[Q&A] T-2 in z njim težave

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
Uporabniški avatar
Luco
Znanec
Prispevkov: 79
Pridružen: 25. Mar 2006 ob 21:15
T-2: Že imam
Paket: vDSL (10/2), telefonija (2), televizija
Kraj: Brežice

[Q&A] T-2 in z njim težave

Odgovor Napisal/-a Luco » 15. Sep 2006 ob 06:13

Uporabne telefonske številke:
  • HelpDesk: 0590 00-000
  • Tehnična podpora: 0590 00-002
Uporabne spletne strani:Podatki o podjetju:
  • Krajši naziv podjetja - T-2 d.o.o.
  • Daljši naziv podjetja - T-2 družba za ustvarjanje, razvoj in trženje elektronskih komunikacij in opreme d.o.o.
  • Sedež družbe - Streliška cesta 150, 2000 Maribor
  • Poslovna enota - Storitveni center Ljubljana, Brnčičeva 41, 1000 Ljubljana
  • Matična številka - 1954598
  • Identifikacijska številka za DDV - SI70764492
  • Transakcijski račun #1 - 06000-0949235606 Banka Celje d.d.
  • Transakcijski račun #2 - 24100-9004664694 Raiffeisen Krekova Banka d.d.
Vprašanja in odgovori:
  1. Q: Od centrale sem oddaljen 400m po zračni liniji. Ali imam lahko 100mbit/s povezavo?
    A: Najverjetneje ne. Ker vDSL še zmeraj teče po bakrenih pipicah (stare telefonske žice), te so pa v dokaj slabem stanju, hitrosti ponavadi niso dah-jemajoče. Primer: v Brežicah sem oddaljen 300m od centrale in se modem sinhronizira 22/4.5. Imam 10/2 internet linijo in digitalno televizijo. Nekateri kanali pri digitalni televiziji vzamejo več bandwidtha (od 3 pa do 8). Če seštejemo je to 18/2, torej bo vse delalo normalno. Če zraven priklopite še eno televizijo, potem se na sliki pojavljajo artefakti (kvadratki).
  2. Q: Živim 2km od centrale in bi na vsak način rad imel 8/4 povezavo.
    A: Razmišljaj o SiOLu ali pa počakaj, da se začejo uporabljati optična vlakna.
  3. Q: Poizvedbo sem poslal pred dvema mesecema, pa še vedno nič.
    A: Kar prido kliči na HelpDesk (0590 00-000) in jih opominjaj za zamudo
  4. Q: Rad bi naročil T-2 telefonijo in obdržal obstoječe ISDN telefone.
    A: V pogodbi nujno obkljukaj ISDN vmesnik za telefonijo. Zadeva se imanuje patton in se naknadno plača 30 000 sit.
  5. Q: Rad bi imel digitalno televizijo, a sem slišal, da se ne da priklopiti 2 televiziji hkrati.
    A: Seveda se da, celo več. Nažalost je za dotično početje potrebno imeti dodaten Amino (naprava ki pretvori ničle in enke v RGB), ki pri T-2 stane 20 000 sit. Če bi pa radi imeli televizijo na računalniku da Amino ni potreben - več o tem se da izvedeti na T-2 neuradem forumu.
  6. Q: Ljudje na HelpDesku so sila neinformirani in mi ne znajo dati nikakršnih informacij. WTF?
    A: Njihov HelpDesk je čuden, in se na njega ni vedno za zanašati.
  7. Q: V pogodbi sem opazil, da omenjajo nekakšne profile varnosti. Kaj naj izberem?
    A:Če želite imeti dostop do p2p omrežij (eMule, bittorent, KAD...) obkljukajte Nizka varnost.
  8. Q: Ali si lahko izberem svoj statični IP? Rad bi namreč imel 84.255.13.37.
    A: Meni te možnosti niso dali.
  9. Q: Končno sem dobil vse naprave, ampak mi televizija in internet ne delata kot bi morala.
    A: Na HelpDesku vam bodo najverjetneje prodajal buce - Vood (svetlikajoča-se modra stvar) se mora kao skonfigurirati, in da to traja malo dlje. Ni res. Vood se skonfigurira v petih minutah, tako da imate najbrž problem s profili. Ponavadi je problem pri višjih hitrostih (10/2 in televizija ali dve). Naredite tako: pokličite na Tehnično podporo (0590 00-002) in jim zatežite, naj nemudoma spremenijo profil na višjega. Osnoven je namreč okoli 5/1, kar pa seveda ni zadosti.
  10. Q: Na televiziji je slika kockasta in me spominja na mozaik. Pojavljajo se motnje in zvok preskakuje. Kaj zdaj?
    A: Pokličite na Tehnično podporo (0590 00-002) in zatežite, naj vam izmerijo koliko se modem sinhronizira pri najvišjem profilu. Enostavno vzamite vašo internetno povezavo (recimo 8/4) in ji prištejte televizijo (okoli 8/0 za normalno delovanje). Torej v tem primeru je to 16/4, in če se modem sinhronizira na recimo 12/2 potem je to bolj slabo. V tem primeru se je najbolje odločiti za kabelsko televizijo ali pa zmanjšanje internetnega paketa.
  11. Q: Moj ISDN telefon ne dela. Kje je problem?
    A: Večina ISDN telefonov uporablja MSN sistem delitve številk po slušalkah. Če je vaša telefonska številka 059012345, potem nastavite MSN 59012345.
  12. Q: Televizija in internet sta nehala delati! Kaj mi je storiti?
    A: Iz elektrike izključite Vood in Amino za par sekund. Nato najprej priključite Vood in počakajte, da modra lučka neha utripati (okoli 5min). Potem priklopite še Amino (ki se pravtako resetira). Če to ne dela, pa pokličite na Tehnično podporo (0590 00-002).
  13. Q: Rad bi spremenil karkoli v zvezi s T-2 paketom. Hitrost povezave, stopnja varnosti (recimo statični IP)... komu naj težim?
    A: Pošljite jim pismo s številko naročnika ter imenom in nujno podpisom osebe na katero je priključek naročen. Pišite na T-2 Storitvene dejavnosti, Brnčičeva 41, 1000 Ljubljana.
  14. Q: Imam SiOLov Amino in bi ga rad uporabil za dodatno televizijo (ne dam jim 20 000 sit po domače).
    A: SiOL fura druge Amine - AmiNET 103, T-2 pa AmiNET-110. Na SiOLovem nažalost T-2 meni ne dela. To pomeni, da ga lahko sedaj uporabite kot utež za papir.
  15. Q: Ali lahko preko televizije brskam po netu?
    A: Ne. Razlog tiči v tem, da ljudje to izkoriščajo (neomejene hitrosti) in downloadajo preko amino porta.
  16. Q: Link Lučka na modemu utripa. Kaj mi je storiti?
    A: Pokliči na Tehnično podporo (0590 00-002).
  17. Q: Sedaj imam SiOLov (ali pa Voljin, Amisov, ...) aDSL (ali kabel, ...) in bi rad šel na T-2 vDSL. Moram sam prekiniti pogodbo s sedajšnjim ponudnikom?
    A: V sekciji Obstoječ širokopasovni internetni priključek v pogodbi morate vpisate podatke sedajšnjega priključka. Naročniško številko najdete na vsaki položnici za internet.
  18. Q: Enako velja za televizijo, ali moram sam prekiniti pogodbo s sedanjim ponudnikom?
    A: Tudi pri tem T-2 poskrbi za odklop. Ne bojte se, da vam nebi pri lokalnem majhem ponudniku tega storili (primer: Brežice...).
  19. Q: Sosed ima lep televizijski vmesnik, moj je pa grd in zanič. Hočem takšnega kot ga imam sosed.
    A: Očitno še niste naložili nove programske opreme za Amino. To naredite tako, da Amino iztaknete iz elektrike in počakate 5 sekund. Potem ga ponovno vklopite in počakajte, da se namestitev konča. Včasih Amino javi napako, vendar jo mirno ignorirajte. Posodobitev traja par minut.
  20. Q: Rad bi Aminov daljinski upravljalec (dalinc, pilot, ...) uporabljal tudi za TV (da jo prižgem, nastavljam glasnost, preklapljam med DVD playerjem...).
    A: Tukaj so izčrpna navodila, kako daljinski upravljalec sprogramirati. Če hočete upravljati Amino (brskanje po T-2 kanalih, ...) pritisnite na gumb levo zgoraj (STB), če pa TV pa gumb desno zgoraj (TV).
Nekaj uporabnih nasvetov:
  • Modem dajte stran od električnih naprav in vtičnic, ter ga na bakreno pipico priklopite s čim boljšim in krajšim kablom. 20x štukan kabel in modem ob mikrovalovni pečici = no go.
  • Amino vsake toliko časa resetirajte (ven iz elektrike in spet nazaj not), da se vam updejta lista televizijskih programov. T-2 je namreč zelo priden in jih redno dodaja.
  • Če imate hitro povezavo si omislite dober router (ali še bolje - naredite ga iz stare kište). Tisti ceneni namreč ne požirajo tako dobro.
Slike opreme:

Slika
STB Amino - AmiNET110 (TV)

Slika
Modem - Smart COM SVL100D-LR

Slika
Patton - ISDN Residential VoIP Digital Telephone Adapter

Slika
Vood200 - Residential Gateway i3 Micro

Q&A bom redno updejtu. Če sem se kje zmotu mi kar povejte. Zadnji update: 02.08.2006 / 17:09.
Slika

mitja_i
Starešina
Prispevkov: 1523
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:16
T-2: Že imam
Paket: Brezčasni VDSL, paket TV+tel
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

POPRAVKI in update

Odgovor Napisal/-a mitja_i » 15. Sep 2006 ob 08:11

Številka za splošne informacije: 0590 00 000
Tehnična podpora: 0590 00 002
Številki za splošne informacije in tehnično pomoč so dosegljivi 24ur na dan.

Uporabne spletne strani:
T-2jev speedtest
http://www.t-2.net/?ctxID=002065&funcID=1


Tema na Slo-Techu:
http://slo-tech.com/script/forum/izpisi ... dID=183768

Q: Živim 2km od centrale in bi na vsak način rad imel 8/4 povezavo.
A: Razmišljaj SAMO o optiki.

Moramo ločevati med pojmi izpolnjen obrazec na internetu, pogodba poslana na T-2 in poizvedba, ki jo pošlje T-2 Telekomu o tehnični izvedljivosti priklopa.

Dodatni TV vmesnik STB AMINO stane 25.000 SIT. Lahko pa ga najamete za 500 SIT mesečne naročnine.

Moramo ločevati med klici na številko za splošne informacije, kjer operaterji niso usposobljeni za tehnično podporo in tudi nimajo dostopa do tehničnih informacij ter številko za tehnično podporo, kjer vam lahko pomagajo pri bolj zahtevnih informacijah. Če niste zadovoljni z odgovorom zahtevajte vodjo izmene. Seveda se lahko zgodi, da se na telefon oglasi manj izkušen operater. V tem primeru počakajte par minutk, da se pozanima za pravilen odgovor pri vodji izmene.

T-2 priporoča srednjo varnost, kjer boste zaščiteni pred raznimi nevarnostmi in vdori na internetu. Če pa boste uporabljali specializirane programe, ki uporabljajo določene porte pa svetujemo nizko varnost - v tem primeru ste obvezani, da sami poskrbite za antivirusni program in požarni zid.

8. Statični IP naslov se ne da izbirati.

9. Veliko težav s televizijo se da rešiti z resetom vmesnika AMINO (izklopiti iz električnega napajanja za minuto in priklopiti nazaj). Glej tudi 12.

10. Če se modem ne sinhronizira z dovolj veliko hitrostjo bo to javljeno tehnikom, ki bodo skušali spremeniti tehnične parametre povezave in s tem povečali hitrost. Najverjetneje pa je težava v Telekomovi infrastrukturi. Pomaga, če si uredite interno instalacijo (zamenjava vtičnice, uporaba UTP kablov za povezavo modema in drugo, kar vam bodo svetovali na tehnični podpori).

14. T-2 uporablja tudi drugačno programsko opremo in ima mnogo bolj razvit vmesnik

15. Brskanje po internetu bo omogočeno v prihodnosti. Neomejenih hitrosti na T-2 ni, ker T-2 omogoča samo tako pasovno širino, kot jo stranka potrebuje (za 1 TV - 8 Mbps)

18. Če ste naročnik Ljubljanskega kabla bodite pozorni na to, da je odpovedni rok 12 mesecev


Še en uporabni nasvet: modem vedno priključite z originalnim kablom (1m dolžine) na vtičnico, ki je najbližje dovodni telefonski liniji.
Slika (doma)
Slika (mobilno)
Slika (2. priključek)

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a Krypto » 15. Sep 2006 ob 09:19

Točka 11.

MSN številke pri vnosu v bazne postaje ISDN telefonov

LJUBLJANA 200001 386 (za Slovenijo) številka stranke brez nule
MARIBOR 200003
CELJE 200006
KRANJ 200010
NOVA GORICA 200013
KOPER 200016
NOVO MESTO 200019
MURSKA SOBOTA 200021



Primer: številka stranke 059012345; če je stranka iz področja Kranja, ji vnesemo v telefon pod MSN1 sledečo številko 20001038659012345 in potrdimo.

Te kode se uporabljajo vedno če imate priklopljen samo 1 ISDN telefon. V primeru 2 ISDN telefonov se normalno vpiše samo 8 mestna številka.

Shrek
Model
Prispevkov: 210
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 18:46
T-2: Že imam
Paket: 4 Mbps / 1 Mbps
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a Shrek » 15. Sep 2006 ob 15:45

Slika
Modem - Smart COM SVL100D-LR
spec. (ang.pdf)
navodilo(ang.pdf)


Slika
Slika
Modem - Smart COM SVM104
Slika
čakal 200 dni

Antrax
Navdušenec
Prispevkov: 664
Pridružen: 8. Maj 2006 ob 23:56
T-2: Še nimam
Paket: Telemach 6/1+3xDTV(1xHD)+tel
Kraj: Lenart
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Antrax » 18. Sep 2006 ob 20:53

Izpolnitev pogodbe:

Če naročate samo internet odklukajte kateri paket želite in dopišite, da T2 pooblaščate, da vam oni uredijo odklop sedanjega ISPja ali pa dopišite, da boste sami uredili preklop in se ob vsem podpišite!

Če naročate internet+ IP telefonijo odklukajte kateri paket želite in dopišite, da T2 pooblaščate, da vam oni uredijo odklop iz sedanjega ISPja poleg ne pozabite tudi narediti klukice za IP telefonijo in poleg dopišite, da pooblaščate T2, da vam oni uredijo odklop(preklop) iz sedanjega operaterja. Poleg vsega se podpišite!

Če želite prenos tel. številke morate to posebaj dopisati in se poleg tudi podpisat ter priložiti kopijo telefonskega računa (naj bo najnovejši) ter kopijo osebnega dokumenta naročnika in vse skupaj podpišite!

Zakaj sem toliko x napisal, da se treba vse podpisat? Ker je res treba bit pozorn, da vse podpišeš saj če nena dobiš vrnjeno pogodbo kar pa vse skupaj še dodatno zavleče! raje 3x pregledat!
Slika <- Čakal sem 47 dni!
Slika

bohi
Znanec
Prispevkov: 64
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 18:49
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a bohi » 21. Sep 2006 ob 17:45

Od včeraj je port LAN4 na srebrnem SVM104 modemu rezerviran za TV. Če se torej vood ali router ne postavi je tudi to možen vzrok.
ČAKAL SEM 272 DNI
Slika

bohi
Znanec
Prispevkov: 64
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 18:49
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a bohi » 22. Sep 2006 ob 00:13

Imam vood kot PSTN vmesnik in modem 104. Vood se od včeraj na lan4 ne poveže več (telefoni ne delajo) in modra lučka samo utripa. Predhodno je deloval brez problemov. Uradna izjava glavnega T-2 ing. za telefonijo je, da je od včeraj lan4 rezerviran za TV, zato se mi vood ne poveže več na lan4. Na nekaterih območjih slovenije se je to izvajalo že prej, toda ne povsod. That's it..

Za to posebnost s porti mi do danes še ni nihče omenil, niti nisem nikjer zasledil, zato mislim, da je vredno omembe tu na forumu.

Kako je, če imaš dva aminota, vood in modem 104 ne vem, ker nimam naročene TV. Bo morda nekdo komentiral, ki ima tako kombinacijo.
ČAKAL SEM 272 DNI
Slika

Jaka
Starešina
Prispevkov: 2761
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 13:41
T-2: Že imam
Paket: IPTV
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Jaka » 30. Sep 2006 ob 16:21

Amino vsake toliko časa resetirajte (ven iz elektrike in spet nazaj not), da se vam updejta lista televizijskih programov. T-2 je namreč zelo priden in jih redno dodaja.
Tega več ni potrebno.

Uporabniški avatar
KoMar
Administrator
Prispevkov: 3979
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 11:43
T-2: Že imam
Paket: 100/10 FTTH

Odgovor Napisal/-a KoMar » 30. Sep 2006 ob 16:42

Argumentiraj...

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 30. Sep 2006 ob 16:47

Vmesnik gre občasno pogledat na strežnik, če je kakšen nov kanal in kakšna nova verzija programske opreme. :)
Optika 100/10

Jaka
Starešina
Prispevkov: 2761
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 13:41
T-2: Že imam
Paket: IPTV
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Jaka » 30. Sep 2006 ob 22:55

KoMar napisal/-a:Argumentiraj...
Meni sta se nova programa CNBC in DTV pokazala na listi brez resetiranja aminota.

KingKong
Novinec
Prispevkov: 12
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 20:45
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a KingKong » 4. Okt 2006 ob 23:36

Še eno vprašanje: moram poslati obe pogodbi nazaj ali samo 1 ?

Bine
Guru
Prispevkov: 897
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 21:26
T-2: Že imam
Paket: 100/100

Odgovor Napisal/-a Bine » 5. Okt 2006 ob 09:12

Obe, ker potem dobiš nazaj en podpisan izvod.
Slika

Boter
T-2jevec
Prispevkov: 146
Pridružen: 10. Okt 2006 ob 16:31
T-2: Že imam
Paket: T4 optika na optiki TS 100/10
Kraj: Celje

Re: [Q&A] T-2 in z njim težave

Odgovor Napisal/-a Boter » 10. Okt 2006 ob 21:43

[*]Q: Rad bi naročil T-2 telefonijo in obdržal obstoječe ISDN telefone.
A: V pogodbi nujno obkljukaj ISDN vmesnik za telefonijo. Zadeva se imanuje patton in se naknadno plača 30 000 sit.


Ampak če zadevo pravočasno naročim v pogodbi je brezplačna kajne? Mimogrede nekatere povezave ne delujejo odkar je t-2 prenovil strani.

e_boy
Novinec
Prispevkov: 10
Pridružen: 10. Sep 2006 ob 23:18
T-2: Že imam
Kraj: Lj.

Re: POPRAVKI in update

Odgovor Napisal/-a e_boy » 14. Okt 2006 ob 18:16

mitja_i napisal/-a:18. Če ste naročnik Ljubljanskega kabla bodite pozorni na to, da je odpovedni rok 12 mesecev
:?:
kaj to pomeni - da lah cakam na odklop 12mes al da jih moram tok prej obvestit o tem??
..a Telemach spada pod Lj-kabel? :roll:

Odgovori