Tehnične rešitve optičnih inštalacij

Vse o FTTH in Gratelu
Uporabniški avatar
Palček
Faca
Prispevkov: 160
Pridružen: 2. Jun 2006 ob 13:43
T-2: Že imam
Paket: 10/10 - optika
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Tehnične rešitve optičnih inštalacij

Odgovor Napisal/-a Palček » 11. Sep 2006 ob 21:56

Optične inštalacije se trenutno napeljujejo večinoma v blokih. Gratelova praksa je prebijanje vseh horizontal do vrhnjega nadstropja, zaradi česar prihaja do velikega hrupa, ki se širi po nosilni konstrukciji.
Pri nas v bloku smo stvar vzeli malce bolj resno in zadevo temeljito premislili, preden smo se odločili za interno optično inštalacijo.
Če želimo napeljati optični kabel do vseh nadstropji, je bil prvi razmislek ta, kje že imamo preboje, da ne bi bilo potrebno toliko vrtanja. Obstoječe vertikalne inštalacije niso primerne (kabelska televizija), ker so dimenzije premajhne in ne dopuščajo pritrjevanja optičnih kablov (najmanj na vsake 3m višine). Po prezračevalnih in vodovodnih jaških napeljevanje ni dovoljeno.
Ostalo nam je samo še stopnišče, kjer imamo vidno povezavo z vsemi nadstropji. Tako smo Gratelovemu predstavniku predlagali, da bi svoje kanale položili ob štirioglate jeklene cevi, ki nosijo ograjo pri stopnicah in povezujejo vsa nadstropja (glej slike).
Njihovi kanali so dimenzij 8x4cm in v višjih nadstropjih (manj optičnih vlaken) 4x4cm. Vedno mora biti pritrjena širša stranica, zaradi kasnejšega pritrjevanja vlaken. Tako bodo kanali v nižjih nadstropjih pritrjeni na sekundarno nosilno konstrukcijo (zaradi obstoječe širine jeklenih cevi = 4cm), ki bo privarjena na primarno jekleno cev (glej slike). Izmed treh vertikalnih cevi smo izbrali srednjo, saj sta končni dve pogosto oprijemalo pri začetku dvigovanja ali spuščanja po stopnicah.

Slika 1:
Slika

Slika 2:
Slika

P.S.: Slike so zgolj skice in ne končni tehnični detajli.
Zadnjič spremenil Palček, dne 13. Sep 2006 ob 09:01, skupaj popravljeno 2 krat.
Slika

Antrax
Navdušenec
Prispevkov: 664
Pridružen: 8. Maj 2006 ob 23:56
T-2: Še nimam
Paket: Telemach 6/1+3xDTV(1xHD)+tel
Kraj: Lenart
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Antrax » 11. Sep 2006 ob 21:59

Pametno ste se tega domislili saj je v veliki večini konstrukcija stopnišč enaka. Vlakna je treba prav zaščitit, tako da kak močnejši oprijem nebi škodil.
Slika <- Čakal sem 47 dni!
Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 11. Sep 2006 ob 22:14

Če sem prav razumel Palčka, bo v vsakem nadstropju vsaj eno švasanje plus prišraufavanje dodatne železne kinete. Torej bodo uni zlati fiberčki prav dobro zaščiteni. Pri stiku s stropom, pa se bo verjetno razpeljalo po stropu v plastičnih do posameznih stanovanj. Ker imamo nekateri že navrtana stanovanja, tudi vrtanja morebiti ne bo treba marsikje! :)
Optika 100/10

Uporabniški avatar
Palček
Faca
Prispevkov: 160
Pridružen: 2. Jun 2006 ob 13:43
T-2: Že imam
Paket: 10/10 - optika
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Palček » 11. Sep 2006 ob 22:23

Ja ob stiku horizontala vertikala gre potem naprej po stropu. Kar ni opisano je enako kot pri 'klasični' inštalaciji. Napisal sem samo za vertikalno povezavo.

Varjenje bo pa VSAJ eno na etažo. Bodo Gratelovi strokovnjaki povedali, koliko rabijo. Bodo pa kanali tudi med dvema ograjama (poševni in ravni del), tako da mislim da bo za varnost dovolj poskrbljeno.
Zadnjič spremenil Palček, dne 11. Sep 2006 ob 22:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 11. Sep 2006 ob 22:24

A imaš kakšen feedback od Gratela, za koliko jim zna to pospešit postavitev razvoda po takih blokih (kot je naš)? Po moje bi se moralo kar poznati na cajtu! :)
Zadnjič spremenil T2_Delavec, dne 11. Sep 2006 ob 22:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Optika 100/10

Uporabniški avatar
Palček
Faca
Prispevkov: 160
Pridružen: 2. Jun 2006 ob 13:43
T-2: Že imam
Paket: 10/10 - optika
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Palček » 11. Sep 2006 ob 22:26

Verjetno bi se moralo zelo poznati. Edino če bodo dobili kakšnega varilca začetnika. :)

Navadni način inštalacije bi trajal v dveh blokih (6 stopnišč) z DVEMA ekipama po besedah Gratelove kontaktne osebe 5 dni.

Koliko bo trajalo na tovrsten način, bomo pa videli.
Slika

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Odgovor Napisal/-a Anubis » 12. Sep 2006 ob 20:26

Kul. Pri nas je rahlo drugacna izvedba, ker sta dvigali na sredini, okrog pa stopnice, ampak sem ugotovil, da je kljub temu prostora za 4 providerje. :lol: V vsakem vogalu dvigalnega "stolpa" je namrec en prazen "kanal", ki gre od kleti do vrha - in po moje se ga bo lahko ponucalo za to instalacijo. (Ce pa je to zgolj "designerska" fora ali pa je to plod kaksnega zelo stratesko razmisljajocega arhitekta izpred desetletij, mi pa ni znano. :) Res pa je, da so za kabelsko vrtali po hodnikih tudi vertikalno in tega niso izkoristili.)

ghdgfdhsf

Odgovor Napisal/-a ghdgfdhsf » 12. Sep 2006 ob 20:43

Palček zelo dvomom v tovrstni način montaže kanalov pa ne zaradi izvedbe ki je sicer ok apmak drugih stvari katere nebi opisoval.
Sicer pa mi ni jasen izvod iz kanala 80x40 v 40x40 kateri pol povezuje vsa stanovanja .
Druga stvar pri tej izvedbi je predvesm premalo pritrdilnih nosilcev za vertikalne kanale saj bi moral bit nosilec praktično vsakih 15 cm za dosežt trdnost kanala po celi dolžini.
Kajti kanal montiran na steno im zelo veliko trdnost po celi dolžini z to izvedbo je ne bi bilo razen če bi po celotni dolžini zavarili pločevino iste širine kot je kanal .
Tako da dvomim da bo Gratel na to pristal.
Sicer nevem kaj vs tako motijo te preboji med stopnišči saj pri tebi kjer imate 6 nad. bi bile luknje 24 mm katere kanal pritrjen na steno zakrije v celoti.Do vsakega stanovanja pa mora bit kanal 40x40 brez pardona.

Uporabniški avatar
Palček
Faca
Prispevkov: 160
Pridružen: 2. Jun 2006 ob 13:43
T-2: Že imam
Paket: 10/10 - optika
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Palček » 12. Sep 2006 ob 21:01

Glej tesux, zadeva je podpisana s strani direktorja Gratela, tako da...
Zanima te križanje 8x4 in 4x4. Točnega detajla ti ne znam povedati, bo pa to vsekakor enako kot pri standardnem načinu, saj je pri prebojih horizontal povsem enak problem, ko pride 8x4 kanal do stropa, kjer se nato nadaljuje naprej 4x4. Je tako? Tudi pri nas pride ob stopnicah do stropa in nato naprej.

Koliko bo sekundarnih nosilčkov sem pa napisal zgoraj, da VSAJ eden na etažo, določili ji bodo pa pri Gratelu, koliko jih potrebujejo

Stopnišče ni enako nadstropje!!! Imamo deset nadstropij po 3 stopniča, skupaj pa se držita dva bloka, tako da to vse skupaj nanese 66 prebojev.
tesux napisal/-a:ampak drugih stvari katere nebi opisoval.
Zakaj ne?
Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 12. Sep 2006 ob 21:06

Tesux, če se bo v našem bloku še kej dost vrtalo, se bo vse skupaj razpadlo kot stara kanta na vetrovno popoldne in ne bo treba niti potresa čakati. :lol:

Zato smo sprejeli rešitev, ki jo je predlagal Palček in podprlo predsedstvo hišnega sveta. Tudi Gratelovci so nad rešitvijo navdušeni, saj jim bo zmanjšala stroške in predvsem čas izvedbe inštalacij. Ker je v Sloveniji še približno 2 milijona bajt, ki željno čakajo optiko FTTH (edini pravo optiko, op.p.), je to kar dobrodošlo! :D
Optika 100/10

ghdgfdhsf

Odgovor Napisal/-a ghdgfdhsf » 13. Sep 2006 ob 22:52

Zato smo sprejeli rešitev, ki jo je predlagal Palček........
Nimda a to pomeni da delaš na Gratelu????
Ostalega ne bom komentiral če Gratel tako odloči je tako in pika.
Palček kaj je to 66 prebojev.

Uporabniški avatar
Palček
Faca
Prispevkov: 160
Pridružen: 2. Jun 2006 ob 13:43
T-2: Že imam
Paket: 10/10 - optika
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Palček » 13. Sep 2006 ob 22:59

Z NN živiva v istem bloku...

Daj pokomentiraj kaj, morda najdemo še kakšno boljšo in izpopolnjeno rešitev. Dokler ne začnejo delat ni nič prepozno.

66 prebojev = 66 vrtanj (prebijanj) skozi horizontalno nosilno betonsko ploščo
Slika

ghdgfdhsf

Odgovor Napisal/-a ghdgfdhsf » 14. Sep 2006 ob 16:18

:shock:
Zadnjič spremenil ghdgfdhsf, dne 20. Mar 2007 ob 21:17, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Palček
Faca
Prispevkov: 160
Pridružen: 2. Jun 2006 ob 13:43
T-2: Že imam
Paket: 10/10 - optika
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Palček » 14. Sep 2006 ob 16:48

Jaooooo jaz naj ti pa misli berem al kaj, kaj si ti mislil s 66 preboji. :D

Ne vem zakaj toliko povdarjaš to statiko!? Nikoli ni nihče rekel, da bi se statično ravnotežje objekta zato podrlo. Sem iz tega foha, zato mi takšne ideje niti pod razno ne pridejo na pamet.
Za to varianto smo se odločili predvsem zato, ker bo sama izvedba inštalacije bistveno manj hrupna, kot pa če moraš 66x poslušati brrrr brrrr brrrr brrrr samo za vertikalne preboje. Prednost tega pa je tudi ta, da bo vse skupaj veliko hitreje narejeno.

Horizontalni 4x4 bo držal linijo do prehodnih vrat, nato pa nadaljeval ob steni. Ma bi moral videti situacijo, tako je težko razložit. Sicer pa mi je bistveno da pridejo fiberčki do stanovanja, kjer se bistveno več zadržujem kot pa na hodniku, da bi gledal kje so kanali.
Slika

ghdgfdhsf

Odgovor Napisal/-a ghdgfdhsf » 14. Sep 2006 ob 17:18

Nebo nič več komentiral o izvedbah ker si se pač že odloču sam dvomim v to da bo Gratel pristal na to.

Odgovori