Multicast poplavi WLAN

Vse o T-2 IP televiziji
Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a Seeker » 5. Okt 2008 ob 11:47

Jaz imam problem z gledanjem IPTV na računalniku. In sicer: imam Tomato, omogočen multicast in čisto vse deluje normalno, razen da WLAN ne deluje med gledanjem TVja, ker stream poplavi tudi WLAN. Kako najlažje rešiti ta problem? Z upoštevanjem da morajo LAN in WLAN računalniki še vedno ostati v istem omrežju (Samba pa to).

Na voljo imam tudi še en router, ki ima naložen Tomato, lahko dam tudi DD-WRT, če je taka rešitev enostavnejša... imel sem v mislih da je drugi router na LAN-u, deluje kot access point, vendar pa filtrira multicast. Samo če dam iz LANa na prvem routerju v WAN na drugemu in filtriram multicast, to še vedno pomeni, da file sharing ne bo deloval.

Uporabniški avatar
buneech
Navdušenec
Prispevkov: 695
Pridružen: 25. Nov 2007 ob 15:58
T-2: Že imam
Paket: 10/10

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a buneech » 5. Okt 2008 ob 16:25

V Tomatu nastavi multicast rate na določen vnos, da ti ne poplavi WLANa...
Trolling is a art.

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a Seeker » 5. Okt 2008 ob 19:11

Ne deluje s to nastavitvijo.

Poskusil sem tudi enablan WMM in no ack pa tudi ne pomaga.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3487
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a madpanter » 6. Okt 2008 ob 13:51

@Seeker sem ze jas tu spraseval:

viewtopic.php?f=3&t=3217&p=102546#p102546

http://slo-tech.com/forum/t327506#crta

Skratka ti pa tudi odgovorim da nisem nic zvedel. Sem poslal celo mail razvijalcu tomato firmware če mu je znan ta problem :? cakam na odgovor :? če zveš kaj samo javi da še sebi popravim ker drgač moram vrtat pa nove kable dajat :jao:
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

gr
Navdušenec
Prispevkov: 529
Pridružen: 15. Apr 2007 ob 11:15
T-2: Že imam
Paket: T4 20M, 2xTV, Patton
Kraj: Obalala

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a gr » 6. Okt 2008 ob 15:11

Enaka situacija je na Netgear WPN824v2 (uporabljam ga samo za switch + access point, routing mi dela linux računalnik z igmproxy za multicast) - takoj ko začnejo multicast paketi leteti po mreži, se wireless ustavi.

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a Seeker » 6. Okt 2008 ob 16:08

Sam sem poslal razvijalcu Tomata predlog, da se namesto "Allow Multicast" implementirata možnosti "Allow Multicast on LAN" in "Allow Multicast on LAN & WLAN".

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a Seeker » 6. Okt 2008 ob 19:13

Odkril sem delujoč način in sicer z uporabo dveh routerjev, tako da je WLAN v bistvu svoje omrežje in se na tem ruterju filtrira multicast. Posledično ima to eno pomanjkljivost in sicer da se računalniki iz obeh routerjev ne vidijo med sabo (file sharing pa to). Kako prepričati router da spušča čez in da deluje tudi to? Porte na 2. routerju imam odprte vse, vendar to ne pomaga.

vtranc
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 21. Sep 2008 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: internet 10/1

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a vtranc » 6. Okt 2008 ob 19:48

Pozdravljen.

Zanima me kam točno si priklopil drudi ruter. Zanima me če ga lahko morda priklopim kar na lan2 ali lan3 vdsl modema, ali si dal na LAN 1 port modema najprej switch in šele nato na ta switch priklopil oba routerja ?
Hvala za odgovor.

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a Seeker » 6. Okt 2008 ob 21:35

Switch na LAN1 je nepotrebno, ker so lan1-lan4 na modemu že en switch.

Lahko drugi router z wanom priklopiš na lan1-4 na prvem modemu in ustrezno konfiguriraš, ali pa oba priklopiš na modem in dobiš dva popolnoma ločena omrežja.

vtranc
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 21. Sep 2008 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: internet 10/1

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a vtranc » 6. Okt 2008 ob 21:43

Hvala za odgovor. Nisem namreč vedel če so lan1,2in3 porti na T2 VDSL modemu vsi primerni za dostop do interneta, za LAN4 pač vem da je na njem vklopljen multicast torej IPTV.
Torej v oba routerja vpišem enake nastavitve kot mi jih je dal T2? Če sem te prav razumel je opcija 2 da v enega od LAN portov prvega routerja vtaknem WAN port 2 routerja?

Uporabniški avatar
urosbe
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 15. Jul 2006 ob 16:24
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10
Kraj: gorenjska

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a urosbe » 26. Okt 2008 ob 13:17

Tudi sam sem prišel do identičnega problema... na WRT54GS sem namestil Tomato firmware, omogočil Multicast in vsakokrat ko sem na računalniku štartal VLC, da bi gledal TV, je wireless nehal delovati. Danes sem iskal, če že obstaja kakšna rešitev in slučajno opazil, da se da nastaviti Multicast rate, ki je privzeto nastavljen na Automatic. Če ga omejiš na nekaj nižjo hitrost, wireless brezhibno deluje. Poskusil sem pa tudi IPTV preko wirelesss-a in tudi deluje, vendar se zatika. Po preizkušanju sem ugotovil, da je 36 Mbps ravno prava omejitev, kjer IPTV preko wireless-a deluje skorajda brez zatikanja, popolnoma ga je pa nemogoče odpraviti.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3487
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a madpanter » 27. Okt 2008 ob 08:05

Hm... jaz sem na WRT54GL omejil multicast na minimum pa je wireless dol padal :? :hmm:
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a Seeker » 27. Okt 2008 ob 22:54

Jaz sem poskusil wl0_mrate nastaviti na 0 ali 1, tudi nič.

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a Seeker » 28. Okt 2008 ob 00:49

Sem našel en simpl workaround. In sicer samo z nastavljanjem multicast rate, kar je bilo tukaj že povedano. Ampak jaz sem po logiki mislil, da manj multicasta = več unicasta, očitno pa je stvar narejena tako, da najprej spusti čez multicast, nato šele unicast, kar pomeni, da z omejevanjem multicasta dosežemo nasproten učinek, ker ga nikoli ne more spraviti čez.

Se pravi je najboljša nastavitev za Tomato: Multicast Rate na 54 Mbps.

Testi:
Na začetku vrstice je napisana nastavitev Multicast Rate, rezultati so iz T-2 speedtesta. Za primerjavo: Če je stream izklopljen, speedtest pokaže 9,5 Mbps.

Auto: WLAN ne deluje
1M: WLAN ne deluje
9M: 3,7M (stream 6M)
12M: 3,3M (stream 9M)
24M: 5,5M (stream 9M)
36M: 6,4M (stream 9M)
54M: 9,1M (stream 6M), 6,8 Mbps (stream 9M)

stream 6M je bil POP TV
stream 9M je bil MelodyZen HD
Še bolj zanimiv je ping test. Pogoji so bili vedno enaki, probal sem pa s 50 paketki, da je bolj natančen rezultat.
Pri gledanju TV je:

min: 0 ms
max: 76 ms
avg: 7 ms

Pri izklopljeni TV pa:

min: 1 ms
max: 3 ms
avg: 2 ms
Za konec pa sem poskusil še posurfati po parih preveč kičastih straneh, ki dosti zasedejo (*khm*24ur.com*khm*), da bi preizkusil v praksi surfanje pri prižganem TV. Razlika ni bila opazna če je bil TV ugasnjen ali pa ne.

Tako da mislim da je to dober workaround, čeprav ne bi nič škodilo, če bi Tomato omogočal filtriranje multicasta na WLANu.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3487
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Multicast poplavi WLAN

Odgovor Napisal/-a madpanter » 28. Okt 2008 ob 09:05

Torej če dam multicast na 54mbit bo wireless delal :car: sam je pa še en problem jas mam laptop, ki ima 11mbit wireless upajmo da bo delal :mrgreen: danes probam ko pridem iz šihta pa poročam.

L.P.
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Odgovori