Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Vse o T-2 IP televiziji
Uporabniški avatar
THJ
Navdušenec
Prispevkov: 715
Pridružen: 26. Jun 2014 ob 09:56
T-2: Že imam

Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a THJ » 20. Avg 2014 ob 13:19

Poskusil sem že precej program za gledanje IPTV na Windows OS in noben me ni prepričal. Probal sem ga spisat sam z uporabo libvlc knjižnice ampak bi bil to glomazen in dolgotrajen projekt za katerega pa trenutno nimam časa. Potem pa sem našel program ruskega avtorja z imenom IP-TV Player. Sprva sem mislil, da ne bo deloval, ker je že stran v ruščini in ob namestitvi nisem našel opcije za angleški jezik. Poleg tega se je ob namestitvi namestilo še en kup reklamnih programov, ki jih je skoraj nemogoče odstranit.

Sam program ima zelo enostaven vmesnik. V ozadju teče VLC knjižnica, ki je zmožna predvajat skoraj vse kar poskusiš. Malce sem ugibal znotraj nastavitev in našel možnost brskanja lokalne M3U playliste ali pa vnos URL naslova do nje. In takoj mi je brez težav začel predvajat kanale (uporabljam udpxy in enako tudi takšne naslove v M3U seznamu). Kot sem pa že prej omenil pa ni sledu o angleškem jeziku, nezmožnost izbire podnapisov in pa čuden format EPG sporeda (JTV).

Kontaktiral sem avtorja, ki mi je hitro odpisal. Program je namenjen ruskemu tržišči, kjer je mnogo in še več IPTV ISP ponudnikov. Njegov program imajo tudi kupljen in ga poleg naročnine prilagajo uporabnikov v legalno uporabo (namig?). Novcev ima tako dovolj (ISP in reklamni partnerji) in se mu splača z nadaljnim razvojem. Dokumentacija je zopet v ruščini ima pa precej nedokumentiranih bonbončkov. Prva je jezik vmesnika. 90 % vsega se da lokalizirat, 10 % pa ne zaradi "tehničnih omejitev". Poslal mi je ločeno datoteko angleškega prevoda, ki sem jo skopiral v isto mapo. Vmesnik in menijske opcije so od takrat naprej v angleščini oz. sem naredil svoj slovenski prevod (več o tem kasneje).

S tem je bila prva večja težava rešena, saj se je končno razumelo, kaj vse program omogoča. Drugi večji problem so podnapisi. T-2 jih kodira ločeno in so opcijska izbira. V VLC programu, jih lahko brez težav omogočim. Sam pravi, da v 8 letih razvoja še nihče ni zahteval možnost izbire podnapisov (pri njih je itak vse dubbed v ruščino) in ta tudi ne misli tega vključit. Po še ene dveh emailih in prošnjah mi je povedal nedokumentirano nastavitev ter poslal še nekaj dodatnih datotek, s katerim se mi podnapisi samodejno vključijo ob predvajanju kanala.

Koda: Izberi vse

[Settings]
initvlcvars="sub-language=sl,en,auto"
Drugi problem je bil s tem rešen. Tretji problem pa je EPG. Njegov program ga omogoča ampak uporablja JTV format, ki je nek zastarel format uporabljem v starinskem ruskem programu za TV Tuner. Format je binarni in kakšnega konkretnega orodja za pretvorbo iz XMLTV v JTV ni. Problem XMLTV v Rusiji so časovne zone, ki jih imajo mnogo. Letos pa bodo še bolj zakomplicirali in bodo nekateri spremenili zono. Pravi, da je to njihov nacionalni šport. EPG v JTV formatu pa deluje glede na lokalni čas. Ampak zopet ima v programu nedokumentirano možnost enostavnega EPG sporeda preko tekstovnih datotek v formatu:

Koda: Izberi vse

2014-08-20 12:30 Ime oddaje + opis + karkoli samo, da je v eni vrsti
2014-08-20 13:00 Ime oddaje 2 + opis + karkoli samo, da je v eni vrsti
Testna datoteka je delovala odlično! Ampak program, ki bi pretvoril XMLTV datoteko v takšne TXT datoteke ne obstaja. Sem ga pa spisal sam. Program z izvorno kodo sem našel preko spleta. Za "mušter" sem vzel datoteko, ki jo na svojem strežniku kreira webmaher. Program jo brez težav odpre in prikaže podatke iz njega. Dodal sem mu še možnost izvoza v tekstovne datoteke in prevod v slovenščino. Tu imam še precej dela, saj bi rad avtomatiziral ta proces preko schedulerja. Programu bo tako dodal možnost klica preko parametrov brez prikaza vmesnika.

IP-TV Player omogoča tudi uporabniške logotipe kanalov. Sem jih našel za vse ampak so preveliki. Morajo biti 24x24 in netrasparentni. V kratkem se bom lotil in jih zmanjšal. Program je tudi "delno" prenosen. Nastavitve se žal vežejo glede na ID računalnika. Se jih pa da enostavno copy paste v nov prazen profil, ki se kreira ob zagonu.

Program v akciji:

Slika

XMLTV parser:

Slika

Če bi uporaba programa še koga zanimala lahko ko vse skupaj optimiziram in objavim program za pregled XMLTV in izvoz v TXT datoteke, ki jih lahko uporabi program IP-TV Player. Dokončat bi moral program s podporo parametrom in samodejni pretvorbi v TXT format, uredit logote in skupno povezavo med kanali, EPG vodičem in logotom. Dela še za nekaj dni ampak na koncu bi dobil odličen IPTV predvajalnik v slovenskem jeziku z enostavnim vmesnikov, stabilnim VLC jedrom, podporo za podnapise ter TV spored.

Navodila za uporabo in povezave do datotek:

Ker je bil pozitiven odziv sem se odločil, da program in uporabljena orodja dam na voljo še ostalim. Kot prvo potrebujete sam program, ki si ga lahko snamete tu:

IP-TV Player 0.28.1.8834 (22 MB)
IP-TV Player 0.28.1.8835 (22 MB)

Novosti v verziji 0.28.1.8835:

- Popravljen angleški in slovenski prevod. Meniji so sedaj v celoti prevedeni.

Za uporabo EPG sporeda preko webmaherjeve XMLTV datoteke pa potrebujete še program XMLTV.NET. Poleg samega programa prilagam tudi povezavo do izvorne kode. Osnova programa (XMLTV EPG Viewer) je delo drugega avtorja (Ian Bishop). Sam sem njegovo kodo precej modificiral. Dodal sem slovenski prevod, optimiziral par grafičnih elementov, odstranil njegovo podporo storitvi DigiTV, ter seveda dodal možnost izvoza XMLTV sporeda v tekstovne datoteke, ki jih lahko IP-TV Player uporabi za prikaz TV vodiča. Več o uporabi tega programa je napisano spodaj:

XMLTV.NET 1.4.0.0 (35 kb)
XMLTV.NET 1.4.0.0 izvorna koda (57 kb)

Uporaba programa IP-TV Player:

Ker je originalna namestitvena datoteka IP-TV Playerja polna ruskih reklamnih programov sem vam jo dal na voljo kot "portable" ZIP datoteko. Odpakirajte jo v mapo na disku (npr. C:\IP-TVPlayer\"). Potem zaženite izvršilno datoteko IpTvPlayer.exe. Prikaže se opozorilo v ruskem jeziku.

Slika

V prevodu piše, da je to prvi zagon oz. zagon na novem računalniku. Sam program ravno zaradi reklam, ki jih ima v namestitvi ni namenjen prenosni uporabi. Ob vsakem zagonu si zgenerira dve unikatni kodi, ki sta vezani na sam računalnik. Če je koda drugačna želi ustvarit nov prazen profil. In točno to bomo tudi naredili. Iz naslednjega okna, ki se prikaže izberite Prazen profil. Ko se program naloži ga takoj zaprite.

Slika

Kreirala se je nova datoteka IpTvPlayer.User.ini. Odprite jo z beležnico in si skopirajte sledeči dve vrstici na vrhu datoteke:
hwid=5aeb3837726fc4fcf796a83d8ced9f3f
uid=674ed371d8641fce6f8ff67d757ba0fd
Potem si snemite sledečo datoteko in jo prepišite z to, ki jo je naredil program ob prvem zagonu. Zopet jo odprite v beležnici in prilepite čez vrstici tekst, ki ste si ga prej shranili:

Koda: Izberi vse

hwid=***** PRILEPI HWID *****
uid=***** PRILEPI UID *****
S tem smo ogočili zagon program z mojimi prednastavljenemi nastavitvami, ki vključuje tudi samodejno prikazovanje podnapisov. Potem lahko spet zaženemo program z IpTvPlayer.exe. Prvo kot prvo mu moramo dodati seznam predvajanja (Playlist). Sam uporabljam pot do kanala preko mojega udpxy strežnika (http://domena:vrata/udp/ip:vrata), ki mi teče doma na mojem routerju. Če imate dve mrežni kartici pa lahko naložite tudi seznam, ki uporablja pot do kanalov direktno preko IP številke v formatu udp://@ip:vrata.

Seznam naložimo v meniju nastavitev do katerega pridemo z CTRL+P ali pa z desnim klikom na glavno okno iz izbiro Nastavitve (CTRL+P).:

Slika

Pod zavihek Splošno dodajte pot do seznama. Lahko je spletni naslov URL (tako imam jaz) ali pa lokalna M3U datoteka (Prebrskaj za seznam kanalov). Prva kljukica pri kateri je tekst v ruščini v prevodu pomeni ali naj se seznam kanalov posodobi ob vsakem zagonu programa. Sam imam to vključeno, ker seznam lahko vedno spremenim ročno. Ko izberemo seznam se po kliku gumba Posodobi že naložijo kanali v program. Dodati je potrebno še pot kamor naj se shranijo posnetki in zajemi slik. Če želite pa lahko izberete še preko katere zvočne in mrežne kartice naj se pretaka signal. Ostale nastavitve pod zavihkom Napredo so povezane bolj kot ne samo na izgled programa in jih ni potrebno spreminjat.

V glavnem oknu sedaj na desni strani vidite seznam kanalov in dvojni klik nanj začne s predvajanjem videa.

Slika

Še nekaj uporabnih bližnjic:

G - odpre vodič izbranega programa
F - celoznaslonski način
L - skrije/prikaže seznam programov


Uporaba programa XMLTV.NET za izvoz TV vodiča:

EPG spored še ne deluje ampak tudi to bomo kmalu popravili. Potrebujemo XMLTV datoteko in pa moj prirejen program, ki bo iz XMLTV datoteke naredil tekstovne datoteke, ki jih razume IP-TV Player. Eno izmed boljših XMLTV datotek vzdržuje webmaher. Da mu ne bomo obremenjevali strežnika si shranimo datoteko epg.xml nekam na disk. Enako odpakiramo tudi program XMLTV.NET in ga zaženeno preko izvršilne datoteke XMLTV.NET.exe:

Slika

Iz menija Datoteka naložite lokalno (prej shranjeno epg.xml) ali spletni XMLTV datoteko in naložijo se kanali ter takoj prikaže spored za trenuten čas:

Slika

Pred izvozom mu je potrebno še določit mapo kamor naj se tekstovne datoteke shranijo. To nastavimo pod Pogled->Nastavitve->TVGuide Mapa. Ta kaže v podmapo TVGuide, kjer imate IP-TV Player program (npr. C:\IP-TVPlayer\):

Slika

Ko imamo pot nastavljeno zaženemo izvoz v tekstovne datoteke preko menija Datoteka->Izvozi v IP-TV Player TXT Datoteke. Če pa sekund boste dobili sledeče sporočilo:

Slika

Ob ponovnem zagonu IP-TV Playerja spored ne bo takoj viden. Iz menija (desni klik na video) izberite možnost TV Vodič->Samodejna namestitev kanalov. In spored bo tu!

Slika

Program lahko kličeš tudi preko parametrov:

Koda: Izberi vse

XMLTV.NET.exe -xml="c:\pot\epg.xml|http://domena/epg.xml" -mapa="c:\iptvplayer\tvguide"
Potrebuje dva parametra. Eden je pot do lokalne XML datoteke shranjene na disku ali pa polni URL naslov do datoteke. Drugi pa je mapa kjer bo ustvaril tekstovne datoteke, ki jih IP-TV Player razume. Posledično si lahko naredite opravilo v Windowsu, ki ta ukaz kliče enkrat tedensko (oz. poljubno od časovnega razpona XMLTV datoteke) in vedno boste imeli ažuren spored.

Poleg izvršilne datoteke XMLTV.NET.exe je poleg tudi datoteka XMLTV.NET.txt v kateri se lahko pretvorijo ID številke kanalov v poljubne nove ID številke. Za lažjo predstavo vzemimo primer kanala 24kitchen Adria. V XMLTV datoteki je definiran pod ID kodo 24kitchen. IP-TV Player zato ne bo samodejno našel, da je ravno ta kanal povezan s sporedom pod to ID številko. Poleg tega obstaja tudi kanal 24kitchen Adria HD. To lahko rešimo s to tekstovno datoteko XMTV.NET.txt, ki mora biti v isti mapi kot je izvršilna datoteka. V njo preprosto zapišemo vrstico:

Koda: Izberi vse

24Kitchen=24Kitchen Adria,24Kitchen Adria HD
Zaradi te vrstice bo kreiral dve novi datoteki in sicer 24Kitchen Adria.txt ter 24Kitchen Adria HD.txt. In IP-TV Player jih bo lepo povezal z nazivom kanala v vašem seznamu pradvajanja.

Zaenkrat toliko. Kaj več pa ko spet najdem malce več časa. Komantarji in predlogi za izboljšave so zaželjeni.
Zadnjič spremenil THJ, dne 27. Avg 2014 ob 07:14, skupaj popravljeno 7 krat.
Slika

echobravo88
Znanec
Prispevkov: 88
Pridružen: 20. Avg 2008 ob 15:32
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a echobravo88 » 20. Avg 2014 ob 13:56

Živijo!

Tudi sam sem precej razočaran na delovanjem VLC-ja, Tanota, MulticastTV in ostalih IPTV predvajalnikov. Ko boš imel narejeno "final" verzijo jo objavi, da jo preizkusim. :pivo:

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a RobertM » 20. Avg 2014 ob 14:09

Pohvalno - to je ze "lepljivek", ko bo objavljena final verzija :car:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
THJ
Navdušenec
Prispevkov: 715
Pridružen: 26. Jun 2014 ob 09:56
T-2: Že imam

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a THJ » 20. Avg 2014 ob 14:36

Delam na tem. Žal imam čas samo v službi med malico in pavzami. Bom probal do konec tedna in dam na voljo vsem tu na forumu. Meni dela super na Windows 7. Kanale lepo menja čeprav streamam od doma, kjer mi na Asus routerju teče udpxy. Tudi enkrat še ni šteknil medtem ko mi je Tano neprestano blokiral, VLC pa je izgubljal spodnji del podnapisev.
Slika

webmaher
Starešina
Prispevkov: 2336
Pridružen: 8. Okt 2009 ob 10:30
T-2: Še nimam
Paket: Telesmeh
Kontakt:

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a webmaher » 20. Avg 2014 ob 16:25

@THJ, vsaka čast, da si se lotil tega...če bodo kake napake v EPGju javi....zaenkrat se nihče ne pritožuje, kar me že rahlo skrbi :-)
Sony 65XE9005 z EON box, HTPC 4k HDR
Kodi 20 Nexus, Plex+a4k+umbrella

echobravo88
Znanec
Prispevkov: 88
Pridružen: 20. Avg 2008 ob 15:32
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a echobravo88 » 21. Avg 2014 ob 12:03

@webmaher, se ne pritožujemo, ker je EPG kar natančen, samo še spored za kakšen program več bi pasal (po možnosti vsi, ki jih dobimo preko T-2 xml-a)... ;-)

webmaher
Starešina
Prispevkov: 2336
Pridružen: 8. Okt 2009 ob 10:30
T-2: Še nimam
Paket: Telesmeh
Kontakt:

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a webmaher » 21. Avg 2014 ob 15:18

kaj te muči najbolj, vse glavne že imaš....hrvatske RTLe pa nekam pošljem..čisti Balkanci...na mejle tut odgovarjajo ne...
Sony 65XE9005 z EON box, HTPC 4k HDR
Kodi 20 Nexus, Plex+a4k+umbrella

echobravo88
Znanec
Prispevkov: 88
Pridružen: 20. Avg 2008 ob 15:32
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a echobravo88 » 21. Avg 2014 ob 19:16

Ti napišem v ustrezni temi, ki jo imamo za to, da ne smetim tukaj... :)

Uporabniški avatar
THJ
Navdušenec
Prispevkov: 715
Pridružen: 26. Jun 2014 ob 09:56
T-2: Že imam

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a THJ » 21. Avg 2014 ob 19:49

Program za XMLTV v TXT sem skoraj dokončal. Dela tudi preko command line z dvema parametroma. Prvi je pot ali URL do XMLTV datoteke, drugi pa mapa kamor naj se TXT datoteke kreirajo. Dodal bom še možnost translacije ID kode kanala po meri. Recimo 24kitchen -> 24kitchen Adria in 24kitchen Adria HD. Tako bo pravilno naredil dve datoteki z isto vsebino a za različen kanal. Drugače pa IP-TV Player omogoča tudi ročno izbiro TXT datoteke za posamezen kanal, ampak sam imam rad da dela iz prve. Če bo šlo vse po planu izdam finalno verzijo že jutri.

PS: Ima mogoče kdo logotipe kanalov v 4:3 razmerju. Sam jih imam v 16:9, rabil bi pa končne 24×24. Če nima jih bom že sam naredil, samo bo trajalo.
Slika

webmaher
Starešina
Prispevkov: 2336
Pridružen: 8. Okt 2009 ob 10:30
T-2: Še nimam
Paket: Telesmeh
Kontakt:

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a webmaher » 21. Avg 2014 ob 20:26

če si prijavljen v DVB Viewer forum imaš tam, če se ne motim skoraj vse logote....ne vem v kakem razmerju ampak naj bi bili kvalitetni in bi lahko v kakem Photoshopu če ga maš hitr naredil vse avtomatik...
Sony 65XE9005 z EON box, HTPC 4k HDR
Kodi 20 Nexus, Plex+a4k+umbrella

Uporabniški avatar
THJ
Navdušenec
Prispevkov: 715
Pridružen: 26. Jun 2014 ob 09:56
T-2: Že imam

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a THJ » 21. Avg 2014 ob 21:41

Logote imam vse iz tv2go spletne aplikacije. Samo ko sem jih jemal dol sem vzel "big". In ja, sem avtomatiziral iz browser cacha. Ni panike. Bom jutri še enkrat za small. Imaš pa v epg.xml ID kanalov drugačne kot imam jaz imena kanalov v playlisti, ki jo občasno posodobim iz oyoy.si strani. Ampak to bom/sem elegantno rešil s translacijsko tabelo. Res bi rad, da dela zadeva od prve preko nekaterih avtomatizmov. Itak pa naj si vsaj potem po svoje naredi. Bom spisal natančna navodila.
Slika

webmaher
Starešina
Prispevkov: 2336
Pridružen: 8. Okt 2009 ob 10:30
T-2: Še nimam
Paket: Telesmeh
Kontakt:

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a webmaher » 21. Avg 2014 ob 23:03

A ta player lahko upravljaš z daljincem oz. tipkovnico...
A bi lahko naredil pol kak menu pa dodal, da lahko izbereš slike, glasbo, filme s svojega PCja?
Sony 65XE9005 z EON box, HTPC 4k HDR
Kodi 20 Nexus, Plex+a4k+umbrella

echobravo88
Znanec
Prispevkov: 88
Pridružen: 20. Avg 2008 ob 15:32
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a echobravo88 » 22. Avg 2014 ob 10:23

Webmaher, tele tvoje ideje pa že počasi dišijo na XBMC ali Mediaportal... :owned:

Uporabniški avatar
THJ
Navdušenec
Prispevkov: 715
Pridružen: 26. Jun 2014 ob 09:56
T-2: Že imam

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a THJ » 22. Avg 2014 ob 11:04

Tole žal ni nekaj v stilu XBMC in Mediaportala. Je pa dobra konkurenca Tano in MulticastTV playerju. Ker je pa spodaj VLC knjižnica zna pa seveda predvajati tudi glasbo in video iz lokalnega diska ali spletne strani. Sem probal MP3, FLAC, AVI, MKV. Vse špila, edini problem so podnapisi. Bom povprašal avtorja glede tega.
Slika

Uporabniški avatar
THJ
Navdušenec
Prispevkov: 715
Pridružen: 26. Jun 2014 ob 09:56
T-2: Že imam

Re: Vodič za uporabo programa IP-TV Player

Odgovor Napisal/-a THJ » 22. Avg 2014 ob 11:05

Drugače pa... Posodobil sem prvo objavo z navodili in povezavo do programa. Prosim, če lahko kdo poskusi. Ni noben bav bav ;).
Slika

Odgovori