Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Vse o T-2 IP telefoniji
Odgovori
Uporabniški avatar
magecu
Faca
Prispevkov: 130
Pridružen: 3. Sep 2009 ob 21:06
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant (VDSL)
Kraj: Ljubljana Tržaška

Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a magecu » 3. Feb 2012 ob 12:26

Koliko težav danes z IP-telefonijo od T2.

Smo v podjetju menjali iz ISDN-ja od T1, ker njihova linija redno izpada zaradi težav z omarico, tako da nimam nekih dobrih besed glede njih. T_T
Situacija do sedaj je bila, Gigaset 3070 z comfort brezžično slušalko in fax-om priključenim na eno od analognih linij, ter stacionarni ISDN telefon eurit 35.
Dve MSN številki na lini in jasno obe kanal ISDN.
Stara krama ampak je delala odlično, če odštejemo težave z samo linijo od T1.
Od T2 smo že imeli optiko osnovno 10/10.

Gremo v T-2-jevo poslovalnico razložimo kaj imamo priključeno. Da želimo možnost uporabe obeh telefonov istočasno in da rabimo da fax dela.
Če bi vzeli IP telefone, bi vsak telefon bil vezan na določeno število in za faks bi rabili še en adapter ip-tel na PSTN.
Zato smo se zmenili da bomo obdržali star sistem in ga priključili na Ip-tel na ISDN adapter.
Vse v redu, predhodno še preverim z prodajalcem ali je ISDN box enakovreden ISDN-ju od siola itd.
Danes pride nenapovedano serviser za priklop telefona, mene jasno ni bilo ker sem opravke izven pisarne, so bili samo šef in tajnica.
Da ne govorimo, da je prišel ravno ko imamo največjo gužvo v pisarni, ker se takrat razporeja vse terensko delo in se z strankami usklajuje delo na terenu.
Najprej fax ne dela, da se to ne da izvest tako, da rabi PSTN adapter za fax.
Po malo masiranja po telefonu ugotovimo, da MSN-jev na gigasetu ni nastavil, jih je nastavil le na euritu.
Nastavimo MSN-je in fax po čudežu začne delati.
Yuhey ............. magari.
Da preverimo če dela vse v redu, kličemo v pisarno iz dveh gsm-ov da preverimo ali lahko dvignemo dva klica na isti MSN (številka pisarne).
Jasno ne dela. Ko je prvi klic prevzet drugi javi, da je telefon zaseden.
Še malo masiranja in končno nekaj uredi fant z centralo, se izvede preusmeritev pri zaseden klicu na MSN številko faxa.
To je pa drugače kot ima telekom urejeno. Pri telekomu ima ISDN dva kanala in lahko ista MSN številka zvoni dvakrat.
To pomeni pri telekomu si lahko že v pogovoru na MSN1, in nato lahko še ena oseba kliče na MSN1 in ISDN telefoni bodo zvonili na to številko.

Ker je bila gigaset bazna postaja skonfigurirana za telekomov sistem, confort slušalka ni zvonila za fax MSN in jasno fax ni zvonil v primeru dveh klicev na MSN pisarne.
Fant obupa nad nadaljnjim delom z izgovorom da je na njihovi strani vse urejeno, klic na tehnično pomoč se konča z nasvetom, da edini način kako se da to urediti, je tretja številka in preusmeritev na tretji MSN.
Na tej točki je bil fant v pisarni že uro in pol v pisarni in že od začetka se mu je mudilo naprej, če bi se prej poklicalo bi lahko računal, da bo rabilo več časa in jaz bi tudi jaz si lahko vzel čas, da sem takrat v pisarni da se to hitreje reši.
No fant pusti stanje kot je v pisarni in gre naprej.

Za tem se s tajnico še malo pogovorimo na telefonu in pravilno nastavimo gigaset bazno postajo in eurita tako da oba dvigata klice iz obeh MSN-jev, faxu podaljšamo čakanje na dvig in sistem deluje približno tako kot prej.
Z razliko, da sedaj fax zvoni vsakič, ko je drugi klic na pisarniški MSN in če nobeden ne dvige pred 7 zvonjenji fax dvigne telefon.
Še vedno boljše kot, da lahko sprejmemo samo en klic na enkrat ali da fax ne dela.

Če bi kdo predhodno povedal, da ISDN in MSN-ji na T2-ju ne delajo enako kot pri T1, bi se lahko na to predhodno pripravili.
Če bi se za datum in uro montaže ip-tel predhodno dogovorili, bi tudi lahko predhodno pripravili za hitrejši priklop in imeli pri roki vso potrebno literaturo za naprave.
V tem primeru bi se vseeno odločili za tak priklop, samo nebi bilo vse drame, stresov in težav, ki so se tokrat pojavile.
Vsekakor je bila tokrat izkušnja priklopa IP-tel pri T2 porazna do te mere, da sem vmes razmišljal naj stornirajo priklop in uredijo z telekomon takojšnjo vrnitev na T1 ISDN.

Važno je da sedaj deluje in je dokaj podobno tistemu, kar smo si želeli.
Malo več organizacije, odkritih informacij pri naročanju in bolje trenirani uslužbenci, bi lahko ta prehod naredili veliko lažji in manj boleč.

P.S.
Opravičujem se za vse napake v besedilu. Se mi ne da preverit še enkrat celega besedila in mam dovolj ukvarjanja z tehnično težavo, ki je v večji meri rešena.
Besedilo je namenjeno le malo sproščanju stresa in prosim vzemite ga kot takega.

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Re: Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a Krypto » 3. Feb 2012 ob 21:53

Za to zgodbo stoji verjetno še marsikaj zadej. Glede na to da je šlo za prenos številke je tako da TS določi datum prenosa. T-2 sicer to dobi sporočeno, zakaj pa vam to ni bilo javljeno je drugo vprašanje. Monter T-2 bi v osnovi te stvari lahko vedel že v štartu, ker je verjetno da se ni prvič srečal s čim podobnim, če ne drugega ima kompetentne sogovornike na T-2, ki naj bi mu v takem primeru pomagali. In še zadnje z moje strani. Z zavrnitvijo priklopa in željo po prehodu nazaja na TS naj izpostavim sledeče. Če zavrneš priklop je vse kar T-2 lahko stori vračilo telefonske številke nazaj operaterju donorju, se pravi TS v tem primeru. Potem pa mora stranka sama kontaktirati TS za ponovni vklop, kar pa je ponavadi zopet zgodba za dobre živce :)

Če boste imeli nadaljnja vprašanja, mislim da ne bo težko dobiti tu koga ki bo odgovoril na tehnična vprašanja.

Alex
Nadebudnež
Prispevkov: 355
Pridružen: 21. Mar 2006 ob 17:03
T-2: Še nimam
Paket: Nimam več!
Kraj: Vidim, da nič ne vidim.

Re: Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a Alex » 4. Feb 2012 ob 09:02

Moje mnenje je, da mora T2 tehnik (ali tisti, ki priklaplja) zagotoviti, da dela vsaj en telefon. To, kako pa stranka želi, da zvonijo telefoni in kateri, pa bi si moral urediti vsak sam. Ker to ponavadi traja kar nekaj časa. Jaz sem si to urejal sam, pa je potem kar nekaj časa trajalo, da sem poskusil še tako, pa šef bi tako, ...

Mi pa ni jasno kam je bil vključen fax? Na neko dodatno analogno linijo? Če je bil vključen v ISDN aparat, ki ima analogni izhod, bi se to moralo urediti, da bi delovalo tako kot je bilo na telekomu.
(http://forumi.siol.net/showthread.php?t=35935)

GregecSLO
Navdušenec
Prispevkov: 638
Pridružen: 29. Sep 2009 ob 18:29
T-2: Že imam
Paket: 20/10

Re: Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a GregecSLO » 4. Feb 2012 ob 18:29

Mi smo prešli na T-2 VOIP sicer imamo lastno centralo ampak smo prešaltal BP.
Prenos 4 števil + fax na voodu (al kaj je že:)) + alarm dela itd...

Niti ene same težave.

Uporabniški avatar
magecu
Faca
Prispevkov: 130
Pridružen: 3. Sep 2009 ob 21:06
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant (VDSL)
Kraj: Ljubljana Tržaška

Re: Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a magecu » 5. Feb 2012 ob 15:41

Krypto napisal/-a:Za to zgodbo stoji verjetno še marsikaj zadej. Glede na to da je šlo za prenos številke je tako da TS določi datum prenosa. T-2 sicer to dobi sporočeno, zakaj pa vam to ni bilo javljeno je drugo vprašanje. Monter T-2 bi v osnovi te stvari lahko vedel že v štartu, ker je verjetno da se ni prvič srečal s čim podobnim, če ne drugega ima kompetentne sogovornike na T-2, ki naj bi mu v takem primeru pomagali. In še zadnje z moje strani. Z zavrnitvijo priklopa in željo po prehodu nazaja na TS naj izpostavim sledeče. Če zavrneš priklop je vse kar T-2 lahko stori vračilo telefonske številke nazaj operaterju donorju, se pravi TS v tem primeru. Potem pa mora stranka sama kontaktirati TS za ponovni vklop, kar pa je ponavadi zopet zgodba za dobre živce :)

Če boste imeli nadaljnja vprašanja, mislim da ne bo težko dobiti tu koga ki bo odgovoril na tehnična vprašanja.
Težava ni bila v tem da so bile naprave narobe nastavljene. Težava je bila v tem da T-2jev MSN ne dela enako kot Telekomov, čeprav so ob naročili, da za uporabnika ob prehodu ni razlik.

To je tako kot če bi mi prišli k T-2ju montirat novo kondenzacijsko plinsko peč, jim predhodno obljubili, da nov peč deluje popolnoma enako kot stara.
Pol pa pridemo na objekt v kurilnici kjer se peč montira ni odtoka in pustimo da kondenz iz peči teče kar na tla in dela lužo. In se izgovarjamo da je pomanjkanje odtoka za peč težava uporabnika.
Če se dogovorimo, da preidemo k njim na IP telefonijo in prevzamemo ISDN adapter, ki bo delal enako ali vsaj enakovredno kot telekomov ISDN, je stvar T-2ja, da na kakršen koli način, ki je njim najcenejši, uredijo sistem, da bo delal pravilno. Ali pa naj tega enostavno ne obljubljajo in nas obvestijo o možnih razlikah, ko jih po teh vprašamo.
Alex napisal/-a:Moje mnenje je, da mora T2 tehnik (ali tisti, ki priklaplja) zagotoviti, da dela vsaj en telefon. To, kako pa stranka želi, da zvonijo telefoni in kateri, pa bi si moral urediti vsak sam. Ker to ponavadi traja kar nekaj časa. Jaz sem si to urejal sam, pa je potem kar nekaj časa trajalo, da sem poskusil še tako, pa šef bi tako, ...

Mi pa ni jasno kam je bil vključen fax? Na neko dodatno analogno linijo? Če je bil vključen v ISDN aparat, ki ima analogni izhod, bi se to moralo urediti, da bi delovalo tako kot je bilo na telekomu.
(http://forumi.siol.net/showthread.php?t=35935)
Fax je priključen na analogno linijo brezžične bazne postaje gigaset 3070.
Na t-2ju so nam obljubili da z adaptejem za ISDN bo ISDN linija delal enako kot pri Telekomu.
To enostavno ni res.
MSN številke pri telekomu in t-2ju delajo različno, zaradi česar je prišlo do težav pri nas.
Pri telekomu je lahko več istočasnih klicev na isti MSN, pri T-2 vsak naslednji klic preusmerijo na drugi MSN.
Težava nastane na njihovi strani, v centrali in ne na naši.
GregecSLO napisal/-a:Mi smo prešli na T-2 VOIP sicer imamo lastno centralo ampak smo prešaltal BP.
Prenos 4 števil + fax na voodu (al kaj je že:)) + alarm dela itd...

Niti ene same težave.
Super, samo zato ker vi niste imeli nobenih težav še ne pomeni, da T-2jev sistem dela enakovredno Telekomovemu v vseh možnih konfiguracijah in da zato ne pride do težav pri prehodu od enega do drugega ponudnika.

Kot sem reku zdaj dela približno v redu, z le manjšimi razlikami kot prej.
Tako da se ne sekiram. Sta pa bili po nepotrebnem zagonjeni dve uri za urejanje nečesa, kar bi se dalo veliko hitreje in lažje uredit prej, če bi dobili resnične/prave podatke in če bi predhodno T-2 napovedal prihod serviserja.
Imamo tudi mi podjetje z terenskim delom in lahko razumemo nepredvidene okoliščine, ampak tako kot so to izvedli pri t-2 ni pravi način.

In najbolj žalostno je, da jo to še vedno veliko boljše kot na Telekomu.

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a RobertM » 5. Feb 2012 ob 20:54

G3070 ponavadi deluje enako - spremeniš MSn imn to je to ;)
Ampak pri vas imate menda še Eurita,... Ki je priključen mimo (pred) Gs3070 in potem je malo več komplikacij.

Praviš, da je monter uletel nenapovedano - zagotovo je nekdo iz T-2 klical na kontaktno številko in vas obvestil o datumu in uri preklopa :namrec:
In telefonija verjetno ni delala od zgodaj zjutraj (TS praksa) ;-)

BDW: Če imaš Gs3070 ima dva analogna izhoda in že prej si imel gor priključen fax - tudi sedaj mora delovati odlično, če si samo spremenil MSN in nič drugega :namrec:
Ne rabiš dodatnih Fax vmesnikov in drugih bedarij :namrec:
MSN1> dohodni in odhodni telefoni
MSN2> številka faxa>int21(22) in to je to!
BDW2: Enako kot na NT se tudi Patton lahko skonfigurira na 8 MSN z dvema sočasnima klicema + Gs3070 ali Gs4170 zadaj je čista poezija :plosk:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
magecu
Faca
Prispevkov: 130
Pridružen: 3. Sep 2009 ob 21:06
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant (VDSL)
Kraj: Ljubljana Tržaška

Re: Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a magecu » 6. Feb 2012 ob 00:40

Kot sem rekel sistem dela zelo podobno kot prej po nastavitvah Gigaseta in eurita. Razlika je da sedaj pri drugem dohodnem klicu zvoni tudi fax in ko zvoni fax zvonita tudi oba telefona.

Razlika med T2 in Telekomom je v tem kako delujejo MSN-ji.
Pri T2ju imate nastavljeno preusmeritev. Pri drugem klicu na že zaseden MSN1 preusmerite na MSN2.
Pri T1 se drugi klic na že zaseden MSN1 se vedno usmeri na MSN1.
Ker predhodno ni bilo potrebe po zvonenju telefonov ob klicu na MSN2(fax) so imeli MSN2 zvonenje izključeno, tako da smo to pol uredili.
Če se pa, da nastaviti IPtel/ISDN vmesnik, da dela tako kot pri telekomu, ne vem zakaj ga niso fantje nastavili, da dela enako. :D
Vsaj meni je bilo rečeno po telefonu, da drugače kot naredit preusmeritev ne gre.

Kar se pa tiče obveščanja imate na T2 kot kontakt za naše podjetje, pisarniško številko, mobilno številko tajnice/računovodkinje in mojo številko.
Če so fantje slučajno klicali v pisarno in telefon ni delal, bi lahko poklicali na katero od drugih. Moje vem, da je sigurno niso klicali.
To pa, da vam telekom dela kažine vem. Ponudbo in podporo imajo katastrofalno.
In to morajo nekako nadomestit s tem, da omejujejo konkurenco. :D

aleskuhar
Faca
Prispevkov: 161
Pridružen: 12. Sep 2007 ob 18:22
T-2: Že imam
Paket: oranžni diamant
Kraj: Trbovlje

Re: Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a aleskuhar » 15. Feb 2012 ob 18:45

če prav razumem, ste hoteli, da bi, če nekdo kliče, enako sprejeli na istem msn-ju še drugi klic, da bi naprimer odgovoril lahko tudi na drugega?
na isdn vmesniku bi mogli tehniki vklopiti funkcijo "call waiting"!
upam, da nisem narobe razumel.
sicer bi moralo delati brez težav.

Uporabniški avatar
magecu
Faca
Prispevkov: 130
Pridružen: 3. Sep 2009 ob 21:06
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant (VDSL)
Kraj: Ljubljana Tržaška

Re: Rant nad IP-tel od t2 in ISDN MSN

Odgovor Napisal/-a magecu » 15. Feb 2012 ob 20:21

Možno da bi delalo, ne vem kako ima ta vmesnik narejen call waiting.
Vsekakor pa mi je bilo z strani serviserja in tehnične pomoči rečeno da dveh hkratnih klicev na isti MSN ni mogoče izvesti drugače kot z preusmeritvijo na drugi ali tretji MSN.
Če nebi želel da zvoni tudi fax pri drugem klicu, bi morali imeti tri MSN-je in preusmeritev na tretji MSN.

Če je vse kar je rabilo, da bi lahko sprejel dva klica na isti MSN (vodil dva pogovora na dveh telefonih z istim MSN-jem), ne vem zakaj tega niso naredili. :nevem:

Odgovori