Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Splošni pogovori, ki niso povezani s T-2
Odgovori
nielda
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 1. Jul 2009 ob 17:18
T-2: Že imam

Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a nielda » 1. Jul 2009 ob 17:30

Pozdrav vsem,
od danes naprej sem uporabnik t2 in imam takoj nekaj vprasanj:)

Zanima me ali obstaja kaksen nacin, da bi sla povezava iz modema v router in da bi mi router dodeljeval tiste tri IP stevilke na treh racunalnikh, ki so mi na voljo. Zakaj?

Problem je sledec, da na dolocenih straneh mi ne pusti delovanja treh racunalnikov istočasno, da se ne bi ovirali medseboj, ker pravi da sem ze izkoristil bonus dovoljenih kapacitet (da je prijavljen ze drug racunalnik iz mojega omrezja), torej mi ne loci, da gre za razlicne racunalnike. In tako mi ostane samo opcija da prestekam direktno v modem, vendar tu se mi pojavi problem, da ne grejo vsi racunalniki v modem in tako jih ostane nekaj v routarju in potem ne dela omrezna sosescina med racunalniki na routerju in tistimi na modemu. Pri siolu je slo za ppoe in si reseteru router in je slo jovo na novo.

Ali je mogoce imeti omrezno sosescino med modemom in routerjem?

Hvalezen bi bil z vsaj eno resitvijo od teh dveh nacinov, da bi delovalo.

Uporabniški avatar
manic
Nadebudnež
Prispevkov: 389
Pridružen: 25. Maj 2009 ob 12:17
T-2: Že imam
Paket: T3 TERA - OPTIKA
Kraj: Maribor

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a manic » 1. Jul 2009 ob 20:00

Če maš statični IP pol nimaš druge izbire. Pri PPPoE si pa imel dinamični IP zato si vedno ko si prekinil povezavo in jo ponovno vpostavil dobil drug IP (po vsej verjetnosti). Tud če si boš spremenil pri T2 v dinamični IP ne boš imel pri vsaki novi povezavi drug IP, ker kolk sem neki zasledil se T2jev DHCP strežnik trudi vedno dodelit isti IP če je le možno. Lahko da se motim.

Pa več kot očitno je pri tebi govora o straneh megashare ipd.

sword
Nadebudnež
Prispevkov: 379
Pridružen: 2. Dec 2007 ob 21:16
T-2: Že imam

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a sword » 1. Jul 2009 ob 20:22

Razumem tvoj problem. Tu govoriš o NAT-u, torej prevajanju internih naslovov v zunanje, pri čemer obstaja več različic. Najpogostejša (predvsem za domače uporabnike) je PAT, kjer več računalnikov hkrati dostopa z enim IP naslovom s pomočjo portov. Glede na njih namreč router prepozna, kateremu računalniku je treba poslati odgovore, ki jih je prej zahteval.

Stvar, ki jo ti iščeš pa sta Dynamic ali pa Static NAT. Pri prvem preprosto določiš pool addressov, ki jih potem pri iniciaciji povezav s strani računalnika dodeli temu računalniku za trajanje tega sessiona. Pri drugem pa gre za statično določitev - en računalnik bo imel vedno dodeljen točno določen IP pri prehodu na zunanjo mrežo (pri Ciscovem IOS-u je malo morje možnih konfiguracij, tudi mešanica teh)

To so sicer funkcije za routerje za podjetja, ne pa domače ISR-je. Še najbolj bi se lahko približal temu tako, da bi inštaliral na svoj router (če je podprt) kakšen odprtokoden firmware (ddwrt npr., seveda prej preveri, če je NAT mogoče nastavit). Vseeno pa dvomim, da bi to delovalo. Namreč v ta pool IP naslovov moraš vendarle zapisati gotovo dodeljene IP naslove (statiko). Lahko bi poskusil tudi z vpisom dinamike kot statike, lahko pa ta naslov tudi izgubiš in boš moral na novo nastavit. (edit Pravzaprav ga boš zagotovo izgubil vsakih 24 ur - namreč router ne bo zaprosil za novo DHCP konfiguracijo, kjer bi mu T-2 DHCP strežnik dodelil staro; zato bo ta naslov ponovno sproščen. Če želiš tako konfiguracijo, jo boš moral obnavljati vsakih 24 ur z novim dinamično/statičnim IP naslovom). Poleg tega boš tako imel na voljo dva računalnika in nič več (statičen IP in DHCP). Morebitne Nastavitve

To je teorija. Po pravici povedan pa ne vem, kako bi se T-2 dslam odzval na to, da z enega porta na modemu prihajajo zahteve z večih IP naslovov, kjer vidi le en MAC naslov. Bo potreben kakšen komentar T-2 omrežnega tehnika ;)

nielda
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 1. Jul 2009 ob 17:18
T-2: Že imam

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a nielda » 2. Jul 2009 ob 12:22

No sej se mi je zdel, da nau tako lahko to postimat, hvala vama za cajt.
Kaj pa omrezna sosescina med racunalniki na modemu in tistimi na routarju, izvedljivo?

Uporabniški avatar
manic
Nadebudnež
Prispevkov: 389
Pridružen: 25. Maj 2009 ob 12:17
T-2: Že imam
Paket: T3 TERA - OPTIKA
Kraj: Maribor

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a manic » 2. Jul 2009 ob 14:15

Mislim da bi moralo delavat na obeh, če imata več LAN priklopov (torej vgrajen switch).

nielda
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 1. Jul 2009 ob 17:18
T-2: Že imam

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a nielda » 2. Jul 2009 ob 14:49

ja res je da deluje na obeh posebi, nemorem pa it iz racunalnika na rutarju na racunalnik, ki je direktno na modemu (locena sta pa zato da se vsaj na dveh lahko izognem ip omejitvam)

dule17
Guru
Prispevkov: 781
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 09:26
T-2: Že imam

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a dule17 » 2. Jul 2009 ob 16:50

o tem so že ble razprave. če bi hotu povezat dva računalnika med sabo tko k si hotu, pomen da bosta v omrežju imenovanem svetovni splet. Načeloma se jih da tut vidt med sabo, sam to pomen da jih bo lahko gledu tut kdo drug ( pa tut kej popravu zravn :mrgreen: ).

Po mojem bo zate rešitev kakšen router ki podpira več omrežij hkrati (linksys se mi zdi da ma neki tazga), potem se bo pa dal. ker je tak pa ne vem, dej mal pogugli.

nielda
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 1. Jul 2009 ob 17:18
T-2: Že imam

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a nielda » 4. Jul 2009 ob 18:01

sej ne vem pod kaj bi se isku, jst mam drugace level one wbr-6001 router, tko ce gdo ve, da bi se z njem dal bi bil zelo hvalezen.

dule17
Guru
Prispevkov: 781
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 09:26
T-2: Že imam

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a dule17 » 5. Jul 2009 ob 12:16

ti rabš multiwan (dual bo po tvojem pisanju premal) router kupt, sam so pa precej drage zadeve. No,odvisn kolk maš pod palcem.

Drugač pa najbolš en star pc vmes postavt pa zrihtat, lahko pa, če se spoznaš, tut kakšnega linksysa prepričaš v to z mal reprogramiranja. Sicer je pa dost robe na guglu za to, če se ti ne sanja kje začet.

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a RobertM » 5. Jul 2009 ob 13:53

sword napisal/-a:To je teorija. Po pravici povedan pa ne vem, kako bi se T-2 dslam odzval na to, da z enega porta na modemu prihajajo zahteve z večih IP naslovov, kjer vidi le en MAC naslov. Bo potreben kakšen komentar T-2 omrežnega tehnika ;)
Nisem omrezni tehnik pa vseeno razmisljam-ce imas na LAN portu navaden switch se prav lepo odziva ena statika in dve dinamiki istocasno :pivo:

NPR jaz uporabljan Netgear FVS124G (dual wan).Na enemu wanu statika za www.xy.net in moje racunalnike, na drugemu wanu pa dinamika za .dyndns.net in srfanje za mularijo.Sluzbeni je prek druge dinamike prikljucen direkt na LAN preko VPN na sluzbeni server
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

sword
Nadebudnež
Prispevkov: 379
Pridružen: 2. Dec 2007 ob 21:16
T-2: Že imam

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a sword » 5. Jul 2009 ob 17:39

Da, to že. Prek switcha so vseeno vidni vsi MAC naslovi, torej je DSLAMU jasno, da ima pač vsak enega. V tem primeru ni tako.

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: Omrezna sosescina in dodeljevanje IP

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 7. Jul 2009 ob 14:14

Dela tudi če imaš isti MAC. Jaz imam na WAN kartici alias narejen pa deluje.
Slika Optika od 30.5.2008

Odgovori