Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Vse o T-2 mobilni telefoniji
Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a Seeker » 11. Jun 2008 ob 19:46

Danes sem se prvič povezal preko T-2 UMTS interneta in takoj preizkusil vse internetne programe, ki jih lahko uporabljam preko WLANa in sem jih do zdaj uporabljal preko mobitelovega GPRSa in UMTSa. Presenečen sem bil, kaj vse NE DELA:

- YouTube ne dela na način, ki ga uporablja Symbian (Symbianov brskalnik v povezavi z RealPlayerjem), T-2 pa prodaja skoraj vse Nokie s Symbianom, ki imajo to funkcijo. Zakaj ne bi delovalo, mi ni jasno, vsekakor pa je potrebno usposobiti. Za streamanje je uporabljen RTSP protokol, ki ni nič eksotičnega.
- Imam Windows Live Messenger za Symbian (od Nokie). Loginat se ne da. Naj poudarim, da je brezhibno deloval preko mobitelovega GPRSa.
- Saj ne da bi redno uporabljal, ampak sem probal downloadati preko BitTorrent protokola. It's a no-go. Komaj se je povezal na announce, prišel celo do enega seeda, povlekel par kb dol pri hitrosti 0,3 kb/s, potem je pa vse padlo dol. Preko WLANa dela normalno ista datoteka. Zavedam se, da je WLAN hitrejši in boljši v tem primeru, ampak vsaj za silo bi pa moralo delovati. Je kdo že probal downloadat z laptopom?

Delovalo pa je:

- Brskanje po internetu je hitro, skoraj se ne opazi razlike med UMTSom in WLANom.
- Telefoniranje preko Skype protokola s programom fring deluje v redu. Nisem še govoril s Skype uporabnikom, fring test call pa je deloval dobro.
- Nalaganje kart in satelitskih posnetkov z Google Maps je hitro, odzivno, podobna razlika UMTS:WLAN kot pri internetu.
- Sredi Ljubljane, v stavbi, dober signal, downloadanje datoteke 120-150 kb/s (seveda HSDPA telefon). Samo niha kar dosti (50 kilobajtosov gor in dol, pa na začetku je bilo pogumnih 250, ki pa so se umirili, stal sem na miru). Skratka čisto dovolj, če bi zgoraj navedeno delovalo.

Ne rečem, da se serverja ali česa podobno zahtevnega ne da laufati preko UMTSa, ampak take stvari za vsakodnevno uporabo (tukaj ciljam predvsem na nedelujoče streamanje in IM protokole) pa morajo delat. V teoriji je stvar dobro zastavljena... hitra, poceni, napredna. Ampak če boste omejevali in zapirali povezave, tak internet ni vreden 10 €, flatrate gor ali dol (naj se politika T-2 izkaže tukaj). Pa če že nimamo zunanjih IPjev pazite da bo NAT deloval 101% (ne rečem da je zdaj kaj narobe, čeprav ne vem zakaj zgoraj omenjene stvari ne delajo).

T-2jevci, če bi primerjal internet preko VDSL/FTTH in preko UMTS, kakšne so razlike poleg tega da pri UMTS ne dobiš zunanjega IPja in da je jasno drug medij? Kako izgleda shema UMTS omrežja predno paketki pridejo v Internet? In kaj vse naredite z njimi preden pridejo ven ali not, da pol stvari ne dela? :D

Uporabniški avatar
Malkec
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 3073
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA 100/20 FTTH
Kraj: Maribor

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a Malkec » 11. Jun 2008 ob 21:18

Torrenti delajo, ne prodajat buč. Sem lastnoročno testiral in delajo. Pač pa nimaš incoming porta odprtega tako da je nekaj podobnega kot v emule lowid, delajo pa. Kr poženi en torrent od kake linux distro in bo šlo na polno. :nevem:

Uporabniški avatar
lithium
Nadebudnež
Prispevkov: 463
Pridružen: 30. Nov 2006 ob 19:52
T-2: Že imam
Paket: VDSL 8/1

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a lithium » 11. Jun 2008 ob 21:30

Se pravi, da so vsi porti odprti?

Kakšen pa dobiš IP? Zunanji ali nek za NATom?

Lithium
Slika
Neuradni forum Telemacha -> forum070.net

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a Seeker » 11. Jun 2008 ob 21:41

Ne prodajam buč. ISTO stvar sem primerjal preko domačega WLANa in UMTSa in napisal razliko. Pa pustimo to. Ostali dve stvari sta pomembnejši, kaj boste pa za tisto rekli?

Očitno ni vse odprto, zato pa "težim".

Uporabniški avatar
Malkec
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 3073
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA 100/20 FTTH
Kraj: Maribor

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a Malkec » 11. Jun 2008 ob 22:04

Mislim da ni vse odprto. Pomoje je outgoing odprto, incoming pa zaprto. Nisem skeniral portov. Torrenti pa so laufali (brez incoming povezav). :nevem:

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a Seeker » 11. Jun 2008 ob 22:45

Zakaj streamanje prek RTSP protokola ne dela?

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a Seeker » 12. Jun 2008 ob 21:21

Priznam, za Windows Live Messenger sem imel napačne nastavitve (default access point že izbrisan m@ gprs namesto "always ask"). Zato mi je težil da je nekaj narobe z networkom, saj je tudi bilo. Preko T-2ja dela super.

YouTube se tudi da gledati, vendar s programom CorePlayer in v nastavitvah nastavljenim FLV formatom za YouTube filmčke, kar (očitno) pomeni tudi, da streama preko drugega protokola. Še vedno se pa ne da ne v CorePlayerju, ne v Symbianovem RealPlayerju, sprejemati stream preko razširjenega RTSP protokola. T-2jevci, mislim da bi bilo to dobrodošlo poštimati.

Brane2
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 15. Jul 2008 ob 13:28
T-2: Že imam
Paket: 8/1 VDSL2

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a Brane2 » 15. Jul 2008 ob 13:35

Seeker:

TOČNO te probleme imam tudi jaz. Youtube mi ne dela. Lahko padem na sajt, iščem po njem itd a ko hočem pognati nek posnetek, dobim error v stilu da centralni HSDPA hub ( ali nekaj v tem stilu) tega prenosa ne omogoča.

Kličem na HD in seveda dobim napamet zdrdran odgovor " mi ne filtriramo zadev, nekaj imaš ziher narobe nastavljeno v telefonu" :?

Cela stvar se mi enako obnaša če pridem na youtube skozi spletni klient ali če zalaufam naloženo youtube (najbrž) java aplikacijo.

Obe pa delata ko šus če dostopam skozi Wifi...
T-2 VDSL naročnik od 19.10.2005 .
T-2 Mobile naročnik od 13.6.2008

Brane2
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 15. Jul 2008 ob 13:28
T-2: Že imam
Paket: 8/1 VDSL2

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a Brane2 » 15. Jul 2008 ob 13:39

Pa še eno vprašanjce okrog IPja na T-2 UMTS/HSDPA.

Nisem se utegnil še igrati s tem in preveriti ampak če sem te prav zastopil Seeker, laufa stvvar striktno skozi NAT z internim IPjem ?

Če je tako, ali in kdaj bo na voljo javni IP brez filtriranja ?

Za prenos podatkov v mnogih zanimivih aplikacijah je ta NUJNO potreben. Takrat bi se šel lahko prenos podatkov od enega dela proizvodnje na oddaljeno lokacijo, prenos od alarmnega sistema v centralo itd. Brez tega je vse kar ostane od zadeve bolj ali manj youtube.
T-2 VDSL naročnik od 19.10.2005 .
T-2 Mobile naročnik od 13.6.2008

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 28. Jul 2008 ob 16:49

Najbrž bo vedno NAT...drugače bi mularija skos torrentala :D
Slika Optika od 30.5.2008

misml
Novinec
Prispevkov: 11
Pridružen: 4. Avg 2008 ob 07:24
T-2: Še nimam
Kraj: Novo mesto

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a misml » 11. Avg 2008 ob 08:24

Ali je že komu uspelo dobiti fiksni javni IP za UMTS/HSDPA dostop? Ali imajo za omenjeni dostop tudi uvedene pakete varnostni politike, ker trenutno sistem deluje kot da bi bilo omrežje na "Srednji varnosti" dostopa - in če, ali je možno znižati varnost, na "Nizko varnost", zaradi dostopa do raznih sodobnih sistemov, ki omogočajo daljinski nadzor (centralo ogrevanje, toplotne črpalke, alarmni sistem, nazorne kamere), kot tudi razne "aplikacije", ki služijo medsebojni izmenjavi podatkov (RDP, Citrix, P2P, ...) ... omenjeni internetni dostop je namreč trenutno edini možni na naši lokaciji (pa še performačno se dobro obnese). Trenutna postavitev: Win2k3 srv., PCMCIA to PCI kartica z GlobeTrotter GT MAX 7.2 kartico, "Shared Internet Connection" v stikalo, LAN naprej ... Požarne pregrade (FW) ni oz. na LAN-u so nastavljene "izjeme". Končni cilj je poleg statičnega IPja na stežniku še VPN tunel - mislite da se bo dalo vse to peljati skozi omenjeni internetni dostop :hmm: , ali pa vsaj fiksni IP z NAT-om na 101% in brez omejitveno varnostno politiko (to si bom že uredil sam)?

Kaj pa vse deluje: internet (port 80 in 443), več ali manj vsi video portali (YouTube, Google Video, ...), brez problema deluje tudi poptv.si in streem-amnje videa preko www.rtvslo.si (olimpijada v živo :plosk: ), Google Earth (in maps) deluje izredno tekoče, delno delujejo P2P programi (zaradi nedostopnosti nikakršnih portov v smeri k uporabniku delajo slabo oz. skoraj neuporabno), in še kaj bi se našlo ...
Slika na optiko
Slika UMTS
Obišči Pia mestece!

andrejs
Guru
Prispevkov: 872
Pridružen: 6. Nov 2007 ob 07:42
T-2: Že imam
Paket: 10/1 + 2xISDN + 2xUMTS + IPTV
Kraj: Maribor - Limbuš

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a andrejs » 11. Avg 2008 ob 09:33

Koliko sem zasledil tukaj na forumi ni planirano da bi uporabniki lahko dobili javni IP, tako je omenjeni internet z neomejenim dostopom zelo omejen.

Za dostop do domačega omrežja lahko sprobaš recimo kakšen TeamViewer kateri ti omogoče remote dostop do domačega računalnika tudi čez zaprte port in brez javnega IP-ja.
Slika

Uporabniški avatar
lithium
Nadebudnež
Prispevkov: 463
Pridružen: 30. Nov 2006 ob 19:52
T-2: Že imam
Paket: VDSL 8/1

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a lithium » 16. Avg 2008 ob 18:55

Khm, a še kdo opaža, da v Celju umts omrežje sploh ne deluje?
Slika
Neuradni forum Telemacha -> forum070.net

Uporabniški avatar
NoName
Administrator
Prispevkov: 2084
Pridružen: 16. Nov 2006 ob 20:26
T-2: Že imam
Paket: VDSL T4 KING + HDTV

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a NoName » 17. Avg 2008 ob 06:20

lithium nazadnje, ko sem zadevo aktivno testiral, je v celju delal cisto lepo. kdej pa kje si ti to testiral. sporoci mi priblizno lokacijo (lahko tudi med zasebna sporocila). meni je vlekel t-2jev signal nekako med avtocesto in storami.
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

killah bee
Navdušenec
Prispevkov: 541
Pridružen: 31. Dec 2007 ob 14:47
T-2: Že imam
Paket: 4/512 + IPTV-HDTV + tulifon :)

Re: Nedelujoče stvari na UMTS omrežju

Odgovor Napisal/-a killah bee » 17. Avg 2008 ob 21:00

Men MMS ne dela že od junija, zadevo pa kar ne morajo poštimat :namrec:
Megane 225 Renault Sport

Odgovori