Siol internet in siol paketi - vprašanja pred nakupom

Telekom in SiOL, Amis, Telemach, Tuš,...
Odgovori
jerriho
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 13. Okt 2007 ob 14:54
T-2: Še nimam

Siol internet in siol paketi - vprašanja pred nakupom

Odgovor Napisal/-a jerriho » 18. Nov 2007 ob 00:13

Pozdravljeni,

na svojem novem začasnem bivališču v Kostanjevici na Krki, kjer bom predvidoma eno leto, si bom uredil vsaj širokopasovni internet.

Upam, da ga dobim do sredine decembra, a nikakor ne kasneje od prvega tedna v novem letu. Če pa pridobim od tu in tam pozitivne info v zvezi z TV ter telefonijo, pa še kaj več. kolikor mi je do zdaj znano, ima v tem kraju svoje omrežje le TELEKOM SIOL. Centrala je po http://www.telekom.si/uploads/pdf/fl_centrale.pdf oddaljena le cca 80 m zračne linije. prek T-2, glede na info z njihove www strani, ni možen. AMIS teh podatkov kot kaže nima objavljenih, a zvem v ponedeljek. Najbrž ni. Ostali tudi odpadejo.

do ponedeljka najbrž ne bom dostopal do interneta, zato sem spet napisal o vsem, kar me muči, naenkrat in upam da dokaj razločno. ta ponedeljek popoldne bom poklical na Siol ter Amis za dodatne info, zato bi rad do takrat pridobil nekaj konkretnih odgovorov od že izkušenih oz. novih uporabnikov. ker bo kot kaže izbran Siol nekje najkasneje v petek, me zanimajo vaša pojasnila le o njegovi ponudbi.

ok, kot prvo vseeno vprašam: a kdo od vas ve, če je v omenjenem kraju t-2 al' amis omrežje?

1.

npr. da vzamem sam Siol internet,. in to brez časovne vezave, to je brez akcije 4 mesece brez naročnine.

a) Če si sam uredim, imam vse brezplačno, tudi modem?
b) Če se zgodi, da preneham koristiti Siol internet po npr. 6-ih mesecih: a imam ali ne kakšne stroške, kazni? sam mislim, da ne, saj nisem (bil) vezan? kako je z modemom?
c) Če si npr. spet želim 3 mesece po tej prekinitvi koristiti Siol internet, a se zopet enostavno, brezplačno priklopim al' ne?

2.

npr da vzamem Siol duo tv ali Siol trio. za siol TV bi kolikor vem, ker gotovo ne bom na tem naslovu dlje od enega leta, moral nabavit nov ali rabljen tv komunikator, torej ne za 1 eur.
npr., da tudi z tem izbranim paketom preneham po 6 mesecih: so še kakšni dodatni izdatki?

3.

glede Siol telefonije znotraj Siol trio za največ 1 leto. za zdaj se na tem naslovu plačuje le osnovna telefonska naročnina PSTN 11,7 eur. Torej ni ISDN-ja, v stanovanju se ni še nikoli uporabljal širokopasovni dostop do interneta. po enem letu takšne Siol telefonije pa bi se vrnil nazaj na Telekomovo telefonijo. naj že zdaj povem, da mi to razlikovanje PSTN in razvejan dostop ni ravno jasno… glede na internetni strani Telekoma je zapisano:
da se lahko za največ 12 mesecev odklopi + da je začasna izključitev 15 eur, v kar je všteta tudi ponovna vključitev + da se v času začasne izključitve naročniku zaračunava tudi 50% cene naročnine za osnovni dostop, torej cca 5,85 eur mesečno.

torej bi v enem letu bili izdatki, če bi koristil Siol telefonijo PREK TELEFONSKE LINIJE PSTN: 15 + 12x5,85 + 8x2* = cca 101 eur
če ne vzamem Siol telefonije in ostanem na Telekom naročnini: 11,69x12 = 140 eur
39 eur cenejši je siol - če gledamo zgolj primerjavo med naročninami.
54 eur cenejši je siol - če ena ura klicev mesečno v telekom omrežje
69 eur cenejši je siol - če dve uri klicev mesečno v telekom omrežje
*
ker bi vzel za eno leto, bi imel akcijo 4 mesece zastonj in bi plačal le za 8 mesecev. ker bi bila to telefonija Osnovni (120 minut free-of-charge klicev v Telekom) znotraj paketa siol trio, bi njen delež v naročnini bil le 2 eur.

a) so to pravi izračuni?

b) Če bi imel/vzel RAZVEZAN DOSTOP, je cena za pakete višja za 3 eur. kako vpliva izbor za razvezani dostop – kako zvem, če sploh možen al' je to povsod? - čez eno leto, ko bi se v tem stanovanju nazaj povrnila telefonija tako, da bi se plačevalo spet Telekomu osnovni 11,7 eur? je to sploh še možno pri razvejanem? kakšni so morebitni dodatni izdatki pri vzpostavitvi razvejanosti in njegovi 'razveljavitvi' in povrnitvi v PSTN?

c) kaj je bolje zame: ostati na PSTN ali razvejani? ker sem menda ravno na tem forumu prebral, da pri razvejanem dostopu bolje vse skup laufa… a ker sem res blizu centrale..

4.

v razmišljanje za nabavo Siol TV sem šel zato, ker je kot vse kaže dobra slika le od tvslo 1,2, hrv1,2 in hrvaški rtl so slabi, pop tv, kanala a sploh ni. Zaradi premalo prostora v sobi, kjer bom bival, ne bom mogel imeti v njej televizorja. Itak sem že od prej vajen gledanja TV prek TV kartice na 19 inch monitorju. Tako bi imel zdaj na računalniku še Siol TV. trenutno mi je najbolj v nadlogo dejstvo, da se ne morem/upam vezati za 24 mesecev, s čimer bi dobil zastonj TV komunikator. nekak pa tudi nisem pripravljen plačati polne cene TV komunikatorja 188 eur ter sem tako 'prisiljen' v nabavo že rabljenega.

a) a je za uštimanje Siol TV na računalniku - kot opisano v uvodnem postu te teme - in njegovo nadaljnje koriščenje obvezno treba imeti TV komunikator? malo me čudi, saj je na dveh mestih v forumu navedeno:
- TV si pa postavi na PC, če ne nameravaš kupovat komunikatorja.
- Lahk zadevo pelješ tudi prek PC-ja in ne rabiš nobene dodatne opreme.

b) obstaja torej kak način za uporabo edinega Siol TV brez TV komunikatorja? Kar zapisano na Siolovi www strani mi ni ravno jasno: Spremljanje SiOL TV prek računalnika je možno, vendar je za to potreben nakup grafične kartice, ki omogoča t. i. vhod "tv in". Omenjeno grafično kartico je mogoče kupiti v vsaki računalniški trgovini.
a je ta grafična kartica le alternativa drugi mrežni kartici al' je še več vredna in morda celo nadomesti komunikatorja (dvomim)? kaj je zdaj ta 'tv in'' pri grafičnih, ker pri nobeni na enna.com ni tega izraza? so pa HDTV-Out, TV-Out, DVI, Dual DVI-I, D-SUB, V-tuner2.. kaksna bi morala bit ustrezna grafična kartica?

c) Imam monitor Samsung SyncMaster 959NF. od zadaj so 'priključki' R, G, B, H/V, V, običajni grafična-monitor ter še eden, ki gre iz monitorja v usb vhod. A bi mogoče on predstavljal kakršnokoli omejitev pri popolni uporabi Siol TV?

č) A je res Siol TV na računalniku slabši od tega, ki se ga direkt na televizorju spremlja? A lahko hkrati normalno, brez prekinitev, koristim internet ter gledam TV na računalniku?
d) kot vidim iz foruma, razen tvslo 1 in 2 ni možno snemanje programov na trdi disk. imam prav? no nacionalna programa lovim dobro z tv kartico in bi ju tako že tak posnel.. pa še časovno si lahko nastavim snemanje. sej se brez težav lahko uporablja na istem računalu siol tv in usluge tv kartice? seveda ne obojega naenkrat, a? a je snemalnik možen tudi samo pri Siol Tv, brez Plus?

hvala za potrpljenje pri branju ter za upam da čim bolj jasne odgovore.

če vas pa še kaj zanima, pa le vprašajte.

Lp

jerriho
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 13. Okt 2007 ob 14:54
T-2: Še nimam

Re: Siol internet in siol paketi - vprašanja pred nakupom

Odgovor Napisal/-a jerriho » 27. Nov 2007 ob 12:03

Pozdravljeni!

Kot ponavadi sem kot za zdaj še dial-upovec poredko na internetu in se zato lotim pisanja esejev. vnaprej se vam opravičujem, a hkrati zahvaljujem za potrpljenje ob branju. Slednjega sem res veliko opravil na forumih, a nekaj specifičnih odgovorov le nisem najdel.

Vašo pomoč potrebujem čimprej, saj se november nezadržno približuje h koncu. Do 30.11, dokler je Siolova akcija 4 mesece brezplačno, se pač moram odločiti, kaj in kako bom koristil.

sem preveril T-2 in Amis. Prek svojega omrežja odpadeta in tako jasno ostane le Siol. Cene obeh konkurentov prek Telekomovega omrežja pa so Siolovim primerljive. če so že takšne, pa je najbrž bolje, da sta lastnik omrežja in ponudnik internetne storitve ista.
Telekom centrala je zračne linije 80m, tako da dejansko dvomim, da je 'ta prava' razdalja večja od nekje 250m. Po zagotovilih ponudnika si lahko uredim prek adsl2+ ali vdsl2.

Ker so na eni strani potrebe in želje, na drugi pa denarne omejitve, sem se za zdaj odločil, da do konca novembra vzamem:
1. Siol internet – 100%, z vezavo eno leto, prve 4 mesece brezplačno (ker je glih najdražja storitev)
2. Siol telefonija – 90%, z vezavo eno leto, prve 4 mesece brezplačno – več info drugič!
3. Siol TV - promocijsko brezplačno 2 meseca + glede na zadovoljstvo s storitvijo vzamem Siol TV brez časovne vezave do izteka vezave Siol interneta in telefonije – drugič!
4. razvezani dostop, da ali ne? – drugič!

danes bi rad razrešil par dilem o internetu. 2-ič se bom oglasil glede razvezanega dostopa in telefonije, 3-ič pa še glede TV. jasno, tudi vmes, odvisno od vaših odgovorov.

najbrž vam bo v veliko pomoč, da vam zaupam, kakšen uporabnik sploh bom, ne?
računalnik, na katerem bo zadeva laufala je p4 2.66GHz, 1 gb RAM. Slednjega bom po potrebi povečal na 2gb. Ko bom sam za računalnikom, bo najbrž takšno hkratno dogajanje: (deskanje po internetu + messenger + gledanje Siol TV na računalniku) ali (gledanje filmov, dvdjev) + kar aktivni p2p programi. Če pa ne bom blizu računala: p2p aktivnost + snemanje Siol TV-ja prek računalnika.

izmed Siolove ponudbe pride zame, če gledam na čim višje razmerje hitrost/cena ter da sem pripravljen čim manj dati, najbolj v upoštev vdsl2 5/2 Mbit/s za 32 eur (cena, če ostanem na fiksni naročnini!). prek adsl2+ bi lahko dobil: 2M/384 – 32 eur, 4M/512 - 38 eur, 10M/768 – 44 eur. prek vdsl2: 5/5 – 36 eur, 10/2 – 46 eur

vprašanja:

1
ker imam neko spodobno poznavanje strojne opreme in software-a ter računalništva na sploh, ker samostojno nisem še nikoli interneta urejeval in ker si želim priti čez čim ceneje, menite, da si bom na podlagi navodil – verjetno priloženih, če ne pa s pomočjo znancev in vas forumašev - lahko vse sam uredil?

2
je možno sploh imeti hitrost 5/2 na obstoječi fiksni telefoniji, torej brez razveze?

3
je vdsl2 5/2 pravi izbor zame? če ne, zakaj ne in kaj predlagate?

4
v reviji Monitor bilo zapisano:
I) julij '06: uporabniki ADSL2+ in T-2 VDSL (zdej najbrž velja tudi za Siol VDSL2) lahko hkrati gledajo dva ali celo tri tv programe, odvisno od zmogljivosti povezave
II) januar '07 pod pismi bralcev vprašanje: je kak način za spremljanje TV programa SIOL tv ločeno na PC in televizorju. Monitorjev odg – seveda. na siolov modem priključite dodatno stikalo (switch), nanj pa z enim kablom Amino, z drugim pa računalnik, ki ima dve omrežni kartici.
a) je to res možno in to z enim samim STBjem oz. tv komunikatorjem?
b) če da, je vdsl 5/2 morda premalo za to? kolikšna bi morala bit minimalna hitrost?

5
imate morda še kaj za dodati, me na kaj posebnega opozoriti glede na vse prebrano?

hvala za pomoč in lp,
jerriho

Veron
Navdušenec
Prispevkov: 642
Pridružen: 17. Apr 2006 ob 13:40
T-2: Že imam

Re: Siol internet in siol paketi - vprašanja pred nakupom

Odgovor Napisal/-a Veron » 28. Nov 2007 ob 21:15

1. DA
2. DA
3. Odvisno od tebe. Če si bil do sedaj zadovoljen z dial-up potem bo 5/2 še skoraj preveč zate, sicer 6eur razlike med 1/256, tako da menim, da se splača.
4. a) DA b) ob naročilu poveš, da želiš hitrost za 2x TVja (ni razlike v naročnini), torej boš lahko imel net 5/2 + 2xtv (cena naročnine ista kot 5/2 + 1tv) - ni potrebno kupit 2 komunikatorja
5. če maš res namen naročit siol, potem to naredi pred iztekom akcije, ker tokrat se 100% ne bo več podalšala (za nove xdsl naročnike).

Odgovori