Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Nov priključek, kjer ne želim cloud-connected routerja/CPE

Odgovor Napisal/-a Seeker » 17. Okt 2021 ob 17:32

V kratkem se mi odpira možnost priklopa na T-2 FTTH. Ob priklopu bi se rad dogovoril za klasično opremo, torej L2 switch a la Vood/Milan/LevelOne, saj imam za svoj (W)LAN svojo opremo. Še posebej se mi upira kak cloud-connected integriran router+modem ali dvojni NAT. Četudi je "brezžični internet" v paketu vključen, brez težav podpišem izjavo, da se tej storitvi odpovedujem ali kaj podobnega. Sprašujem pa za nasvete, kako zadevo najbolje skomunicirati, da ne bi monterji po nepotrebnem hodili dvakrat.

borutbolc
Model
Prispevkov: 257
Pridružen: 20. Okt 2018 ob 20:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: Nov priključek, kjer ne želim cloud-connected routerja/CPE

Odgovor Napisal/-a borutbolc » 17. Okt 2021 ob 17:53

Vsi novi priključki so GPON. Ni možnosti L2 stikala.

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: Nov priključek, kjer ne želim cloud-connected routerja/CPE

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 17. Okt 2021 ob 18:00

Brez težav dobiš bridge port na Innbox routerjih... potem pa samo še izklopiš WiFi in je praktično isto kot da bi imel switch. Bojazen o dvojnem NAT-u je odvečna.

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Nov priključek, kjer ne želim cloud-connected routerja/CPE

Odgovor Napisal/-a Seeker » 17. Okt 2021 ob 19:59

Najbolj me moti dostop do LAN nastavitev od zunaj, praktično so cloud routerji. To bi moralo biti opt-in že iz higienskih vzrokov. Nekaj je, da ima ISP dostop do modema/switcha, nekaj čisto drugega je do routerja in WLAN vmesnika. Poleg tega so nastavitve preko Servisnih strani okrnjene.

Bridge port na Innboxu je rešitev v pravo smer, a delna. Ali je na Innboxu možno izklopiti tudi DHCP klienta, da ne pokuri enega javnega IPja? Nastavljanje preko Servisnih strani potem še vedno deluje? Ima kateri od Innboxov še klasičen lokalen vmesnik?

Še en pomislek je, ali se konfiguracija ob morebitnih nadgradnjah Innbox softwara s strani T-2 ohranja ali se lahko nastavljeni "passthrough" kadarkoli prekine?

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 17. Okt 2021 ob 20:26

Vsak operater ima popoln nadzor nad modemi (vključno z LAN in WLAN nastavitvami). T-2 je pač edini, ki uporabnikom nudi (okrnjeno) možnost nastavljanja preko interneta. Sicer pa to pri bridge portu nima nobene veze... do tvoje opreme ne morejo dostopat. Kolikor vem, bo en javni IP vedno porabil modem.

Vsi Innboxi imajo klasičen vmesnik... T-2 se je (iz nekih čudnih razlogov) odločil, da bo uporabnikom onemogočil dostop do njega. Innboxi pri T-2 in Telekomu se praktično ne razlikujejo... Telekom ima dostop do vseh nastavitev preko interneta, a te storitve ne nudi uporabnikom. T-2 ima pa dostop do vseh nastavitev lokalno, a tega ne nudi uporabnikom.

Peacerer
Novinec
Prispevkov: 20
Pridružen: 25. Jan 2017 ob 08:47
T-2: Že imam
Paket: T4

Ali ISP še vedno nudi router?

Odgovor Napisal/-a Peacerer » 28. Okt 2021 ob 22:38

Ali T-2 novemu/obstoječemu uporabniku optike (še) nudi router?

Pri T-2 smo že več kot desetletje. Imeli smo Milana, sedaj že vrsto let Innbox F60 in nekje vmes (mislim, da ko smo šli na 100 mbit) dobili šrot router TL-WR841N. Omenjeni router ima 100 mbit porte.

Ali v primeru naročila Oranžni optimum 300/50 mbit s strani T-2 prejmemo sodoben gbit port router? Najmanj hecno se mi zdi, da ti ISP naredi bandwidth upgrade in te hkrati pusti na 100 mbit portih. :?

Sicer pogledujem za TP-Link Archer AX73 ali Asus RT-AX82U.

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: Ali ISP še vedno nudi router?

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 28. Okt 2021 ob 22:49

Načeloma sedaj modemi služijo kot routerji... če želi uporabnik več, si mora pa kupiti lastno opremo. Že F60 ima gigabit porte in WiFi... tako da ne razumem, zakaj imaš še dodaten router od operaterja. Verjetno še od prej?

thedom
Faca
Prispevkov: 101
Pridružen: 11. Maj 2021 ob 14:28
T-2: Že imam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a thedom » 29. Okt 2021 ob 13:01

Ne bi vedel. Jaz sem pač vedno mislil, da ti ISP pošlje modem in to je to. Router pa se šteje kot dodatna oprema uporabnika, ki si jo seveda moraš kupiti sam če si to želiš.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 29. Okt 2021 ob 14:50

Modem ni več danes "modem" na optiki ampak bolj router z uplinkom optike.
Sicer pa dajajo samo Innboxe, priporočam da si kupiš svoj router.

teletaubi
Novinec
Prispevkov: 11
Pridružen: 1. Nov 2012 ob 09:17
T-2: Že imam
Paket: t4

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a teletaubi » 22. Avg 2022 ob 16:27

Pozdravljeni,
poskušam najti informacijo, pa po celodnevnem brskanju nisem nič bolj pameten: konec tedna mi pridejo inštalirat optiko, trenutno imam vdsl.
Najbolj idealno bi bilo, če bi nov modem za optiko bil na enakem mestu kot stari za vdsl, ker imam vse priključke in kramarijo v najbolj oddaljenem kotu dnevne sobe, a je do tja cca 18m (vševši vse kote in višinske razlike), na poti do tja je tudi 7 pravokotnih pregibov (vmes je še hudirjev dimnik, ki pa ni v uporabi).

Vprašanje: kakšen notranji kanal je še primeren za takšne pregib, da se kabel ne prelomi? Seveda želim čimmanjše kanale, da ne izstopajo preveč (že tak bo grdo). Je kanal 10x10mm premajhen? Jasno je, da čimvečji kanal, tem manjša je verjetnost preloma, a jaz nekako upam, da so novejši kabli že kaj bolj fleksibilni in ne bi rad inštaliral 50mm kanal, če bi 10mm zadoščal.

Razlog, zakaj bi raje imel zadevo kjer imam sedaj je v tem, da ob vhodu v stanovanje pred razcepom do dnevne sobe nimam pametne elektrike kot tudi ne mesta, kamor bi lahko enostavno montiral nov modem, hkrati pa bi moral od modema do trenutnega mesta potem vleči še 2 utp kabla, enega posebej za TV, enega pa za router (sem poskusil TV priklopit preko routerja, pa ne dela, očitno rabi dedicate-an kabel).

Hvala!

borutbolc
Model
Prispevkov: 257
Pridružen: 20. Okt 2018 ob 20:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a borutbolc » 22. Avg 2022 ob 17:43

10x10mm je več kot dovolj.

Uporabniški avatar
Jest
Znanec
Prispevkov: 91
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 18:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant - FTTH
Kraj: Medvode / Slovenia
Kontakt:

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a Jest » 22. Avg 2022 ob 18:16

Pri meni so vse naredili tehniki (Prevratli steno, kjer pride vlakno v hiso, napeljali iz kleti v prvo nadstropje, ...), Edini problem je, ker uporabljajo samolepilne kanale... in je lepilo cez par mesecev popustilo, tako, da sem sam potem se izvrtal luknje in kanal pricvrstil z vijaki ...

teletaubi
Novinec
Prispevkov: 11
Pridružen: 1. Nov 2012 ob 09:17
T-2: Že imam
Paket: t4

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a teletaubi » 22. Avg 2022 ob 18:42

borutbolc napisal/-a:
22. Avg 2022 ob 17:43
10x10mm je več kot dovolj.
Jest napisal/-a:
22. Avg 2022 ob 18:16
Pri meni so vse naredili tehniki (Prevratli steno, kjer pride vlakno v hiso, napeljali iz kleti v prvo nadstropje, ...), Edini problem je, ker uporabljajo samolepilne kanale... in je lepilo cez par mesecev popustilo, tako, da sem sam potem se izvrtal luknje in kanal pricvrstil z vijaki ...
Hvala!!!!

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 23. Avg 2022 ob 09:21

Jest napisal/-a:
22. Avg 2022 ob 18:16
Pri meni so vse naredili tehniki (Prevratli steno, kjer pride vlakno v hiso, napeljali iz kleti v prvo nadstropje, ...), Edini problem je, ker uporabljajo samolepilne kanale... in je lepilo cez par mesecev popustilo, tako, da sem sam potem se izvrtal luknje in kanal pricvrstil z vijaki ...
Čas = denar

thedom
Faca
Prispevkov: 101
Pridružen: 11. Maj 2021 ob 14:28
T-2: Že imam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a thedom » 2. Okt 2022 ob 10:30

Ve kdo ali lahko dobiš kaj več popusta če je T2-jevec fizično na lokaciji? Namreč pri nas bo čez nekaj dni Rune začel graditi omrežje.

V sosednji vasi pa je že skoraj dokončano (Telekom/GVO). Tam so tudi na terenu Telemach, Telekom in T2, ki skušajo prepričati folk, da gredo k njim. Dobijo kaj več popusta?

Odgovori