Optika v Mengšu

Vse o FTTH in Gratelu
Odgovori
Uporabniški avatar
protoncek
Faca
Prispevkov: 124
Pridružen: 19. Jan 2008 ob 18:00
T-2: Že imam
Paket: 750/150
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a protoncek » 28. Avg 2009 ob 21:27

anketa je nujna. Enim (nam) je optika nujna oz. logična osnovna dobrina, drugim pač ni. Takih poznam kar nekaj v mengšu. Jim je dovolj da lahko gledajo mail in to je to ...samo zraven bi morali dati vprašanje kam bi šel raje- siol ali t2, pa bi bila še učinkovitejša.
Drugače pa ...močno upam da siol odpade...
spet nazaj...

Uporabniški avatar
Awsum
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 28. Avg 2009 ob 11:26
T-2: Še nimam

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a Awsum » 29. Avg 2009 ob 00:33

Glede na to, da sedaj preplacujemo neumne hitrosti, mislim da ne bi imel nihce proti da bi placeval pametne hitrosti:)
Anketa pa zame samo nakazuje, da se nekaj dogaja, kar ne more biti slabo oz. vsaj slabse ne...

Uporabniški avatar
protoncek
Faca
Prispevkov: 124
Pridružen: 19. Jan 2008 ob 18:00
T-2: Že imam
Paket: 750/150
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a protoncek » 29. Avg 2009 ob 17:52

Ravno danes sem delno poslušal javno razpravo na radiu hit glede tega --sicer nisem poslušal cele oddaje(žal), kar pa sem so ljudje kar bogato pljuvali čez siol...
drugače sem pa slišal da je bil telekom prvi "kandidat", pa so rekli da se z malenkostmi ne bodo ukvarjali - prevod: v bloke lahko potegnejo, nas bajtarje pa ku**c gleda, naj kar po žičkah gledamo TV. Seveda, oni bi potegnili en kabelček in nanj 300 uporabnikov, je tako najceneje. Po hišahje pa treba en kabel, en uporabnik...siol pa tega ne dela. Mengeš ni edini, tudi v LJ (Vič recimo) je siol vlekel samo do blokov, po hišah je pa T2...
spet nazaj...

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8483
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a kitl » 30. Avg 2009 ob 11:17

Sam v Domžalah pa Telekom vleče v bajte.
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
protoncek
Faca
Prispevkov: 124
Pridružen: 19. Jan 2008 ob 18:00
T-2: Že imam
Paket: 750/150
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a protoncek » 30. Avg 2009 ob 11:35

:jao: :jao: :jao:
moje sožalje...
kot rečeno, upam da ne bo pri nas isto...
:rtmT2:
spet nazaj...

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a Cobane » 30. Avg 2009 ob 12:19

Navadni Nimda napisal/-a:V tem primeru zna biti cena hudo visoka. T-2 lahko ponuja 100/10 za 20 Evrov le na lastnem optičnem omrežju. Če bo tam najemnina para fibrov recimo 40 Evrov mesečno, potem cena za 10/10 ne bo mogla biti manj kot 54 Evrov, 100/10 pa ne manj kot 60 Evrov (tko na grobo od palca).
A "vaši" fibri so pa popolnoma zastonj? Zakaj se pa potem v drugi temi, ko te uporabnik iz Kungote sprašuje, kdaj boste prišli do njega, izgovarjaš, da zadeva ta trenutek ni ekonomsko upravičena in da je potrebno najprej pokriti urbana naselja ipd.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 30. Avg 2009 ob 12:51

Ne, niso popolnoma zastonj dokler se ne izplačajo. Za to je predviden rok nekaj let (cirka 8 ) ko se ne dela z dobičkom, po tem obdobju pa se bo odvajalo le še sprotno vzdrževanje. Ena taka lepa krivulja je... Pri morebitnih najetih fibrih, pa se bo stalno plačevala najemnina, linearno za vekomaj. Upam, da je jasna razlika med modeloma ter tudi kateri je tisti, ki je bistveno bolj ugoden za končnega uporabnika.
Optika 100/10

Uporabniški avatar
music95
Nadebudnež
Prispevkov: 440
Pridružen: 20. Dec 2007 ob 21:18
T-2: Že imam
Paket: 1/256, TV, IP + PSNT TEL

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a music95 » 30. Avg 2009 ob 18:11

Slika

Končno se je pričel zgodovinski trenutek ja. Mengšani bomo ugledali optično omrežje. Tale vprašalnik me malo bega, ker pač še nimam izkušenj kako je to če ti priklopijo optiko.

- Najprej mi je čudno tole: "V naši občini je še veliko področij, (dobeno!) kjer dostop do kvalitetne internetne povezave ni mogoč ... smo se odločili, da se z izgradnjo telekomunikacijskega omrežja pridobi zasebnega partnerja, ki bo z lastnimi stredstvi zgradil novo optično omrežje ... anketni vprašalnik ... ki ga pošljemo vsem gospodinjstvomv naseljih Mengeš, Loka pri Mengšu, Topole in Dobeno ... "
Prva čudna stvar, ki se mi zdi je ta, da si je dobeno pred kratkim komaj zagotovil ADSL ali VDSL (nevem točno) povezavo, s tem da dobeno ni 100% pokrit z omrežjem in da ne morejo sanjati o velikih hitrostih, sedaj pa imajo namen tja gor optiko postavt? A ni to malo prevelik projekt za občino? S tem da bodo za kak teden odrezali ljudi od sveta če bo šla optika po edini dostopni cesti?
Druga stvar ki je čudna je ta, da si bo občina pridobila zasebnega partnerja ki bo z LASTNIMI STREDSTVI zgradil omrežje. LASTNIMI?

V anketi je vprašanje kakšna je hitrost trenutne povezave, ki jo imamo in pod možnost b) so nam dali do 1 kbps. 1 kbps? A to sploh obstaja?
Najbolj pa me zanima tole: piše izgradnja optike ampak a je to vseeno kdo pa je njen ponudnik? Ali ima to telekom svojo in t-2 svojo optiko? Ali nasploh optika pomeni da jo bodo imeli vsi ponudniki. Čudno je, da si bo mengeš pridobil zasebnega ponudnika, za t-2 pa dela baje gratel ...

Vem da so zadnja vprašanja čudna ampak glede tega pa nimam pojma kako to zgleda. Sicer pa bi mengeš lahko že zdavnaj izkopal optiko ker je na vsake 2 leti itak mengeš komplet zaprt za promet. Še en teden nazaj je bila cela prometna katastrofa.
Sicer pa dragi mengšani! Pojdite malo po vaši ulici, prijazno nagovarjajte sosede, povabite jih na kavo ... nakoncu pa recite naj obkrožijo DA. Drugače pa pohvale da se je začelo premikati.
Slika<-- Čakal 60 dni.

Uporabniški avatar
protoncek
Faca
Prispevkov: 124
Pridružen: 19. Jan 2008 ob 18:00
T-2: Že imam
Paket: 750/150
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a protoncek » 30. Avg 2009 ob 19:30

Gratel ima stroj, ki izkoplje luknjo, vanjo položi cev in takoj zasiplje nazaj, tako da ni kakšne prevelike zapore ceste.
Drugače pa, ja, zasebnika. Saj T2 in Gratel sta zasebni podjetji...če bo recimo T2 to financiral, to niti ni tako nemogoče, saj je na Dobenem kar dosti hiš.
Se strinjam da bi že ZDAVNAJ lahko imeli optiko. Resnično. Samo so točno določene osebe (ne bi poimensko, gotovo pa se kje najdejo tudi imena) to ovirale. Lahko bi imeli optiko od takrat, ko jo ima obrtna cona v trzinu recimo...
spet nazaj...

Nitro
Faca
Prispevkov: 112
Pridružen: 16. Sep 2006 ob 15:10
T-2: Že imam
Paket: T4 Giga - optika
Kraj: Mengeš

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a Nitro » 30. Avg 2009 ob 19:49

Tista hitrost 1 kbps je čist zgrešena...

Glede kopanja pa, ko so se v občini prenavljale ceste so bile položene tudi cevi namenjene TK vodom, vse te cevi naj bi bile v lasti občine Mengeš, katere pa niso bile pa jih je občina odkupila (vir: glasilo občine mengeš).

Primer je Testenova v Loki kjer imamo po celotni ulici že položene prazne cevi kar nakaj let, potrebno je "samo" še prekopati in položiti cev do vsake hiše in seveda vpihniti kable.

Tako da bi ponudnik oz. izvajalec lahko relativno hitro "omrežil" velik del občine.
Slika
Slika T4 Giga - Telekom optika

Uporabniški avatar
music95
Nadebudnež
Prispevkov: 440
Pridružen: 20. Dec 2007 ob 21:18
T-2: Že imam
Paket: 1/256, TV, IP + PSNT TEL

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a music95 » 30. Avg 2009 ob 21:23

Aha. Hvala.
Zanima pa me še nekaj stvari:
protoncek napisal/-a:Gratel ima stroj, ki izkoplje luknjo, vanjo položi cev in takoj zasiplje nazaj, tako da ni kakšne prevelike zapore ceste ...
To pomeni da bo na mojem dvorišču potem tudi samo majhen prekop in nebo ravno celo gradbišče? Ne resno me zanima kako to zgleda ... Namreč imam tlakovce in 4 m2 vrta in se vseeno malo bojim kako to zgleda? Pa po hiši... je to veliko vrtanja, praskanja ... ?
A pa bomo zagotovo imeli t-2jevo optiko?
Slika<-- Čakal 60 dni.

Uporabniški avatar
protoncek
Faca
Prispevkov: 124
Pridružen: 19. Jan 2008 ob 18:00
T-2: Že imam
Paket: 750/150
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a protoncek » 30. Avg 2009 ob 22:18

Hja, jaz sem mislil da bo gotovo T2, pa je nekdo zgoraj omenjal neke pritožbe...
glede kopanja - ta stroj se po moje uporablja samo za po cestah, na privat priključku bodo ali ročno ali z minimini bagerčkom skopali, kar načeloma tudi ni tako grozno, je pa nekaj, seveda---no, po tlakovcih itak ne morejo s tem strojem, jih moraš pač stran vzeti...po hiši pa...odvisno kje boš imel modem. Pa oni ti gotovo ne bodo podometno dajali, ampak nadometno v NIK kanale.
spet nazaj...

Uporabniški avatar
frojnd
Model
Prispevkov: 243
Pridružen: 25. Nov 2008 ob 10:23
T-2: Še nimam

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a frojnd » 30. Avg 2009 ob 22:39

Se pravi, če imaš asfalt do bajte do mesta kjer bi imel modem. Oni to ven vržejo in potem zaflikajo?

Uporabniški avatar
music95
Nadebudnež
Prispevkov: 440
Pridružen: 20. Dec 2007 ob 21:18
T-2: Že imam
Paket: 1/256, TV, IP + PSNT TEL

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a music95 » 30. Avg 2009 ob 22:44

Teoretično bi oni priključek dali do kleti, nato pa bi šel kabel po stopnišču gor, kjer bi prišel v stanovanski del. Tam pa je že vse takoj na vhodu. Ubistvu bi v kleti malo vrtali nato pa po unih belih umetnih kanalih dali kabel po stopnišču do cilja. Malo me samo skrbi to, da je stanovanski del v lesu ... torej bel kanal absolutno odpade.
Kaj pa tlakovci, jih dajo sami ven ali moraš si najeti sam ponudnika.
Slika<-- Čakal 60 dni.

Uporabniški avatar
BOBI
Starešina
Prispevkov: 2139
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: Full kasko na fibru + UMTS
Kraj: Šiška

Re: Optika v Mengšu

Odgovor Napisal/-a BOBI » 30. Avg 2009 ob 23:55

frojnd napisal/-a:Se pravi, če imaš asfalt do bajte do mesta kjer bi imel modem. Oni to ven vržejo in potem zaflikajo?
Točno tako, nazaj poflikajo asfalt!

Odgovori