Zaščitimo opremo med nevihtami

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a Krypto » 17. Jul 2008 ob 16:11

iElectric napisal/-a:Vsekakor dvomim, da bo šel povprečen uporabnik izklapljat iz elektrike vsakič, ko bo nevihta okoli:) Zakaj? Ker enostavno lahko potem človek cele dneve samo skrbi za malenkosti.

Prenapetnostna zaščita / UPS je definitivno prava pot.
Men verjem da obstaja pot da uporabnik izklopi naprave. Pred leti so na gorenjskem kablu (ne vem kdo je bil v tisti fazi lastnik, opcije so Astra, Siol ali Telemach) po dveletni garanciji modema ti lepo novega zacolal če ti ga je skurlo. Za prvo menjavo sem jim dal 30k SIT, drugega sem pa nekje drugje stauhal. Skratka če bi uporabnikom še vedno zaračunaval opremo, bi veliko več uporabnikov razmišljalo ali izklopit ali ne. Sam mam izenačevalnik napetosti pa še prenapetostno in lahk povem da je enkrat ko me ni blo doma že užgal notr in je začuda zadeva zdržala. Sam še vedno raje preventivno ugasnem zadeve, me vsaj nč ne stane :)

Uporabniški avatar
nathanhund
Guru
Prispevkov: 854
Pridružen: 4. Dec 2007 ob 13:34
T-2: Še nimam
Paket: migriral na A1
Kraj: Poljčane

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a nathanhund » 17. Jul 2008 ob 17:07

ja sam je pa tudi problem da ima t-2 probleme z zaščitami, ker men so monterji z linije vse ven zmetali in je linija sedaj direk iz vtičnice v modem, prej pa je bila preko zaščite, obrazložitev je bila da je to lahko vzrok za kockanje in podobnetežave z TVjem, prej mi še nikol ni nič skurlo, sedaj pa že 1 motorolo :pivo:
LP Robert

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a Fry » 17. Jul 2008 ob 17:39

To seveda drži, da je brez prenapetostnih zaščit oprema bolj izpostavljena.

Telekomovci običajno pridejo do hiše z oklopljenim kablom (običajno Al ali Cu folija).
Ta oklop nikamor ne zvežejo.
Veliko pa ti lahko pomaga, če ta oklop povežeš s svojo ozemljitvijo, oziroma z zaščitnom vodnikom..
S tem boš izenačil potencijale telefonskega kabla in svoje opreme.
Če imaš kot zaščito uporabljeno ničenje (instalacije iz 60 let), pa ti morda ta povezava povzroči kakšne motnje na telefonski liniji.

Uporabniški avatar
Anubis
Legenda
Prispevkov: 1316
Pridružen: 19. Mar 2006 ob 16:05
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Zokiville

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a Anubis » 17. Jul 2008 ob 20:28

Tako nekako, vsaka prenapetostna zascita je dobra edino toliko, kolikor je kvalitetna ozemljitev le-te. Pred direktnim ali zelo bliznjim udarom strele pa tudi to ne pomaga veliko.
Tudi jaz imam Belkinov "podaljsek", ampak se nanj ne zanasam prevec (kdo pa bi hotel na Nizozemsko posiljat vso opremo, da jo ocenijo in povrnejo stroske...), ce je zunaj kaj hujsega, menda pa pomaga pri kaksnih manjsih prenapetostih ali nihanjih. Po drugi strani pa je staro PSTN telefonsko centralo navadna vticniska Ahoku prenapetostna zascita najmanj enkrat ze obvarovala, ko se je bliskalo v blizini (samo njeno varovalko je bilo potrebno menjati :) ).

Ko smo ze pri temi -- kjer je v igri UPS, je ta Belkinov "superpodaljsek" potrebno imeti ali ne?

Uporabniški avatar
S57BMU
Znanec
Prispevkov: 58
Pridružen: 8. Apr 2007 ob 14:35
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Zagorje

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a S57BMU » 18. Jul 2008 ob 12:24

Ko smo že pri tej temi ali ups (tisti za domačo uporabo) nudi takšno zaščito, seveda da je pc,modem in pripadajoči napajalniki priključeno preko njega?

Lp.
Slika
/// this message was intercepted by and brought to you through Echelon ///
/// sponsored in part by NSA /// because your life is our life ///

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a Fry » 18. Jul 2008 ob 14:28

Ja, oziroma naj bi.
Če še malo razglabljam ...
Prenapetostne zaščite zdržijo določen prenapetostni sunek, potem pa se skurijo.
Problem je v tem, da običajno nič ne veš v kakšnem stanju je ta prenapetostna zaščita.
Zato se lahko zgodi, da bo prvi sunek prenapetostna zaščita delovala in zaščitila opremo, drugi pa nič več .....
In kot že večkrat rečeno: boljše dve zaščite kot nobena, pa tudi nobena zaščita ni 100%.

Ker vidim, da si radioamater, te moram opozoriti tudi na problem anten in možnost prenapetosti preko antene.
Ker sklepam da uporabljaš računalnik tudi z radijsko postajo, je ta po tej poti dodatno "ogrožen" in s tem tudi vsa ostala oprema.
Zato ti priporočam izenačitev potencijalov z zaščitnim vodnikom (oplet koaksialca od antene poveži z zaščitnim vodnikom).

Uporabniški avatar
S57BMU
Znanec
Prispevkov: 58
Pridružen: 8. Apr 2007 ob 14:35
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Zagorje

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a S57BMU » 19. Jul 2008 ob 17:26

Hvala za info.
Na ups sem tudi pomisil čist tko,čeprav nimam kakih izkušenj z njim, pa tudi na lokaciji zelo redko zmanjka el.energije.

Jap,res sem radioamater in seveda je pri antenah tako kot praviš.
Imam pa to srečo da sem doma na lokaciji ki ni izpostavljena (je sredi naselja blokov), v dolini, kar sicer ni garancija da do udara ne more priti,vendar od leta 1987 ni bilo panike ;-)
In,ja sem uporabljal povezavo pc-radijska postaja, za omrežje packet radio, ko še ni bilo na voljo širokopasovnih povezav in je kraljeval dial-up, sedaj pa ne več. Sicer so tam bile, za takrat, ko doma ni bilo megabitnih povazav, kar solidne hitrosti ki so presegale dial-up.
Zdej tega nimam več, mi je bistveno bolj aktualen echolink glej na http://www.echolink.org/
Na skici na prvi strani je narisano in ti bo takoj jasno za kaj gre.
Seveda je uporaba omogočena le licenčnim radioamaterjem in upravna postaja preveri licenco preden izda id oziroma dovoljenje za uporabo.

Pa lep 73 :roll:
Slika
/// this message was intercepted by and brought to you through Echelon ///
/// sponsored in part by NSA /// because your life is our life ///

Uporabniški avatar
obiskis
Model
Prispevkov: 247
Pridružen: 20. Jan 2007 ob 12:45
T-2: Že imam
Paket: Kranj T4 Mega
Kraj: Kranj

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a obiskis » 20. Jul 2008 ob 13:03

tole z zaščitami je znanost zase, še strokovnjaki govorijo različno

pred leti ko smo kupovali drage modeme, da smo dobili 33 in pozneje 42k,
potem smo dobili ISDN in telekom je priložil zaščito, potem je prišel ADSL,
delala je še zmeraj ISDN zaščita, prišel ADSL2 in VDSL in o zaščitah skoraj ni
podatka, vsak se znajde po svoje.

Ko smo imeli PTSN in satelitsko, smo 2x pobrali stelak in zavarovalnica ni nič
plačala, potem smo se odločili, da izvedemo ozemljilo, ki bo samo za TK naprave.
V času do ADSL2 in VSDL, sem po neurju, samo zamenjal par cevnih varovalk in
začel uporabljati naprej. Kaj pa sedaj Siolov ADSL2 pri 1024 dela še z zaščito,
pri VDSL pa ne gre ker smo dokaj daleč od centrale, dogradil sem odvodnike in dodal
Ethernet zaščito, zaenkrat še ni bilo problema. Za krajše dolžine in pri dobrem linku
prodajajo zaščite VDSL, koliko pa pomaga nimam podatkov.

V glavnem, T2jevci so samo zminirali T1 in njihove zaščite, niso pa s svoje strani nič
storili oz. dali napotke za izvedbo varovanja. Enako kot krovce ne briga če železna streha
ni ozemljena, oz. priklopljena na strelovod.
Res da sem bil presenečen ob zadnjem servisu, da so uspeli T2jevci pridobiti inštrumente,
vendar bi lahko bili bolj poučeni o načinih varovanja, saj mi je prvo obtožil zaščite, šele
potem je ugotovil, da je parica od omarice do hiše fuč.

Oplaščenih kablov nisem zasledil na gorenjskem, razen če so koga priklopili kar z mrežnim kablom.

Napisano je iz osebnih izkušen, ne povsem po strokovnih dognanjih, saj bi zadevo po tem morali rešiti
že pri elektro, ne da imajo samo smernice, krovcih in še komu. Nobenega ne briga (tudi T2) in noben ni
kriv ....

Če ima kdo kakšen uporaben nasvet, nadgradnjo, itd, se priporočam, več lljudi več ve. Tudi T2 bi lahko sodeloval
uradno ali tudi neuradno. Saj ko poči ne poči samo pri T2, gre tudi malo naokoli in k sosedu.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9110
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 28. Avg 2008 ob 21:10

hehe, malo se morm nasmejat fantje :D se opravicujem :mrgreen:

:namrec: tole pa je made by doma spackano, ampak dela :car:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

se opravicujem za slabo kvaliteto slike

stvar je taka, to zaščito imam na skoraj vseh kablih utp
- 4 varovalke za 100mb povezavo
- 8 varovalk za 1Gb povezavo

vsaka varovalka je talilna 100 mA 250V hitra

enako zaščito imam va telefonskem kablu ki pride v hišo - samo 2 varovalki

- brez zaščite se mi modem sinhronizira 23mb, z zaščito pa 21mb, internetni paket je 20mb :rtmT2:

prosim brez komentarev kot so "slabo narejeno" ja boli me :grr: :hudicek:

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 28. Avg 2008 ob 21:14

Če bi bilo slabo narejeno, se ti modem sploh sinhroniziral ne bi! :owned:
Optika 100/10

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9110
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 28. Avg 2008 ob 21:33

ma narejen je čist po češk :mrgreen:

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 28. Avg 2008 ob 21:37

Kolk pa koštajo take reči? Kaj pa posamične topilke?

Upajmo, da te ne pride zelo drago vsakič, ko se strela prismeji iz oblakov?! :mrgreen:
Optika 100/10

Uporabniški avatar
Mark
T-2jevec
Prispevkov: 3147
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:37
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a Mark » 28. Avg 2008 ob 21:41

Vsak takšen trud je pohvale vreden! Tako se najlažje izogneš raznim nevšečnostim zaradi okvare! Če imaš samo internet in telefon ni problema, pri TV pa so lahko motnje, če spoji niso dobri!

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a RobertM » 28. Avg 2008 ob 22:14

@MrTwelveTrees:
Dve majhni pripombi na tvojo zascito: Varovalke bi morale biti se presej manj mA in gledam,kje so odvodniki ali varistorji ?
Na "varovani" strani bi moral vgraditi se varistorje( http://en.wikipedia.org/wiki/Varistor ),ki "odpeljejo" prenapetost na ozemljitev in ce je ta sunek dovolj mocan tudi pokuri varovalke. ;-)
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9110
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Zaščitimo opremo med nevihtami

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 28. Avg 2008 ob 22:31

Mark napisal/-a:Vsak takšen trud je pohvale vreden! Tako se najlažje izogneš raznim nevšečnostim zaradi okvare! Če imaš samo internet in telefon ni problema, pri TV pa so lahko motnje, če spoji niso dobri!
ne ... kaksnje motnje ? sej to ni analogna tv, kle je: dela ali NE dela

Odgovori