TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Vse o T-2 IP televiziji
Odgovori
Uporabniški avatar
Symcy
Faca
Prispevkov: 121
Pridružen: 9. Jan 2011 ob 21:30
T-2: Že imam
Paket: T4 100/20
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a Symcy » 5. Avg 2016 ob 13:26

Torej nekaj dni nazaj smo končno tudi mi prešli na optiko.
Na žalost pa je to še vedno BRO in ne LLU, tako da imamo povezavo 20/20.
Predvideval sem, da bo 20/20 statična povezava, televizija pa ne bo vplivala na internet.
Skratka včeraj so mi povedali, da je linija 20/20 ki jo imamo, za dve televiziji in vse računalnike. Torej si vse te naprave delijo 20/20, vključno s televizijama.
Opazil pa sem, da televizija uporablja to linijo na zelo čuden način. Namesto da bi bil konstantni tok 5Mbps, se televizija raje odloči da vsakih 10 sekund 100% zabije linijo. Sem tudi klical na tehnično podporo kjer mi je gospod zelo dobro vse razložil. Tudi sam je preveril in opazil da res televizija jemlje po 20MB linijo. očitno pa modem od T-2 ne podpira omejitve linije za vsak port posebej, oziroma za vsak IP.

Tako da sem probal drugo možnost. Obe televiziji sem priklopil na moj router, dodelil statičen naslov v DHCP tabeli in nato omejil za te dva IP-ja, da lahko jemlje največ 6MB linije. Na srečo sedaj povezava ne upada več do podna.
Na srečo je to rešilo moj problem, saj sem prej med igranjem MMORPG igre dobil vsakih 10 sekund spike lagg za sekundo. Res ne razumem zakaj televizija uporablja buffer za vsakih 10 sekund posebaj in zakaj ne dela v principu toka oziroma stream-a.

Prilagam tudi link do slike kako izgleda poraba interna na računalniku. Točno vsakih 10 sekund linija čisto pade do tal.
Med tem časom ko sem naredil screenshot, se je v ozadju prenašal 20GB zip datoteka. Normalno bi bilo, da je črta ravna brez tega upadanja.
Ko izklopim televizijo, je črta ravna in je hitrost konstantna. Tako da trenutni način kako deluje televizija, se mi zdi res neuporabno. Še dobro da televizija lahko deluje prek usmerjevalnika na katerem se da omejiti porabo linije.

https://s32.postimg.org/5kuaog1jp/weird ... usage2.png
https://s32.postimg.org/ry21b92hh/weird ... _usage.png
Slika

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9104
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: TV poraba interneta

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 5. Avg 2016 ob 13:35

To mi vemo že dolgo, nič novega.

(popravil sem topic)

Uporabniški avatar
veiztex
Nadebudnež
Prispevkov: 457
Pridružen: 14. Dec 2006 ob 15:56
T-2: Že imam
Paket: Optika 10/10
Kraj: Ljubljana

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a veiztex » 5. Avg 2016 ob 14:06


Uporabniški avatar
Symcy
Faca
Prispevkov: 121
Pridružen: 9. Jan 2011 ob 21:30
T-2: Že imam
Paket: T4 100/20
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a Symcy » 5. Avg 2016 ob 14:08

Ampak zakaj je tako glede tega? A ne bi bilo bolje če bi televizija konstantno uporabljala določeno hitrost linije, ne pa da skače gor in dol?
Samo modem bi bilo treba skonfigurirati, da se prenaša TV signal v toku in ne tako kot je sedaj. Res ne razumem zakaj je sedaj tako, ker ta način samo povzroča probleme.

Problem pa je ko se uporabljajo spletne storitve ki delujejo v realnem času. Torej skype, teamspeak, igranje iger itd. Na vse to bo zelo slabo vplivala televizija, saj bodo vse te storitve prekinjene vsak 10 sekund.
V čem je torej problem tukaj? Ali taka konfiguracija ni možna?
Slika

g33k
Legenda
Prispevkov: 1291
Pridružen: 8. Sep 2011 ob 12:32
T-2: Še nimam

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a g33k » 5. Avg 2016 ob 14:16

Seveda je možno, ampak so neposobni.
Ocenjena maksimalna hitrost je torej enaka oglaševani hitrosti, ki jo lahko naročnik doseže pri danem paketu vsaj enkrat na dan. :beri:

Uporabniški avatar
Symcy
Faca
Prispevkov: 121
Pridružen: 9. Jan 2011 ob 21:30
T-2: Že imam
Paket: T4 100/20
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a Symcy » 5. Avg 2016 ob 14:21

Kdo je po tvojem mnenju nesposoben? T-2 ali Telekom?
Je možno da TV deluje tako zaradi Telekoma?

V mislih sem imel, da bi stvar delovala kot YouTube. Na začetku je buffering za prvih 30 sekund, naprej pa je navaden stream za vsako sekundo posebej. Tako da je poraba povezave več ali manj konstantna.
Upam da sem dovolj razumljivo napisal, kako bi želel da bi TV delala preko interneta.

nekako kot avto ... hitrost bi morala biti vedno 50km/h, trenutno pa gre hitrost najprej na 150km/h, potem pa na 0 in spet na 150 in nazaj na 0. To se mi zdi nesmiselno, ampak je pa res da ne vem kako v ozadju to deluje in kakšne so omejitve.
To je tudi razlog da sem odprl to temo ... zanima me zakaj je temu tako, in zakaj ne deluje kot normalni stream.
Slika

Uporabniški avatar
atepej
Starešina
Prispevkov: 4609
Pridružen: 8. Jan 2013 ob 16:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO - FTTH
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a atepej » 5. Avg 2016 ob 14:24

HLS standard deluje tako - multicast je pa drugo
Slika

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9104
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 5. Avg 2016 ob 14:32

Telekom tukaj nima nič pri tem. Telekom ti je samo zapru pipico na 20/20 in to je vse.

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3112
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 5. Avg 2016 ob 14:38

Tako pač deluje HLS. Vsakih 10 sekund prenese nov segment za naslednjih 10 sekund. Če ima T-2 preveč agresiven QOS, da ti med tem druge stvari popolnoma zabije, to ni problem streaminga. Bi pa rad opozoril, da igranje z manual omejitvami max prenosa na STB-ju lahko povzroči buffering probleme med predvajanjem.

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8483
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a kitl » 5. Avg 2016 ob 14:50

Če bo men takole zadeva delala grem takoj na Siol :blbl:
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
Symcy
Faca
Prispevkov: 121
Pridružen: 9. Jan 2011 ob 21:30
T-2: Že imam
Paket: T4 100/20
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a Symcy » 5. Avg 2016 ob 14:51

Tako pač deluje HLS. Vsakih 10 sekund prenese nov segment za naslednjih 10 sekund. Če ima T-2 preveč agresiven QOS, da ti med tem druge stvari popolnoma zabije, to ni problem streaminga. Bi pa rad opozoril, da igranje z manual omejitvami max prenosa na STB-ju lahko povzroči buffering probleme med predvajanjem.
Točno to mi je včeraj povedal preko telefona uslužbenec na T-2.
Vseeno sem moral probati in je televizija brez problema delala na 6MB liniji. Sem probal omejiti tudi na 4MB, vendar je pri tej omejitvi prišlo do rahlo kockaste slike vsakih nekaj minut.
Od včeraj do danes se uporablja na 6MB liniji in ni popolnoma nobenega problema :)

Zakaj se pa ne uporablja multicast namesto HSL? predvidevam da multicast reši ta problem ki sem ga opisal.
Slika

g33k
Legenda
Prispevkov: 1291
Pridružen: 8. Sep 2011 ob 12:32
T-2: Še nimam

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a g33k » 5. Avg 2016 ob 14:52

Smotano je to nastavljeno, da za vsak segment zabije linijo do konca.
Ocenjena maksimalna hitrost je torej enaka oglaševani hitrosti, ki jo lahko naročnik doseže pri danem paketu vsaj enkrat na dan. :beri:

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3112
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 5. Avg 2016 ob 14:56

Multicasta na BRO ni, ker se mora T-2 za to dogovoriti s Telekomom in plačati višjo ceno na uporabnika. Mogoče enkrat v prihodnosti bo...

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8483
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a kitl » 5. Avg 2016 ob 15:26

Bo kar kmalu moglo biti, če ne bo odliv naročnikov. Telekomova optika se polag s svetlobno hitrostjo in teh uporabnikov bo čedalje več.
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9104
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: TV poraba (pasovne širine) interneta na BRO

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 5. Avg 2016 ob 15:39

jaz bom ostal na bakru :) ne je*em GPON in BRO port.

Odgovori