Mono in brez teleteksta?

Vse o T-2 IP televiziji
Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Mono in brez teleteksta?

Odgovor Napisal/-a Anubis » 30. Avg 2006 ob 20:53

Sem "novopečeni" uporabnik T2 televizije. Zaenkrat je vse skupaj priklopljeno na PCjev tuner preko koaksialca (tak priklop na tuner so mi priporočili na T2). Ugotovil pa sem, da noben izmed programov ni stereo in da nikjer ni teleteksta. Je to "feature" od Aminota, t.j. da ne "oddaja" v stereo tehniki na RF outputu?
Prav tako mi je bil ta način priklopa priporočen zato, ker preko scarta naj ne bi bilo na voljo teleteksta, očitno ga pa tudi tu ni.

Na tunerju imam od relevantnih vtičnic na voljo še Audio In, Composite Video In, S-Video In.

Verjetno bom v naslednjih dneh poskusil še kak drug način priklopa, vseeno pa me zanima, kaj ostali svetujete (VLC žal do nadaljnjega odpade)?

Žal tudi ugotavljam, da mi večina kanalov zniža pasovno širino downloada na 1-4 MB (drugače je internet paket 8/1). :oops:

RebelYELL
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 27. Avg 2006 ob 02:33
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a RebelYELL » 31. Avg 2006 ob 00:03

"preko scarta naj ne bi bilo na voljo teleteksta"

buče

žal pa ti ne znam povedati, zakaj ne sprejemaš teleteksta in v mono tehniki. kaj pa, če preko koaksialca priklopiš na TV? nekako se mi zdi, da mora biti problem v tunerju v tvojem pcju

lp

Uporabniški avatar
sce
Model
Prispevkov: 269
Pridružen: 27. Mar 2006 ob 20:36
T-2: Že imam
Paket: 20/4 + Telefon
Kraj: area52.us
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sce » 31. Avg 2006 ob 00:07

Kateri TV Tuner pa uporabljaš? Sam imam od Pinnaclea Deluxe in vse štima preko scarta
Slika

luser
Znanec
Prispevkov: 60
Pridružen: 5. Avg 2006 ob 17:33
T-2: Že imam
Paket: 4/1Mbps

Odgovor Napisal/-a luser » 31. Avg 2006 ob 14:08

Preko S-Video in Composite boš imel boljšo sliko (še posebej preko prvega). Drugače sam uporabljam Leadtek WinFast tunerje in mi teletekst deluje preko obeh priklopov, če le ne nastavim Pixel Width na 768 ampak na manj (teletext se pretvori v analogno obliko in je v skritem delu video signala, zato je delovanje odvisno od te nastavitve), kar mi omogoča http://www.dscaler.com, verzija 4, za deinterlace pa TomsMoComp metodo, ki sicer požre nekaj procesorjevega časa, ampak je slika boljša, kot če bi npr. priklopil škatlo preko RGB/S-Video neposredno na LCD TV, preizkušeno na 32" in 40" diagonalah, na tamalih LCD monitorjih pa je slika sploh lepa. Ni vse v hardware opremi, pravi software zna čuda naresti :-)

Uporabniški avatar
sce
Model
Prispevkov: 269
Pridružen: 27. Mar 2006 ob 20:36
T-2: Že imam
Paket: 20/4 + Telefon
Kraj: area52.us
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sce » 31. Avg 2006 ob 14:35

Se razume, toda veliko ima tudi kartica čez :) Tudi sam pretvarjam iz SCART v S-Video :)
Slika

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Odgovor Napisal/-a Anubis » 31. Avg 2006 ob 17:35

sce napisal/-a:Kateri TV Tuner pa uporabljaš? Sam imam od Pinnaclea Deluxe in vse štima preko scarta
Terratec Cinergy 600.

Ce je res, moram samo se najti ustrezen kabel za priklop iz Aminotovega Scarta. Povsod imajo samo take iz moskega Scarta na razlicne prikljucke, Aminotov Scart kabel pa je moski prikljucek. :(

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Odgovor Napisal/-a Anubis » 31. Avg 2006 ob 17:37

RebelYELL napisal/-a:"preko scarta naj ne bi bilo na voljo teleteksta"

Mislim, da je bilo nekaj na temo, da je eno NTSC in ne PAL ter da bi bila posledicno slika crnobela in brez teletexta. Zdaj pa ne vem, ali je mislil, da imam NSTC tuner ali je hotel reci, da je Aminotov RF izhod NTSC (kar bi bilo cudno, ker je menda evropski).

luser
Znanec
Prispevkov: 60
Pridružen: 5. Avg 2006 ob 17:33
T-2: Že imam
Paket: 4/1Mbps

Odgovor Napisal/-a luser » 31. Avg 2006 ob 18:28

RF naj bi bil PAL, če je v Aminotu nastavljen PAL izhod. RF ni nič drugega kot Composite Video (tisti z enim kablom) nanešen na določeno frekvenco, ki se ji reče kanal 38 ali tam nekje.

Drugače pa SCART ne določa video signala (in ni potrebna SCART - S-Video konverzija) ampak konektor/priključek z velikim številom pinov, ki so uporabljeni za zvok, sliko in določeno signalizacijo. Na pinih pa so možni (glede na nastavitev) video signali: Composite Video, S-Video, RGB in Compoment Video. Vse štiri Amino podpira, samo nastaviti jih je potrebno in priklopiti ustrezne priključke/adapterje. Najkvalitetnejši prenos slike omogoča Component Video (YPrPb, trije signali), potem cca. enako RGB (trije signali) in S-Video (dva signala, Y/C jim tudi pravijo), daleč zadaj pa je Composite Video (tudi CVBS mu pravijo, en sam signal, vse komponente slike so stlačene skupaj, zato se največ prelivajo barve in posledično je tudi ostrina slabša).

"Consumer" TV kartice ali grafične kartice z video vhodi pa običajno podpirajo le Composite Video in S-Video vhode. Slednji je občutno boljši, vendar je razlika opazna le, če se v Aminotu nastavi samo S-Video izhod, možnost je namreč tudi kombinacija Composite Video + S-Video, ki pa da v signal interference. Takšne so moje izkušnje. S samim S-Video pa je slika res čista.

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Odgovor Napisal/-a Anubis » 31. Avg 2006 ob 18:46

A z "če se v Aminotu nastavi samo S-Video izhod" misliš, da se v Aminotu softversko izklopi signal v ostalih možnih konektorjih? Oz. del nastavitev Aminota, ki niso vidne navadnemu smrtniku?

luser
Znanec
Prispevkov: 60
Pridružen: 5. Avg 2006 ob 17:33
T-2: Že imam
Paket: 4/1Mbps

Odgovor Napisal/-a luser » 31. Avg 2006 ob 19:40

Definitivno. Če pogledaš specifikacijo pinov v SCART konektorju, boš videl, da sta pina za Composite Video enaka kot za Y del v S-Video, to je del signala, ki nosi info o svetlobi (zato npr. pri napačni nastavitvi vidiš samo črno belo sliko če naprava oddaja S-Video signal, TV sprejemnik npr. pa misli da dobi Composite Video, dejansko sprejema samo Y del). Verjetno kombinirana nastavitev Composite Video + S-Video doda še frekvenco z barvnim delom na Y pine, ki pa vnesejo interferenco v sliko. Samo S-Video izhod vsaj pri meni (na TV ali pa na video vhod računalnika) da bistveno lepšo sliko.

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Odgovor Napisal/-a Anubis » 31. Avg 2006 ob 19:56

In seveda ne najmanj pomembno vprasanje: Se da dobiti kabel, ki bi sel iz Aminota in na drugem koncu namesto SCART (moskega) konektorja imel direktno S-Video in ostale relevantne prikljucke?

Sedaj naj bi bilo namrec tako:
Amino > njemu prilozen SCART kabel > konverter na zenski SCART, da se lahko priklopi naslednji kabel > SCART kabel, ki ima na drugem koncu S-Video, audio, composite video...

...skratka da se poreze vso solato vmes?

Uporabniški avatar
Pizzicato
Nadebudnež
Prispevkov: 356
Pridružen: 25. Avg 2006 ob 16:13
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO

Odgovor Napisal/-a Pizzicato » 1. Sep 2006 ob 07:22

Zanimivo.... zdaj če prav razumem, sedaj ko imam preko SCARTA aminota priklopljenega na SCART (RGB) v LCD TV, nimam optimalne slike???

Moram prikopit aminota direktno na S-Video na LCD TV, da bo slika boljša? A bo potrebno nastavit pravi izhod tudi na aminotu da bo efekt še boljši?

Madonca, a je res T-2ju tako težko napisat to kar zdaj tukaj modrujemo. Imamo veliko LCD TV in hočemo boljšo sliko, nič druga....

RebelYELL
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 27. Avg 2006 ob 02:33
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a RebelYELL » 1. Sep 2006 ob 07:55

picikat: počakaj še malo na aminote s HDMI pa potem preko tega priključka veži na televizor.

najboljša slika definitivno

lp

veztax
Znanec
Prispevkov: 68
Pridružen: 21. Apr 2006 ob 10:40
T-2: Že imam
Paket: 1/1, tv, telefon

Odgovor Napisal/-a veztax » 1. Sep 2006 ob 08:37

"Najkvalitetnejši prenos slike omogoča Component Video (YPrPb, trije signali)."

Sprobano - spremeni se nastavitve na STB in to je to. In res je barva slike bolj živa in ostrejša kot pa pri RGB - celo na starem navadnem TV-sprejemniku!

Hvala za nasvet luser 8) .
Slika

RebelYELL
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 27. Avg 2006 ob 02:33
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a RebelYELL » 1. Sep 2006 ob 09:47

veztax, kako pa si priklopil aminota na TV prek componenta (YPrPb)? lahko napišeš točen postopek?

če prav razumem, najprej nekaj nastaviš v nastavitvah STB-ja, kaj pa potem? rabiš poseben kabel, ki ga povežeš med aminotom in YPrPb priklučki na TV? Ali gre vse kar prek scarta?

se opravičujem, če tako neumno sprašujem, samo mi res ni vse čist jasno in želim imeti kar se da dobro sliko na LCD-ju

hvala za pomoč in lp

Odgovori