Kvaliteta T-2 Televizije.

Vse o T-2 IP televiziji
Odgovori
Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a Fry » 1. Nov 2007 ob 06:47

Analogna TV je po vertikali omejena na 625 vrstic (PAL). Po horizontali je omejena le s pasovno širino.
Ker ni digitalizacije ni omejena s pikami. Prehodi so zvezni. Zato ni slika "zrnata" kot pri digitalni.
Ker ni kompresije tudi ni na robovih nazobljena. Ta nazobljenost se veča s stopnjo kompresije.
Če primerjamo z zvočnim zapisom je razlika ravno tako očitna kot med analognim zapisom in mp3.
Simple and logic, brez filozofiranja.
Nadalje sem napisal, da to velja za sliko na začetku prenosne poti (studio).
Prvi približek je Krvavec, ki ima perfektno sliko. Če si dovolj blizu s kvalitetnim signalom iz Krvavca, bo ta slika boljša kot digitalna.
Če si na kablu ali gledaš preko kakšnega pretvornika, bo ta slika slabša, kar pomeni da bo digitalna slika boljša.
A najbrž čiste analogne slike ni več nikjer.

Kar pa se tiče "resolucije" so verjetno vsi prav razumeli, da gre za "rezolucijo" in da je to ločljivost.
Hotel si najbrž povdariti, da dobro obvladaš SSKJ, ampak to ni forum, kjer bi se ravno hvalili s "čistostjo" jezika.
Pa vseeno hvala za popravek!

jeznaT-2
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 31. Okt 2007 ob 18:59
T-2: Že imam

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a jeznaT-2 » 1. Nov 2007 ob 08:43

Moje izkušnje pravijo, da je bil Telemach zakon glede slike, pri T-2 se tudi meni pojavljajo kocke, kar se pri Telemachu ni nikoli dogajalo. Ampak je to še najamanj moteče.

Uporabniški avatar
peroa
Nadebudnež
Prispevkov: 357
Pridružen: 12. Okt 2007 ob 09:22
T-2: Še nimam
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a peroa » 1. Nov 2007 ob 08:57

Telemach? Zakon od slike? Misliš kabelska? :mrgreen:
Ja, mogoče na kakšnem 55cm katodnem TV-ju ...

Zakaj pa misliš, da komaj čakam IPTV.
Zadnjič spremenil peroa, dne 1. Nov 2007 ob 09:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika

Everybody lies!

Uporabniški avatar
BOBI
Starešina
Prispevkov: 2139
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: Full kasko na fibru + UMTS
Kraj: Šiška

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a BOBI » 1. Nov 2007 ob 09:02

Zatikanja slike po koaksialcu pri Telemahu res ni, kvaliteta slike je pa groza ;-)

kokica2000
Legenda
Prispevkov: 1286
Pridružen: 17. Sep 2006 ob 12:58
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO na FTTH
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a kokica2000 » 1. Nov 2007 ob 17:18

Slika je grozna, če je slabljenje signala preveliko, oz. če nivo signala pred televizorjem ni zadosten. Sicer je slika zakon. Lahko prideš pogledat k meni na LCD.

Uporabniški avatar
peroa
Nadebudnež
Prispevkov: 357
Pridružen: 12. Okt 2007 ob 09:22
T-2: Še nimam
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a peroa » 1. Nov 2007 ob 17:25

LJ-Nove Jarše, napeljava CATV, posodobljena leta 2004? - tam nekje, novi koaksialci po celem bloku.
Slika je na LCD 32" PHILIPS 7332 na večini kanalih bedna po mojem menju - sploh zvečer.

Prej sem mel 45cm katodnika in tudi na tem si točno videl, da so kanali nad C30 recimo, precej slabši kot pa ostali v S območju.
Slika

Everybody lies!

kokica2000
Legenda
Prispevkov: 1286
Pridružen: 17. Sep 2006 ob 12:58
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO na FTTH
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a kokica2000 » 1. Nov 2007 ob 17:29

Potem pač pokliči Telemach, da ti zmerijo nivo signala. Po mojem je to problem.

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a Fry » 1. Nov 2007 ob 17:52

Tudi če je nivo signala pravilen, pa slika vseeno ne more biti dobra po "stotem ojačevalcu", ki je med tabo in sprejemnim centrom.

Uporabniški avatar
BOBI
Starešina
Prispevkov: 2139
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: Full kasko na fibru + UMTS
Kraj: Šiška

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a BOBI » 1. Nov 2007 ob 18:26

Soseda je pred dvema mesecema še imela Telemahovo TV in je hotela kupit lcd-a istega kot imam sam. Odnesel sem tv k njej ga priklopil in slika je bila porazna. Črte, bleda slika na vseh možnih nastavitvah tv-a. Kabel je imala star manj kot eno leto, glavni dovodni kabel pa so menjali kakšne 2 leti nazaj.
Ker je hotela imeti novega lcd-a je uzela optiko in sedaj je zadovolna. Podoben primer ima moja kolegica na Kodeljevem! Ima isti tip lcd-a in čisto iste artifakte na zaslonu, kot jih je imela soseda.
Kaj je potem vzrok, da nekateri imate dobro sliko, te dve ki jih pa poznam pa ravno obratno?

luser
Znanec
Prispevkov: 60
Pridružen: 5. Avg 2006 ob 17:33
T-2: Že imam
Paket: 4/1Mbps

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a luser » 1. Nov 2007 ob 18:37

Fry napisal/-a:Analogna TV je po vertikali omejena na 625 vrstic (PAL). Po horizontali je omejena le s pasovno širino.
Ker ni digitalizacije ni omejena s pikami. Prehodi so zvezni. Zato ni slika "zrnata" kot pri digitalni.
Ker ni kompresije tudi ni na robovih nazobljena. Ta nazobljenost se veča s stopnjo kompresije.
Če primerjamo z zvočnim zapisom je razlika ravno tako očitna kot med analognim zapisom in mp3.
Simple and logic, brez filozofiranja.
Nadalje sem napisal, da to velja za sliko na začetku prenosne poti (studio).
Prvi približek je Krvavec, ki ima perfektno sliko. Če si dovolj blizu s kvalitetnim signalom iz Krvavca, bo ta slika boljša kot digitalna.
Če si na kablu ali gledaš preko kakšnega pretvornika, bo ta slika slabša, kar pomeni da bo digitalna slika boljša.
A najbrž čiste analogne slike ni več nikjer.

Kar pa se tiče "resolucije" so verjetno vsi prav razumeli, da gre za "rezolucijo" in da je to ločljivost.
Hotel si najbrž povdariti, da dobro obvladaš SSKJ, ampak to ni forum, kjer bi se ravno hvalili s "čistostjo" jezika.
Pa vseeno hvala za popravek!
Horizontalno je ločljivost slike še kako omejena s frekvečnim pasom, ne glede na to ali je signal zvezen ali ne. In pa mimogrede, analogni TV signal (PAL/NTSC) je tudi že "kompresiran", barvni komponenti (U in V) se namreč prenašati vsaka po polovici frekvenčnega pasu svetlobne komponente (Y). Glede "čiste analogne slike": praktično vse kar danes vidiš na TV, je v osnovi digitalizirano. Ali je že posneto z digitalnimi kamerami ali pa je tudi shranjeno v digitalnem formatu. Tako da je pretvorba v analognega samo dodatni korak in lahko z MPEG signali dobimo boljšo sliko. Če je seveda prenešena z ustrezno pasovno širino.

Glede "rezolucije": ta beseda je morda res prava in opisuje ločljivost, samo ne v slovenskem jeziku ampak v nekaterih jezikih naših bivših bratskih republik :-)

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a Fry » 1. Nov 2007 ob 19:13

In ?
Vse kar danes gledaš v standardni resoluciji je v osnovi PAL, ki je dodatno pokvarjen z digitalizacijo.
Zato ne more biti digitalna slika boljša od "originala" (analognega)
In to je bil point mojega pisanja.

"Jutri" bo seveda drugače, še posebej HDTV

O kvaliteti digitalne slike pa ni potrebno biti posebej pameten.
Poglej samo znak "1" ali "2" v zgornjem desnem kotu RTV Slo v digitalni varianti ali dobri analogni, pa ti bo vse jasno.
Tam vse tvoje teoretiziranje odpove.
Še posebej DVB-T (MPEG-4)!

kokica2000
Legenda
Prispevkov: 1286
Pridružen: 17. Sep 2006 ob 12:58
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO na FTTH
Kraj: Ljubljana

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a kokica2000 » 1. Nov 2007 ob 23:15

Fry napisal/-a:Tudi če je nivo signala pravilen, pa slika vseeno ne more biti dobra po "stotem ojačevalcu", ki je med tabo in sprejemnim centrom.
Po besedah Telemahovega vzdrževalca pride signal (analogni) do našega bloka po optičnem kablu, v bloku pa je pretvornik na koaksialca. Iz tega se da sklepati, da med sprejemnim centrom in mano ni ne vem koliko ojačevalcev, a ne? Tudi sicer sem od Telemachovega sprejemnega centra oddaljen samo cca 500 m zračne linije.

Se pa strinjam, da lahko slaba interna inštalacija zelo škoduje sliki. V stanovanju imamo dva priključka (na dveh različnih vertikalnih vejah) in se nivoji signala (izmerjeno) kar precej razlikujejo. Posledično je slika na eni vtičnici popolnoma čista, na drugi pa res vsebuje kar precej šuma. Ampak druga je itak bolj za rezervo, trenutno gre kabel v rečunalnik, na winfastovo TV kartico.

Uporabniški avatar
tonimona
Starešina
Prispevkov: 2399
Pridružen: 6. Apr 2006 ob 09:09
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Koper

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a tonimona » 1. Nov 2007 ob 23:34

Blagor tebi, da imaš tako poštimano. Ko sem bil pri Telemachu in zelo slabo sliko je bil zato kriv ojačevalec dve ULICI nižje.Da je tehnik prišel do njega je prej preveril 3 omarice na poti. Mislim, da okvarjeni ojačevalec ni bil niti na pol poti do centrale. Zračna razdalja do centrale 860m!!!
Slika

Slika 1.7.2008- porihtano, dočakal sem tudi 18.11.2007

d_g
Legenda
Prispevkov: 1138
Pridružen: 7. Dec 2006 ob 08:53
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant
Kraj: Ljubljana Bežigrad-Zup. jama: optika T-2

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a d_g » 2. Nov 2007 ob 01:10

Fry napisal/-a:In ?
O kvaliteti digitalne slike pa ni potrebno biti posebej pameten.
Poglej samo znak "1" ali "2" v zgornjem desnem kotu RTV Slo v digitalni varianti ali dobri analogni, pa ti bo vse jasno.
Tam vse tvoje teoretiziranje odpove.
Še posebej DVB-T (MPEG-4)!
Slo 1 in Slo 2 vklaplja T-2 po mojem direktno s satelita. V kakšni resoluciji in bitni hitrosti oddaja naša nacionalka prek satelita pa škoda razpravljati. Zelo slabi (nizki), to pa zato, da na svojo frekvenco oz. svojo polovico transporderja poleg svojih treh tv programov na satelitu spravi čimveč kanalov (italijanskih recimo), da ima manjše stroške najema. Kvaliteta prenosa jim ni tako pomembna :roll:. Mal si naj raje pogledajo kako oddaja recimo hrt ali orf. Saj nam je takoj jasno...

Uporabniški avatar
Perplexer
Uporabnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 2. Nov 2007 ob 16:51
T-2: Že imam

Re: Kvaliteta T-2 Televizije.

Odgovor Napisal/-a Perplexer » 2. Nov 2007 ob 18:29

Tudi sam imam se vedno kabelsko TV od Telemacha in IPTV od T-2. Ce je signal pri Telemachu za dolocen kanal dober potem je slika (vsaj na obicajnem TV-ju, non-HD) lepsa. T-2-jevi kanali so digitalni kar pomeni kompresirani z doloceno stopnjo kar razblini barve in povzroci pikselacijo (http://en.wikipedia.org/wiki/Pixelation) ki se dobro vidi na prizorih z vodo, morjem ali listi (gozd). Dejstvo pa je, da je "lepih" kanalov pri Telemachu malo in da ce vzames skupaj vse kanale vidis da je vecina takih s precej slabo kvaliteto slike. Roko na srce pa tudi pri T-2 vse skupaj dosti steka (MTV Hits, Trace, etc.), edina prednost je to da je kanalov vec. Najbolj me pa pri T-2 moti kockanje slike, torej tisto kar verjetno ze vsi poznamo. Sam sem od centrale oddaljen okoli 450 metrov in se mi modem sinhronizira s centralo z okoli 40 Mbit pa se mi vseeno vsaj vsakih 5 minut slika zakocka za 2 sekundi. To pa avtomatsko pomeni, da se ne da enega filma ali dokumentarca normalno posneti. Kaj ce ti film ki je skockan vsakih 5 minut ? Skratka slabo, slabo .... SLABO ! Malo sem upal da bo na optiki bolje ampak sem pred kratkim slisal da ima nekdo na optiki se vedno kockanje. Jao T-2.

Odgovori