IP telefon in router

Vse o T-2 IP telefoniji
Odgovori
Stoole
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 22. Feb 2008 ob 14:23
T-2: Že imam
Paket: Optika 10/10

IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a Stoole » 23. Okt 2012 ob 22:18

Živjo,

imam eno vprašanje glede priklopa IP telefona na router. Trenutno imam priklopljen telefon direktno na switch, ki mi ga je zmontiral t2 - vse dela OK. Doma imam tudi router, ki je tudi priklopljen na t2 switch. Od routerja naprej pa so potem priklopljene ostale naprave.

Sedaj bi malo preuredil "kablovje" in bi rabil telefon priklopiti direktno na router in ne na switch kot imam to sedaj. Ko sem telefon vklopil v router seveda le ta ni več deloval. Predvidevam da potrebujem router z VoIp podporo?

Trenutno uporabljam NetgearWPN824 v2

http://support.netgear.com/product/WPN824v2

Prosim za nasvet :shock:

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 23. Okt 2012 ob 22:37

ne bo šlo, IP telefona mora biti priklopljen na switch/modem

Stoole
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 22. Feb 2008 ob 14:23
T-2: Že imam
Paket: Optika 10/10

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a Stoole » 24. Okt 2012 ob 00:50

Hvala za odgovor.

Še eno vprašanje. Ne bo delalo tudi če kupim http://www.mimovrste.com/artikel/247000 ... 7#galerija kjer piše da podpira VoIp klice?

In če se da razložiti na kratko zakaj ne :D

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 24. Okt 2012 ob 07:24

IP telefon potrebuje ip dodeljen s strani T-2 tako da razen če boš imel na routerju narejen port kjer bo telefon kot switch ne bo delovalo.

Jerneja
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 21. Nov 2012 ob 14:31
T-2: Že imam
Paket: optika, ljubljana

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a Jerneja » 21. Nov 2012 ob 14:59

Živjo,

jaz imam identični problem. Ker sem totalni laik na tem področju bi prosila, če mi lahko poveste, kaj TOČNO naj naredim? Kateri router je najprimernejši? Oziroma switch, al kaj že.

Problem je v tem, da imam kabel do interneta speljan od modema/switcha direktno en štuk višje do računalnika (par metrov kabla) -optika. Kabel do telefona pa je speljan čisto na drugi konec bajte, kjer imam tudi željo po največji pokritosti z brezžičnim internetom. Routerja (al karkoli že) tako ne želim imeti ob računalniku, ampak tam kjer je telefon.

Kaj naj torej naredim, kakšno napravo naj kupim, da se izognem prepelavanju kabla do dnevnih prostorov na eni strani hiše in nato nazaj k računalniku na drugi strani? Kako naj vse to "zvežem" (izhodi lan, wan..) in kako se (pre-?)uredi vse te porte, da deluje?

Še nekaj: kaj pomeni "Simultaneous Download, Voice, HD Video Streaming"? Imam en Router TP-Link TL-WR741ND, ki tega ne podpira. Dala sem ga pred telefon, nakar se je na telefonu izpisalo "Ni storitve", medtem ko mi je wifi na pametnem telefonu vleklo internet. Potem sem nekaj prestavila kable (iz wan v lan, ali obratno), pa mi je IP telefon spet normalno delal, wifi na mobitelu pa mi je kazalo polne črtice, vendar ni povezal z internetom. Skratka, delalo je ali eden ali drugi, oba hkrati pa ne. Zdaj razmišljam, ali bi, če bi imela malo boljši router ki podpira "Simultaneous Download, Voice, HD Video Streaming" - ali bi potem delalo oboje hkrati?? In kako natančno bi morala skombinirati-vtakniti kable?

Vnaprej vam hvala za odgovor.

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a RobertM » 21. Nov 2012 ob 18:53

Neuradno se lahko router priklopi tudi na prost LAN port na telefonu - odvisno od modema je označen z LAN ali PC.
Pri "optičnih" hitrostih le ta lahko tudi malenkost pade ali pa se lahko zgodi, da router ne dobi IPja,..
Če imate tak problem pri tej vezavi NE KLIČITE klicnega centra - praviloma bi morali imeti vezano direkt na modem-switch.
Telefon in ostale T-2jeve naprave pa morajo biti direkt v modem ali optični switch brez vmesnih routerjev,... :namrec:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
magecu
Faca
Prispevkov: 130
Pridružen: 3. Sep 2009 ob 21:06
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant (VDSL)
Kraj: Ljubljana Tržaška

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a magecu » 21. Nov 2012 ob 20:24

Dobro povedano in popolnoma primerno za specifično osebo in primer, ampak ne ravno točno.

Praviloma pa bi se solidnim znanjem iz omrežji in primernim firmwarejem v routerju (kakšna stvar sorodna DDWRT ali kaj podobnega komercialnega) bi se to moralo tudi dati.
Recimo konektroja 1 in 2 ter wi-fi nastaviš, da delata preko NAT z DHCP od routerja in konektroja 3 in 4 direktno bridgas na LAN konektor.
Tako imaš brez težav računalnike preko routerja na konektorjih 1 in 2 ter preko wi-fi. Na konektorje 3 in 4 pa še vedno lahko priključiš t-2 naprave, ki pridobijo interne ip-je od omrežja T-2. :)

Jasno absolutno preveč dela za kakšnega začetnika in popolnoma razumljivo, da to ni del normalne ponudbe pri T-2.

Me pa zanima, če ponujate(ponujajo) pri T-2 take rešitve proti primernemu plačilu. Oziroma če fizične stranke napotite k kakšnemu drugemu podjetju, ko imajo take želje.

Je pa drugi problem ki sem ga opazil pri Jerneji.
Do routerja bi moralo vsekakor 2 kabla, da priključi računalnik na njega in da pripelje Internet iz T-2 switcha.
In če že vleče dva kabla tretji ni toliko več.
Z enim samim kablom bi pa računalnik in naprave ki se vežejo preko wi-fi bile na različnih omrežjih.
Da ne govorimo o raznih težavah ki bi lahko nastale ker bi imel računalnik direktno povezavo v internet in bi ponujal omrežne diske vsem na internetu (če ima uporabnik izbrano nizko zaščito pri T-2 internetu). :D

Jerneja
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 21. Nov 2012 ob 14:31
T-2: Že imam
Paket: optika, ljubljana

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a Jerneja » 28. Nov 2012 ob 13:44

Živjo,

hvala za odgovore.
Da se še javim, kako sem rešila zadevo. V bistvu je bilo zelo preprosto. :)


Dokupiti sem morala še en MINI SWITCH in kratek kabelček (skupaj manj kot 20€) in ga dati pred oboje - pred telefon in pred router.

Skratka na eni strani imam še vedno kabel za internet direktno v računalnik, na drugi strani pa kabel direktno v Mini Switch iz katerega se nadaljuje (razdeli) v telefon in router. V Mini Switch sem direkten kabel morala vtaknit v "Izhod št. 1" (nima Wan in Lan, vsi izhodi zgledajo enaki), iz 2 in 3 gre nato naprej v telefon in router, oba v Wan na napravah.

:owned:
Mini Switch ima še dva izhoda prosta, tako da če bi zdaj tu še kaj rabila, predvidevam da se verjetno vtakne v ta switch, router pa ostane tako kot je, samo priklopljen na Mini Switch, kjer deluje samo za internet (to je najbrž še zmer tista fora z nepodpiranjem "simultaneous download, voice and hd video").

Lp.
Zadnjič spremenil Jerneja, dne 29. Nov 2012 ob 12:37, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
magecu
Faca
Prispevkov: 130
Pridružen: 3. Sep 2009 ob 21:06
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant (VDSL)
Kraj: Ljubljana Tržaška

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a magecu » 28. Nov 2012 ob 16:53

Torej če sem prav razumel imaš en kabel ki je vključen v modem in je prej šel do routerja.
Ta kabel si izključila iz routerja in ga priključila na switch (LAN1).
Nato si uporabila kratek kabel in ga priključila med switch(LAN3) in router(WAN).
In telefon si priključila na switch (LAN2).

Popolnoma sprejemljiva postavitev. Toda kakršne koli naprave ki jih boš priključila na switch in se bodo vezale v internet (Računalniki,...) bodo porabile razpoložljive IP naslove (na razpolago so le trije).

Dokler boš na switch poleg routerja priklapljale le še dodatne telefone ali televizije težav ne bi smelo biti.
Če bi priklopila računalnike, bi lahko pokurila razpoložljive IP naslove in se nove naprave ne bi več vezale.

Sklepam da originalna postavitev je bila modem je bil postavljen v nekem delu stanovanja in router v drugem.
In tvoja želja je bila uporabiti že obstoječi kabel ki teče do routerja za priklop telefona.
Če je to tisto kar si želela, potem je trenutna rešitev, ki si jo izbrala najprimernejša in najlažja.

Jerneja
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 21. Nov 2012 ob 14:31
T-2: Že imam
Paket: optika, ljubljana

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a Jerneja » 29. Nov 2012 ob 12:33

Ja, to je za moje trenutne zahteve optimalna rešitev.
Če bom rabila nadgradnjo, se bom pa takrat dodatno pozanimala kaj pa kako. :)
Hvala.

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: IP telefon in router

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 29. Nov 2012 ob 22:09

Jerneja napisal/-a:Še nekaj: kaj pomeni "Simultaneous Download, Voice, HD Video Streaming"?
To je marketinška floskula, ki nima kaj dosti pomena v realnosti. Pač naj bi pomenilo da ima router dovolj prenosa (kar bolj al manj imajo vsi), pa še dobro se sliši.
Noben router ne bo podpiral "out-of-the-box" take postavitve, ki jo zahteva T-2, bi pa bilo to možno sčarati kot je napisal magecu...ampak switch pred routerjem je čisto dobra rešitev, če se zavedaš pomankljivosti.
Slika Optika od 30.5.2008

Odgovori