Kateri NAS?

Splošni pogovori, ki niso povezani s T-2
Odgovori
PatrikK
Model
Prispevkov: 295
Pridružen: 13. Nov 2016 ob 08:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant
Kraj: Tolmin

Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a PatrikK » 8. Feb 2017 ob 17:39

Pozdravljeni,

urejam domače omrežje in sem si omislil NAS napravo. Zanima me, če je najbolje nabavit temu namenjeno zadevo ali uporabiti, kar kakšen star pc in noter "nametat" HDDje ?


LP
Slika

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a Skorc » 8. Feb 2017 ob 17:57

Odvisno kaj v resnici potrebuješ, a samo file server ali kaj več. Zagotovo namenska naprava nudi širok nabor. Da ne govorimo o stabilnosti in zanesljivosti delovanja (zlasti "star" PC). Ne gre pa zanemariti cenovno plat različice NAS v primerjavi s starim/starejšim PC-jem.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

PatrikK
Model
Prispevkov: 295
Pridružen: 13. Nov 2016 ob 08:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant
Kraj: Tolmin

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a PatrikK » 8. Feb 2017 ob 18:08

Glej, prvo je to, nebi dajal nek velik denar za to. Glavno da porabi čimanj energije in da lahko noti namontiram 4TB disk ali dva. Namen je ta, ker z bratom stegujeva dol velko HD filmov, pa se hitro zgodi da se nama podvojijo.
Slika

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a RobertM » 8. Feb 2017 ob 18:20

Kot sem ti napisal na ZS, ker sem post videl sele sedaj sam uporabljam Synology za web server, torrent, videosnemalnik kamer in seveda je gor "magazin" filmov in muzike.
Mislim da imam DS210, ki je najmanjsi.

Bi moral pogledat, ker mislim, da se nekje vali Extreamer, ki pa ni vec to kar je bil odkar je eden od pridnih uporabnikov tega foruma umaknil podporo in sedaj skrbi, da vi tukaj na forumu lazje gledate tv na pc ;)
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a Skorc » 8. Feb 2017 ob 18:22

Bi tole bilo sprejemljivo (cena, kapaciteta)? https://www.mimovrste.com/nas-naprave/w ... ab=reviews
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

PatrikK
Model
Prispevkov: 295
Pridružen: 13. Nov 2016 ob 08:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant
Kraj: Tolmin

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a PatrikK » 8. Feb 2017 ob 18:32

@Skorc, premalo kapacitete, rabim zaenkrat za 1x4TB disk, ki ga imam ze v tem pcju, kasneje bom pa vseskupaj nadgradil.
Slika

roCkY
Legenda
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22. Mar 2006 ob 10:52
T-2: Že imam
Paket: Optika 2x (90/20, 9.6/10)

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a roCkY » 8. Feb 2017 ob 18:39

Če se že kupuje je traba vzeti verzijo z 2 diskoma in ju zrcaliti. No edino, če ne bo gor res le pofl z neta. A vsaj domače slike in video bodo dandanes zraven?
Prvi NAS z enim diskom sem menjal po manj kot 2 letih, ko je disk začel jambrat. Nisem ravno najbolj ažurne sorte in tisti moment, ni bilo vsega pomembnega na USB disku v omari... A se je k sreči še vse lepo prepisalo.
Sedaj sem nekoliko bolj brez skrbi. En disk sem že manjal. Odletel je po dobrem letu. Sedaj je nekje 4. leto že mir. Je pa že malo glasen postal... Počasi bi bilo smoterno zamenjat oba diska. A ker imam še tretjo kopijo pribljižno ažurno... bo pač enkrat spet akcija. En rezervni disk pa čaka.

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a Skorc » 8. Feb 2017 ob 18:46

OK, pol pa eno od različic Synology :) Pa not daš kar želiš.
Osebno bi dal dva diska ( konfiguracija RAID 1).
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

PatrikK
Model
Prispevkov: 295
Pridružen: 13. Nov 2016 ob 08:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant
Kraj: Tolmin

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a PatrikK » 8. Feb 2017 ob 18:57

Večina bodo to filmi in plex server za gledanje preko smart tvjev. Kar je osebnih stvari, shranjujem na varnem v predalu.
Slika

Nikonja
Faca
Prispevkov: 168
Pridružen: 8. Apr 2008 ob 20:39
T-2: Že imam
Paket: 200/20

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a Nikonja » 8. Feb 2017 ob 19:21

Zakaj rabiš raid sploh na nas-u ne razumem. Osebno imam original vseh fajlov na pc-u, enkrat na dan backup na NAS in na cloud server (skupaj z file history opcijo) in 2 krat na mesec se eno kopijo na externi disk. Mislim da bi se raid v tem primeru bil overkill.
Pa brez cloud opcije sploh ne razmišljam, res da plačujem 5 eur na mesec za to ampak vsaj mirno spim ker šansa da zgubim podatke je neverjento nizka.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

PatrikK
Model
Prispevkov: 295
Pridružen: 13. Nov 2016 ob 08:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant
Kraj: Tolmin

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a PatrikK » 8. Feb 2017 ob 20:01

Glej, meni je v interesu samo to, ker z bratom pobirava podvojene torrente. Brezveze.
Slika

Uporabniški avatar
atepej
Starešina
Prispevkov: 4607
Pridružen: 8. Jan 2013 ob 16:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO - FTTH
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a atepej » 8. Feb 2017 ob 22:31

Potem ti pa svetujem drobo, samo je drag ko p.....a
Slika

svizc
Uporabnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 17:21
T-2: Že imam
Paket: T4 200/20

Re: Kateri NAS?

Odgovor Napisal/-a svizc » 22. Maj 2018 ob 11:57

Zdravo,

da malce obudim tole temo :)

Skratka z zacetkom letosnjega leta sem zacel z manjsimi updejti na moji racunalniski ter mrezni opremi, modernizacija pac na vsake toliko :D .

Januarja kupil nov racunalnik, kasneje router TP-LINK TL-WE740N(pocasi mu je zacela umirat dusa) nadomestil z boljsim ASUS RT-N18U ter ker mi je zmanjkalo portov dodal temu se 8 port TP-LINK TL-SG2008 switch tako da imam lokalno omrezje vse na Gigabit liniji.

Zdej pa ker sem ze v samem startu za zacetek za svoj PC kupil "samo" 250SSD diska in ker sem vedel da bom kasneje dokupil se enega ali dva vecja sem sedaj prisel sem z vprasanjem nakupa NAS-a, nebi rad vgrajeval diskov prav konkretno v svoj PC. Kot je ze nekdo podobno napisal, tudi moj brat kar precej vlece dol filme, zadnje case sem jih zacel tudi sam zato zelja po vecji kapaciteti diskov v omrezju.

Gre se mi predvsem zaradi torrentov in pa v veliki meri tudi zato ker imam doma MotionEyeOS (videonadzorni sistem) in je potrebno zajete slike in podatke nekam shranit. Zaenkrat se je to shranjevalo direkto na USB vklopljen v RPI.

Iscem NAS z opcijo dveh diskov, zaenkrat bi dal enega 2TB ali pa mogoce celo 4TB (odvisno koliko bi prispeval brat :roll: ), kasneje pa po potrebi se dodal. Ne iscem profi robe, za domaco uporabo, nisem zahteven uporabnik, tam z zacetek da pridem z NAS-om in 2TB diskom nekje v krog 250eur.

Kaksni predlogi?
Slika

Odgovori