[novica] Pozor pri pisanju SMS: slovenski jezik je 3X dražji

Vse o T-2 mobilni telefoniji
Odgovori
ango
Nadebudnež
Prispevkov: 408
Pridružen: 5. Dec 2008 ob 20:38
T-2: Še nimam
Kraj: Izola

[novica] Pozor pri pisanju SMS: slovenski jezik je 3X dražji

Odgovor Napisal/-a ango » 19. Jun 2009 ob 12:30

Zaradi uporabe šumnikov v sporočilih SMS vam lahko mobilni operater zaračuna trikrat več sporočil od predvidenih

Na računu za mobilni telefon je nerazumno število poslanih kratkih sporočil iz tujine; temu primerna je višina računa. Razlog? Uporaba šumnikov v sporočilu.

Zaradi uporabe šumnikov v sporočilih SMS vam lahko mobilni operater zaračuna trikrat več sporočil od predvidenih.
S šumniki v eno sporočilo zgolj 70 znakov

Kratka sporočila imajo navadno dolžino 160 znakov, vendar to le pri uporabi angleških alfanumeričnih znakov. Takoj ko uporabnik vpiše šumnik ali drugi poseben znak, se to število zmanjša na 70, saj je poslano v formatu unicode. Če bi pošiljatelj skoraj porabil vseh 160 znakov in vpisal tudi šumnike ter mislil, da je napisal le eno sporočilo, bi se to dejansko poslalo v treh delih. Nekateri aparati število porabljenih znakov jasno izpišejo na zaslonu, pri drugih pa je priporočljiva previdnost.
Zmeda tudi pri mesečnih izpiskih

Sporočila, poslana iz tujine, boste le s težavo prepoznali na mesečnih izpiskih, saj tuji operaterji domačemu ob izdaji računa ne posredujejo številke naslovnikov. Tako na izpisku ni mogoče prepoznati prejemnikov vaših kratkih sporočil. Če se sprašujete, kako je to mogoče, naj povemo, da imajo takšen GSM-standard in prakso vsi operaterji. Kljub temu bi operaterji lahko združili podatke iz dveh skladišč in na mesečnih izpiskih posredovali celovite podatke svojim uporabnikom, tako kot pri reklamacijah. Takrat operater primerja podatke na obračunskem seznamu in tiste v SMS-centru ter vam razkrije tudi številke prejemnikov vaših poslanih sporočil.

Slika
Previdno pri pošiljanju kratkih sporočil iz tujine, kjer ne veljajo vaše predzakupljene količine in se upošteva vsako poslano sporočilo.

vir: http://www.finance.si/250471/Pozor_pri_ ... t_dra%BEji
_____________________________
Kot v US, zgleda da bomo meli hitrejši mobilni internet kot pa žične povezave

sword
Nadebudnež
Prispevkov: 379
Pridružen: 2. Dec 2007 ob 21:16
T-2: Že imam

Re: [novica] Pozor pri pisanju SMS: slovenski jezik je 3X dražji

Odgovor Napisal/-a sword » 19. Jun 2009 ob 13:53

To je vedno blo tako, sem se naučil the Hard-way pri pošiljanju z Danske. Sicer pa imaš število znakov na voljo v 1 sms-u vedno napisano zgoraj. Sms-u se skrajša dolžina že pri uporabi enega šumnika.

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Re: [novica] Pozor pri pisanju SMS: slovenski jezik je 3X dražji

Odgovor Napisal/-a Anubis » 19. Jun 2009 ob 15:17

Tale navedba, da se dolzina skrajsa na "zgolj 70 znakov", je verjetno priblizna ocena na podlagi povprecnega stevila sumnikov v povprecnem SMS sporocilu? ;) Kakor sem jaz pred casi razumel zadevo, je razlika zgolj v tem, da pac en sumnik pobere vec znakov (npr. 4) namesto enega, saj naprej namesto 1 znaka/crke posreduje kodo, ki na cilju spet pretvori v ustrezen sumnik. Skratka ce sta v SMS sporocilu 2 sumnika, bos se vedno imel preko 100 znakov na voljo.
Lahko pa da se motim.
I learned the hard way too, ampak sele potem, ko sem bil ze nekaj casa navdusen uporabnik T9 metode, ker je tipkanje slo tako hitro od rok. Sedaj pa spet na manual override crko po crko. :owned:

Uporabniški avatar
borut
Guru
Prispevkov: 911
Pridružen: 25. Okt 2006 ob 22:11
T-2: Že imam
Paket: 4Mbit/512Kbit

Re: [novica] Pozor pri pisanju SMS: slovenski jezik je 3X dražji

Odgovor Napisal/-a borut » 19. Jun 2009 ob 16:15

ja, č pobere pol sms-a.. :jao:
Slika

flier
Model
Prispevkov: 287
Pridružen: 15. Sep 2006 ob 09:39
T-2: Še nimam

Re: [novica] Pozor pri pisanju SMS: slovenski jezik je 3X dražji

Odgovor Napisal/-a flier » 19. Jun 2009 ob 18:34

Ce me spomin ne vara v tem primeru telefon preklopi na Unicode in posledicno vsak znak porabi 2 byte-a.
Dopolnilo: se enkrat prebral prvo sporocilo do konca in tudi tam pise tako, torej me spomin ne vara. :)

sword
Nadebudnež
Prispevkov: 379
Pridružen: 2. Dec 2007 ob 21:16
T-2: Že imam

Re: [novica] Pozor pri pisanju SMS: slovenski jezik je 3X dražji

Odgovor Napisal/-a sword » 19. Jun 2009 ob 21:49

No jst vem za specifični primer, ko sem to zadevo takrat tudi preveril in si jo razjasnil. Šlo je za roaming v Nemčiji pred slabima dvema letoma (20 mesecev nazaj, torej september 2007)- kraj Rothenburg ob der Tauber (eno najlepših mestec na svetu btw, posebi pozim) - bil sem še predplačnik pri Mobitelu, omrežja v roamingu se na žalost ne spomnem, telefon N70. (mal pretiravam s podatki, ampak je šlo za en nepozaben dan :mrgreen: )

Če sem uporabil samo en šumnik se je število preostalih znakov dramatično zmanjšalo - vsaj za 70, v to sem popolnoma prepričan :). Tudi če sem brisal šumnik za šumnikom se je število znakov večalo po ena, ko sem pa zbrisal zadnji šumnik je število možnih znakov ponovno poskočilo na precej večjo vrednost.

Tko kot je flier reku - takoj ko vpišeš en šumnik se spremeni kodna tabela in vsak znak posledično porabi bistveno več spomina :)

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: [novica] Pozor pri pisanju SMS: slovenski jezik je 3X dražji

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 20. Jun 2009 ob 09:49

SMS uporablja 7 ne 8-bitno kodiranje, cel SMS 160 znakov je velik 140 bytov. Če se namesto 7-bitne tabele uporablja 16-biten unicode, je jasno na voljo samo 70 znakov.
SMS je tehnologija iz 80. let, blazno zastarel in daleč najdražji način pošiljanja informacij. Jebat ga, takle mamo...dokler bodo operaterji s tem služili (in dejansko je SMS čisti zaslužek, saj gre po stranskem kanalu) bo tako tudi ostalo. Pač pišite brez šumnikov...
Slika Optika od 30.5.2008

Odgovori