BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
Uporabniški avatar
kekoke
Guru
Prispevkov: 930
Pridružen: 23. Maj 2008 ob 09:56
T-2: Že imam
Paket: išče alternativo

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a kekoke » 19. Okt 2018 ob 17:30

načeloma bom lahko naslednji petek sporočil kaj je.
Slika
Avtor napisanega izjavlja, da ni zaposlen v podjetju T-2 ali z njim povezanih podjetjih. Vseeno pa sprejema zasebna sporočila z neprimerno vsebino.

borutbolc
Model
Prispevkov: 257
Pridružen: 20. Okt 2018 ob 20:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a borutbolc » 20. Okt 2018 ob 20:23

Zgornje Gameljne gre multicast.

Uporabniški avatar
kekoke
Guru
Prispevkov: 930
Pridružen: 23. Maj 2008 ob 09:56
T-2: Že imam
Paket: išče alternativo

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a kekoke » 22. Okt 2018 ob 15:56

Da bi novo domačo razporeditev naprav naredil najbolj komot in futureproof bi še par stvari vprašal. Tkole z dvema napravama, eno od telekoma in eno od operaterja bo ostalo po sedanjih razmišljanjih v nedogled? Ne prihaja kaka sprememba v tehnologiji, kjer bo telekom prišel svojo odmontirat? Kabel med obema napravama je z RJ45 konektorji, ni omejitev razdalje?
Slika
Avtor napisanega izjavlja, da ni zaposlen v podjetju T-2 ali z njim povezanih podjetjih. Vseeno pa sprejema zasebna sporočila z neprimerno vsebino.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 22. Okt 2018 ob 18:05

Ne razumeš

to je BRO, je "port" na centrani (oprema) v lasti Telekoma, in tista škatlica pri stranki ki pretvori iz optike v "baker" Rj45 lan kabel,
med tema dvema točkoma Telekom tako lahko "nadzira" povezavo, vse od napak, če linija pada, prekinja, nastavlja hitrost najetega voda itd....

Uporabniški avatar
kekoke
Guru
Prispevkov: 930
Pridružen: 23. Maj 2008 ob 09:56
T-2: Že imam
Paket: išče alternativo

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a kekoke » 23. Okt 2018 ob 08:51

Zanimivo, da si iz mojega pisanja razbral, da ne razumem. Men se zdi pa da razumem (vsaj to kar si ti napisal). Razumem tudi, da je glavna težava, da telekom deli signal istega vlakna na več uporabnikov (verjetno po valovni dolžini?) in zato rabijo svojo opremo. Ampak tudi baker je od telekoma in se je na koncu dalo priključit direktno opremo kateregakoli operaterja, na začetku tudi? Zato vprašam ali je pred vrati že kaka sprememba. Kaj bo nekoč (šlogarji) me ne zanima, samo če se že kaj novega pelje.
Slika
Avtor napisanega izjavlja, da ni zaposlen v podjetju T-2 ali z njim povezanih podjetjih. Vseeno pa sprejema zasebna sporočila z neprimerno vsebino.

borutbolc
Model
Prispevkov: 257
Pridružen: 20. Okt 2018 ob 20:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a borutbolc » 23. Okt 2018 ob 18:37

BRO priključki, so tako bakreni kot optični. Tu je oprema na eni strani od Telekoma (centrale, porti, ali kakor koli jim rečete), pri stranki pa od izbranega operaterja. Rahla posebnost je GPON tehnika, ker je "delno" na obeh straneh oprema od Telekoma - beri: pri stranki se modem izbranega operaterja priklopi na škatlico, ki je tudi od Telekoma. GPON "deljenje signala" ne gre po valovni dolžini ampak vsi dobijo vse, iz vse tiste solate pa vsak vzame kar je zanj.

Na bakru je res, lahko tudi oprema v centrali od izbranega operaterja, ampak to ni BRO. Pri optiki je lahko isto oprema od drugega operaterja in to ima ime LLU.

Po mojem sprememb ni na vidiku. Vsak gradi svoje omrežje, večina GPON ker je cenejše. Za veliko večino uporabnikov več kot dovolj. Tudi ko bodo 4K vsebine bo dovolj...

Uporabniški avatar
hiberleaf
Model
Prispevkov: 248
Pridružen: 24. Sep 2018 ob 22:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO
Kraj: Ljubljana

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a hiberleaf » 23. Okt 2018 ob 20:29

@borutbolc Gre promet od centrale drugega operaterja (npr. telekom) po njihovem omrežju do omrežja operaterja, ki ga ima naročnik (npt. T2) in nato naprej v internet (neke vrste VPN)? Se torej pri deljenju signala moj promet pošlje tudi sosedom in dobim promet od sosedov na svoj router? Kar se tiče zasebnih omrežij, mi je všeč ideja pri Nemcih, kjer zgradi občina omrežje ter ga daje ponudikom v najem (naročnik ni vezan na določenega operaterja :idea: :D )

borutbolc
Model
Prispevkov: 257
Pridružen: 20. Okt 2018 ob 20:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a borutbolc » 23. Okt 2018 ob 21:23

VPN ravno ne, VLAN pa bolj ja.

Primer. Jaz sem recimo BRO, VDSL. Modem imam od T-2. povezan sem na DSLAM od Telekoma (ker drugega pač ni), to gre potem nekam, ne vem kam na eno večjo škatlo od Telekoma, ki ima nastavljeno, vse kar pride od mene in za mene gre na T-2. Ko priden na škatle T-2 potem te usmerjajo naprej, izven države, znotraj, pojdi vedet.

GPON downstream promet gre vsem uporabnikom na spliterju, odvisno od spliterja koliko je teh uporabnikov, lahko 32, lahko 64. Upstream pa gre od uporabnika do centrale (skozi spliter). Torej od tebe do soseda ne gre, ima pa sosed "isti" signal kot ti (downstream). "Vidi" uporabi pa samo tisto kar je njemu namenjeno.

Na wikipediji je lepa slikca:
https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network

Uporabniški avatar
hiberleaf
Model
Prispevkov: 248
Pridružen: 24. Sep 2018 ob 22:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO
Kraj: Ljubljana

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a hiberleaf » 23. Okt 2018 ob 23:59

Torej imaš več pinga, ker mora tvoj promet še čez "gostujoče" omrežje do operaterja, kjer imaš naročene storitve in šele nato naprej?
Glede downstreama, vidi moj sosed katere strani obiskujem? :shock: :36:

borutbolc
Model
Prispevkov: 257
Pridružen: 20. Okt 2018 ob 20:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a borutbolc » 24. Okt 2018 ob 07:35

Da.

Ne.

Uporabniški avatar
kekoke
Guru
Prispevkov: 930
Pridružen: 23. Maj 2008 ob 09:56
T-2: Že imam
Paket: išče alternativo

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a kekoke » 26. Okt 2018 ob 12:36

multicast je ;)
Slika
Avtor napisanega izjavlja, da ni zaposlen v podjetju T-2 ali z njim povezanih podjetjih. Vseeno pa sprejema zasebna sporočila z neprimerno vsebino.

Uporabniški avatar
ciril88
T-2jevec
Prispevkov: 1016
Pridružen: 16. Apr 2009 ob 16:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant 600/100
Kraj: Republika prlekija

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a ciril88 » 26. Okt 2018 ob 15:03

:plosk: :plosk: :plosk:
You Can Call Me Santa Claus
Slika

Uporabniški avatar
kekoke
Guru
Prispevkov: 930
Pridružen: 23. Maj 2008 ob 09:56
T-2: Že imam
Paket: išče alternativo

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a kekoke » 30. Okt 2018 ob 11:16

Če bi morda še koga zanimal, ki se bo s podobnimi dilemami kot jaz ubadal, bom napisal kako zadeva izgleda:
Malo debelejši kabel pride do omarice na hiši zunaj. Čisto droben optični kabel tam privarijo in ga speljejo v hišo (pri meni je šel kar zraven bakrenega kabla). V hiši ga privarijo na optični priključek v dozi cca 10x10x4cm. Od tam gre optični kabel do telekomove naprave. Monter je priključil s kablom dolžine 1 m, če bi želel imeti to napravo kje drugje, bi šel lahko z njim v avto po daljši kabel. Torej razen doze nič ne montirajo fiksno, lahko si vse sam razporediš. Telekomova naprava je Huawei cca 10x8x2 cm, potrebuje elektriko in se zmerno segreva, tri zelene lučke, ena utripa. Potem pa mrežni kabel do F60, ki je zaradi stojala dokaj velika štorasta zadeva, lučk pa spredaj in spodaj za celo sobo osvetlit. Vooda sem se znebil, tako da sem ostal pri istem številu grelnih teles in za vsakega našel primerno mesto. Če bi imel vse te podatke pred 3 tedni bi sicer lahko bilo še malo bolj smiselno, ampak na koncu tudi takole ni slabo.

Motenj v storitvah ni bilo nič, vse dela od prve in brez težav, downloada je ves čas 100M, TV stream (STB) ne zajeda v to širino. Čas preklopa med programi je ostal na nivoju T-2 VDSLja mpeg4, malo hitreje je bilo le v časih mpeg2.
Skratka zadovoljna stranka :plosk: .

10 let T-2 na bakru je za mano, 9 let brezčasnega VDSL je dokaj dostojno zamenjal Oranžni optimium. Ob tem sem malo preletel zgodovino zasebnih sporočil in se malo nasmejal in malo začudil, NN in slow_slow hvala za vse potrpljenje z mano in bakrom.
Slika
Avtor napisanega izjavlja, da ni zaposlen v podjetju T-2 ali z njim povezanih podjetjih. Vseeno pa sprejema zasebna sporočila z neprimerno vsebino.

g33k
Legenda
Prispevkov: 1291
Pridružen: 8. Sep 2011 ob 12:32
T-2: Še nimam

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a g33k » 30. Okt 2018 ob 17:21

Zanimivo da ti TV ne pobira pasovne od interneta.
Ocenjena maksimalna hitrost je torej enaka oglaševani hitrosti, ki jo lahko naročnik doseže pri danem paketu vsaj enkrat na dan. :beri:

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8477
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: BRO(bitni tok),GPON/Priklop T2 priključka na TS centralo

Odgovor Napisal/-a kitl » 30. Okt 2018 ob 18:37

Saj jo meni tudi ne.
Slika


Lp, Kitl

Odgovori