TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Splošni pogovori o T-2
roCkY
Legenda
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22. Mar 2006 ob 10:52
T-2: Že imam
Paket: Optika 2x (90/20, 9.6/10)

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a roCkY » 5. Dec 2016 ob 12:40

ČE?

peterp
Model
Prispevkov: 202
Pridružen: 4. Maj 2007 ob 09:35
T-2: Že imam
Paket: T4 optika giga 100/10
Kraj: KR

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a peterp » 18. Maj 2017 ob 14:58

Zanima me, ali je Telekom dolžan oddajati v najem vsa svoja optična vlakna, ali so določene izjeme? Zanima me konkretno za lokacijo Njive, 4201 Zgornja Besnica, Kranj. Tam je Telekom vlekel optiko po zraku do posameznih hiš, tako da optično vlakno v hiši je, ni pa še priključeno. Če Telekom mora oddajati vsa vlakna v najem drugim operaterjem, potem je verjetno možnost, da se naroči nek paket brez vezave pri Telekomu, in čez kakšen mesec naredi prehod na drugega operaterja (npr. T-2). Vprašanje je, ali je prehod s Telekoma na drugega operaterja vedno možen, ali so morda kakšne izjeme (da na kakšni centrali prehod ni možen)?

starfotr
Navdušenec
Prispevkov: 554
Pridružen: 7. Sep 2010 ob 14:28
T-2: Še nimam
Kraj: Vrhnika

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a starfotr » 18. Maj 2017 ob 19:02

Vedno je vse možno.
Če se ti zdijo moje trditve napačne ali meniš drugače, si vzemi čas in pod njimi napiši, kar se tebi zdi prav.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a madpanter » 18. Maj 2017 ob 21:57

RobertM napisal/-a:Saj z GPON kot zasilno rešitvijo ne bi bilo nič narobe, če bi vlekli za vsakega svoje vlakno do centrale in potem tam nataknili "prizmo" in v GPON centralo.
Sam kabel ni toliko dražji, variti in kopati moraš ravno tako,...
Če pa nekega dne želiš napraviti nadgradnjo imaš vse lepo na suhem in hladnem v centrali oziroma pri stranki in ni potrebno skakati po jaških,spojkah,...
Sem že slišal za primer, ko je "en pameten" vtaknil vlakno iz GPON ONT direkt v GBIC in se je usula cela plošča.
Ker enostavno ne moreš dobiti vseh strank (do 128) na enkrat doma, da bi pri vsakemu preveril kaj je narobe je moral GVO v spojki lomiti vlakna ena za drugo, da so locirali napako :shock:
In sedaj si predstavljajte, da je pravo 127. vlakno od 128 možnih :jao:
Če bi bilo lepo zaključeno na konektorje v centrali in nato "prizma" bi enostavno delno izvlekel konektorje ven in noter - 1 ura dela za postopoma izklapljat in slediti odzivnost ostalih. 8)
Lomiti vlakna in variti nazaj (na več lokacijah) pa en teden :jao:

Ja - Slovenci smo kar strokovnjaki v polovičarstvu.
Me prav zanima koliko je stala DARSova "proti firbec ograja", ki jo morajo ročno raztegovati kljub temu, da bi se za 2% več lahko raztegovala sama.
Ampak najlepše je z drugim tičem po koprivah mahati - v teh primerih razmetavati davkoplačevalski denar :grr:
Zakaj bi potem sploh delal gpon? Poanta gpona je da je spliter v spojkah in je posledično kabelska kanalizacija (ponavadi najdražji del investicije) manj zasedena. Drugače pa ja nažalost se bo sam še gpon delal. Stara optika F2 se več ne vleče.

Aja pa na gponu ima telekom multicast kakor imam jaz info.

Poslano z mojega A0001 z uporabo Tapatalk
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

g33k
Legenda
Prispevkov: 1291
Pridružen: 8. Sep 2011 ob 12:32
T-2: Še nimam

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a g33k » 18. Maj 2017 ob 22:37

...
Zadnjič spremenil g33k, dne 20. Maj 2017 ob 21:52, skupaj popravljeno 1 krat.
Ocenjena maksimalna hitrost je torej enaka oglaševani hitrosti, ki jo lahko naročnik doseže pri danem paketu vsaj enkrat na dan. :beri:

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: TELEKOM: Konec optike

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 18. Maj 2017 ob 22:46

madpanter napisal/-a: Zakaj bi potem sploh delal gpon? Poanta gpona je da je spliter v spojkah in je posledično kabelska kanalizacija (ponavadi najdražji del investicije) manj zasedena. Drugače pa ja nažalost se bo sam še gpon delal. Stara optika F2 se več ne vleče.
V vsakem primeru mora optika priti od centrale do uporabnika... zasedenost cevi je najmanjši problem... strošek vlaken pa zanemarljiv. Največji prihranek pri GPON-u je v centrali (fizično manj opreme, manj elektrike, itd). Pri GPON-u so za operaterja tekoči stroški precej nižji od P2P optike... sama investicija niti ni cenejša... je mogoče celo dražja.

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a Krypto » 20. Maj 2017 ob 21:36

peterp napisal/-a:Zanima me, ali je Telekom dolžan oddajati v najem vsa svoja optična vlakna, ali so določene izjeme? Zanima me konkretno za lokacijo Njive, 4201 Zgornja Besnica, Kranj. Tam je Telekom vlekel optiko po zraku do posameznih hiš, tako da optično vlakno v hiši je, ni pa še priključeno. Če Telekom mora oddajati vsa vlakna v najem drugim operaterjem, potem je verjetno možnost, da se naroči nek paket brez vezave pri Telekomu, in čez kakšen mesec naredi prehod na drugega operaterja (npr. T-2). Vprašanje je, ali je prehod s Telekoma na drugega operaterja vedno možen, ali so morda kakšne izjeme (da na kakšni centrali prehod ni možen)?
Greš do T-2 poslovalnice, poveš da so ti potegnili optiko in da želiš prehod na optiko. V spodnjem koncu je že več ljudi na T-2 na GPON-u.

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8478
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a kitl » 20. Maj 2017 ob 22:30

Optika po zraku? A to resno obstaja?
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a RobertM » 20. Maj 2017 ob 22:43

Kolikor hočeš jo je po zraku ;)
Po vaseh, kjer so hiše razkropljene ni računice, da bi kopali. razen, če se izkop združi z drugimi deli kot je izgradnja vodovoda in kanalizacije.
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8478
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a kitl » 20. Maj 2017 ob 22:56

Ja pa je to obstojno mislim vremenski vplivi sonce, dež, sneg itd.
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a madpanter » 20. Maj 2017 ob 23:17

Maš zračne optične kable, pravtako spojke.

Poslano z mojega A0001 z uporabo Tapatalk
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

starfotr
Navdušenec
Prispevkov: 554
Pridružen: 7. Sep 2010 ob 14:28
T-2: Še nimam
Kraj: Vrhnika

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a starfotr » 23. Maj 2017 ob 17:44

"Aja pa na gponu ima telekom multicast kakor imam jaz info."

Ja, normalno, saj mu ni treba za to nič dodatno plačat, kot morajo to narediti ostali operaterji. Telekomu je vseeno ali je P2P ali GPON, ostalim ni, ker je več stroškov z najemnino.

"Največji prihranek pri GPON-u je v centrali (fizično manj opreme, manj elektrike, itd). Pri GPON-u so za operaterja tekoči stroški precej nižji od P2P optike... sama investicija niti ni cenejša... je mogoče celo dražja."

Elektrike niti ne gre ne vem koliko manj, prostora pa zasede manj, ja. Največji "prihranek" je, ker bitni tok prinaša več denarja, kot sam LLU. Tako so si zvišali prihodke na telekomu, zato tudi sedaj na veliko vlečejo optiko povsod.

"Ja pa je to obstojno mislim vremenski vplivi sonce, dež, sneg itd."

Seveda je obstojno, saj je narejeno za uporabo zunaj. Tudi navaden kabel, recimo antenski meni že 25+ let drži na vrhu strehe, pa še kar noče nehat delat.
Če se ti zdijo moje trditve napačne ali meniš drugače, si vzemi čas in pod njimi napiši, kar se tebi zdi prav.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a madpanter » 23. Maj 2017 ob 20:54

Dejstvo je da se sedaj veliko optike vlece tudi po zraku in p2p optika tu ne pride v poštev. Če bom mel čas bom šel pogledat kako centralo ki ima p2p in gpon da vidm razliko.

Poslano z mojega A0001 z uporabo Tapatalk
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
atepej
Starešina
Prispevkov: 4607
Pridružen: 8. Jan 2013 ob 16:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO - FTTH
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a atepej » 23. Maj 2017 ob 21:56

V centrali (če uporabljajo Lumio) ni nobene razlike. http://iskratel.com/en/products/broadba ... gpon-/-p2p
Slika

starfotr
Navdušenec
Prispevkov: 554
Pridružen: 7. Sep 2010 ob 14:28
T-2: Še nimam
Kraj: Vrhnika

Re: TELEKOM: Konec optike "LLU" oz P2P, zdaj samo še GPON

Odgovor Napisal/-a starfotr » 24. Maj 2017 ob 17:39

Čakaj, zakaj že P2P ne pride v poštev po zraku? Spet neke floskule.
Če se ti zdijo moje trditve napačne ali meniš drugače, si vzemi čas in pod njimi napiši, kar se tebi zdi prav.

Zaklenjeno