Postavitev domacega omrezja in server

Splošni pogovori, ki niso povezani s T-2
Samsung08
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Dec 2009 ob 08:08
T-2: Že imam
Paket: 20/20

Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Samsung08 » 15. Dec 2009 ob 11:08

Hey

Torej, naredil bi domače omrežje v katerem bi bilo prvotno 2 osebna compa in 1 server. Želja je, da je privat in business(server) nekako ločeno. Torej predvidevam, da potrebujem nek router + dober firmware, ki podpira to ločitev (kako se tej funkciji sploh reče). Router naj bi podpiral 10/100/1000(lahko tudi samo 10/100), trenutno imam linijo 20/20, bi pa povecal na vec.

Kateri router mi priporocate v rangu do 130 EUR?

lp

Uporabniški avatar
Malkec
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 3073
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA 100/20 FTTH
Kraj: Maribor

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Malkec » 15. Dec 2009 ob 11:31

Premaknil v splošno.

kaka13
Model
Prispevkov: 215
Pridružen: 25. Nov 2006 ob 03:25
T-2: Že imam
Paket: 10/4 VDSL, 3.IPTV,IPTEL,2SIM

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a kaka13 » 15. Dec 2009 ob 11:48

Jaz ti priporočam router d-link dir-655

Samsung08
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Dec 2009 ob 08:08
T-2: Že imam
Paket: 20/20

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Samsung08 » 15. Dec 2009 ob 13:49

a ta router podpira 2 omrezji? kako se temu rece Virtual network? tako da imam recimo 2 omrezji eno je privat eno za business?

kaka13
Model
Prispevkov: 215
Pridružen: 25. Nov 2006 ob 03:25
T-2: Že imam
Paket: 10/4 VDSL, 3.IPTV,IPTEL,2SIM

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a kaka13 » 15. Dec 2009 ob 14:31

To ti pa žal ne morem povedat, mogoče ti lahko kdo drug odgovori..... :nevem:

weidah
Nadebudnež
Prispevkov: 451
Pridružen: 7. Avg 2007 ob 01:27
T-2: Že imam

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a weidah » 16. Dec 2009 ob 13:06

Router vržeš v DMZ, podpira že po defaultu skorej vsak router. Samo IP na katerem je server vpišeš v DMZ na routerju. Če si pa želiš iti korak dalje si pa najdi eno staro kišto, daš not 3 mrežne kartice in smoothwall gor in si cel svoj network narediš za server. Druga opcija je bistveno boljša kar se mene tiče, vendar zna biti malce zakomplicirano, če ne veš kako pa kaj.

Tukaj si pa lahko še kaj o DMZ-ju prebereš
Slika

Samsung08
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Dec 2009 ob 08:08
T-2: Že imam
Paket: 20/20

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Samsung08 » 27. Dec 2009 ob 11:16

Bom pa se na tem forumu napsial tale post, ker imam za ISP pac T-2.

V mislih imam omrežje na spodnji sliki.

Slika

Kaj želim? Želim imeti privat in business omrežje. V privatnem bom imel 2-3 PCja. V business omrežju pa 1 server. Na razpolago imam 2 routerja.

Server bi lahko priklopil direktno na switch, samo se mi nekako zdi, da je bolje, če je vmes še router, ki opravlja funkcijo firewalla oz. port forwardiranja(večja varnost???). Je tako ok?

Trenutno pa imam naslednji problem pri tem omrežju:
1) Nekako se mi zdi, da se routerja med seboj "tepeta". Primer, če resetiram 2 router, potem za nekaj časa pade ves net na privat omrežju(1 router). Ni mi jasno zakaj? Ipji v prvem omrezju imajo 192.168.2.1 do X; na drugem pa 192.168.1.1 do X
2) Remote desktop. Nikakor ne morem vzpostaviti remote desktop s serverjem, ki se nahaja v business omrezju. Probal sem mislim, da ze vse IP-je, Username, passworde...

Naj povem, da če vržem ven 2 router oz. router v business omrežju, ter tako priklopim server direktno na switch, potem nimam nobenih problemov(tudi remote desktop dela).

Torej kaj narediti pri 1 in 2 točki?


Na drugem forumu se dobil tele odgovore za dolocen problem:

1) "Tako, kot je sedaj, se ti na internet u bistvu povežeš dvakrat ločeno in dobiš tudi dva različna zunanja ip-ja. Vprašanje kako tvoj isp podpira tak način, možno da ti zato vedno padeta oba neta dol, ko odklopiš enega.

Zaradi tega se seveda tudi ne moreš lokalno povezovat iz enega omrežja v drugega. "
2) "Glede na smisel slike bi upal trditi da imata ob ruterja isti rang dhcp-ja"

...

|DSI|
Faca
Prispevkov: 180
Pridružen: 23. Jan 2007 ob 20:08
T-2: Že imam
Paket: T4 Tera 100/100
Kraj: Lj - Dravlje

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a |DSI| » 27. Dec 2009 ob 12:58

Takole na hitro:
1. Odvisno je kako imaš nastavljena routerja oz. ali imaš statičen IP (predpostavljam, da ga imaš. Preveri če imaš na 2.routerju pri WAN vmesniku nastavljen statičen IP, na 1.routerju pa nastavi na DHCP.
2. Glede remote Desktopa je jasno, da ne deluje. Potrebuješ na 2.routerju nastavit Port-Forwarding, ker uporabljaš 2.router med drugim kot firewall. Na server se boš potem moral povezovati po njegovem Zunanjem IPju (in ne 192.168.1.x).

Fino bi bilo tudi vedeti kakšen namen imaš doseči z ločitvijo na 2. omrežji - so to kakšni posebni varnostni razlogi?

Sicer o specifikacija oz. modelu routerja ne poveš nič, ampak jaz bi na tvojem mestu (da bi čim cenej prišel čez, drugače obstajajo tudi druge rešitve, ki pa so dosti dražje) za postavitev takega omrežja kot ga ti želiš, uporabil kakšen Star PC s 3 mrežnimi karticami. in gor dal kakšno router distribucijo - npr pfSense. Eno mrežno povežeš potem na T-2 modem, drugo na Switch, ki gre v prvo omrežje in tretjo na server (lahko direktno, ali pa preko switcha). Pri takšni postavitvi imaš potem možnost direktne povezave po LANu do serverja. Seveda pa imaš med obema omrežjema tudi firewall. Edina stvar, ki je nimaš je ločen zuanji IP za 1. in 2. omrežje, ampak tudi to bi se dalo urediti.
Slika T-2
Slika FTTH
Slika UMTS

Samsung08
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Dec 2009 ob 08:08
T-2: Že imam
Paket: 20/20

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Samsung08 » 27. Dec 2009 ob 15:52

DSI:

Tko na hitro odgovor:

Router #1 ima nastavljen staticen IP, vklopljen DHCP(192.168.2.1 do X), Ima tudi dolocen manual IP za vsak PC v privat omrezju.
Router #2 ima nastavljen staticen IP, vklopljen DHCP(192.168.1.1 do X)

Oba routerja sta stara oz nista bila kupljena za namen novega omrežja. 1 router je asus wl500G.Premium, 2 router pa SMC Barricade 7004VBR. Zelim pa oba uporabiti.
Namen je ločiti ti 2 mreži, tako da PC-ji iz enega omrežja ne bodo vidni v drugem omrežju. Do business omrezja sem mislil dostopati le preko remote desktopa.

Na obeh routerjih je dolocen port forwarding 3389. Probal sem dostopat tudi z zunanjim IPjem na server(business omrezje) ampak se vse ustavi pri Username in Passwordu.

Na zalost ne morem sprobat tvojo verzijo s 3mi karticami. Se mi zdi malo bolj komplicirano. Raje bi se osredotocil na to kar ze imam na razpolago.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Cobane » 27. Dec 2009 ob 16:54

Router #1 ima nastavljen staticen IP, vklopljen DHCP(192.168.2.1 do X), Ima tudi dolocen manual IP za vsak PC v privat omrezju.
Router #2 ima nastavljen staticen IP, vklopljen DHCP(192.168.1.1 do X)
Nič nisi napisal, ali sta ta dva statična IP-ja različna, ali sta enaka? (Mogoče neumno vprašanje, vendar ne poznamo tvoje mrežne podkovanosti.)
Kar se pa tiče IP razpona za obema router-jema, bi pa lahko ostala enaka, npr. 192.168.1.x! Seveda ni pa nič narobe, če sta različna!
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Samsung08
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Dec 2009 ob 08:08
T-2: Že imam
Paket: 20/20

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Samsung08 » 27. Dec 2009 ob 17:39

Oba routerja imata določen enak statični IP, subnet mask in default gateway. Se pravi oba imata določen enak zunanji IP.

Čim vklopim 2 router v omrežje, potem mi net na omrežju s 1 routerjem pade dol(internet - page cannot be found, msn se skoz connecta).

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a RobertM » 27. Dec 2009 ob 17:50

Staticni IPje lahko nastavljen samo na enem routerju :namrec:
Na Private router nastavi dinamicni IP
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Cobane » 27. Dec 2009 ob 18:01

Samsung08 napisal/-a:Oba routerja imata določen enak statični IP, subnet mask in default gateway. Se pravi oba imata določen enak zunanji IP.

Čim vklopim 2 router v omrežje, potem mi net na omrežju s 1 routerjem pade dol(internet - page cannot be found, msn se skoz connecta).
Sem kar pravilno domneval, kaj delaš narobe! Zunanji IP mora biti unique - samo enkrat se sme pojaviti v (zunanjem) omrežju oz. internetu. Ti ga pa želiš določiti na dveh napravah! Ali boš dal zahtevo za dva statična IPja, ali pa boš naredil tako, kot so ti že ostali svetovali - DHCP na privatni router! Nikakor pa ne vpisovati en in isti IP v dve ali več naprav! :namrec:
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Samsung08
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15. Dec 2009 ob 08:08
T-2: Že imam
Paket: 20/20

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a Samsung08 » 27. Dec 2009 ob 18:10

Zdej sem dal na router 1, da avtomatično prevzame IP. Router 2 pa staticno.

Zaenkrat dela brez problemov. Tudi remote desktop.

Vsem tnx za help :)

matjazc
Navdušenec
Prispevkov: 745
Pridružen: 16. Avg 2007 ob 16:49
T-2: Že imam
Paket: FTTH+IPTEL+HDTV
Kraj: Ljubljana

Re: Postavitev domacega omrezja in server

Odgovor Napisal/-a matjazc » 27. Dec 2009 ob 18:15

Med T-2 switch in oba routerja dodaj tole ali kaj podobnega:
http://www.netgear.com/Products/VPNandS ... uters.aspx
Res, da je dodaten strošek, vendar, ker imaš server za podjetje, boš s tem bolj varen pred udori in pa statični ip (ki ga imaš pri T-2 lahko samo enega) boš imel za vse omrežje. Tole naj bi bil eden pomembnejših kosov opreme za zaščito svojega omrežja, sploh če imaš server za podjetje. Tvoj problem bo s tem hitro rešen.

Odgovori