Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Telekom in SiOL, Amis, Telemach, Tuš,...
dal
Legenda
Prispevkov: 1206
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 09:23
T-2: Že imam

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a dal » 13. Nov 2007 ob 17:57

Abigor napisal/-a:Do leta 2020, bo že vsak v mestu imel 1 Gbit linjo za okoli 20 €, mi bomo pa plačeval za 2/384 paket 40 €.
Ne bodi tak pesimist, do leta 2020 bodo hitrosti zagotovo višje. GSM se je pojavil pred desetimi leti in poglej, kje smo zdaj. Hitrost računalnikov se vsakih 18 mesecev podvoji.

Tudi nam v mestih ni bilo prijetno, ko so nam ceno telefonskega priključka podražili za 100%, da so jo potem lahko znižali na podeželju. :neutral:

Senitel
Znanec
Prispevkov: 62
Pridružen: 17. Sep 2007 ob 21:08
T-2: Še nimam
Paket: 4/512 Amis

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a Senitel » 13. Nov 2007 ob 18:19

Cobane napisal/-a:Če boš zgodovinsko pogledal, zakaj so mesta sploh nastala... ti bo popolnoma vse jasno.. nehajte jadikovati, ker nič ne pomaga. ;-)
In kateri ponudnik mi GARANTIRA, da če se preselim v mesto bom pa 100% lahko imel tako hiter dostop do interneta kot si ga želim? Torej kaj pridobim, če se preselim v mesto: še vedno mi nihče ne garantira da bom lahko imel broadband internet, čas, ki ga dnevno zabijem na cesti je že sedaj minimalen,... Torej, če že lahko v mestu dobim broadband, efektivno kupim internet priključek za ~250000€. Misliš da bi se za tak denar kdo branil mi kakšno vlakno potegnit sem kjer sem sedaj?
Abigor napisal/-a:Če bodo hoto ker monopolist postat, bo mogo tudi podeželje pokriti z optiko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ja ko je pa itak bolje, da imaš 1000 uporabnikov, ki lahko izbirajo več ali manj isto storitev med 10 ponudniki, kot pa 100 uporabnikov, ki imajo na izbiro ali tebe ali pa poštne golobe. No leapfrogging allowed in this country! :twisted:
dal napisal/-a:
Abigor napisal/-a:Do leta 2020, bo že vsak v mestu imel 1 Gbit linjo za okoli 20 €, mi bomo pa plačeval za 2/384 paket 40 €.
Ne bodi tak pesimist, do leta 2020 bodo hitrosti zagotovo višje. GSM se je pojavil pred desetimi leti in poglej, kje smo zdaj. Hitrost računalnikov se vsakih 18 mesecev podvoji.
Odvisno kje. Najvišja možna hitrost na moji trenutni lokaciji: nada, 14400bps (nekje leta 1997), 28800bps (nekaj dni kasneje po razpizdevanju s škerjančki <- to je trenutni standard v naši vasi BTW), 2x 64Kbps ISDN (2002, ko se je spet cela krajevna razkurila nad škerjančki in so z velikimi mukami priklopil ene 10 ISDN-jev). Predikcija za naprej: enkrat od jutri pa do leta 2020, bodo privlekli sem gor en ADSL 2+ DSLAM, ko jim bo padu iz kamiona, med 2010 in 2020 oziroma ko jim bo pač ta sedanja wireless rešitev crknila in bo muzjem vsa zaloga te opreme pošla bodo vrgl gor par WiMAX baznih. Torej do 2020 lahko pričakujem tam od 256Kbps do 20Mbps down in pod 1Mbps up.
Ne, za take obete definitivno ne bom ostal v "razviti" centralni Sloveniji, 30 minut vožnje iz prestolnice.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a Cobane » 13. Nov 2007 ob 18:26

Senitel napisal/-a:In kateri ponudnik mi GARANTIRA, da če se preselim v mesto bom pa 100% lahko imel tako hiter dostop do interneta kot si ga želim?
Noben, je pa večja možnost.

Sicer pa tole ni bil moj point, da se moraš preseliti v mesto oz. kakorkoli. Hotel sem samo povedati, da je ekonomsko dosti bolj upravičeno, da se začne pokrivati tam, kjer je gostota prebivalstva največja.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a pack » 13. Nov 2007 ob 18:30

A zaupal nam pa ne bi, v katerih "rovtah" si to? Ker v pol ure se lahko odpelješ že kar dovolj daleč stran od "razvitega centra". ;-)
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Abigor
Nergač
Prispevkov: 1197
Pridružen: 23. Mar 2006 ob 17:05
T-2: Še nimam
Paket: 700/60
Kraj: Ind. cona Celje Vzhod

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a Abigor » 13. Nov 2007 ob 23:08

Senitel, ja je*at ga. Sam se nebi sekiral če bi živel nekje bogu za hrbtom. Da si pa 5 minut vožnje do mesta, se pa že pošteno zamisliš.

Senitel
Znanec
Prispevkov: 62
Pridružen: 17. Sep 2007 ob 21:08
T-2: Še nimam
Paket: 4/512 Amis

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a Senitel » 14. Nov 2007 ob 13:29

pack napisal/-a:A zaupal nam pa ne bi, v katerih "rovtah" si to? Ker v pol ure se lahko odpelješ že kar dovolj daleč stran od "razvitega centra". ;-)
No da vidmo... Vzem center za Telekomovo hišo na Cigaletovi, potegni 19-20km radij in najdi največje rovte na tej razdalji... :twisted:
Cobane napisal/-a:Noben, je pa večja možnost.

Sicer pa tole ni bil moj point, da se moraš preseliti v mesto oz. kakorkoli. Hotel sem samo povedati, da je ekonomsko dosti bolj upravičeno, da se začne pokrivati tam, kjer je gostota prebivalstva največja.
Ti garantiram, da imaš večje možnosti dobit broadband nekje v eni random hiši nekje na podeželju, kjer je celo padla z neba ena centrala, kot pa v eni random hiši/bloku v mestu. Imam dva poznanca sredi Ljubljane, ki ne moreta dobiti broadbanda.
Imaš dva nujna pogoja, če hočeš nudit broadband: 1. bakreno/kaoksialno/optično "last mile" omrežje, 2. centralo.
Prvi tipični primer je recimo Ljubljana, kjer je teh central kolkor hočeš, vendar bakreno omrežje ne prenese tega kar hočeta Telekom in T-2 ponujat. Rešitev: optika, no problem with that.
Drugi tipični primer so določeni predmestni/podeželski predeli, kjer obstaja bakreno omrežje in je postavljen xDSL DSLAM. Rešitev: rešitev česa, tu lahko izbiraš vse kar trenutno obstaja, razen dostopa preko optike, ki ga pa tako ne rabiš, ker ti xDSL dela povsem zadovoljivo.
Tretji tipičen primer pa so luknje kot je tale v kateri se jaz nahajam, kjer manjka ali bakreno omrežje ali pa centrala, če pa so kabli še iz časov komunizma jih je pa še zelo verjetno premalo, ker je Telekom tako ali tako vedno samo PCM-e montiral (Telekom ima 104000 uporabnikov na PCM-ih, to je 15%). Rešitev? Jah čakal bomo na 28800 dokler ne bo pokrito vse iz prvega primera in potem še iz drugega primera in bomo čez 20 let lahko naredili prehod iz 28800bps na 1Gbps.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a Cobane » 14. Nov 2007 ob 14:32

Senitel napisal/-a:[Ti garantiram, da imaš večje možnosti dobit broadband nekje v eni random hiši nekje na podeželju, kjer je celo padla z neba ena centrala, kot pa v eni random hiši/bloku v mestu.
A res? Kaj ti tukaj ni jasno?

Na vasi so hiše precej bolj narazen... in ko se do ene dokoplješ, ne boš mogel prodati več kot en priključek. Če se dokoplješ do bloka, dobiš sigurno več kot enega uporabnika, pa še bloki so precej bolj na gosto skupaj, kjer ni vmes njiv, travnikov, gozdov...
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Senitel
Znanec
Prispevkov: 62
Pridružen: 17. Sep 2007 ob 21:08
T-2: Še nimam
Paket: 4/512 Amis

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a Senitel » 14. Nov 2007 ob 15:52

Kaj ima ta quote veze s tem kar si ti napisal? Kar sem jaz hotel s tistim povedat je to, da bo recimo naključni uporabnik nasleja Rovte prišel lažje do ADSL priklopa kot pa naključni uporabnik iz Ljubljane. Ne pa to, da bi slučajno ponudnika stanlo manj skopat do enega bloka v Ljubljani kot pa do ene hiše v Rovtah.

Sicer pa tudi ne moreš gledat tako enostavno kot si predstavil v svojem postu. Nihče ne prodaja širokopasovnih priključkov! Prodaja se samo bandwidth! In v Telekomovem primeru, ko se prikopljejo do enega bloka, bodo potem uporabniki iz tistega bloka odklopili xDSL in priklopili optiko. Kje se ti sedaj poveča število priključkov? Namesto npr. 26€ za ADSL, bodo Telekomu plačevali npr. 26€ za optiko.

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a pack » 14. Nov 2007 ob 16:49

Definitivno ni tako za posploševat, sigurno pa ni to razmerje 1:1, ker je zelo veliko stanovalcev blokov, ki zaradi zasedenosti central enostavno ne dobijo več proste parice, da bi sploh imeli xDSL. Torej se z možnostjo priklopa na optiko sigurno poveča tudi število priključkov.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Dr. MadMan
Novinec
Prispevkov: 13
Pridružen: 8. Avg 2007 ob 16:12
T-2: Že imam
Paket: Diamant HBO

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a Dr. MadMan » 22. Nov 2007 ob 12:19

Jaz sem 20 km zračne od centra Ljubljane in 4 km zračne od najbližje centrale (Velike Lašče) pa imam lahko le ISDN pa še to sem dobil z VELIKO muko. XDSL lahko sam sanjam optika je pa itak sam iluzija! Upam na WiMax če bo ko bo...
Master of disaster

Lerota
Uporabnik
Prispevkov: 28
Pridružen: 18. Dec 2007 ob 00:00
T-2: Že imam
Paket: 1/256

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a Lerota » 18. Dec 2007 ob 00:16

Jaz ti dam čisto prav. Dobički so taki, da če bi bilo dovolj VOLJE bi lahko imela že vsaka slovenska vas adsl, če ne že optiko.

Problem je vedno v odtekanju denarja neznano kam. Tam kjer je volja tam je pot. 100 % sem prepričan, da bi adsl že lahko bil v vsaki slovenski vasi.

Treba je samo skup stopit in vztrajat ter pritiskat na vlado in gospodarstvo. Mislim, da se ljudje premalo zavedamo dveh stvari: moč ljudstva in solidarnost z vztrajnostjo. To je ubijalska kombinacija.

Drugače pa je objavljen javni razpis 14. 12. Tako, da se le nekaj premika v tej smeri.

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8478
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a kitl » 18. Dec 2007 ob 08:33

Evo Telekom vas že jemlje resno


Optično omrežje do vsakega doma

Telekom Slovenije je začel s pospešeno zamenjavo bakrenih omrežij z optičnimi. Cilj zamenjave je do vsakega gospodinjstva, tudi izven urbanih središč, pripeljati sodobno optično povezavo, ki zagotavlja izjemno zanesljivo, hitro in varno uporabo širokopasovnih storitev, kot so internet, internetna telefonija in televizija.
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
BOBI
Starešina
Prispevkov: 2139
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: Full kasko na fibru + UMTS
Kraj: Šiška

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a BOBI » 18. Dec 2007 ob 08:38

Baje bo spomladi že optika na Kredarici!

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a madpanter » 18. Dec 2007 ob 09:45

To maš že zdej na kredarci morse code z špegli :mrgreen:
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Kdaj misli KDORKOLI začeti resno jemati podeželje?

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 18. Dec 2007 ob 09:46

Ja, ali pa Partijski sestanek v megli. :razz:
Optika 100/10

Odgovori