Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Vse o FTTH in Gratelu
Me_zlatka
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 16. Jan 2008 ob 15:44
T-2: Že imam
Paket: osnovni

Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a Me_zlatka » 16. Jan 2008 ob 15:59

Sem nova na forumu, se opravičujem, če sem post poslala v napačno rubriko oz. se je o tej temi že pisalo....

Torej moja zgodba z vprašanjem: pred slabim tednom so k meni prišli mojstri iz Gratela povezat optični kabel v stanovanje. Ker sem pred kratkim stanovanje v celoti obnovila, smo za optiko predvideli podometni oranžen ror, ki poteka od hodnika do razdelilne omarice, kamor se mi stekajo vsi utp kabli iz vseh sob. Mojstri iz Gratela mi pod nobenim pogojem niso hoteli optike napeljati v podometni ror, češ da morajo zagotoviti neke krivinske radije in kaj vem, kaj vse so mi natvezili. Prišli smo do zame zelo slabe rešitve, da so mi na novo izvrtali luknjo s hodnika v stanovanje in sedaj imam switch nad vhodnimi vrati. Iznad vhodnih vrat poteka tudi električni kabel, katerega mora človek odriniti, da pride v stanovanje. V drugi sobi imam internetni telefon, od katerega štrli utp kabel do switcha nad vhodnimi vrati.

Moje vprašanje je: zakaj se ne bi mogla izogniti vsej tej kabelski džungli in bi optiko speljala v podometni ror, tako kot je bilo na začetku mišljeno? Ali tehnologija optike tega res ne dopušča, ali se gospodom iz Gratela enostavno ni dalo ubadati z nekoliko "zahtevnejšim" priklopom? Tako sem razočarana z vsem skupaj, da razmišljam, da bi T-2 in optiko enostavno odjavila, ker je popolnoma neestetska in hkrati nefunkcionalna, če moraš ob vstopu v stanovanje odriniti vsaj 3 kable. Kaj bo šele, ko bomo priklapljali TV???

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a pack » 16. Jan 2008 ob 16:33

Probleme z estetiko imaš pri kateremkoli operaterju, ker gre pač za en kup naprav in kablovja, ki ga je potrebno pametno organizirati in čimbolj skriti oz. zakamuflirati. Načeloma se vse da, če se hoče, le kopico potrpljenja potrebuješ. ;-)

Glede optičnih kablov je težava le v tem, da se jih ne sme preostro zvijati. Se pravi, da morajo biti vsi ovinki dovolj na veliko speljani, da se kabel ne prelomi. Tako zna biti včasih težava s temi podometnimi rori, ker so velikokrat speljani po vseh možnih vogalih in z večjimi ostrimi zavoji, kar bi lahko pomenilo nevarnost za optični kabel. Glede na to, da ste pred kratkim polagali na novo, verjetno imaš v spominu oz. po možnosti celo kakšne slike, kako se je ta ror položil... sej ponavadi, ko se to naknadno štima, so te stvari lepo položene in pomojem ne bi smel bit problem.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

KanonFuter
Faca
Prispevkov: 113
Pridružen: 8. Jun 2007 ob 19:56
T-2: Že imam
Paket: T-4 100/10 edina prava optika
Kraj: Novo mesto

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a KanonFuter » 16. Jan 2008 ob 16:35

Ja, kake so pa krivine v tistem roru? :lol: :roll:
Sicer lahko vse kable ki visijo nad switchem enostavno daš v tiste bele kanalčke, po tistem roru pa naprej napelješ utp kabel.
Slika

Uporabniški avatar
tonimona
Starešina
Prispevkov: 2399
Pridružen: 6. Apr 2006 ob 09:09
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Koper

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a tonimona » 16. Jan 2008 ob 16:49

Se da, če imaš "ror" pravilno speljan.
Slika

Slika 1.7.2008- porihtano, dočakal sem tudi 18.11.2007

Me_zlatka
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 16. Jan 2008 ob 15:44
T-2: Že imam
Paket: osnovni

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a Me_zlatka » 16. Jan 2008 ob 17:20

Slike rorov imam in mislim, da nikjer ni speljano tako, da bi bilo kje hudo prelomljeno. Kdo naj bi mi speljal zdej to optiko po rorih? Ali naj se enkrat kličem mojstre iz Gratela ali to lahko naredim, če sploh smem, na svojo roko?

ghdgfdhsf

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a ghdgfdhsf » 16. Jan 2008 ob 17:33

Me_zlatka napisal/-a:Slike rorov imam in mislim, da nikjer ni speljano tako, da bi bilo kje hudo prelomljeno. Kdo naj bi mi speljal zdej to optiko po rorih? Ali naj se enkrat kličem mojstre iz Gratela ali to lahko naredim, če sploh smem, na svojo roko?
Morajo bi fi20 min .Vse ostalo ne pride v upoštev.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a Cobane » 16. Jan 2008 ob 17:34

Nič ne delaj na svojo roko, ker boš morala vso eventualno nastalo škodo kriti sama. Takrat, ko so ti napeljevali kable, bi morala biti bolj odločna in zahtevati, da ti jih položijo po podometnih ceveh. Ni mi jasno zakaj si se dala takrat prepričati, sedaj pa jamraš tu na forumu?

Texus: Kako fi 20? Nazadnje je bilo omenjeno od nekoga od vas, da je min. fi 5?
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
tonimona
Starešina
Prispevkov: 2399
Pridružen: 6. Apr 2006 ob 09:09
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Koper

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a tonimona » 16. Jan 2008 ob 17:59

tesux napisal/-a:
Me_zlatka napisal/-a:Slike rorov imam in mislim, da nikjer ni speljano tako, da bi bilo kje hudo prelomljeno. Kdo naj bi mi speljal zdej to optiko po rorih? Ali naj se enkrat kličem mojstre iz Gratela ali to lahko naredim, če sploh smem, na svojo roko?
Morajo bi fi20 min .Vse ostalo ne pride v upoštev.
Fi 20? Ma saj nimam centrale doma. :mrgreen:
Slika

Slika 1.7.2008- porihtano, dočakal sem tudi 18.11.2007

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a RobertM » 16. Jan 2008 ob 20:13

tonimona napisal/-a:Fi 20? Ma saj nimam centrale doma. :mrgreen:
Fi 20 je zunanja mera rebraste cevi - 2 X 2,5 mm = 15 mm ,kar pa ni vec grozna mera.
Da ne zacnemo debate o "zidarskih radiusih in neposkodovanih ceveh" :evil:

Se pa strinjam,da ce se bi potrudili bi lahko vsaj poizkusili .


BDW: kako pa montira konkurenca-je komu vlekla po ceveh ?
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a Seeker » 16. Jan 2008 ob 21:05

Jaz jih ne bom prej spustil ko bojo optiko pri meni priklapljali. Preboj v bajto, pol pa lepo vlakenca do centralne sobe. Ene 20m vlakna ekstra bojo rabili. Jim bom pa seveda že prej pripravil "ror" s pravilnimi radiji in tudi že žica za potegovanje čez "ror" jih bo čakala notri.

BTW: Koliko je meter optičnega vlakna za navadnega smrtnika?

Uporabniški avatar
tonimona
Starešina
Prispevkov: 2399
Pridružen: 6. Apr 2006 ob 09:09
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Koper

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a tonimona » 16. Jan 2008 ob 21:37

RobertM napisal/-a:
tonimona napisal/-a:Fi 20? Ma saj nimam centrale doma. :mrgreen:
Fi 20 je zunanja mera rebraste cevi - 2 X 2,5 mm = 15 mm ,kar pa ni vec grozna mera.
Da ne zacnemo debate o "zidarskih radiusih in neposkodovanih ceveh" :evil:

Se pa strinjam,da ce se bi potrudili bi lahko vsaj poizkusili .


BDW: kako pa montira konkurenca-je komu vlekla po ceveh ?
Jaz mam v cevi in je BP. :D
Slika

Slika 1.7.2008- porihtano, dočakal sem tudi 18.11.2007

gorazdo
Faca
Prispevkov: 109
Pridružen: 9. Nov 2006 ob 09:55
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 2xTV, 2xtel+GSM
Kraj: LJ

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a gorazdo » 17. Jan 2008 ob 01:47

Pri meni je tudi v cevi - od omarice (tam, kjer so varili) naprej po fasadi... v notranjost hiše (podstreha); od tam naprej gre po nadometnem kanalu (dober meter) do MIlana...

Je pa res, da ni ekstremno malih radijev (vem, ker sem jo - cev - polagal sam); po občutku bi rekel, da kar je več kot radij 30cm,... ne bi smel bit problem;
najboljš, da s foršponom probate - če se že ta na kakem ovinku zatika, potem ne bo šlo... al pa :D

Na svojo roko pa jaz ne bi šel delat nič.

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a Fry » 17. Jan 2008 ob 06:09

Jaz imam v cevi in ni nobenega problema.
Rekel bi tako:
Tisti, ki ima cev lepo položeno ne bo imel nikakršnih problemov.
"Lepo položeno" = da ni cev zalomljena, zmečkana, da so krivinski radiji dovolj veliki (mislim da je 10 cm že kar dovolj).
Če je uporabljena cev za v beton (bolj trda cev), so verjetno vsi pogoji izpolnjeni, saj se jo težje ostro zapogne.

Uporabniški avatar
albundy
Znanec
Prispevkov: 83
Pridružen: 15. Nov 2007 ob 13:31
T-2: Že imam
Paket: T4 GIGA 200/20

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a albundy » 17. Jan 2008 ob 20:18

Po mojem bi se tudi dalo BP. Saj vsi kabli nimajo tako trde izolacije, da se ga ne bi dalo zvijat. Če je predvidena cev prazna se lahko potegne kabel s sekundarno zaščito ( tak kot se uporablja v centralah za priključne kable). Ali pa kaj podobnega.
Ga pa v cevi potegneš s predvleko ali po "domače" foršpanom.

Če pa se slučajno ne da, se pa lahko montira lepe bele nadometne samolepilne NIK kanale. Ni potrebno nič vrtati in smetiti. Če ga daš na steno pod strop se še skoraj ne opazi. Vsaj jaz sem tako rešil zadevo.

ghdgfdhsf

Re: Ali se da optiko speljati podometno v ror?

Odgovor Napisal/-a ghdgfdhsf » 17. Jan 2008 ob 21:08

Cobane napisal/-a:Nič ne delaj na svojo roko, ker boš morala vso eventualno nastalo škodo kriti sama. Takrat, ko so ti napeljevali kable, bi morala biti bolj odločna in zahtevati, da ti jih položijo po podometnih ceveh. Ni mi jasno zakaj si se dala takrat prepričati, sedaj pa jamraš tu na forumu?

Texus: Kako fi 20? Nazadnje je bilo omenjeno od nekoga od vas, da je min. fi 5?
fi5 kdo pa ti je to omenu pri tem nemoreš zagotovit minimalni radius za optiko ta pa je 2,5cm z cevjo fi 20 pa ja.

Odgovori