: 20/20 +3xIPTV + Telefon

Re: Optika v BS-3

Odgovor Napisal/-a friksi » 13. Nov 2008 ob 11:34

m8_rutka napisal/-a: po mojem mnenju bi mogli friksiju lepo placati za pravniske in ostale usluge!!! kr v evrckih, pozabte na dobropis :)
Pa da ne boš mislu, da take ˝obljube˝ niso bile izrečene :hudicek: Samo potem je vse skupaj nekako potonilo v pozabo ... Sploh pa eni to delamo zaradi užitkov in ne denarja.

Drgače je pa res, da sem pri nas jaz opravljal vlogo pravnika (pa še koga drugega tudi). Klical sem na ministrstva, pobiral soglasja v bloku, pošiljal dopise, urejal z Gratelom, ... Skratka vsa opravila, ki bi jih v tržnem gospodarstvu moral urejati ponudnik storitev. Ampak žal je situacija taka, da je Gratel bil tisti čas edini ponudnik optike (kar nekateri trdijo še danes - saj vsi poznamo tisto o ˝edini pravi optiki˝, kaj ne :mrgreen: ) in tako smo se pač povpraševalci morali trudi za naklonjenost ponudnika ne pa obratno, kot bi to moralo biti. Res je žalostno, da podjetje, ki po celotni Sloveniji gradi optično napeljavo in podjetje, ki nato optiko ponuja (T-2) ne premoreta toliko pravnega znanja, da bi lahko rešili takšne in drugačne ˝juristične zagate˝. Več kot očitno je, da gredo po liniji najmanjšega odpora. Čim se nekje zatakne še zaradi take malenkosti, enostavno dvignejo roke in rečejo ˝ne moremo˝. Povedano z besedami enega od uporabnikov tega foruma - toliko pušk so že zmetali v koruzo, da je namesto tistega koruznega polja samo še ena velika grmada pušk.

Tale kritika ne leti na nobenega posameznika (splon ne s tega foruma) je zgolj moje gledanje na poslovanje podjetja Gratel (in T-2).

LP

Odgovori