Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a Skorc » 17. Feb 2021 ob 05:54

Jah, mal zmede je, očitno :) Interna inštalacija je razvod UTP kablov po stanovanju in sicer od mesta kjer se zaključi optika. UTP kabel je zaključen na konektorju ali vtičnici. V primeru, da je na hiši priključna omarica, pa je logično, da mora biti tudi cev do prostora kjer bo modem (del interne inštalacije).
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a madpanter » 17. Feb 2021 ob 07:13

Ja tale "interna" inštalacija je bolj tko tko definirano ... Ko sem bil še na GVO so nekateri ljudje pričakoval, da bomo štemal do vsake sobe od modema, postavili rack omaro in na konc še po belili...
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
Pegart
Uporabnik
Prispevkov: 48
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 19:35
T-2: Še nimam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a Pegart » 17. Feb 2021 ob 17:07

ciril88 napisal/-a:
16. Feb 2021 ob 18:43
Pegart napisal/-a:
16. Feb 2021 ob 17:55
Vprašanje. Končno imamo tudi pri nas možnost priklopa na optiko. Potrebno po pripeljati kable do hiše in urediti interno inštalacijo. Včeraj sem prek telefona naročil paket in se vse dogovoril. Gospodična na telefonu mi je posebej omenila, da bodo uredili tudi interno inštalacijo, na pogodbi pa piše "OPOMBA: Interno instalacijo narocnik ureja sam". Kako je zdaj s tem?
A sedaj pa interne nimaš po hiši? Mislim da če ti t-2 ureja interno, da potem nimaš ugodnosti vezave ali nekaj takega nisem pa 100% lahko pa še 1x pokličeš in vprašaš.

Lp
Interno ethernet imamo, nimamo pa interne optike. Saj morajo optična vlakna tudi znotraj hiše do modema priti, a ni tako? Od modema naprej bomo že sami vse. Obratno je. Da se sploh sproži postopek, želijo podpis pogodbe z vezavo. Drugače se sploh ne bi lotili povezovati hiše do vlaken pod cesto. Vsaj tako so mi rekli prek telefona.
fiston napisal/-a:
16. Feb 2021 ob 23:25
Pegart napisal/-a:
16. Feb 2021 ob 17:55
Vprašanje. Končno imamo tudi pri nas možnost priklopa na optiko. Potrebno po pripeljati kable do hiše in urediti interno inštalacijo. Včeraj sem prek telefona naročil paket in se vse dogovoril. Gospodična na telefonu mi je posebej omenila, da bodo uredili tudi interno inštalacijo, na pogodbi pa piše "OPOMBA: Interno instalacijo narocnik ureja sam". Kako je zdaj s tem?
Tega ne zastopim ravno. Kako imaš možnost priklopa na optiko, če jo je treba pripeljati do hiše. Jaz imam optični kabel od Telekoma na oben straneh, na eni strani kakih 10 m stran, na drugi pa 20 m, pa jo ne morem spraviti noter.
Čigava pa je ona optika in s kom se ti meniš?
Recimo T-2 ne more te optike pripeljati v stavbo pri meni, lahko samo Telekom. No Telekom je pogojeval, da pripelje, če 2/3 naroči in veže za 2 leti, tako da ni bilo nič. Bi pa naredil istalacije tudi po bloku in tudi pripeljal v stanovanje, brez da bi bilo treba kaj plačati.

Ko sem se pa vselil, mi je pa telefonsko žico od omarice v stanovanje kaj električar potegnil, tako da je bila vtičnica.

Po logiki, če si se z nekom zmenil za priključek, potem ti ga mora tudi notri pripeljat in narediti inštalacije tudi notri do mesta kjer hočeš imeti. Zdaj če ne moreš uporabljati paketa, potem ti nimajo kaj delati in računati.

Nimam pa pojma, kako bo s plačilom, ampak če piše, da urejaš sam, potem ti bodo naredili, ampak bo treba plačati. Meni je za telefonsko žico tudi oni rekel, naj najdem štromarja, sicer lahko tudi oni naredijo, samo bo krepko dražje, ker imajo zasoljene cene.
Tako tukaj (https://optika.t-2.net/) kot tukaj (https://gis.akos-rs.si/HomePublic/OPTPogledResult/slo) mi pravi, da je priklop možen. Na Akos Geoportalu se celo lepo vidi, po katerih cestah je optika speljana in katero podjetje si lati kable. Pri nas je to T-2. Cesta, ki meji z našo zemljo. Zato sem se odločil, da jih pokličem in vprašam, kakšen je postopek in so mi rekli, da naročim paket in se bo začel postopek izgradnje/polaganja optike. V istem pogovoru mi je gospodična eksplicitno omenila, da oni krijejo priklop same hiše na vlakna (torej polaganje vlaken od ceste do hiše) IN uredijo interno inštalacijo. Zato sem pa vprašal tukaj, kaj bi to pomenilo, glede na to, da na pogodbi piše, da interno inštalacijo sami urejamo.
Skorc napisal/-a:
17. Feb 2021 ob 05:54
Jah, mal zmede je, očitno :) Interna inštalacija je razvod UTP kablov po stanovanju in sicer od mesta kjer se zaključi optika. UTP kabel je zaključen na konektorju ali vtičnici. V primeru, da je na hiši priključna omarica, pa je logično, da mora biti tudi cev do prostora kjer bo modem (del interne inštalacije).
madpanter napisal/-a:
17. Feb 2021 ob 07:13
Ja tale "interna" inštalacija je bolj tko tko definirano ... Ko sem bil še na GVO so nekateri ljudje pričakoval, da bomo štemal do vsake sobe od modema, postavili rack omaro in na konc še po belili...
Tako kot sta rekla. interno sem si seveda predstavljal zgolj kot polaganje optičnih do prostora, kjer bo modem stal in priključitev modema. Naprej od modema z navadnimi ethernet kabli bomo seveda sami.

Torej, zanima me, a krijejo oni stroške polaganja optičnih vlaken do prostora, kjer bo stal modem? :)

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a Skorc » 17. Feb 2021 ob 17:27

Odgovor je DA.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a madpanter » 17. Feb 2021 ob 19:14

Kakor rečeno v kolikor dela GVO ti potegnejo optiko od zunanje omare in zaključijo z optično dozo do tja kamor pokažeš s prstom.
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

g33k
Legenda
Prispevkov: 1291
Pridružen: 8. Sep 2011 ob 12:32
T-2: Še nimam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a g33k » 17. Feb 2021 ob 19:58

No to seveda ne drži, pri kolegu je GVO nabil dozo nad vhodna vrata, češ da oni ne napeljujejo optike po stanovanju, ker ni naročnik Telekoma.
Ocenjena maksimalna hitrost je torej enaka oglaševani hitrosti, ki jo lahko naročnik doseže pri danem paketu vsaj enkrat na dan. :beri:

fiston
Faca
Prispevkov: 178
Pridružen: 3. Okt 2011 ob 10:47
T-2: Že imam
Paket: T4 VDSL

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a fiston » 17. Feb 2021 ob 20:35

Ja, bi moralo biti tako. Da če ti nekaj pripelje v stanovanje, ti mora tja kamor ti hočeš. Ne more recimo, če mu je najbližje, da ti bo zid prevrtal, pa dozo v WC dal, potem pa rekel, naprej je pa tvoja briga. :) Pa do tukaj je zastonj.

Interna instalacija je pa, če bi hotel imeti še v drugem prostoru, ali v več prostorih, več nadstropjih, to bi ti tudi naredili, samo verjetno bi bilo svinjsko drago, vsaj Telekom je imel svinjsko drago. Sicer tukaj mi niso na novo vlekli, omarica je bila pri vhodu, v stanovanje pa nisem imel potegnjeno. No mi je potem to električar mimogrede potegnil, ko mi je inštalacijo za štrom delal in sem potem samo prenesel številko na nov naslov. Če bi oni priključek odjavil, pa da mi dajo novega tukaj, potem bi pač plačal priključek in bi mi morali zvleči.

Je pa tudi A1 hodil lani na začetku leta se mi zdi in zbiral neka dovoljenja, da naredi inštalacijo v bloku. Pa sem ga vprašal kako, ker zunaj je od Telekoma, pa od one ne smejo vleči, pa je rekel, da bodo svoje kable vlekli. No sem potem vprašal ostale, kaj mislijo da zdaj bomo A1 imeli v bloku, pa potem še Telekom, pa itak imamo že Turnška kabelsko (to je potem Telemach kupil). No potem so kao preklicali, pa sem rekel, da ni panike, ker jih itak ne bo nikoli tukaj, ker se jim ne bo splačalo. Pa še neke bone so dajali za popust, ki se mi zdi, da so veljali do konca leta..., tako da so že propadli.

Telekom pa pač noče, je rekla šefica bloka, da bo še enkrat vprašala, pa ni bilo nič zgleda. Še vedno hočejo, da jim mora vzeti 3/4 in vezati na 2 leti. Saj jih zastopim, ker po dveh letih bodo v glavnem vsi zbrisali od njih, tudi jaz sem imel tak namen. Bi pa zastonj vsakemu potegnili v stanovanje.

fiston
Faca
Prispevkov: 178
Pridružen: 3. Okt 2011 ob 10:47
T-2: Že imam
Paket: T4 VDSL

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a fiston » 17. Feb 2021 ob 20:42

Še ena logika. Če ti potem ne prinesejo modema in receiverja, če imaš tudi televizijo in telefona če imaš. Pa če ti tega ne priklopijo, potem ti sploh nimajo kaj računati.
Ti si naročil paket, nisi naročil vlečenja v stanovanje, niti interne inštalacije. Se pravi, dokler to kar je v paketu ne dela, nimajo kaj računati.

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 18. Feb 2021 ob 09:07

g33k napisal/-a:
17. Feb 2021 ob 19:58
No to seveda ne drži, pri kolegu je GVO nabil dozo nad vhodna vrata, češ da oni ne napeljujejo optike po stanovanju, ker ni naročnik Telekoma.
Torej to pri mojih starših ni bilo tako.
fiber so potegnili na mesto kjer je bil predviden modem. torej na središče stopniška 4-5m od vhoda ;)

@fiston: v klikor ni vspostavljene povezave do modema, ti res ne računajo... drugače pa ti kar takoj kak je modem up, ne glede na to ali imaš ti razvejano ali ne.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a madpanter » 18. Feb 2021 ob 09:20

To z dozami nad vrati se je včasih delalo ker so bila taka navodila s strani telekoma, oviranje konkurence ipd... Zdaj se več ne dela tako, čeprav če se mene vpraša je edino tako smiselno ker imajo krajšo linijo za vzdrževat... Sam imam tako na t-2 narejeno da imam poličko nad vhodnimi vrati in je tam switch ipd... Nažalost se ne valja v vsaki drugi kleti fujikura za švasanje če se kaj zjebe kakor se mogoče utp klešče...
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 18. Feb 2021 ob 11:53

V kolikor pa ti ne povlečejo oz. NOČEJO povleči optike kamro želiš, se pa da vse zmenit kako drugače (mu ponudiš malico, kosilo ali kaj v papirnati obliki )

Uporabniški avatar
Pegart
Uporabnik
Prispevkov: 48
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 19:35
T-2: Še nimam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a Pegart » 18. Feb 2021 ob 18:50

Mislim, če bo treba, bomo že sami optiko potegnili po stanovanju do lokacije, kjer želimo modem, če bodo komplikacije.

Me pa zanima, kako je sploh urejeno s kabli/vlakni od ceste naprej. A se postavi kakšna omarica na zunanjo stran hiše, kot je pri bakru? V hiši imamo tri ločena gospodinjstva, vsako v svojem nadstropju, s svojimi vhodi.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a madpanter » 18. Feb 2021 ob 20:31

Praviloma se ob izgradnji omrežja postavi zunaj omarica nadometna/podometna v katerega pride drop kabel. Tam se potem zvarijo vlakna na inštalacijski kabel v optični kaseti. Moj nasvet če še to nimate urejeno si vsak naj potegne od omarice (predvidene lokacije za omarico) fi 16 rebrasto cev če bo treba kdaj menjat do lokacije kjer bo modem oz komunikacijsko središče.
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

JM123
Znanec
Prispevkov: 73
Pridružen: 1. Feb 2021 ob 10:08
T-2: Še nimam

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a JM123 » 4. Mar 2021 ob 10:29

So me včeraj priklopili na T2 preko Telekom optike-gpon. Prej sem imel Telemach na Telekom optiki, brez GPON skatle.
Najprej me je presenetila slaba kvaliteta slike. Na vseh forumih so kritizirali Telemach kako preveč kompresira sliko, ampak T2 je tu zmagovalec. Na T2TV je to se znosno ampak preko Aris vmesnika pa sd kanali sploh niso gledljivi, športni hd kanali pa enaki kot sd pri Telemachu. Še na 4k kanalih je vidna kompresija. Se da sploh kje videti kakšna je bitna hitrost kanalov ? Je morda to problem GPON, se da to kako izboljšati?
Hitrost interneta bi morala biti 200/40, je pa samo 100/40, merjeno z mreznim kablom, izklopljeno vse ostalo. Lahko kdo tu na forumu preveri mojo povezavo ?

Uporabniški avatar
atepej
Starešina
Prispevkov: 4607
Pridružen: 8. Jan 2013 ob 16:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO - FTTH
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Re: Nov naročnik, nov priklop Vdsl, optika.... vprašanja in odg.

Odgovor Napisal/-a atepej » 4. Mar 2021 ob 12:27

Javi napako na 064 064 064

Poslano z mojega SM-A515F z uporabo Tapatalk

Slika

Odgovori