Pomoč pri hišnih inštalacijah

Splošni pogovori o T-2
mevden
Uporabnik
Prispevkov: 43
Pridružen: 13. Okt 2007 ob 09:16
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a mevden » 8. Feb 2008 ob 12:17

smo se odločil, da bomo vlekl vse kable od telefonske vtičnice. baje bo to najbolje tudi kasneje ko bo optika. sedaj me pa zanima če lahko na kakšen način skupi spravm 2 utp kabla po 10 metrov, da bi imel enega po 20m. imam tuki več teh manjših kablov, jst bi pa rabil dolzga. če bi rezal in skupi spaju bi verjetno zgubu signal. a obstaja kak priključek da bi samo not porinil in nadaljeval naprej?
ali pa če veste kje se da kupiti najcenej utp kable v ljubljani, ker sem gledal v merkuru so 20 m, 18€. prek neta so pa pol manj, vendar v mariboru. kje kupiti v ljubljani, jutri v soboto?

in pa to, kako uštimam da imam še faks prklopljen na analogno telefonijo? zdej so mi dali ip in njihov telefon, ampak bom zamenjal, da ohranim svoj brezžični telefon. torej, 1 številka, faks in telefon. tako kot sem imel prej pri telekomu.

gorazdo
Faca
Prispevkov: 109
Pridružen: 9. Nov 2006 ob 09:55
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 2xTV, 2xtel+GSM
Kraj: LJ

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a gorazdo » 8. Feb 2008 ob 12:28

Po kable pojdi v Techtrade - za hotelom Lev, zraven Venera shopa. Tam lahko kupiš tudi konektorje, zaščitne pokrovčke,... klešče,...

andrejs
Guru
Prispevkov: 872
Pridružen: 6. Nov 2007 ob 07:42
T-2: Že imam
Paket: 10/1 + 2xISDN + 2xUMTS + IPTV
Kraj: Maribor - Limbuš

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a andrejs » 8. Feb 2008 ob 14:45

gorazdo napisal/-a:Po kable pojdi v Techtrade - za hotelom Lev, zraven Venera shopa. Tam lahko kupiš tudi konektorje, zaščitne pokrovčke,... klešče,...
Če pa ti je lažje se lahko zapelješ tudi k njim v IC Trzin boš vsaj z parkiranjem imel manj problemov.
mevden napisal/-a:smo se odločil, da bomo vlekl vse kable od telefonske vtičnice. baje bo to najbolje tudi kasneje ko bo optika. sedaj me pa zanima če lahko na kakšen način skupi spravm 2 utp kabla po 10 metrov, da bi imel enega po 20m. imam tuki več teh manjših kablov, jst bi pa rabil dolzga. če bi rezal in skupi spaju bi verjetno zgubu signal. a obstaja kak priključek da bi samo not porinil in nadaljeval naprej?
ali pa če veste kje se da kupiti najcenej utp kable v ljubljani, ker sem gledal v merkuru so 20 m, 18€. prek neta so pa pol manj, vendar v mariboru. kje kupiti v ljubljani, jutri v soboto?

in pa to, kako uštimam da imam še faks prklopljen na analogno telefonijo? zdej so mi dali ip in njihov telefon, ampak bom zamenjal, da ohranim svoj brezžični telefon. torej, 1 številka, faks in telefon. tako kot sem imel prej pri telekomu.
Lahko sicer kupiš kakšen oni I člen za UTP in si tako podaljšaš kable vendar tudi I členi niso poceni pa še kakšnje motnje imaš lahko včasih pri uporabi.
Glede fax-a pa je isto kot si imel sedaj. Edina razlika je pač ta da kabel iz telefonske vtičnice premakneš v PSTN vmesnik. Ali drugače rečeno vmesnik je ponovem to kar je bila včsaih vtičnica.
Slika

mevden
Uporabnik
Prispevkov: 43
Pridružen: 13. Okt 2007 ob 09:16
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a mevden » 8. Feb 2008 ob 18:34

ok. hvala lepa vsem. jutri upam, da bom vse končal z inštalacijo. jutr skoknem še v centr po 2x20m kabla, pol pa akcija :-)

BigZZ2
Uporabnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 17. Jan 2008 ob 19:31
T-2: Že imam
Paket: 50/50

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a BigZZ2 » 9. Feb 2008 ob 09:57

RobertM napisal/-a:Lahko ob obstojeci instalaciji AMPAK ob telefonski :!:
Celo zakonsko dolocen predpis obstaja koliko morata biti narazen telefonska(omrezna) in elektricna instalacija narazen.
Pa opazam tudi pri novogradnjah , da je vse bolj po domace-najveckrat naletis na trimodulno dozo z enim suko vtikacem in tel. vticnico zraven.No saj za telefon je OK,ce odmislimo kaj se zgodi pri udaru strele :roll:
Ampak konec koncev sem bil tudi sam tak "pacek" in mi je strela sama "uredila" instalacijo :mrgreen:
Mene pa še nekaj zanima, sem sam hotel vrtat po hiši, pa sm si reku, da rajsi poklicem tiste električarje ki so mi vso elektriko po bajti spelali kaj majo oni za rect.
Pa so rekli, da bojo uzeli telefonske kable ven, pa UTP not. A se to da? Mislim ali je to boljše kot vrtanje in tisti samolepljivi kanalniki? :)
Hvala,

LP

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a Fry » 9. Feb 2008 ob 12:05

Seveda se da zamenjati telefonske kable z UTP!
To je celo zelo priporočljivo, saj ti slabi telefonski kabli v hišni instalaciji lahko bistveno poslabšajo kvaliteto povezave.

Uporabniški avatar
toni
Guru
Prispevkov: 775
Pridružen: 29. Dec 2006 ob 15:22
T-2: Že imam
Paket: T4 Optika
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a toni » 9. Feb 2008 ob 12:12

Vse kar se da naredit podometno je bolše kakor kanalniki.
Tistim, ki se radi za(je)bavate na moj račun, sporočam, da je ta blokiran!!!
Sporočilo je v skladu s 45a. členom Zakona o varstvu forumašev. Vaša vprašanja, predloge in komentarje pošljite v tri krasne.

BigZZ2
Uporabnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 17. Jan 2008 ob 19:31
T-2: Že imam
Paket: 50/50

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a BigZZ2 » 9. Feb 2008 ob 12:42

Fry napisal/-a:Seveda se da zamenjati telefonske kable z UTP!
To je celo zelo priporočljivo, saj ti slabi telefonski kabli v hišni instalaciji lahko bistveno poslabšajo kvaliteto povezave.
Kul, a je to izvedljivo? Po celi hiši dat stare kable ven, pa UTP notr. Mislm, kako 20m kabel spravjo not? Mam pa za ene 60m kablou, :D
No sm to sm hotu vedt :)

Hvala. LP

Uporabniški avatar
toni
Guru
Prispevkov: 775
Pridružen: 29. Dec 2006 ob 15:22
T-2: Že imam
Paket: T4 Optika
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a toni » 9. Feb 2008 ob 12:46

Če niso požirke stisnjene oz prekinjene kje v zidovih ni blema, pač vleče iz doze v dozo in gre. Al naveže na star kabel pa vleče ali pa da noter žico za kable vlečt pa gas :mrgreen: ;-)
Tistim, ki se radi za(je)bavate na moj račun, sporočam, da je ta blokiran!!!
Sporočilo je v skladu s 45a. členom Zakona o varstvu forumašev. Vaša vprašanja, predloge in komentarje pošljite v tri krasne.

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a Fry » 9. Feb 2008 ob 13:15

Moram te pa na nekaj opozoriti.
Telefonska instalacija je običajno narejena tako, da gre kabel iz vtičnice v vtičnico (vse vtičnice so na istem kablu).
Če boš prešel na T-2 ali SiOl pa moraš imeti dovodni kabel (od telekoma) speljan direktno do modema.
Zraven modema običajno imaš še router ali switch. Vsak računalnik ali TV (če je ta IP-TV) mora imeti speljan svoj kabel do switcha (routerj).
Torej če imaš 3 računalnike in 3 TV sprejemnike, je to 6 UTP kablov, ki mora biti speljano brez kakšnih vmesnih vtičnic.
Poleg tega moraš imeti speljan še dodatni kabel za telefon. Ta je sicer lahko speljan iz vtičnice v vtičnico, a danes se to bolj elegantno rešuje z brezičnimi telefoni. Tako običajno ena vtičnica za telefon v stanovanju zadostuje

andrejs
Guru
Prispevkov: 872
Pridružen: 6. Nov 2007 ob 07:42
T-2: Že imam
Paket: 10/1 + 2xISDN + 2xUMTS + IPTV
Kraj: Maribor - Limbuš

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a andrejs » 9. Feb 2008 ob 13:27

Druga možnost katera pa se uporablja bolj v novogradnjah pa je da si v vsako sobo poegneš eno ali dve dvojne UTP vtičnice. Na drugi strani pa vse kable na patch panel. Potem pa gor samo priklapljaš kar rabiš (TV, Telefon, Internet, ali pa še kaj drugega).
Slika

joze.brezigar
Novinec
Prispevkov: 23
Pridružen: 21. Sep 2007 ob 13:37
T-2: Še nimam
Paket: Telekom noče...

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a joze.brezigar » 6. Maj 2008 ob 16:11

Mogoče malo smešno vprašanje, pa vendar:
Po novi hiši so napeljani kabli FTP - v vsako sobo po 2-(en za www, drugi eventuelno TV). Zanima me, ali naj na doze monitiramo "vtičnice utp" ali to ni priporočeno zaradi kakšnih izgub kvalitete prenosov?

hvala vnaprej
Jože

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a Fry » 6. Maj 2008 ob 20:59

Ni problema, vtičnice lahko namontiraš!

joze.brezigar
Novinec
Prispevkov: 23
Pridružen: 21. Sep 2007 ob 13:37
T-2: Še nimam
Paket: Telekom noče...

Re: Pomoč pri hišnih inštalacijah

Odgovor Napisal/-a joze.brezigar » 6. Maj 2008 ob 23:36

@fry Hvala!

Sem videl da obstajajo vtičnice kategorije 6 - takšne kot je kabel, tako da bomo zmontirali te.

sailor
Novinec
Prispevkov: 21
Pridružen: 27. Mar 2008 ob 16:25
T-2: Še nimam
Paket: optika 20/20
Kraj: Lj. Štep. nas.

Iscem, pa ne najdem ...

Odgovor Napisal/-a sailor » 21. Jun 2008 ob 15:29

Ze pred nekaj casa sem na nekem forumu opazil zelo lepo
obrazlozitev barvnega oznacevanja paric v telefonskih kablih.

Seveda nisem nic zapisal, pa zdaj ne vem, kje je to bilo?
Tri dni se ze mucim z iskanjem vseh moznih besednih kombinacij,
pa ne uspem niti tukaj, niti na najdi,si, niti na wikipedia ...

Ali mi lahko kdo pomaga, lepo prosim?
gl, DD+

Odgovori