BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a Cobane » 15. Mar 2022 ob 18:12

MrTwelveTrees napisal/-a:
29. Okt 2020 ob 10:16
Zato ker je port na centrali od Telekoma, in Telekom hoče da nadzira povezavo do naročnika - do ONT.

Sicer bi lahko naredili da gre fiber direktno v Innbox, vendar to očitno Telekomu ni v interes.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Večletne izkušnje pri xDSL priključkih !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sicer obujam malo star komentar, vendar me je zmotilo to, da je prišel od nekoga, ki dela na T-2 (ali pa je delal) in bi te stvari moral malo bolje poznati. Očitno se z optiko še ni srečal, glede na to, da omenja večletne izkušnje na xDSL tehnologiji... tako da mu ni za zamerit. :)

Optika pozna v glavnem dve vrsti tehnologije, FTTH in GPON. FTTH je P2P in je celo vlakno rezervirano samo za dotično stranko. oprema je tu enostavnejša, največji strošek je polaganje kablov (za vsako stranko svojega) od centrale do hiše in pa na centrali je vsak port rezerviran za vsako stranko, torej veliko portov.
GPON ima to rešeno drugače in do več stanovanjske enote/naselja pride eno vlakno in se potem preko prizme po stanovanjih/hišah razdeli na do 32 enot. Oprema je nekoliko kompleksnejša, namreč na strani centrale je samo en port in stvari morajo seveda pravilno komunicirat, da lahko vseh 32 strank hkrati surfa po internetu.

Zakaj je ONT od Telekoma in ne od T-2ja?
Razlog je sila preprost in nima veze s tem, kdo hoče komu nadzirat povezavo. V vsakem primeru bi jo nadziral Telekom, če pa je priključek na Telekomovi infrastrukturi. !!!!!!!! Če ga ne bi nadziral, potem tudi povezava ne bi mogla delat, A NE!? !!!!!!!!!
Vsaka firma preden nakupuje določeno opremo jo prej stestira na svoji infrastrukturi in se nihče ne more privoščit tega, da bi mu drug operater vsiljeval svoj GPON ONT vmesnik s kateri bi bile lahko samo težave in potem nikoli ne bi bil kriv gostujoči operater, ampak (kot vedno) Telekom. To je prvi razlog!
Drugi razlog pa je, da morajo biti podatki vklopljenega ONTja zapisani v bazi Telekoma, da se priključek pravilno aktivira, torej da ONT zna komunicirat s portom na centrali oz. da port v centrali zna pravilno usmerjat promet na ONT.
Seveda lahko priklopiš ONT od soseda oz, ga medsebojno zamenjata. V najslabšem primeru ne bo delalo, v najboljšem pa bosta zamenjala priključka. Če boš pa priklopil ONT, ki si ga kupil na AliExpressu, pa definitivno ne bo delalo.

Pa še to vidim da mešate - GPON SFP!? :rtfm:
GPON je ena tehnologija, vmesnik je ONT
FTTH je druga tehnologija, vmesnik pa je SFP

Univerzalni modemi od Iskratela (V60U, F60, V60U-AC, itd) imajo režo samo za SFP vmesnik, torej potrebujejo zunanji ONT vmesnik, kadar gre za tehnologijo GPON. Vi bi pa GPON optiko vklopili v SFP vmesnik in čakali, da začne delat. :plosk:
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 15. Mar 2022 ob 18:17

Ne da se mi tipkat, ampak bi lahko marsikaj na to napisal, res se mi ne da.

borutbolc
Model
Prispevkov: 257
Pridružen: 20. Okt 2018 ob 20:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a borutbolc » 15. Mar 2022 ob 20:15

FTTH - fiber to the home
GPON - gigabit passive optical network

Kot bi primerjal hruške in banane. Oboje se da prebavit...

JM123
Znanec
Prispevkov: 73
Pridružen: 1. Feb 2021 ob 10:08
T-2: Še nimam

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a JM123 » 16. Mar 2022 ob 07:40

Imam Telekom optiko.
Ko sem bil pri Telemachu (na Telekom optiki) nisem imel GPON ONT škatle
Sedaj ko sem na T2 imam to škatlo.
Torej če grem nazaj na Telemach mi bodo spet priklopili ONT škatlo, čeprav je prej nisem imel ?

borutbolc
Model
Prispevkov: 257
Pridružen: 20. Okt 2018 ob 20:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a borutbolc » 16. Mar 2022 ob 11:12

Dokler te ne priklopijo ne boš vedel. Oboje je možno.
Za operaterja je GPON cenejši.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a Cobane » 16. Mar 2022 ob 19:28

JM123 napisal/-a:
16. Mar 2022 ob 07:40
Imam Telekom optiko.
Ko sem bil pri Telemachu (na Telekom optiki) nisem imel GPON ONT škatle
Sedaj ko sem na T2 imam to škatlo.
Torej če grem nazaj na Telemach mi bodo spet priklopili ONT škatlo, čeprav je prej nisem imel ?
FTTH se ukinja, nove opreme se ne nabavlja in ko si menjal operaterja, te je Telekom hkrati prestavil še iz FTTH na GPON.
Nazaj je skoraj nemogoče priti, mogoče po vezah. Če boš sedaj menjal operaterja, ti bo ONT ostal oz. se bo pouporabil oz. boš ostal na GPON-u.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

JM123
Znanec
Prispevkov: 73
Pridružen: 1. Feb 2021 ob 10:08
T-2: Še nimam

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a JM123 » 17. Mar 2022 ob 07:05

In kaj bi s tem pridobil, če bi me dali nazaj na FTTH, oziroma kaj je sploh razlika za navadnega uporabnika?

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a Skorc » 17. Mar 2022 ob 07:13

Za navadnega uporabnika ni razlik. Za ponudnika storitev pa je :) Poglej par postov višje, je vse pojasnjeno.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Z16
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Nov 2006 ob 14:34
T-2: Že imam
Paket: T4 GIGA
Kraj: Trbovlje

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a Z16 » 29. Mar 2023 ob 22:06

Po 10 letih lani končno telekom položil optiko po hodniku naročil t2 po 10 letih spet in čakanje na priklop dober mesec ? za en knauf prevrtat in vklopit ONT ? kdo tu zdaj koga *** telekom ali t2 :jao:

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 29. Mar 2023 ob 22:09

Če je telekom optika, je za polaganje kablov odgovoren telekom (oz. njegovi podizvajalci... GVO, itd). Sosedje imajo že pol leta omarico s prazno cevjo na hiši... pa se telekom nikamor ne premakne. Eno par hiš naprej imajo pa že eno leto priklopljeno.

Z16
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Nov 2006 ob 14:34
T-2: Že imam
Paket: T4 GIGA
Kraj: Trbovlje

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a Z16 » 11. Maj 2023 ob 22:19

Z16 napisal/-a:
29. Mar 2023 ob 22:06
Po 10 letih lani končno telekom položil optiko po hodniku naročil t2 po 10 letih spet in čakanje na priklop dober mesec ? za en knauf prevrtat in vklopit ONT ? kdo tu zdaj koga *** telekom ali t2 :jao:
To je pa katastrofa T-2 je zgleda propadel, marca narocil sedaj dobil sms junija priklop modema...telekom je ze mi uredil optiko, 3 mesece NI normalen rok za priklop v bloku ce tako odpravljajo napake kot priklapljajo boljse da jih odje*** pa drugam

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 12. Maj 2023 ob 09:42

telekom ti je do katere mere uredil optiko?
ker ont more telekomovc pripeljat...

Torej moj primer je bil sledeč.

Telekom/GVO je izgradil optiko do hiše...
14dni kaneje
so prišli zunanji od Telekoma,d a so od jaška do hiše naredili cevi.
10dni kasneje je prišel Telekomovc in dal noter optiko, ter napeljal optični kabel do lokacije ONT in modema,
5 dni kasneje Drug Telekomovc prišel dostavit ONT(ter opravil vklop v centrali) istočasno se je naredil priklop T2 modema.

Zakasnitve so v večini zaradi tega ker se išče okno da sta Telekom in T-2 istočasno na lokaciji...

Z16
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Nov 2006 ob 14:34
T-2: Že imam
Paket: T4 GIGA
Kraj: Trbovlje

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a Z16 » 14. Maj 2023 ob 07:04

Zmonitirali so dozo na steni v stanovanju na katero se prikluci opticni kabel na modem tako je rekel da oni so zakljucili sedaj naj pocakamo na ponudnika kjer smo narocili, od t-2 sem drugic dobil genericni sms za termin junija ceprav smo pogodbo podpisali marca

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 14. Maj 2023 ob 10:59

Čiči pa čaki.

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1487
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: BRO(bitni tok)Priklop T2 priključka na TS centralo (opremo) Telekom port

Odgovor Napisal/-a Skorc » 14. Maj 2023 ob 11:24

Le zakaj bi čakal križem rok. Je treba dvigniti rit in kaj za se narediti :) ... Če je Telekom zaključil svojo fazo dela, ni razloga, da ne bi "potrkal" na vrata T-2 (osebni obisk v poslovalnici, e-sporočilo, ...) ter podal info o zaključenem delu s strani Telekoma in prosil za izvedbo s strani T-2. Priporočam obisk poslovalnice, če je le mogoče. Še vedno drži: Kdor jezika špara, kruha strada.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Odgovori