IP - PBX

Vse o T-2 IP telefoniji
Odgovori
MoDeR
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 12. Sep 2007 ob 00:55
T-2: Že imam
Paket: 100/10 + TV

IP - PBX

Odgovor Napisal/-a MoDeR » 20. Okt 2010 ob 14:20

Pozdravljeni,

v firmi imamo naročen T-2jev trunk, 4 govorne kanale. Po prebranem na forumu vidim, da se večina odloča za uporabo Asteriska. Ker nisem ravno vešč uporabe linuxa bi povprašal predvsem tehnike T-2ja ali obstaja kakšna Windows alternativa (brezplačna ali cenejša), ki bi tekla na 64 bitnem sistemu oziroma če že ne na 64bit vsaj na 32bit Visti / Win7 / Server 2008 / R2, ki preverjeno deluje s T-2?

Sem se vseeno malce igral z Asteriskom oziroma trixboxom prek VMware a sem naletel na nekaj težav. Kako vse skupaj deluje če imamo pri T-2ju naročenih več zunanjih IP-jev in se povezujemo na milana prek routerja in ne direktno nanj? Vsi odlični posti uporabnika GregecSLO namreč omenjajo eth0 = interna mreža in eth1 = zunanja (direkt na milana) ampak se mi potem zatakne pri nastavitvah mrežne. Vprasanje je, kam doloceni podatki pridobljeni s strani T-2 spadajo? SBC-IP, statični IP za PBX, DGateway...? Moram spremenit tudi kaj v routerju zaradi večjega števila naročenih IP naslovov?

Še nekaj o tem kaj hočem sploh naredit:
- server (če je možnost na enem izmed že postavljenih serverjev, HyperV / VMware ) kjer teče Asterisk in je povezan na T-2 trunk
- nekaj ip telefonov oziroma softphonov na fizični lokaciji firme
- možnost povezave od zunaj (od doma) prek Asteriska in opravljat klice ven (kakor sem uspel po postih ugotovit je ta del bolj zajeban in zgleda da je GregecSLO tukaj diplomiral :) )

Se opravičujem za mogoče novice vprašanja, sem se pa pripravljen za pridobljeno znanje oddolžit s kakšno pijačo :)

Hvala in lp.

GregecSLO
Navdušenec
Prispevkov: 638
Pridružen: 29. Sep 2009 ob 18:29
T-2: Že imam
Paket: 20/10

Re: IP - PBX

Odgovor Napisal/-a GregecSLO » 20. Okt 2010 ob 15:37

:)

Asterisk je super zadeva, sicer sem na 1.4 verziji bo treba mal enkrat nadgradit...

OK, Windows alternativa je: http://www.3cx.com --> Po pričevanju kolega deluje z T-2, vendar je šaltal na Asterisk po 2 mesecih...

Takisto imam VmWare, 4 govorne kanale in več IP naslovov = nima veze

Mrežne:
eth0 je recimo mrežna za lokalen network, tu imaš vezane telefone gor in tudi kakšen SoftPhone recmo...
eth1 je pa tista mrežna katere kabel gre direkt v T-2 modem (oz. Milan pri tebi, naj me kdo popravi če je z Milanom kaj drugač kot z modemom)

eth0 = konfiguriraš kot nek PC na mreži (IP iz enakega subneta, maska enaka in GW)
eth1 = podatke si dobil na E-mail od T-2 (SBC-IP rabiš potem za trunk in statično ruto, z ostalimi podatki ki si jih dobil pa mrežno nastaviš (IP,GW,MASKA)
Še nekaj o tem kaj hočem sploh naredit:
- server (če je možnost na enem izmed že postavljenih serverjev, HyperV / VMware ) kjer teče Asterisk in je povezan na T-2 trunk
- nekaj ip telefonov oziroma softphonov na fizični lokaciji firme
- možnost povezave od zunaj (od doma) prek Asteriska in opravljat klice ven (kakor sem uspel po postih ugotovit je ta del bolj zajeban in zgleda da je GregecSLO tukaj diplomiral :) )
1. Ni problema, rabil boš samo eno ločeno mrežno kartico ki jo boš vtaknil v Milana
2. Sploh ni problema
3. Jeba zaradi 2 mrežnih kartic ki jih Asterisk ne mara, on bi mel samo eno pol pa dela ko šus.
3.a.) Ne odpiraj nič na ven če nimaš dobro zavarovanega serverja (fail2ban aplikacija kot je tudi NoName predlagal meni)
3.b.) Zadeva deluje super preko VPN povezave. V firmi VPN server doma VPN klient lahko delaš klice kamor hočeš...
3.c.) Še enkrat preglej točko 3.a. če nočeš imeti par sto (tisoč?) evrov računa
3.d.) Poleg obstoječega TrixBoxa postaviš še enega, potem jih povežeš skupaj preko IAX trunka in tega drugega trixboxa uporabiš za zunanji server, preverjeno deluje, vendar težko za postavt :)

To bi blo to, več info bodo pa T-2-jevci povedal :)

Cimer
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 14. Feb 2008 ob 21:02
T-2: Že imam
Paket: 20/4 + TV + IP tel.

Re: IP - PBX

Odgovor Napisal/-a Cimer » 20. Okt 2010 ob 21:19

Pri nas v firmi teče 3cx brez večjih pretresov že kar nekaj časa. Pobrskaj po njihovi domači stani za predstavnika v SLO in se z njim dogovori naprej.

LP
Marko

aleskuhar
Faca
Prispevkov: 161
Pridružen: 12. Sep 2007 ob 18:22
T-2: Že imam
Paket: oranžni diamant
Kraj: Trbovlje

Re: IP - PBX

Odgovor Napisal/-a aleskuhar » 21. Okt 2010 ob 23:09

pozdravljeni
jaz imam enako povezavo nastavljeno tudi za od zunaj, vendar je tudi pametno, da vsaj klice za tujino blokiraš, morem priznati, da po nekaj mesecih delovanja trunka nisem imel še kakšnih težav, imam pa izhodno za tujino in pa komercialne številke blokirane, tam je največ stroškov!

aleskuhar
Faca
Prispevkov: 161
Pridružen: 12. Sep 2007 ob 18:22
T-2: Že imam
Paket: oranžni diamant
Kraj: Trbovlje

Re: IP - PBX

Odgovor Napisal/-a aleskuhar » 5. Feb 2011 ob 21:09

pozdravljeni
že nekaj let uspešno dela pbx, zdaj sem se pa odločil, da bi to zadevo postavil malo drugače, se pravi dal sem stvar za router, razen seveda druge mrežne v mojem primeru eth1, pa zadeva ne dela v tem smislu, da govor ne gre skozi, tudi klicati se ne da, ravno tako ne poklicati trunk od koderkoli od zunaj, ali pa pokličeš, po nekaj sekundah se govor prekine, zveza ostane vzpostavljena. ve kdo vzrok? porte imam forwardirane na routerju, vse nastavitve urejene, gateway, za eth1, v mojem primeru kartica za sip promet nespremenjena.
2. je že kdo na trunk poskusil registrirati naprimer ip telefon, ki ga je sam nabavil? vklopiš ga v router in ne v mi-lan, zadeva ne dela, gre za stacionarni ip telefon proizvajalca SETNA!

Odgovori