Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Splošni pogovori o T-2
Uporabniški avatar
peroa
Nadebudnež
Prispevkov: 357
Pridružen: 12. Okt 2007 ob 09:22
T-2: Še nimam
Kraj: Ljubljana

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a peroa » 29. Okt 2009 ob 11:59

Itak, ni pa človek vsako sekundo doma, a ne ...
Slika

Everybody lies!

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a Fry » 29. Okt 2009 ob 12:07

Težko bi se strinjal s tako trditvijo, kakor tudi ne bi mogel trditi nasprotno (da je Belkin boljši).
Vse te zaščite so več ali manj narejene "po istem kopitu" in vsebujejo podobne zaščitne elemente.
Razlike so v količini energije, ki ti elementi prenesejo, v dodatnih RF filtrih, v dodatnih priključkih (LAN, TLF, ANT, ....),ki so potencialno izenačene z napajanjem,
ter morebitnimi drugimi funkcijami (npr krmiljenje porabnikov z glavnim porabnikom).

Skratka zaščita bo ščitila prenapetost za katero je deklarirana in bo prenesla energijo za katero je deklarirana.
Ko je ta vrednost presežena bo "odkurilo" zaščitne elemente in naprava ne bo več ščitila.
Zato je dobro, če ima zaščita kakšno indikacijo, če še deluje.

Je pa nekaj res:
Zaščita direktno v utičnici je bolj "čista", ker je dovod bolj fizično ločen od odvoda.
Tega v zaščiti na razdelilcu, ki je za omaro v "solati" raznoraznih kablov ni. Zato je možen kakšen preboj ali induciranje napetosti med kabli ....

Nobena zaščita pa ni 100%, razen "ročni način" (izklop iz vtičnic)

Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Prispevkov: 88
Pridružen: 18. Jan 2009 ob 10:01
T-2: Še nimam
Kraj: Goriška Primorska
Kontakt:

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a dr.1m » 29. Okt 2009 ob 12:19

Ne bom delal reklame, a jaz najbolj zaupam A.J. Kogoj-evim zaščitam.
Ne vem pa če jih sploh še izdeluje, ker kaže kot da je zaprl dejavnost :(
Biti ali ne Biti oz Bajti?

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a RobertM » 30. Okt 2009 ob 16:54

erbi napisal/-a:No, Robert....
Vidim, da imaš bogate izkušnje na tem področju. Zakaj pa ne bi napisal enega članka o tem kaj naj namestimo in kaj so "jajca". Vsaj mene to zanima. Lahko tudi na PM, če ni za javno objavo
Sploh lani sem imel zelo bogate-ko ti strela pokuri "pol rajona" kmalu ugotovis, kdo uporablja kvalitetno zascito in si zapomnis katere znamke je 8)

Vam je dr.1m napisal katere so najboljse. BDW:tudi jaz mu ne delam reklame - dobra roba se hvali sama :pivo:
Enako dobre so Iskra Zascite.

Za XDSL linije je pomembno, da zascita ne vsebuje varistorjev, kondenzatorjev,uporov,... saj vsi ti slabijo signal. Ker govorimo o visokih frekvencah (do 30MHz) se lahko pozanimate pri radioamaterjih kaj pomenijo slabi konektorji,slabi kabli, vlazen kabel,... Morda pa ste kdaj sami spajali TV koaksialni kabel in uzivali v snezenju TVja.
Najbolje se odnesejo keramicni odvodniki (250V) in cevne varovalke - tudi telekomunikacijska podjetja jih uporabljajo.
Pa tudi v modemih SVM101 in SVM104 so trije taki odvodniki povezani s tistim vijakom zadaj(ozemljitev) ;-)
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

mojweb
Novinec
Prispevkov: 17
Pridružen: 24. Nov 2008 ob 21:30
T-2: Že imam
Paket: Optika

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a mojweb » 11. Nov 2009 ob 20:16

Veron napisal/-a:Vprašaj tiste, si probali uveljavit. NIČ niso dobili nazaj, ker toliko drobnega tistka in podobnih for, da na koncu vseeno ostaneš brez, razn tega da dobiš novo zaščito.
Citiral bi lahko še nekaj pametnjakovičev, ki odgovarjajo po principu...sem slišal od kolega k ma prjatla k mu je teta povedala.
Belkinova zaščita z garancijo ni vsemogočna, je pa ena redkih z garancijo za priključeno opremo. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da povrnejo denar za novo opremo. Imeti moraš račun prežgane naprave in zaščite. OBOJE vrneš z dokumenti uradnemu uvozniku/serviserju in izpolneš formular. Zaščito ti takoj pošljejo novo. Prežgana naprava gre nazaj v belkin kjer jo pregledajo in odobrijo izplačilo na podlagi računa. Po treh mesecih sem dobil nakazano na račun točen znesek kot na računu (lahko dokažem), brez kakršnih koli odbitkov. Res da traja vendar ni nobenih "ultra procedur" kot nekateri namigujejo. Nič bolj komplicirano kot če uveljavljaš navaden garancijski zahtevek.
Vsi morebitni "pametni" odgovori naj bodo komentirani na podlagi izkušenj in ne z rekla-kazala.

Uporabniški avatar
KoMar
Administrator
Prispevkov: 3979
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 11:43
T-2: Že imam
Paket: 100/10 FTTH

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a KoMar » 12. Nov 2009 ob 00:43

Lepo slišat, da se Belkin drži obljubljenega. Jaz imam vse na njihovih zaščitah in sicer nisem 100% pomirjen, ko res grmi, ampak od leta 1997 mi ni še nič skurilo; takrat je prek modema prišla strela v PC in s seboj vzela še zvočno kartico.

Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Prispevkov: 88
Pridružen: 18. Jan 2009 ob 10:01
T-2: Še nimam
Kraj: Goriška Primorska
Kontakt:

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a dr.1m » 12. Nov 2009 ob 08:55

Sam sem takega mnenja, da je bolje da imaš slabo zaščito kot pa ničesar. Vendar je vseeno bolje investirati v kakovostnejše zaščite ter ob daljši odsotnosti izključit vse naprave iz omrežij.
Biti ali ne Biti oz Bajti?

Uporabniški avatar
ervins
Model
Prispevkov: 223
Pridružen: 17. Nov 2006 ob 15:36
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant, FTTH
Kraj: Kranj/Primskovo

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a ervins » 12. Apr 2012 ob 20:17

Da izkoristim to temo:

Danes sem nabavil tole http://www.t-2.net/ceniki/cenik-opreme/ ... na-zascita ( prvi artikel). Pred montažo in po montaži sem testiral pvezavo s speedtestom in ugotovil da mi pobere 1 mega uploada, čeprav reklamirajo da naj nebi bilo izgub. Tudi na tehnični podpori mi je zatrjeval da do tega nebi smelo priti in mi obljubil da bodo testirali linijo ter se jutri slišimo.
Slika

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9141
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 12. Apr 2012 ob 20:52

mogoce bo poteben samo reset linije

registriraj se na iskrini strani da ti v primeru prebitja zaščite krijejo stroške... več si preberi na embalaži/internetni strani

Uporabniški avatar
ervins
Model
Prispevkov: 223
Pridružen: 17. Nov 2006 ob 15:36
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant, FTTH
Kraj: Kranj/Primskovo

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a ervins » 12. Apr 2012 ob 21:04

reset linije v centrali?

Pa hvala za opozorilo glede registracije. Navodil še prebral nisem :D
Slika

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a RobertM » 12. Apr 2012 ob 21:31

Ja-saj navodila se čita samo ko kaj "zariba" :roll:

Em-vse moje pametovanje na forumu-v četrtek mi je napravilo "malo" škode na WiFi mreži (ne T-2) :grr:
Danes ob popravilu pa še "malo" več - stardedc.com padel z strehe :oops:
Nič hudega samo en zob,rutka okoli vratu na kateremu je ovratnica.Roka je v longeti, križ pa boli malo bolj kot ponavadi :jao:

Pišem samo z levo (kriza) :owned:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9141
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 12. Apr 2012 ob 21:34

ce si govoril z HD, so ti oz. ti bodo resetirali linijo

Uporabniški avatar
ervins
Model
Prispevkov: 223
Pridružen: 17. Nov 2006 ob 15:36
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant, FTTH
Kraj: Kranj/Primskovo

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a ervins » 12. Apr 2012 ob 22:00

Reset lineje ne pomaga. Zgleda da je medtem prišlo do napake na liniji in je sedaj isto z ali brez zaščite. Tehnik na supportu je napako posredoval naprej.
Slika

Odgovori