Kvaliteta T-2 Televizije.

Vse o T-2 IP televiziji
Odgovori
Jaka
Starešina
Prispevkov: 2760
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 13:41
T-2: Že imam
Paket: IPTV
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a Jaka » 3. Sep 2007 ob 17:50

To piše na t-2.net

Ali ste vedeli?
Sliko predvajamo uporabnikom v nespremenjeni obliki. Prekodiranja z namenom varčevanja pri pasovni širini ne uporabljamo, ker vsak tak poseg negativno vpliva na kakovost in ostrino slike.

kokica2000
Legenda
Prispevkov: 1286
Pridružen: 17. Sep 2006 ob 12:58
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO na FTTH
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a kokica2000 » 3. Sep 2007 ob 18:11

Jaka, to žal ni odgovor na moje vprašanje. Kar citiraš, velja za digitalne programe (s satelita). Kolikor vem, programe RTV SLO sprejemajo na klasični analogni način (s klasično anteno) in ga kodirajo v MPEG2. To je po mojem tudi edina pot, pri kateri lahko pride do "pokvečenega" teletexta. Po mojih izkušnjah RTV SLO na satelitu s teletextom nima težav. V kolikor T-2 sprejema signal od RTV po kaki kaki drugi poti (zemeljski linki) in ga dobi s pokvečenim teletextom, potem "shame on RTV", v vseh drugih primerih pa "shame on T-2". Če bi kdo od T-2jevcev pojasnil, kako prejemajo signal od RTVSLO, bi bila dilema hitro razrešena. Ker pa smo to v preteklosti že spraševali, pa ni bilo kompetentnega odgovora s strani T-2jevcev, sklepam, da gre v tem primeru za drugo možnost.

dal
Legenda
Prispevkov: 1206
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 09:23
T-2: Že imam

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a dal » 3. Sep 2007 ob 18:40

kokica2000 napisal/-a:Kolikor vem, programe RTV SLO sprejemajo na klasični analogni način (s klasično anteno) in ga kodirajo v MPEG2.
Ob izpadu satelitskega programa RTV SLO na T-2 ni bilo možno gledati nogometne tekme Domžale : Dinamo, torej signal prejemajo s satelita. Razen če so v tem mesecu kaj spremenili.

DixieFlatline
Navdušenec
Prispevkov: 640
Pridružen: 19. Jun 2006 ob 09:55
T-2: Že imam
Paket: 10/10 Mbps FTTH,IPTV,VOIP
Kraj: Kranj

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a DixieFlatline » 3. Sep 2007 ob 19:15

Tud jest mislm da dobijo RTVS po sat. linku, tko da je krivda za bedn ttx pri t-2.
HulaHop naokrog!

luser
Znanec
Prispevkov: 60
Pridružen: 5. Avg 2006 ob 17:33
T-2: Že imam
Paket: 4/1Mbps

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a luser » 3. Sep 2007 ob 20:27

Teletext pride do STB skupaj z zvokom in sliko kot http://en.wikipedia.org/wiki/Elementary_stream, večinoma brez napak. STB (Amino v tem primeru) ga pretvori v analogni signal v vertikalnih zatemnitvenih vrsticah kompozitnega video, S-Video ali RGB signala (http://en.wikipedia.org/wiki/Teletext#Function). Da pa dela slabo je kriv Amino, ki tega ne naredi na najlepši način, malo pa tudi TV sprejemniki (te dejansko prikažejo teletext). Motorola bi morala imeti svoj brskalnik za teletext in hkrati zna tega spraviti v analogni signal na prej opisani način. Preko HDMI to ne bo delalo (vsaj ne poznam kakega standarda za to), "browser" v STB pa pomeni zelo lep teletext brez kakih manjkajočih črk. In tudi hitrejše brskanje bi moralo biti opazno.

luser
Znanec
Prispevkov: 60
Pridružen: 5. Avg 2006 ob 17:33
T-2: Že imam
Paket: 4/1Mbps

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a luser » 3. Sep 2007 ob 20:43

kokica2000 napisal/-a:"Lepota" stlike je seveda stvar percepcije posameznika, je pa tudi meni Telemachova slika na nekaterih kanalih (tudi A kanal in POP TV) bolj všeč. Zdi se mi bolj ostra, predvsem pa mi gre pri T-2 na živce tako rekoč neberljiv teletext od RTV SLO. Pogoj za tako primerjavo je seveda to, da sta oba signala na TV vhodu kar se da kakovostna (analogni Telemachov jakosti vsaj 72db, digitalni T-2jev pa po optiki in nato po HDMIju).
Res je, poleg algoritmov za ocenjevanje kvalitete digitalne TV slike (obstaja kar nekaj izpopolnjenih postopkov, tudi matematike je veliko pri tem) še vedno največ pove subjektivno ocenjevanje. Ampak, če primerjaš SiOL-ovo TV sliko in T-2jevo, tu subjekti nimajo kaj početi, razlika je očitna :mrgreen: Kabelska slika zna biti zelo lepa, če je razmerje signal šum (verjetno si to mislil z 72dB) dovolj veliko, kar pomeni da je malo analognih motenj. Se pa vedno (!) zgubi nekaj informacije o sliki pri analognem prenosu, pri digitalnem tega ni (govorimo o prenosu signala, ne kompresiji, pri slednji se je kar veliko zgubi).

Tudi Telemach veliko "signalov" prejme v digitalni obliki, iz sateliov. Za T-2 pa nima veze kje pride signal do uporabnika, digitalni signal je digitalni signal, slabše povezave lahko samo motnje lažje povzročijo, ampak tu ne govorimo o motnjah. HDMI pa tudi ne naredi velike razlike pri sliki standarne ločljivosti (ki je prepletena, o tem sem že pisal na tem forumu). Velikokrat se zgodi da je slika (govorim o video sliki, ne grafiki STB!) preko analogne povezave (S-Video, RGB ter komponetni video, kompozitnega pozabimo, je preslab) lepša od tiste preko HDMI, razlog pa je v seveda v algoritmu za razpletanje slike, ki ga ima lahko LCD/plazma boljšega kot STB. Odvisno seveda od STB in TV sprejmnika.

kokica2000
Legenda
Prispevkov: 1286
Pridružen: 17. Sep 2006 ob 12:58
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO na FTTH
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a kokica2000 » 3. Sep 2007 ob 21:26

luser napisal/-a:Teletext pride do STB skupaj z zvokom in sliko kot http://en.wikipedia.org/wiki/Elementary_stream, večinoma brez napak. STB (Amino v tem primeru) ga pretvori v analogni signal v vertikalnih zatemnitvenih vrsticah kompozitnega video, S-Video ali RGB signala (http://en.wikipedia.org/wiki/Teletext#Function). Da pa dela slabo je kriv Amino, ki tega ne naredi na najlepši način, malo pa tudi TV sprejemniki (te dejansko prikažejo teletext). Motorola bi morala imeti svoj brskalnik za teletext in hkrati zna tega spraviti v analogni signal na prej opisani način. Preko HDMI to ne bo delalo (vsaj ne poznam kakega standarda za to), "browser" v STB pa pomeni zelo lep teletext brez kakih manjkajočih črk. In tudi hitrejše brskanje bi moralo biti opazno.
Hvala za tale odgovor, ampak da pride teletext do STBja brez napak zelo težko verjamem. Sem namreč nekaj eksperimentiral z VLCjevim teletext dekoderjem (podpora podnapisom, stran 771 v TTX RTV SLO), pa so v streamu ravno tako bile napake. Prav tako vsaj zame ostaja skrivnost, da je na drugih programih teletext zelo dober (tako rekoč brez napak), samo na TV Slovenija je "štala". Tudi pojasnilo s strani T-2jevcev še vedno čakam.

luser
Znanec
Prispevkov: 60
Pridružen: 5. Avg 2006 ob 17:33
T-2: Že imam
Paket: 4/1Mbps

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a luser » 3. Sep 2007 ob 21:41

@kokica2000: ne uporabljam teletexta zato imaš verjetno ti prav :D če je na ostalih OK, potem je pa res nekaj narobe že na izvoru. Lahko da ga pri demux/mux (če je signal iz satelita, ga morajo vseeno spraviti v IP omrežje) kaj pokvarijo. Najbolje bi bilo vprašati koga, ki sprejema SLO1 preko satelita, da preveri ali je teletext v redu za SLO1.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a madpanter » 3. Sep 2007 ob 22:18

slo teletext prek satelita je vredu, vsaj tam kjer sem ga jaz spremljal preko hot birda
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
borutz
Navdušenec
Prispevkov: 666
Pridružen: 13. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam
Kraj: Spodnja Idrija

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a borutz » 3. Sep 2007 ob 23:56

tudi meni dela preko satelita 100% ok
Slika

Uporabniški avatar
MiKi
Model
Prispevkov: 228
Pridružen: 18. Maj 2006 ob 20:21
T-2: Že imam
Paket: FTTH 100/10Mbit + TV + Tel
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a MiKi » 4. Sep 2007 ob 01:17

No, zadeva je taka.

Sem v stanovanskem naselju ca. 200 stanovanj starih ca 8 let. Torej vi kabli praktično novi. Do blokov je Telemachova Optika, naprej pa navadna inštalacija. Vsi kanali od prvega do zadnjega na UHFu so kristalno čisti brez kakeršnekoli motje.
Kockic po pravici povedano pri meni doma na T-2ju sploh še videl nisem. Dela vse b.p.

Težava je, da so filmi recimona kanalu A kar zelene barve. To pomeni, da v kadrih kjer je precej rumene, se v resnici kaže zelena barva. Kot bi bil film posnet v 60ih s prvimi barvnimi kamerami. Ampak ne vedno. Samo včasih.
Najbolj opazna razlika med Telemachom in T-2jem je okoli znaka kanal A, kjer slika izgleda tako, kot če pri kompresiranju slike v JPG izbereš prehudo kompresijo, in ostre linije kar nekako razmaže. Pa tudi sicer lepe enakobarvne podlage so na Telemachu lepe, na T-2 pa so kar neke packe gor.

T-2 100% ne dobi vseh kanalov v digitalni obliki. Sploh pa ne Slovenskih. In ravno s temi kanali so problemi. Vse ostalo je jasno kristalno čisto. Sploh kak ORF ali Pro7 imajo perfektno sliko.

Po mojem je težava v tem da se ali ne morejo sporazumet ali pa nočejo dovolj plačat da bi iz ProPlusa naprimer napeljali optiko.

Vse skupaj je sicer komaj omembe vredno, a mene kot gledalca, ki najraje gledam ravno kanal a to moti. Predvsem pa me moti samo zaradi dejstva, da obljubljajo najlepšo sliko, čeprav temu ni tako.

luser
Znanec
Prispevkov: 60
Pridružen: 5. Avg 2006 ob 17:33
T-2: Že imam
Paket: 4/1Mbps

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a luser » 4. Sep 2007 ob 08:13

A Kanal je na T-2 res slab, posebej filmi, lahko da uporabijo navadno anteno za sprejem in enkodirajo signal, na satelitu A Kanala in POP TV ni, če se ne motim. Imaš pa SLO1, pa kakšen National Geographic ima tudi zelo lepo sliko, Discovery so vsi boljši kot na SIOLu, da o nemških kot so ZDF in ostali ne govorimo.

dusan321
Znanec
Prispevkov: 95
Pridružen: 20. Mar 2006 ob 11:18
T-2: Že imam
Paket: 8/1
Kraj: Ribnica

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a dusan321 » 4. Sep 2007 ob 13:24

Teletekst na SAT programih je v večini primerov kvalitetnejši kot na T-2.Imam oboje.Teletekst na SLO 1
tudi na satelitu ne dela najboljše.

lp

kokica2000
Legenda
Prispevkov: 1286
Pridružen: 17. Sep 2006 ob 12:58
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO na FTTH
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a kokica2000 » 7. Sep 2007 ob 15:15

Moram povedat, da je na Motoroli teletext od RTV SLO brezhiben. Zakaj ni tak na Aminu 110 (in 130) pa mi seveda ni jasno.

prepecenc
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 26. Sep 2007 ob 22:13
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a prepecenc » 22. Okt 2007 ob 22:27

Danes so me priklopili na optiko. Imam tako Amino-ta (na CRT-ju prek RGB scart-a ) kot tudi Motorolo (na LCD-ju prek HDMI). Ker Telemach kableske še nisem odjavil, imam priložnost neposredno primerjati oba TV ponudnika. Glede na vse obljube o kvaliteti slike na T-2 optiki moram ugotoviti, da sem razočaran. Slika na vseh slovenskih programih (RTV, ProPlus in TV3) je na T-2 manj ostra (morda bi bil boljši izraz manj kontrastna, oziroma nekako bolj blury), barve so blede (manjka živosti). Probal sem kaj popraviti z nastavitvami na televiziji a nisem dosegel bistvenih napredkov. Bolje je s sat programi (te so nekako eneke kvalitete), HD pa so res paša za oči . Ker pa še vedno največji del časa sedenja pred TV-jem porabim na SLO programih je kvaliteta le-teh za mene bistvena. Zanima me, če je še kaj kar lahko naredim , da bi izboljšal opisano kvaliteto ali je to pač maksimum v danem trenutku? Če je to maksimum, ali so kakšni načrti za izboljšanje le tega?

Odgovori