T2 brezžična optika

Vse o FTTH in Gratelu
Odgovori
mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3112
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 11. Jun 2016 ob 17:15

Ne ni... tehnologija je tole: http://www.balticnetworks.com/mikrotik- ... tenna.html

Point to multipint wifi AC. Mi imamo to že dober mesec. Oranžni diamant, hitrost 40/20 (realno z upoštevanjem overheada 37/18). Ping do gatewaya je 5-10ms. Smo pa cca. 200m zračne linije do glavnih anten. TV je HLS (tako kot pri BRO). Privzeto so vsi porti za NAT-om (ampak tako je sedaj pri vseh novih naročnikih ne glede na tehnologijo), lahko pa baje dobiš tudi bridge port, če pokličeš in se zmeniš (ni omejitev tehnologije). To je to... zaenkrat sem zadovoljen. Prej smo imeli Telekom VDSL 30/5 (linija na meji) pa je ta stvar precej bolj stabilna. So pa prodajalci nakladali, da je to začasno, ter da se načrtuje gradnja optike v roku enega leta (verjetno je povezano s številom naročnikov... PS nisem iz Sl. Bistrice). Telekom ima po vasi do 90% hiš že potegnjene cevi za optiko... če bodo oni prvi pripeljali optiko, bomo šli pa spet nazaj :)

PS: nastavljanje forwardinga preko horizonta je milo rečeno KREP. Če že silite uporabnike v dvojni NAT, potem omogočite vsaj nastavitev DMZ-ja preko servisnih strani (ali pa odprite web interface na Innboxih).

Uporabniški avatar
atepej
Starešina
Prispevkov: 4609
Pridružen: 8. Jan 2013 ob 16:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO - FTTH
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a atepej » 11. Jun 2016 ob 17:42

Na T-2 strani je potem neki takega: http://routerboard.com/RB921GS-5HPacD-19S
Slika

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a Skorc » 11. Jun 2016 ob 17:50

RobertM napisal/-a:No - ni samo v Sl.Bistrici je tudi drugod in se širi kot kuga ;-)
[...]
A bo do kljuna kure tudi seglo :)
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3112
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 11. Jun 2016 ob 18:09

atepej napisal/-a:Na T-2 strani je potem neki takega: http://routerboard.com/RB921GS-5HPacD-19S
Na mojem linku imaš sliko... na njej vidiš eno bazno anteno in tri periferne. Na zunaj so praktično identične. Dajo pa na stolp (pri nas je to cerkveni zvonik) več baznih anten usmerjenih v različne smeri (da pokrijejo celotno območje). Ena taka antena lahko baje prenese do 20 uporabnikov oranžnega diamanta (40/20), ali več uporabnikov z ustrezno nižjim paketom.

Uporabniški avatar
atepej
Starešina
Prispevkov: 4609
Pridružen: 8. Jan 2013 ob 16:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO - FTTH
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a atepej » 11. Jun 2016 ob 18:14

PS: nastavljanje forwardinga preko horizonta je milo rečeno KREP. Če že silite uporabnike v dvojni NAT, potem omogočite vsaj nastavitev DMZ-ja preko servisnih strani (ali pa odprite web interface na Innboxih).
Če je innbox priklopljen preko Lan kabla (na lan 5) bi po mojem lahko uporabil samo svoj router - innbox vržeš ven
Slika

g33k
Legenda
Prispevkov: 1291
Pridružen: 8. Sep 2011 ob 12:32
T-2: Še nimam

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a g33k » 11. Jun 2016 ob 18:17

Ocenjena maksimalna hitrost je torej enaka oglaševani hitrosti, ki jo lahko naročnik doseže pri danem paketu vsaj enkrat na dan. :beri:

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3112
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 11. Jun 2016 ob 18:32

@g33k: Ja... to je point to multipoint tehnologija.

@atepej: Po novem so na Innbox-ih privzeto vsi porti za NAT-om (izjema je IPTV tam, kjer ni HLS). Razlog je primanjkovanje IPV4 naslovov. Če dobiš nekoga, ki ti en port nastavi na bridge, pa seveda ne potrebuješ več forwardinga na innboxu.

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a RobertM » 11. Jun 2016 ob 18:39

Skorc napisal/-a:
RobertM napisal/-a:No - ni samo v Sl.Bistrici je tudi drugod in se širi kot kuga ;-)
[...]
A bo do kljuna kure tudi seglo :)
Jaz sem bolj "v riti" te naše kure in se že kar priklaplja 8)
V kljunu imate lepe ravnine ter sem ter tja kakšen visok silos - to je idealno :pivo:

BDW: bom popravil naslov samo v T2 brezžična optika, ker je tema "zaživela".
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a RobertM » 11. Jun 2016 ob 18:59

Tako izgleda, ko pride sine domov in takoj stestira, če je res to-to :owned:
Partis, Blink,... in podobno, je bilo prej pri hiši prepovedano, da so lahko oča pogledali vreme :mrgreen:
weekly.gif
weekly.gif (10.3 KiB) Pogledano 13186 krat
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a Skorc » 11. Jun 2016 ob 19:08

OK, verjetno bo treba počakat, da pride iz riti v glavo :)
Jah, trenutno imam podobno rešeno (pri ponudniku, ki sodeluje tudi s T-2 - storitvi TV in telefonija), le hitrosti so bistveno nižje, v mojem primeru 6/2. Kar me pa najbolj moti je to, da je internetna povezava zelo nestabilna, pogosti izpadi in take fore. Posledično pride do izpada storitev na T-2 :(
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3112
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 11. Jun 2016 ob 19:18

IMHO... če imaš trenutno nestabilen xDSL (ali karkoli drugega nestabilnega) s hitrostjo 6/2, je prehod na brezžični T-2 (namerno nisem napisal optika) edina logična odločitev... kot sem že prej napisal... dober mesec imamo to s hitrostjo 40/20... niti enega izpada ni bilo (tudi v slabem vremenu ne).

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a Skorc » 12. Jun 2016 ob 05:32

Ja, valda :) Jaz bi ... le predpogoj je, da je postavljena ustrezna infrastruktura. Tale konc, kjer trenutno bivam, je malce odročen.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

beta1
Faca
Prispevkov: 107
Pridružen: 13. Apr 2008 ob 08:16
T-2: Že imam

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a beta1 » 12. Jun 2016 ob 10:11

Kje sem si mislil, da bo ta tema, tak zaživela, da bo še moderator ime spremenil :o :o

Torej če sem prav zastopil. Dobimo modem Inboxx, ki je za NATom. Če pa najdemo enega, ki da en lan port v bridge, pa potem mamo proper dostop (tako kot na optiki, vdsl...).

Kak pa dela kaj to v vremenu? Sem oddaljen 3,5 km zračne linije.

Kako pa dela v soboto zvečer, ko so vsi na netu?

Trenutno se mi ne mudi. Na srečo ne trpim več drago počasnega Ario interneta.

LP

beta1
Faca
Prispevkov: 107
Pridružen: 13. Apr 2008 ob 08:16
T-2: Že imam

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a beta1 » 12. Jun 2016 ob 10:16

PS: v SL. Bistrici je max 20/20 Mbitov. Poglejte na letak (1 post). Zgleda hočejo pokrit več potencialnih userjev (kar jih je ogromno)

jurcek
Navdušenec
Prispevkov: 631
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 18:03
T-2: Že imam
Paket: 20Mbps / 2Mbs
Kraj: maribor

Re: T2 brezžična optika

Odgovor Napisal/-a jurcek » 12. Jun 2016 ob 10:28

Nihče ne omeni na kakšni razdaliji bo to delovalo? Verjetno se tukaj na vzhodu cilja na vse tiste uporabnike, ki so dejansko priključeni preko "zastarelega" Aira (Ario). Vendar oni imajo signal iz Pohorja, Boča in Meljskega hriba.
Slika

Odgovori