Racuni - tujina

Vse o T-2 mobilni telefoniji
crunchy
Znanec
Prispevkov: 76
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: T-2 mobilni

Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a crunchy » 5. Avg 2009 ob 08:37

Zadnje case (zadnja dva meseca) opazam, da prihaja do cudnih cen pri obracunavanju klicev, ki sem jih opravil v tujini. Zanima me zakaj je cena na minuto prejetih in odhodnih klicev visja od uradne? Ali je tudi pri drugih uporabnikih tega foruma podobno?
Tukaj je del racuna, ki sem ga prejel za mesec julij:

Odhodni klici v tujini (EU) 1,37 MIN 0,8428 20,00 1,15
Sprejeti klici v tujini 3,90 MIN 0,2872 20,00 1,12
Sprejeti klici v tujini (EU) 14,12 MIN 0,2960 20,00 4,18
Poslani SMS v tujini (EU) 10,00 KOS 0,0833 20,00 0,83
PODATKOVNI PAKET v tujini 8,27 KOS 0,1868 20,00 1,54

Glede cene klicev se mi zdi logicna samo cena za SMS-je, ostalo pa je vprasljivo (napisane cene brez DDV-ja so visje od uradnih cen z DDV-jem). Npr. napisana cena odhodnih klicev v tujini (EU) je 0,8428 EUR/min brez DDV, uradna pa je 0,507 EUR z DDV, itd.

Morda pa je skupni znesek OK in so napacno zapisali kolicino klicev (potem pa reverzibilno tudi ceno na minuto)?
V vsakem primeru sem reklamacijo (ze drugo) poslal na T-2, pa bomo videli...

Ja, se nekaj me moti... Glede na to, da zaradi napacnih nastavitev nisem mogel vklopiti interneta v tujini (in s tem seveda nobenega prenosa) se mi zdi postavka "podatkovni paket v tujini" nekoliko vprasljiv, ali ne? Kako naj clovek sploh dobi podatek kaj se je dogajalo in od kod obracunavanje podatkovnega paketa (se najboljsa se mi zdi tista kolicina 8,27)?

crunchy
Znanec
Prispevkov: 76
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: T-2 mobilni

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a crunchy » 5. Avg 2009 ob 11:30

crunchy napisal/-a: Morda pa je skupni znesek OK in so napacno zapisali kolicino klicev (potem pa reverzibilno tudi ceno na minuto)?
Natanko to! Na racunih je torej napacna cena za minuto pogovora, koncna cena pa je pravilna. Pravilno bi moralo biti tako, da bi popravili dolzino pogovorov glede na obracunan interval.

Se nekaj zanimivega se mi je zgodilo z racunom... Oddane SMS-je so mi v tujini (EU) obracunali dvojno (tako kot oddana sporocila v tujini in oddana sporocila v Sloveniji). Torej sem imel na racunu kar precej oddanih sporocil v SLO. Hmmm... Software bo potrebno popraviti. :D

Vseeno se premika na bolje. Na servisnih straneh je koncno mozno videti porabo v tujini. :pivo:

pier
Faca
Prispevkov: 173
Pridružen: 8. Apr 2008 ob 14:58
T-2: Že imam
Paket: FTTH 105/15
Kraj: Kranj

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a pier » 5. Avg 2009 ob 12:14

suckerji, interval obracuna je pa minutni

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a Krypto » 5. Avg 2009 ob 14:42

Mislim da je tole spet napaka.

Tule http://t-2.net/?AUID=E42D6501013061F0204D2 piše tole:

"Obračunski interval pri klicih znotraj držav EU je sekundni, s tem da je vedno obračunanih prvih 30 sekund. Obračunski interval pri klicih iz držav EU v države izven EU je minutni. Prav tako velja minutni obračunski interval pri klicih iz držav izven EU v države EU."

utement
Novinec
Prispevkov: 12
Pridružen: 3. Jun 2008 ob 15:16
T-2: Že imam
Paket: Unlimited

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a utement » 5. Avg 2009 ob 21:51

Mislim da je tole spet napaka.

Tule http://t-2.net/?AUID=E42D6501013061F0204D2 piše tole:

"Obračunski interval pri klicih znotraj držav EU je sekundni, s tem da je vedno obračunanih prvih 30 sekund. Obračunski interval pri klicih iz držav EU v države izven EU je minutni. Prav tako velja minutni obračunski interval pri klicih iz držav izven EU v države EU."
Ni napaka, mogoče samo manjka, da to velja od 1.7.2009 dalje, prej pa je bil minutni interval.

ve8k
Novinec
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2008 ob 10:28
T-2: Že imam

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a ve8k » 10. Avg 2009 ob 14:41

A mi lahko kdo razlozi, od kje ta postavka iz letovanja v Hrvaškem!

- PODATKOVNI PAKET v tujini 4,27

Imam sicer UMTS telefon in v okviru tega tistih 50Mb zastonj... kako
se je lahko to potem pojavilo v roamingu. Sicer podatkovnega prenosta
nisem uporabljal (lahko, da je šel telefon sam kaj precheckirat)
lp, V

celloak
Legenda
Prispevkov: 1191
Pridružen: 30. Okt 2006 ob 18:20
T-2: Že imam
Paket: Brezčasna optika 100/10

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a celloak » 10. Avg 2009 ob 14:44

50 MB podatkovni paket & tisti flat rate za 10 EUR ne pokriva podatkov v tujini.
ko rano rani /
il' je pekar /
il' budala

ve8k
Novinec
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2008 ob 10:28
T-2: Že imam

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a ve8k » 10. Avg 2009 ob 15:00

Ok! Hvala, to mi je vse jasno. Kar mi ni jasno, ce nimam v SLO vklucenega
paketa - a to ne pomeni, da tudi v tujini ni? Se pravi, da v tujini z UMTS
telefonom avtomatsko lahko koristis podatkovni paket? Kje pa lahko to
porabo lahko vidim/zahtevam - kje in kdaj sem to koristil?
lp, V

crunchy
Znanec
Prispevkov: 76
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: T-2 mobilni

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a crunchy » 14. Avg 2009 ob 15:34

celloak napisal/-a:Kje pa lahko to porabo lahko vidim/zahtevam - kje in kdaj sem to koristil?
To bi bilo koristno dodati pri pregledu racunov. Jaz sem se poskusal povezati na internet, vendar mi nikoli ni ratalo. Racun pa sem dobil. :(

ango
Nadebudnež
Prispevkov: 408
Pridružen: 5. Dec 2008 ob 20:38
T-2: Še nimam
Kraj: Izola

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a ango » 19. Avg 2009 ob 15:27

Katastrofalni račun za telefon

To se vam lahko pripeti, če boste na dopustu v tujini brezglavo telefonirali; poiskali smo najcenejše telefoniranje iz nekaterih zanimivejših počitniških držav

V poletnih mesecih se številni odpravite v tujino, kar pa pomeni tudi, da se bodo spremenile tarife vašega telefoniranja. Vsi vemo, kako hitro se nabirajo dragocene minute in kakšen šok lahko doživimo, ko prispe račun za telefon. Kaj torej storiti, da boste telefonirali najceneje?
Slika

V EU

Z evrotarifo je že od leta 2007 določena najvišja cena odhodnih in dohodnih klicev ter kratkih tekstovnih sporočil SMS v Evropski uniji . Te se ves čas nižajo in po novem so od 1. julija največ 43 centov za odhodni klic, 19 centov za dohodni klic in 11 centov za SMS, cenam pa je treba dodati še DDV. Toda pozor: določena je le zgornja meja, spodnja pa ne, zato pri vseh operaterjih za gostovanje v EU ne boste plačali enako, čeprav so razlike minimalne.
:rtmT2: :
Odhodni klici v Slovenijo 0,5070 €
Odhodni klici v druge države EU 0,5070 €
Dohodni klici 0,2280 €
SMS sporočilo 0,10 €
Pri M@bitelu , D3bitelu , S!mobilu in Iz1mobilu so se odločili za najvišje možne, torej boste za odhodne klice plačevali 0,516 in za dohodne 0,228 evra na minuto, SMS pa vas bo stal 0,13 evra. T-2 vam bo ceneje obračunal odhodne klice, po 0,507 evra na minuto, in SMS po 0,10 evra. Tu5mobil je najcenejši odhodni klic bo njihove uporabnike stal 0,359 evra na minuto, SMS pa 0,055 evra.

Dobrodošla sprememba je tudi, da se je časovni interval pogovora, ki nam ga zaračunajo, skrajšal, in sicer pri odhodnih klicih z minutnega na 30-sekundnega. Po 30 sekundah je interval sekundni in plačali bomo toliko, kolikor bomo dejansko govorili. Pri dohodnih klicih je interval sekundni. S tem bomo, statistično gledano, pri pogovorih iz tujine prihranili 24 odstotkov.

Kaj pa zunaj EU

Z izjemo Evropske unije ni vseeno, katerega operaterja boste izbrali v tujini. Cene njihovih storitev se kar precej razlikujejo. Za M@bitelove, D3bitelove in Tu5mobilove uporabnike velja, da je najugodneje izbrati VIPnet na Hrvaškem in m:tel v Bosni ter Telekom Srbija v Srbiji. Podobno je pri S!mobilovih in uporabnikih :rtmT2: , le da je za prve nekoliko ugodneje, če v Srbiji izberejo VIP Mobile, za druge pa, če v Bosni izberejo BH Telecom . Za Iz1mobilove uporabnike velja, da je cena pri vseh operaterjih, s katerimi imajo sklenjene pogodbe, enaka. Na Hrvaškem lahko tako izbirajo med VIPnetom in T-mobilom , v Bosni med m:telom, HT ERONETOM in BH Telecomom, v Srbiji pa med Telenorom in Telekomom Srbija.

Ročna izbira omrežja ali samodejno iskanje

Če boste dopustovali na enem mestu in se ne boste premikali kot nomadi, vam toplo priporočamo ročno izbiro omrežja. Izbrali boste lahko najcenejše. S tem pa resda tvegate, da na določenih mestih, še posebej bolj odročnih, zanj ne boste našli signala oziroma ga boste začasno izgubili. Nasprotno vam samodejno iskanje omrežja vedno izbere omrežje z najmočnejšim signalom. Tako nikoli ne boste nedosegljivi (razen če boste pozabili napolniti telefon). Izbira med nenehno dosegljivostjo in med najcenejšo izbiro bo še bolj prišla do izraza, če boste potovali skozi več držav.

V ZDA se plača tudi čas zvonjenja

Ob tem pa še ena zanimivost. Klicanje iz ZDA je lahko zelo draga izkušnja, saj boste pri vseh operaterjih z izjemo Izimobila pri dohodnih klicih plačali tudi čas zvonjenja. To pomeni, da boste zvonjenje plačali kot dohodni klic, tudi če vas bo nekdo samo vztrajno klical, vi pa se vztrajno ne boste javljali na telefon.

več na : http://www.mojevro.si/255222
_____________________________
Kot v US, zgleda da bomo meli hitrejši mobilni internet kot pa žične povezave

gali
Znanec
Prispevkov: 93
Pridružen: 26. Jan 2009 ob 13:41
T-2: Že imam
Paket: T4 100/10 Telekom optika
Kraj: LJ-Vič

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a gali » 3. Sep 2009 ob 10:39

T-2 ima resnicno tezave z zaracunavanjem klicev znotraj EU. Za dohodne klice iz Slovenije (T-2) v Avstrijo sem dobil obracunano po minutnem intervalu. Na racun sem se pritozil in T-2 je pritozbo zavrnil z utemeljitvijo, da so bili klici opravljeni po tarifi za ostale opreraterje in ne za EU, torej minutni obracun.

Po T-2 logiki je ali T-2 omrezje izven EU ali pa avstrijsko izven EU. Glede na splosne pogoje mi preostaja samo se reklamacija na APEK. Res skoda, da ima T-2 slabo urejeno sluzbo reklamacij in da odgovorne osebe podpisane na odgovoru na reklamacijo niso dosegljive po telefonu. V pogovoru bi lahko mnogo hitreje razcistili nejasnosti in pridobili bi si zaupanje strank.

Celoten postopek vodenja reklamacije daje vtis, da je dopis narejen po vzorcu, nihce pa ne preverja postavk, ki jih je stranka reklamirala.

V istem postopku sem reklamiral storitve prenosa podatkov UMTS. Moj ugovor je bil formalno zavrnjen, ker T-2 misli, da sem s klicem na 0590 00 000 narobe reklamiral storitev, da bi moral poklicati 0590 00 002. V splosnih pogojih pise v 39.clenu pise, da je narocnik dolzan napake javiti na 0590 00000. Javljanje napak na 0590 00 002 pa velja le za nacionalni roaming, kjer pa storitev prenosa podatkov ni mozna.

Poleg klica(7.7.2009) na 059 000 000 sem seveda poslal tudi reklamacije po elektronski posti (22.7.2009) in in od T-2 dobil odgovor(22.7.2009), da me bodo kontaktirali po telefonu, da bi odpravili napake. Do danes tega klica nisem dobil in napake se vedno obstajajo.

Torej sprenevedanje, da T-2 ni vedel za napake, nima nobene osnove.

Zanima me, ce mi lahko zaposleni pri T-2, ki sodelujejo na tem forumu, pomagajo pri resitvi problemov. Mocno upam, da lahko pomagajo, saj za T-2 ni ravno smiselno, da bi APEK videl slamparije, ki bi se z lahkoto odpravile znotraj T-2.
Zadnjič spremenil gali, dne 3. Sep 2009 ob 10:47, skupaj popravljeno 2 krat.

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 3. Sep 2009 ob 10:41

Da, pošlji mi na Zasebna sporočila, bom dal odgovornim.
Optika 100/10

Uporabniški avatar
duke_87
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 7. Avg 2008 ob 21:00
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a duke_87 » 11. Sep 2009 ob 14:37

Že prejšnji mesec sem dobil občutek, da je z računom za poslane SMS-e iz tujine nekaj narobe, a se s tem takrat nisem obremenjeval...

Danes dobim račun in spet ista zmešnjava. SMS-e poslane iz tujine imam zaračunane dvojno. Najprej postavka za poslan SMS iz tujine 0,22€, nato še postavka za poslan SMS 0,04 brez DDV. Po pregledu servisnih strani sem ugotovil, da so tudi tam SMS-i beleženi dvojno. Najprej SMS poslan iz tujine, z nekajsekundnim zamikom pa "domač" SMS.

Sedaj, preden se lotim pisati reklamacijo, me najprej zanima ali prav razmišljam, da bi morali biti SMS-i obračunani samo enkrat in sicer po postavki 0,22€? Pa še to, ali je potrebno pisno reklamacijo, ali je dovolj samo klic na HD?

Hvala za odgovore.
Slika
SlikaSlika

gali
Znanec
Prispevkov: 93
Pridružen: 26. Jan 2009 ob 13:41
T-2: Že imam
Paket: T4 100/10 Telekom optika
Kraj: LJ-Vič

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a gali » 11. Sep 2009 ob 15:00

T-2 ima tezave s pisanjem racunov in obdelavo reklamacij. Meni so dohodne klice v tujini (EU) zaracunali narobe, saj so jih zaracunali na polne minute, namesto po sekundah, kot pise na ceniku. Pisno reklamacijo so zavrnili, ne da bi pogledali postavke, ki jih reklamiram.

Poslal reklamacijo na APEK in cakam na razresitev.

Racuni za avgust so tudi polni napak, cene so napisane samo na dve mesti namesto na stiri, zato je cel racun napacen. Primer: klici v slovenska stacionarna omrezja

kolicina 182,99 cena 0.0100 vrednost 1.9

DDV je narobe obracunan, ali pa osnova ni prava?!

Primer: osnova 22.05 DDV 4.44

pravilno bi bilo 4.41.

Dobil sem zaracunan tudi opomin, ceprav nisem nobenega dobil. Reklamacijo sem poslal, vendar glede na izkusnje iz prejsnjega meseca nimam upanja, da bo ugodno resena. Bo potrebno se kaksni trzni inspekciji, davkariji in APEKU poslat, da se stvari uredijo.

Dragi T-2, s storitvami sem skoraj zadovoljen (SMS iz Simobil), popravite billing, help desk in informacijsko politiko, pa boste kmalu major player na slovenskem trgu mobilnih komunikacij.

mik
Novinec
Prispevkov: 14
Pridružen: 10. Okt 2008 ob 09:49
T-2: Že imam

Re: Racuni - tujina

Odgovor Napisal/-a mik » 12. Okt 2009 ob 14:54

duke_87 napisal/-a:Že prejšnji mesec sem dobil občutek, da je z računom za poslane SMS-e iz tujine nekaj narobe, a se s tem takrat nisem obremenjeval...

Danes dobim račun in spet ista zmešnjava. SMS-e poslane iz tujine imam zaračunane dvojno. Najprej postavka za poslan SMS iz tujine 0,22€, nato še postavka za poslan SMS 0,04 brez DDV. Po pregledu servisnih strani sem ugotovil, da so tudi tam SMS-i beleženi dvojno. Najprej SMS poslan iz tujine, z nekajsekundnim zamikom pa "domač" SMS.

Sedaj, preden se lotim pisati reklamacijo, me najprej zanima ali prav razmišljam, da bi morali biti SMS-i obračunani samo enkrat in sicer po postavki 0,22€? Pa še to, ali je potrebno pisno reklamacijo, ali je dovolj samo klic na HD?

Hvala za odgovore.
Tudi v oktobru ostaja problem z evidentiranjem in posledično zaračunavanjem SMS sporočil, poslanih v tujini, nerešen. SMS sporočila, poslana v tujini, so evidentirana tudi kot SMS sporočila, poslana v Sloveniji. Po izkušnjah iz preteklih mesecev bodo vsa ta SMS sporočila dvakrat zaračunana.

T-2-jevci: kdaj bo ta problem rešen? Redno mesečno reklamiranje računov je popolnoma odveč. Je res potrebno reklamacijo posredovati APEK-u?

Mik

Odgovori