Digitalna televizija na Hrvaškem

Splošni pogovori, ki niso povezani s T-2
Odgovori
zigatzn
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 16. Jul 2007 ob 16:21
T-2: Že imam
Paket: T4 Giga, 3×IP TV

Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a zigatzn » 3. Jun 2009 ob 18:07

Pozdravljeni,

kot ste verjeto zasledili se na Hrvaškem uvaja DVB-T oziroma digitalna televizija. Ker imam dedka na Hrvaškem in ne vem kaj zdaj to kaj pomeni imam par vprašanj, če mi jih pomagate prosim rešiti.

Pri njemu naj bi bilo možno sprejmanje tega od 7 meseca dalje.

1. Zdaj me zanima kako bo ta siganl prišel do njega (kaj napeljujejo optiko...)
2. Katere programe bo lahko spremljal (a bo SLO 1-2,bosanksi,hrvaški)?
3. A to bodo oni zastonj oddajali al bo to kakšna naročnina, kot jo ima recimo T-2 pač 2€ STB + programska shema
4. Edino kar vem je da se bo moral nabavit DVB-T sprejemnik
5.A pomeni digitalna televizija nekaj podobnega temu kar doma gledam preko T-2 Motorooline škatlice...al je to čisto nekaj drugega?

Če mi lahko kdo malo ki se spozna razloži, pa brez smeha in nacionalističnih izpadov...

P.S http://www.vlada.hr/hr/aktualne_teme_i_ ... zija_u_rh/

Hvala za pojasnila,

:rtmT2:

gepardus
Model
Prispevkov: 240
Pridružen: 28. Mar 2007 ob 17:14
T-2: Že imam
Paket: T3 Tera (20/4 + 2xHDTV + mob.)
Kraj: Maribor

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a gepardus » 3. Jun 2009 ob 19:08

Vidim, da ne veš točno kaj je dvb-t. A nič zato, upam da boš razumel razlago. To je digitalna televizija preko zraka... V bistvu jo že lahko gleda, saj že deluje. Najberjetneje bodo 7. meseca dobili brezplačen sprejemnik.. To deluje tudi pri nas, le da imamo mi MPEG-4, Hrvati pa MPEG-2. Pri nas lahko spremljaš SLO1, SLO2, POPTV, KANAL A, TV3, TV MARIBOR in TV KOPER.

Odgovori:

1. Preko zraka.
2. HTV 1, HTV 2, RTL Televizija in Nova TV, na nekaterih področjih pa tudi Slavonska televizija in Nezavisna televizija
3. Oddajanje je zastonj, potrebuješ le DVB-T sprejemnik.
4. DVB-T sprejemnik ni drag, lahko ga dobiš v vseh trgovinah s tehniko, nekatere televizije pa imajo ta sprejemnik že vgrajen.
5. Lahko bi rekel, da je nekaj podobnega (ima tudi EPG, je digitalna,...), lahko pa tudi da je nekaj drugega (spremljaš lahko samo programe, ki so v tisti državi)

Če pa je kaj narobe, pa prosim da me kdo drugi popravi. ;)


LP
Slika - čakal 32 dni
Slika (VDSL2) - čakal 1 dan !
Zadovoljen uporabnik T-2 storitev.

7niko7
Uporabnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 13. Avg 2008 ob 17:18
T-2: Že imam
Paket: 4/0,5

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a 7niko7 » 3. Jun 2009 ob 19:35

POP TV, TV PIKA in Kanal A so izklopili, ker so zaenkrat preveliki stroski in si jih POP TV & Co nemorejo privoscit :nevem:

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a Fry » 3. Jun 2009 ob 19:45

2. Katere programe bo lahko spremljal (a bo SLO 1-2,bosanksi,hrvaški)?
Vse je odvisno od tega kje biva tvoj dedek.
Vkolikor je kje bolj ob meji s Slovenijo potem bo lahko sprejemal tudi slovenske programe (mora kupiti sprejemnik ki podpira MPEG4)
Če je kje na morju in sicer morda dobi Italijanske programe, potem jih bo po vsej verjetnosti tudi digitalno.Č
če je nekje iz severozahodne Hrvaške pa lahko po vsej verjetnosti sprejema tudi avstrijske in madžarske programe.

Mislim da Bosanci še nič konkretno ne oddajajo DVB-T.

zigatzn
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 16. Jul 2007 ob 16:21
T-2: Že imam
Paket: T4 Giga, 3×IP TV

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a zigatzn » 3. Jun 2009 ob 20:06

Se pravi, kot sem jaz razbral je na Hrvaškem zaenkrat MPEG-2 in to pomeni da lahko jaz ju3 že kupim tukaj v big bangu (katerega priporočate-na kaj pasim samo MPEG 2-4?) pač DVB-T in ga priklopim in bi moralo delovati pač da bo lepša slika....?

Aja pa še neki a je treba to potem kej konfigurirat, al sam prikolopiš anteno na DVB in DVB s scartom v TV...?

Drugače pa hvala za pojasnila...

gepardus
Model
Prispevkov: 240
Pridružen: 28. Mar 2007 ob 17:14
T-2: Že imam
Paket: T3 Tera (20/4 + 2xHDTV + mob.)
Kraj: Maribor

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a gepardus » 3. Jun 2009 ob 20:33

Tako je, če kupiš v Big Bangu sprejemnik že lahko gledaš. Priporočam ti MPEG4, saj ta (če se ne motim) podpira tudi MPEG2 in boš lahko spremljal tako hrvaške kot tudi slovenske programe (če si blizu slo. meje).

Priklop je enostaven, tako kot si napisal. Obstajajo pa celo USB TV kartice, ki podpirajo DVB-T in tako lahko preko računalnika spremljaš DVB-T televizijske programe. Sam imam LifeView Not Only TV USB Hybrid kartico in je res super (niti ni tako zelo draga).


LP
Slika - čakal 32 dni
Slika (VDSL2) - čakal 1 dan !
Zadovoljen uporabnik T-2 storitev.

Uporabniški avatar
kekoke
Guru
Prispevkov: 930
Pridružen: 23. Maj 2008 ob 09:56
T-2: Že imam
Paket: išče alternativo

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a kekoke » 4. Jun 2009 ob 11:24

Po 7. mesecu odsvetujejo čezoceanske polete in hojo v visokih petah.

Slovenističnih izpadov pač nisi prepovedal. Sicer pa mi je bila v pomoč tale stran,
http://www.rtvslo.si/dvb-t/
ko sem se prvič srečal s pojmom dvb-t

Pri nas verjetno samo mpeg 2 ne boš dobil, bili so pa 50€ in manj, vsak mpeg4 pa ni nujno da podpira tudi mpeg2, ko sem jih kako leto nazaj gledal so bili 150€ in več.
Slika
Avtor napisanega izjavlja, da ni zaposlen v podjetju T-2 ali z njim povezanih podjetjih. Vseeno pa sprejema zasebna sporočila z neprimerno vsebino.

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a Fry » 4. Jun 2009 ob 13:14

Vsak MPEG4 (bolj natančno h.264) sprejemnik (STB ali LCD/plazma z vgrajenim tunerjem) sprejema tudi MPEG2.
Tako da zgornja trditev ni točna.

Cena sprejemnikov je padla že pod 150€.

Tudi na hrvaškem sose začeli pojavljati programi v MPEG4, tako da morda ni odločitev za nakup MPEG4 sprejemnika napačna (vsaj dolgoročno).
Več si poglej tu:
http://www.oiv.hr/default.asp?ru=104&si ... a=&jezik=1

Poleg tega se informiraj tudi kako je z nakupom na Hrvašem, ker njihova vlada sponzorira nakup plačnikom RTV naročnine (poglej še drige strani OiV in HRT)

Uporabniški avatar
kekoke
Guru
Prispevkov: 930
Pridružen: 23. Maj 2008 ob 09:56
T-2: Že imam
Paket: išče alternativo

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a kekoke » 4. Jun 2009 ob 15:57

Pred letom vem da sem bral o tem, verjamem da v praksi drži tvoja trditev, mogoče tudi v teoriji. Ampak jaz sem bral o nasprotnem ;)
Evo en kredibilen vir ;) edit: kredibilen vir :twisted:
http://24ur.com/novice/slovenija/hd-dvb ... znate.html
V kolikor sprejemnika še nimate, pred njegovim nakupom preverite, ali le-ta podpira samo MPEG-4 (za sprejem slovenskih programov), ali tudi MPEG-2 (torej da omogoča sprejem tudi tujih programov). Večina DVB-T sprejemnikov, ki podpirajo MPEG-4, pa podpirajo tudi MPEG-2, saj so to v osnovi nadgrajeni MPEG-2 sprejemniki.
Zadnjič spremenil kekoke, dne 4. Jun 2009 ob 17:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
Avtor napisanega izjavlja, da ni zaposlen v podjetju T-2 ali z njim povezanih podjetjih. Vseeno pa sprejema zasebna sporočila z neprimerno vsebino.

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a Fry » 4. Jun 2009 ob 16:25

24 ur že ne more biti kredibilen vir ......., vsaj kar se tehnike tiče :hudicek:
Zagotovo ti lahko (bolj kredibilno) zatrdim, da ni sprejemnika, ki bi podpiral zgolj DVB-T v MPEG4!

Namreč vsi čipi, ki so vgrajeni v te sprejemnike so navzdol kompatibilni z MPEG2.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a Cobane » 4. Jun 2009 ob 17:25

Ali je že kdo kupil to napravo in koliko je plačal za njo?
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Digitalna televizija na Hrvaškem

Odgovor Napisal/-a Fry » 4. Jun 2009 ob 19:32

Priporočam ti obisk tega foruma:
http://forum.sibila.si/index.php

kjer boš našel največ informacij o sprejemnikih, možnostih sprejema itd

Sam nimam sprejemnika (STB), ker je že integriran v LCD TV (Sony Bravia KDL 46W4000)

Odgovori